Facebook şahane mutsuzluklar mekânı… kaç tık aldı fotoğrafım, kimler yorum yazdı altına

Facebook şahane mutsuzluklar mekânı… kaç tık aldı fotoğrafım, kimler yorum yazdı altına

Biz ‘’evrimi’’ müfredattan çıkarmaya çalışalım, dünya dönüyor…

Bilişim ve iletişim devrimi çağındayız. Elektrik, elektronik, bilgisayar alanlarında insan aklını zorlayan devrimler, teknolojik atılımlar yaşanıyor. Yapay zekâ üretiliyor; Stephan Hawking gibi fizikçiler ‘’yapay zekâlar dünyayı ele geçirecek’’ diyorlar. Robotlar, fabrikalarda kol emeğinin yerini alıyor. Bilgisayarların hızı ve kapasitesi artıyor, kuantum bilgisayarlar devreye girmek üzere. Cep telefonları da öyle hem telefon, hem kamera, hem fotoğraf makinesi, hem ses kayıt cihazı.

 

***


Bir yanda insan hayatını kolaylaştıran yaşam konforunu artıran, insanı insana yakınlaştıran iletişim gücünü yoğunlaştıran gelişmeler olurken diğer yandan tahrip gücü daha yüksek, daha hızlı hedefe giden silahlar kullanıma giriyor.
 

Bilim ve teknoloji kör bir sarkaç gibi insanın mutluluğu, huzuru ile şiddet ve iktidar güdüsü arasında salınıyor.
 

Teknolojik gelişme ile uygarlaşma aynı anlama gelmiyor.
Bilim ve teknoloji tamam ama ne için, kimin için?

 

İletişim çağında gerçekleri saklayamayız

Facebook, Instagram, Twitter, Messenger, Whats App iletişim bilişim olanaklarını müthiş artırdı.
Bilgiye, insanlara, başka kültürlere ulaşmak bir tık mesafede.
2 milyar Facebook kullanıcısı var dünyada. Facebook 8.8 milyar dolarlık gelir elde etmiş. Türkiye’de Facebook kullananlar 40 milyonu aşmış durumda.
Demem o ki böyle bir çağda sansür, gerçekleri saklamak, insanları tek tipleştirmek, ülkemizi dünyadan koparmak, hakikat tekelciliği yapmak, Batı'nın teknolojisini alalım kültürü kalsın demek mümkün değil.
 

Facebook’ta genel yayın yönetmeniyiz

 

Facebook kullanan biri fotoğraf, video, film, resim, ses, grafik, karikatür, çizgi film, haber, makale, yazı, müzik paylaşarak aslında bir gazetenin televizyonun genel yayın yönetmeni oluyor ve kişiliği ekseninde bilgisi, uzmanlığı, kültürü bağlamında yayın yapıp insanlarla iletişime geçiyor.
 

Facebook'ta en çok fotoğraf paylaşılıyor. Fotoğraflar yazılardan daha çok ilgi çekiyor. Bakmayı okumaktan fazla seviyoruz ya da bakmak kolay geliyor. Bu tutumu eleştirmek için geçenlerde “sadece fotoğraflarımdan oluşacak bir köşe yazısı yazacağım’’ dedim.
 

***
 

Görünür olmaya, fark edilmeye, onaylanmaya, bir beğeni, bir yorum daha fazla almaya acınacak biçimde o kadar muhtacız ki; yaşanan sevgisizliklere, yalnızlıklara, iletişimsizliklere, uğradığımız haksızlıklara, kıymetimizin bilinmeyişine, vefasızlıklara merhem Facebook’taki sanal takdirler.
İletişimin bu kadar arttığı bir çağda insanların bu kadar yalnız oluşu sarsıcı.

