Kaan Arslanoğlu İnsan BU’nun Son Durumu Hakkında Yazdı…

Kaan Arslanoğlu İnsan BU’nun Son Durumu Hakkında Yazdı…

Sevgili İnsan BU okur ve yazarları. Sitede yeniden yeni bir döneme girdik. “Yavaş Düzgündür, Düzgünse Hızlı” sloganımızı “Çok Yavaş Düzgündür, Düzgünse Çok Hızlı” düzeyine yükselteceğiz. Sitenin baş editörlüğünü, bu çamur işi üstlenecek insan bulamadık. Ben de kendi akıl ve beden sağlığım daha fazla bozulmasın diye site işleriyle artık haftada bir gün ilgileneceğim.

Dolayısıyla gelen e-postalara, gönderi, mesajlara öyle eskisi gibi dakikasında, saatinde, en geç gününde yanıt verme dönemi artık maalesef bitti. Ayrıca yeni yazı, şiir, haber, öykü yayımlama sıklığımız da çok seyrelecek, belki haftada bire inecek. Sıra ve beklemeler tatsız boyuta kadar artacak.

Çünkü arkadaşlar, gelen yazıları, eserleri değerlendirmek, gönderenlerle iletişime girmek, onları düzenleyip yayına hazırlamak değil mesele. Asıl yıpratıcı olan yayımlanmış başlıkların beş altı ayrı koldan, sürekli ve zamana dağılmış meşgul edici biçimde duyurulmaya çalışılması. Bazı arkadaşlarımız yeni başlıklarımızı çevresine duyurmada zaman zaman bize büyük destek sağladılarsa da, duyuru için hayal ettiğimiz katılım canlılığının hiçbir zaman çeyreğine ulaşamadık. Bu iş bezdirici bir iş, çünkü talep çok az, çünkü çelme çok, dostlarımız da haliyle yoruluyorlar, pek azı istikrarlı biçimde sürdürebiliyor. Ayrıca başka yayınların pek karşılaşmadığı, bildiğimiz bilmediğimiz pek çok engelle de karşılaşıyoruz duyuru sürecinde. Ve bu bir paranoya değil. Bir ek daha: En önemli sorunumuz duyuramama sorunu hiç değil. 200 binden fazla insan bir şekilde gelmiş, buradaki birkaç yazıyı okumuş… Duymama ve de gerçeklerden hoşlanmama sorununa çare yok asıl.

Ondan da geçtik… Düşmanımız çok… Salak, terbiyesiz ve sapık mebzul miktarda… Onlarla sosyal medyada veya yorumlarda uğraşmak sağlam sinir istiyor ve herkesin kaldırabileceği şey değil. O da belki sorun değil… 6 yıldır bir şekilde hatalı hatasız dayandık…

Daha da kötüsü ve en ciddisi… Sosyal medyanın, sürekli bilgisayar başında olmayı ya da telefonunuza her dakika bakmanızı gerektiren bir esir alıcılığı var. Zaman, enerji uçuruyor; ruhunuzu yavaş yavaş karanlığa emiyor. Sağlam sinirlilerin bile bir çok bakımdan sinirini bozuyor, dengeliyi dengesiz yapıyor, bağımlı yapıyor, zekiyi aptallaştırıyor. Buna herkesin tümden reddetmeden bir set çekmesi gerek…

Şimdi bizim yavaşlamamıza pek çok düşman sevinecek, ama onlar sevinmesin diye kendimi üzemem. Zaten o kadar bollar ki, tek tek hiçbirinin değeri bulunmuyor. Sağcı - solcu zombi sürüsünün içinde düşünmeye ve düşündüklerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Isırılıp virüs kapmayalım yeter. Bir insanın en önemli varlıklarından biri sağlığı, bir yazarın en büyük varlığı aklıdır. Akıl sıradanlaşınca daha etkin yazar olmuşsun neye yarar.

Ama madem bu kadar gerçekçi ve açık sözlüyüz, şunu belirtmek lazım: Umulmayacak kadar etkiliyiz, sesimiz hiç beklenmeyecek köşelerden bile yansıyor. Olumlu geri dönüşler hiç de azımsanmayacak oranda. Sadece değiştiriciliğimiz yok denecek kadar az.  Madem o kadar etkiliyiz, fikirlerimiz madem geleceğe de yansıyacak, belli kişilere madem umut veriyoruz… Birçok insan “bugünün belli figürleri burada gösterilen ölçeklere, belgelere göre değerlendirilecek gelecekte” diyor hani… Bu nedenlerle bir şekilde ağır aksak sürdüreceğiz işi.

Herkese sevgiler, saygılar yolluyor ve bugüne kadarki destek ve katkılarınız için gönülden teşekkür ediyorum.  

