CIRTDAN

CIRTDAN

Bir varmış, bir yokmuş. Yaşlıca bir kadın varmış. Bu kadının bir de, küçük bir oğlu varmış. Çocuk o kadar küçükmüş ki herkes ona “Cırtdan” diyormuş.

Bir gün komşu çocukların ormana gittiğini gören Cırtdan, annesinin yanına giderek, “Anne, ben de çocuklarla birlikte oduna gitmek istiyorum,” demiş. Kadın, çocukları çağırıp her birine tereyağlı ekmek vererek; Cırtdan'ı da onlarla birlikte ormana göndermiş.

Çocuklar ormana gidip odun toplamaya başlamışlar. Cırtdan'ın odun toplamadığını görünce, “Cırtadn, sen niye odun toplamıyorsun?” diye sormuşlar. Cırtdan, “Annem, benim odunlarımı da toplayasınız diye, size tereyağlı ekmek verdi” demiş.

Çocuklar onun yerine de odun toplamışlar. Sonra herkes topladığı odunları sırtlanarak yola koyulmak istediğinde, Cırtdan'ın oturup kendilerini izlediğini görmüşler. Bu kez de “Cırtdan sen niye odunlarını taşımıyorsun” diye sormuşlar. Cırtdan bu soruya da, “Annem, benim odunumu da taşıyasınız diye size tereyağlı verdi” diye cevaplamış.

Çocuklar çaresiz kalıp onun odunlarını da sırtlanmış. Biraz yol gittikten sonra, Cırtdan'ın geride kalarak ağladığını görmüşler. “Cırtdan niye ağlıyorsun?” demişler. Cırtdan da “Ben yoruldum” demiş. “Annem ben yorulduğumda beni taşıyasınız diye size tereyağlı ekmek verdi.”

Çocuklar yine çaresiz kalarak, onu sırtlarında taşımaya başlamış. Ormandan çıktıklarında, bir semtten köpek havlaması, öteki semtten ışık geldiğini görmüşler. O zaman Cırtdan'a “Köpeklerin havladığı semte mi, yoksa ışığın geldiği semte mi gidelim” diye sormuşlar. Cırtdan, “Köpeklerin havladığı semte gidersek köpekler bizi yer. Işık gelen semte gidersek belki yolu bulabiliriz” demiş.

Işık gelen semte doğru yürüyerek bir devin evine gelmişler. Dev onları gördüğünde, “Bunların gelmeleri iyi oldu. Gece teker teker hepsini yerim” diyerek sevinmiş. Yemek yedirdikten sonra çocukları uyutmuş. Gece ilerleyen saatlerde, onların uyuyup uyumadığını anlamak için, Kim uyudu, kim uyanık” diye seslenmiş. Cırtdan hemen başını kaldırarak, “Herkes uyudu, Cırtdan uyanık” demiş. Dev bu kez “Cırtdan niye uyanık” diye sormuş. Cırtdan, “Çünkü annesi ona her gece omlet pişirip yedirir sonra uyuturdu” diye cevap vermiş.

Dev kalkıp omlet pişirmiş. Cırtdan'ı doyurarak uyutmuş. Biraz sonra yine, “Kim uyudu, kim uyanık” diye sormuş. Cırtdan yine, “Herkes uyuyor, Cırtdan uyanık” demiş. Dev, “Cırtdan niye uyanık?” diye sormuş. Cırtdan da, “Çünkü annesi her gece dereye giderek ona süzgeçten geçirilmiş su getirirdi. O, bu suyu içtikten sonra uyurdu” demiş.

Dev bir süzgeç alarak su getirmek üzere dereye gitmiş. O kapıdan çıkınca, Cırtdan hemen arkadaşlarını kaldırarak, “Dev bizi yemek istiyor. Kalkın o yokken kaçalım” demiş. Çocuklar hemen kalkarak dereyi geçip oradan uzaklaşmışlar. Dev ise, ne kadar uğraşırsa uğraşsın, süzgeçte su kalmayacağını anlamış. Durumu kavrayıp geri dönmek istediğinde çocukların uzaklaşmakta olduklarını görmüş. Çocukların arkasından gitmek istemişse de su geçememiş. Sonunda bağırarak, “Hey çocuklar suyu nasıl geçtiniz” diye sormuş. Cırtdan, “Bir değirmen taşı bu ve boyununa geçirdikten sonra suya atla. O zaman hemen geçersin” demiş.

Cırtdan'ın sözüne inanan dev, bir değirmen taşı bulup boynuna takarak suya atlamış ve boğularak ölmüş. Çocukların da hayatı kurtulmuş.

 

Geleneksel Azeri Masalları, Hazırlayan ve Çeviren: Yasemin Bayer, Telos Yay.


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle.
 • Ali Gör

  Ali Gör 25.09.2017

  Menfaat karşılıklı olarak sağladığında çıkar ilişkisi iş yapar. Kapitalist dev, sosyalist çocuklar.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 25.09.2017

  Nihat'ın dediğine katılıyorum. Asalaksan bari aklınla işe yara. :)

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 25.09.2017

  Tereyağı rüşveti, krediyi; cırtlanı sırtlanan çocuklar borçlanmış halkı; dev aptalı, cırtlan (cüce) kurnazlığı temsil ediyor. Azeri halkı da Anadolu halkı gibi akıldan ziyade kurnazlığa prim vermiş..

 • Vüsal Bağırlı

  Vüsal Bağırlı 25.09.2017

  masalın verdiği anlam budur ki, bazen tembel, işe yaramaz görünen insan zor durumdan akıl, anlayış çalıştırarak çıkbilir.

 • Vüsal Bağırlı

  Vüsal Bağırlı 25.09.2017

  Teşekkürler İnsan.bu sutesi..Başka azeri masallarını da bekliyoruk..

 • Nihat Ateş

  Nihat Ateş 25.09.2017

  Bilmem. Ben daha çok "liderlik" bahsinde düşünmüştüm; ama senin dediğin gibi de olabilir, belki şöyle: Asalaksan bari aptal olma, akıllı ol:))

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 25.09.2017

  Eğer akıllı isen asalak yaşayabilirsin. Mesaj bu mu?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.