 

Facebook'ta var olmak
 

Facebook’taki profil, kapak ve zaman tüneli fotoğraflarına bakıyorum…
Ne kadar güzel, çekici, yakışıklı, şık, mutlu ve başarılı olduğumuzu göstermek istiyoruz; hastanelerde şifa arayışlarımızı göstermek istiyoruz; yalnız ve zorda olduğumuzu göstermek istiyoruz. Yiyip içtiklerimizi; nerelerde nasıl tatil yaptığımızı; nasıl aşklar yaşadığımızı; kurduğumuz sofraları; alışverişlerimizi; kimlere nasıl iyilikler ettiğimizi; politikada ne kadar çok çalıştığımızı; oturduğumuz içki masalarını; aldığımız veya içini yenilediğimiz evlerimizi; arabalarımızı; ne kadar şirin çocuklarımız, torunlarımız olduğunu; hayatlarımızın bazen mahrem yanlarını bile göstermek ilgi, takdir, beğeni toplamak istiyoruz.
 

Gerçek hayatta yaşayamadığımız dostlukları, yoldaşlıkları, aşkları sanal âlemde var etmeye çabalıyoruz. Facebook bir flört, tanışma, ilişki kurma ortamı olarak da işlev görüyor.
Bazı insanlar o kadar mutsuzlar ki böyle mutlu görünüyorlar.

 

***
 

Facebook devasa boy aynası.
Ödümüz kopuyor…
Facebook’ta görünmezsek hayatta silik bir gölgeyiz.
Bir fotoğrafımız yoksa Facebook’ ta; ömrümüz de yok sanki.

Can Ertan


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle.
 • cemil arasta

  cemil arasta 19.08.2017

  facebook um yok, twitter im yok instagram ım yok o halde varım

 • Deniz Can

  Deniz Can 19.08.2017

  ........ Önyargılarımızdan arınıyoruz, kişilerin gerçek hayattaki silahları yok, görsellik yok, ses yok sadece fikirler ve duygular var. İnsan çıplak, düşünceleri ve duygularıyla, iletişim becerisiyle, ruhsal yapısıyla apaçık ortada. İletişimin hızlanması en çok da facebook yaşamımda neleri değiştirdi diye baktığımda eski arkadaşlarımla daha sık bir araya gelebiliyorum, yeni arkadaşlar edindim, belki hiç haberim olmayacak insanlarla iletişim kurabildim, daha çok okuyorum, daha çok yazıyorum, her konuda düşüncelerimi ortaya koyabiliyorum, tartışabiliyorum, beğendiğim bir yazı, şiir, şarkı her ne ise paylaşabiliyorum, merak ettiğim her konuda bilgiye anında erişebiliyorum, kısacası ben çok mutluyum.

 • Deniz Can

  Deniz Can 19.08.2017

  Can Bey elinize sağlık. Facebook yaşamımıza girince insan değişti mi, iletişim kurduğumuz kişi sayısı eskiden onlarla sınırlı iken, bugün yüzlerle hatta binlerle ifade ediliyor, ancak ilişki kurma şeklimiz çok değişmedi sanki. Büfeden çıkarılan fotoğrafa eşlik eden muhabbet, ya da görselle desteklenemeyen yaşadıklarımız yani gezdiğimiz yediğimiz muhabbeti benzer şekilde sanal aleme taşındı gibi. Abartılı hallerimizin zamanla değişeceğini düşünüyorum. Yalnız ya da mutsuz olan zaten yalnız ve mutsuzdu, şimdi en azından her dakika birileriyle iletişim kurabiliyor, sayılar artınca belki farkındalığımız arttı. Yalnız bazı konularda alışkanlıklarımız sürse de geçmişte hiç olmadığı kadar fikir alışverişinde bulunabiliyoruz, kendi kişisel sayfamızda bizim gibiler bizim gibi yaşayan ve düşünen insanlar çoğunlukta olsa da gruplar da durum farklı, hiç tanımadığımız farklı düşünenlerle de iletişim kurabiliyoruz. ......

 • Ilknur Arslanoglu

  Ilknur Arslanoglu 18.08.2017

  çok güzel, sevgiler

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.