“Dış Güçlerin Kuklası” CHP 1 Mart tezkeresinde ne yapmıştı, “milli” AKP ne yapmıştı?

“Dış Güçlerin Kuklası” CHP 1 Mart tezkeresinde ne yapmıştı, “milli” AKP ne yapmıştı?

Irak’ı kana bulayan şu ana dek 2 milyon kadar insanın ölmesine (Yüzde 95’den fazlası Müslüman), bölgede Amerikan güdümünde kukla yönetimler kurulmasına, sonra da IŞİD’in doğmasına yol açan sürecin başlangıcında TBMM’ye getirilen 1 Mart tezkeresinde kim ABD’ye karşı tavır almıştı? (2003)

Kimler şevkle, iştahla ABD’nin yanında yer almıştı?

Yoksa o zaman da mı kandırılmışlardı?

“TBMM'deki oylama

CHP'den Önder Sav, yaptığı konuşmada tezkereye karşı çıktı ve Amerikan gemileri için düşman gemileri ifadesini kullandı. Abdullah Gül'ün danışmanlığını yapan Ahmet Sever kaleme aldığı bir eserde AKP içindeki durumu şöyle anlatıyordu: "Özellikle, Beşir Atalay, Mehmet Aydın, Ertuğrul Yalçınbayır, Bülent Arınç, Zeki Ergezen, Azmi Ateş ve Kemalettin Göktaş gibi önemli isimler tezkereye karşıydı ve parti içinde açıkça bunun kulisini yapıyordu. Recep Tayyip Erdoğan ise, tezkerenin mutlaka meclisten geçmesi gerektiğini vurguluyordu.", "Cüneyt Zapsu, Ömer Çelik ve Egemen Bağış tezkerenin kabulü için çırpınıyorlardı. Özellikle Zapsu ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ile telefonda sürekli temas halindeydi." Yapılan oylamaya 533 milletvekili katıldı, 250 ret, 264 kabul, 19 çekimser oyu kullanıldı. Ancak, Anayasa'nın 96. maddesinde öngörülen 267 salt çoğunluğa ulaşılamadı. Bu durumda, tezkere kabul edilmemiş sayıldı.

Tezkerenin reddinin ardından yaşanan Çuval Olayı’nın meclis kararına misilleme olarak gerçekleştirildiği iddia edilmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili 2016 yılında yaptığı bir açıklamada "Irak’ta düşülen hataya Suriye’de düşmek istemiyoruz. Ben 1 Mart tezkeresinin yanındaydım, karşı olanlar bunu açıkça söylemediler. Birileri de gizli kulisler attılar. O insanların kimler olduğunu araştırır bulursunuz. 1 Mart tezkeresi ilk anda kabul edilip Türkiye, Irak’ta olsaydı, Irak’ın durum böyle olmazdı. 1 Mart tezkeresi ilk anda geçseydi, Türkiye masada olacaktı" değerlendirmesinde bulundu.”

Kaynak: Wikipedia

https://tr.wikipedia.org/wiki/1_Mart_tezkeresi

Kaan Arslanoğlu


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle.
 • Ç.

  Ç. 28.02.2017

  Ulusalcılar Ergenekon sürecinde (Bkz: Ziyaret Et) kanallarında gösteriyorlardı. Bugün ise anti emperyalist görüyorlar. Tezkerenin reddedilmesinde sosyalistlerin de katkısı olmuştur. Siyasal olarak çalışma yaptığı alanlar dışında da çalışmalar yapmış. Olumlu geri dönüşler almıştır.

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 28.02.2017

  Millici dediğin bizde; biji obama diye bağımalı..

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 28.02.2017

  Aziz dostum, yine mükemmel bir yazı. Manzara budur, tam yerinde dur, ve soruları sordur. Küresel emperyalizme karşı neden ulusal devlet savunulmalıdır? *küresel emperyalizm ve ulusal devlet *küresel emperyalizm ve demokrasi *küresel emperyalizm ve bağımsızlık soruların içini dolduracak cevap bulabilirsen kamburunu düzeltebilirsin. Beceremezsen mıy mıya devam. Bü memleketin ne solcusu solcu, ne ulusalcısı ulusalcı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.