PKK Durmadan İşçi Öldürüyor, Sol Yayınlar Reklam Peşinde Zaytung’la Yarışıyor

PKK Durmadan İşçi Öldürüyor, Sol Yayınlar Reklam Peşinde Zaytung’la Yarışıyor

Sol yayınlardaki reklam rezaleti üstüne önce Birgün, sonra SoL’u ele aldık, sıra Evrensel internet sitesinde.

Bu konudaki ana görüşümü öğrenmek istiyorsanız lütfen önceki iki haberden birine giriniz, yazı gayet kısadır.

Önce de belirttiğim gibi yıllardır üstüne gittiğim, ama muhatap bulamadığım bu konuda, geçen hafta bir gün, öğlen sıralarında sadece yarım saatimi verdim ve gördüklerimi fotoğrafladım. Üç günlük bu dizideki tüm fotolar, işte o yarım saat içinde alınmadır.

Sol kanattaki reklamın trajikomikliği bir yana, Evrensel’e girdiğim o 10-12 dakika içinde tuhaf ve trajik bir haberle karşılaştım.

11 Ekim günü İzmir Tüpraş’ta bir patlama olmuş ve 4 işçi hayatını kaybederken, iki işçi de yaralanmıştı. Olay gaz sıkışmasına, iş kazasına bağlanmış, savcılık soruşturma açmış, bazı yetkililer gözaltına alınmıştı. Evrensel, işte o dakikalarda patlamayı TAK’ın üstlendiğini duyurdu.

Ben de hemen yine Evrensel’de aynı haberin daha önce nasıl verildiğine baktım. Sol yayınlar ülkenin en büyük sorunlarından biri olan İş Cinayetleri konusuna biraz önem verirler, ama hiç yeterince değil. Siyasi gündem onlar için işçi hayatlarından çok daha önde olmuştur. Fakat Evrensel’de bu habere oldukça geniş yer ayrılmıştı. Fırsat bu fırsat her konuda olduğu gibi AKP adamakıllı suçlanıyor, patronlar ve düzen yerden yere vuruluyordu. Güzel! soL Portal’a döndüm. Tüpraş işçileriyle, bu iş cinayeti nedeniyle geniş bir röportaj yapılmıştı. O da çok iyi! Tekrar Evrensel’e girdim. O 10 dakika içinde haber silinmişti. Niye bilmiyorum.

Onca iş cinayeti tantanasından sonra katliamı TAK üstlenince henüz hiçbir sol yayında bu konunun üstüne gidildiğini görmedim.

Yine reklam konusuna dönelim.

İşte Evrensel’den, bu TAK olayından da canım sıkılmış halde verebileceğim 3 tuhaf örnek:

Kaan Arslanoğlu

Arsa yağmasına karşı bir eylem haberi. Üstte de arsa yağmacılarının reklamı. Daha fazla söze gerek yok. Alttaki siyah şeritte İzmir patlamasını TAK’ın üstlendiği duyuruluyor.

 

Sağda siyasal dinciliğe karşı bir haber. Yetkileri artan müftülerin maaşları da artacakmış. Sol tarafta koskoca Umre reklamı. Siz neyle ilgiliyseniz bilgisayarınızda onun reklamı çıkıyor diye bir de karşı saldırı yapmaz mı bu “sol” medyacı reklamcılar. Yahu bir kez de Umre’ye gitmeye heves etsem, böyle sitelere girsem.

 

TAK’ın üstlendiği Tüpraş patlamasıyla ilgili daha önce yapılmış haberlerin başlıkları. Ya katliamı PKK yapınca vicdansız solun tavrı?   


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle.


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...