İşçicikler ölmesin! – İş Cinayetleri Almanağı 2012

Esenyurt’ta Marmara Park Alışveriş Merkezi inşaatında çalışan 11 işçi çadırlarında yanarak can verdi… Arnavutköy’de vasıfsız taşeron işçi 31 yaşındaki Erkan Keleş elektrik direğinde hayatını kaybetti. Keleş’in ne elektrikçilik eğitimi, ne uygun eldiveni, ne de kontrol aleti vardı… Şile’de batan gemi için yapılan kurtarma operasyonu ölüm operasyonuna döndü. 3 kurtarmacı ve bir balıkçı dalgalara kapıldı... Tersanelerde 152. cinayet: Bekir Seven isimli işçi başına demir düşmesi sonucu öldü… Genç inşaat işçisinin acı sonu. Başına kalas düştü... 100 lira fazla kazanmak için iş değiştirdi, sonu oldu. Soner Kan göçük altında kaldı… Böyle gittiler, böyle geldiler. 3’ü Rus 5 yangın söndürme helikopteri personelinin cenaze töreninde gözyaşı aktı… Kafeste ölüm.. 28 yaşındaki dalgıç Ufuk Kurtuluş kafesin halatının kopması sonucu boğuldu… Baraj patladı, 10 işçi sulara kapıldı. 23 yaşındaki Erdal Demirelli’nin cesedi sekiz gün sonra barajın dibinde bulundu… Ümraniye’de Sur inşaata bağlı Metrogarden Evleri yapımında çalışan dört işçi bayram dönüşü LPG sızması sonucu yatakhanelerinde ölü bulundu… HES Cumhuriyeti’nde çocuk işçi cinayeti: Giresun’da Kızıltaş köyü HES inşaatında çalışırken göçük sonucu ölen dört işçiden Eren Erdem on altı yaşında sigortasız bir işçiydi…

Her gün ortalama beş ila sekiz işçi iş kazalarında can veriyor. Birçoğu medyada haber değeri bile bulmuyor. Bir bölümü kayıtlara dahi geçmiyor. Her yıl kaybedilen yaklaşık 1500 can.

“İş Cinayetleri Almanağı-2012”de, saptanabilen tüm iş kazaları tek tek, gün gün işlenmiş. Birçoğunda ilgili gazete haberleri de fotokopiyle aynen konulmuş. Duyarlılık oluşturmayı ve o yolda mücadeleyi yükseltmeyi amaçlayan duyarlı bir çalışma. 

Sadece iş cinayetlerine ve kayıplarımıza değinilmemiş, iş cinayetlerine karşı ne yapılıyorsa, ne mücadele veriliyorsa, onlar da yer alıyor kitapta. Süre giden davalar: Davutpaşa, OSTİM, Van Bayram Oteli, Selin Erdem davaları gibi. Ayrıca dayanışma çalışmaları, gösteriler, eylemler... Örneğin her ayın ilk Pazar günü Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen toplu nöbetler: Vicdan ve Adalet Nöbetleri…

Din sömürücüsü paraya doymak bilmez iktidarın bu cinayetler karşısındaki tutumu. Patronlarla dayanışması. Her kazaya “kader” demesi yetkililerin. Oysa konunun uzmanları açıklıyor. Bu ölümlerin yarısı çok basit önlemlerle durdurulabilirdi. Kalan yüzde 48’i ise daha bilinçli, örgütlü düzenlemelerle. Yani o işçicikleri zenginliğe doymak bilmez yetki sahipleri yüzünden yitiriyoruz. Bu ölümler hep “kader” oluyor baştaki din tüccarı firavunlar için, ama onlara isyan hep “oyun”, hep “uluslararası komplo”. Gezi Direnişine niye “kader” demiyorsun Diktatör!

Kitabı, 1 Umut Derneği Adalet Arayana Destek Grubu çıkarmış. Titiz bir çalışma ürünü.

Dernek 1999 depremi sonrasında yürütülen "Dayanışma Gönüllüleri" çalışmalarında yer alanların deneyimleri üstüne kurulmuş. Örneğin, yapılanmanın önde gelen isimlerinden Erbay Yucak, Düzce’de depremzedeler için verdiği uzun dönemli özverili emekleriyle iyilikle anımsanan bir kapitalizm karşıtı.  

İşsizlikle, iş kazalarıyla, vahşi çalışma koşullarıyla, işten atma tehdidiyle güvensiz kılınmış, yaşadıkları mahallelerden çıkartılmaya çalışılan düzen mağdurlarıyla dayanışma ve birlikte yeni umutlar yaratmak için gayret sarf eden dernek, birçok şehirde şube açmış, gönüllü ilişkileri kurmuş. Hukuk dayanışması, kullanılabilir durumdaki her türlü eşyanın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını amaçlayan eşya dayanışması, kadın emeği dayanışması, üretici - tüketici dayanışması, iş bilgisi dayanışması, eğitim dayanışması, Kentsel Dönüşüm dayanışması gibi girişimler sürdürmekte.

Gündemde en az yer bulan konulardan biri. Trafik Kazaları sonrasında gündemin en üstünde yer alması gerekirken. Demek ki önce uyanıklık artışı, sonra dayanışma, örgüt ve mücadele… Yoksa:

Burada az önce bir insan öldü. Ataköy’de bir otelin yaza merhaba partisine hazırlıkta DJ Yiğit Can elektriğe kapılarak öldü. Olay kimseye duyurulmadı. Parti devam etti. 1500 konuk neşeyle eğlendi… Şans değil, ölüm kurası: Sefer Çetin (32) üç çocuk babasıydı, 35 bin kişi arasından sınavı geçti, kurada da kazandı. Göçükte hayatını kaybetti… Marmara Park Alışveriş Merkezi şaşaalı reklamlarla açıldı, geceden itibaren vatandaşların oluşturduğu kuyruk 300 metreyi buldu, giriş çıkışta büyük izdiham yaşandı. Ölen 11 işçi için ne bir anma etkinliği düzenlenmişti, ne bir üzüntü göze çarptı… Beş işçinin ölüm emrini kim verdi? Erzurum’da göletin ortasındaki elektrik direğini onarıma giden…

İş Cinayetleri Almanağı- 2012, BirUmut Yayıncılık, Nisan 2013, 235 sayfa. 

www.birumutyayinlari.com

Kaan Arslanoğlu

 

 

Facebook
henüz yorum yapılmamış
29-07-2013
DOST SİTELER
Toplam Giriş Sayısı : 2211410
Arama

İmzasız yazı yayımlanmaz. Yazıların sorumluluğu öncelikle yazarına aittir.