Kaan Arslanoğlu

Not: Konuyla yakından ilgili 3 ay önceki duyurumuz:

http://www.insanbu.com/Medya-Haberleri/677-yeniden-yayina-baslarken-biz-sizlerden-degiliz

Bu da tanıtım videomuz:

http://www.insanbu.com/Medya-Haberleri/695-insan-bu-tanitim-filmi-yayimlandi


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle.
 • Akif akalin

  Akif akalin 04.11.2018

  Belediye seçimlerinde sol muhalefet oldukları iddiası taşıyanlar devrimci olma kıstasını Ankarada Gökçeki destekleme noktasına taşır mı? Taşımazlarsa namertler...

 • Alp Ergör

  Alp Ergör 02.11.2018

  Var olmayı sürdürdükten sonra ... Yapısal bir değişiklikler bir rejenerasyon süreci olarak da düşünülebilir. Ben de yorum yapan pek çok okuyucu gibi, "yetişmek" için fırsat bulacağımı düşünüyorum. Sevgi ve selamlar Not: Alakarga İnsanBu'dan (ç)alıntılar yağmayı sürdürüyor, sürdürecek.

 • Miyase Aytaç Yılmaz

  Miyase Aytaç Yılmaz 01.11.2018

  Merhaba; Yavaşlasın ama bitmesin. Sakın gitmeyin! Tek tek bitiyoruz zaten... Saygılarımla.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 01.11.2018

  Sevgili Neo Paladyum arkadaşım, iyi niyetli öneriniz için teşekkürler. Fakat önerdiğiniz şeyi biz sürekli önerdik zaten, altı yıl boyunca :) Bunun için duyurular yaptık, kişilere özel çağrılar yaptık. Toplantılarımızda, buluşmalarımızda hep bunu konuştuk. Fakat olmadı, olmadı... Olmuyorsa olmaz. Bir ara 5 editör birlikte çalıştık. İnanır mısınız ki inanın :) bazı editörlerimiz bile çevresine paylaşmadı yazıları. Hatta daha tuhafı, bazı yazarlarımız kendi yazılarını paylaşmadı. Burayı Hürriyet gazetesi falan mı sanıyorlardı bilmem, yazı bir kez konunca tüm Türkiye görecek... Neyse, hayırlısı... Burada ve face sayfamızda yorum yazan öteki dostlara da içten teşekkürler. Saygıyla.

 • İNAN

  İNAN 01.11.2018

  Merhaba. Hayırlısı olsun. Sizin adınıza sevindim.

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 31.10.2018

  öneri; kaan bey'in yazıları paylaşmak için sosyal medyaya ayırdığı zaman ve emeği.. yazıların paylaşımından sonra yorumlarda yaptığı mücadeleyi, açıklamaları cevapları hepimiz görüyoruz ! yorucu ve zaman törpüsü işler.. onun yerine biz; insan bu sempatizan, yazarları, okurları olarak.. sitedeki yazıların paylaşımını, yorumunu, cevabını imece usülü üstlenelim, egomuzu birazcık daha törpüleyerek.. face, twitter sayfalarımızda paylaşıp yaygınlaştırıp, yorumları karşılayalım. kaan beye sadece site işlerini bırakarak, küçük bir yardımda bulunalım.

 • Deniz Karslı

  Deniz Karslı 31.10.2018

  SAYIN KAAN ARSLANOĞLU BU SİTENİN İŞLERİNİN TÜMÜNE NASIL YETİŞEBİLİYOR DİYE DÜŞÜNÜYORDUM.ÇOK HAKLISINIZ ...SİTENİN KAPANMASINDANSA İŞLERİN BİRAZ YAVAŞLAMASI, OKUMAYA FIRSAT BULAMADIĞIMIZ YAZILARI OKUMAK İÇİN BİR OLANAK OLABİLİR...

 • 31.10.2018

  Okudum , paylaştım.Elden gelen bu....Yavaşlama iyidir.Yeni okumalara zaman tanır.

 • Özlem

  Özlem 30.10.2018

  İyiki sizinle tanışmışım, iyiki yazılarınızı okuyabiliyorum, eksik olmayın, sağlığınız daim olsun inşallah... Böyle yorum da yayınlanır mı bilmem, bence yayınlanmaz ama olsun... Saygı ve sevgilerimle...

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 30.10.2018

  Bu güne kadar yazdıklarınız; aydınlatıcılığı ile yol ve yöntem saptamaları ile günümüzün pek çok sorununa çözüm ortaya koymuştur. Kendinizi yıpratmadan ama bizi de sizsiz bırakmadan , gavuz gapcık luzumsuzluklardan sıyrılmak verimliliği artırıcıda olabilir..Saygılar,sevgiler,muhabbetler..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.