Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 26.02.2020 - 14:11:28

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  ..devam/ change,org ta kampanyalara katılır.. feyz'de, tiviterde Yozdil, can, dündar .. yazıları, meyhanedeyiz biz vidyoları paylaşır.. biz eskiden eskiden / su içerdik testiden ! şarkılarıyla memleketin kültür felsefesine ve senâât camiasına derin hizmetlerde bulunuruz. Her bi moku da bizzz biliriz. bu memlekete ebedi mualefet lââzımsa ? mualefete bakıp insanlar son 35 yılda olduğu gibi ''bunlar gelmesin de.. kim gelirse gelsin ! diyecekse ?? onu da biiizzz yaparız.

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 26.02.2020 - 13:53:12

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  ..yalınızz ! bizi de pek küçümsemeyin kaan bey ? müendiz mimar, doktor, eczacı, öğretmen .. gibi biçok meslek odalarını, disk sendikasını biz yönetiriz. aman oyları bölmeyin ! biz gidersek anap gelir.. faşolar, akp gelir maazallah !! diye 35 yıldır korkutup sıradan chp'li, atatürkçülerin oylarını bile alarak.. hep biz seçiliriz. medya, sanat, edebiyat .. camiâsında hep biz önde gideriz. hâlk tv, tele1, sözcü, cumuriyet .. T24, diken gibi medyalarla.. Disney medya gruba bağlı Fokus'un portakalıyla.. haberleri, edebiyatı, yayıncılığı, mualefet muhabbetini biz belirleriz. selo, imamınoğlu, deyvidinoğlu, babycan, kraliçe'nin gülü.. meral, saadet, sorosun kavalası ittifaklarını bizler pişiririz ! son olarak çankaya belediye takviyesiyle; A.D.D. genel merkeze bile paraşütle başgan indirdik. kadıköy, beşiktaş, bakırköy, şişli, ataşehir, çankaya, nilüfer, izmir çoğu gibi yerlerde .. odun koysak seçtiririz.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 26.02.2020 - 11:11:40

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  geleceğimiz gençler ise eğer TGB'yi umut geliştirebileceğimiz neredeyse tek güç gibi görüyorum. Fakat onların söylemleri de politik psikolojiden hiç nasibini almamış sanki. Davaları haklı.. Madem haklı zemindesin.. Neden ikide bir polis koruması istiyorsun, hadi buna mecbur kaldın, bunu niye övünerek anlatıyorsun.. Polis karşı tarafı gözaltına aldı diye niye şişinerek ilan ediyorsun.. Akıl alır gibi değil.. Tüm haklılığın uçuyor, gammazcı, iktidar işbirlikçisi gibi kalakalıyorsun.. Bunları kendileri mi böyle yapıyor, merkezden mi yönlendiriliyor. Büyük ihtimal ikincisi.. Ama vahim bir tablo. İşte VP bu nedenlerle çok gelişeceği varken gelişmiyor... Bence... Bizim millet haklı da olsa gammazcıyı sevmez... Dayak ye biraz, ezil.. Bizim millet mağduru sever..

 • Fatih Torun

  Fatih Torun 26.02.2020 - 10:31:44

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Düşünsel ve eylemsel olarak tutarlı anti-emperyalist tavır sergilemeyen hiç bir hareket, sorunlarımızı çözemez.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 26.02.2020 - 10:04:13

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  DEVAMLA.. : Başka deyişle geçmişte beğenmediğimiz Aydınlık en az bozulan, hatta bazı alanlarda kendini geliştiren bir kitle sahibiyken; tüm diğer gruplar ve taban tarifi zor bir yozlaşmaya düşmüştür. Elbette genel ve özel toplumsal kalitesizliğimiz iyi şeyler ile aramızda yine en büyük engeldir. Tabii bunları dile getirmemiz VP dışındaki kitlelerde bir uyanış yaratmayacaktır, çünkü algı düzenekleri dumura uğramıştır. Seçimleri bilinçli, sınıfsal, çıkara dayalı bir seçimdir. VP liderliğinde de pek sempatiyle karşılanmayacaktır, çünkü bizde her siyasi akım kendinin mutlak biçimde yüceltilmesini ister… Olsun, biz yine vazfemizi yapalım… :)

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 26.02.2020 - 10:02:12

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Vatan Partisi’ne desteğim en zayıf, en sorunlu zamanlarında geldi. Ee, eski Türk geleneğine uymam lazımdı, bu da bilinçli bir seçim. :) Fakat ilginçtir, muhalefet cephesinde de kendi sefaletleri kendilerince artık yoğun oranda görülüyor. Durum böyle olunca hayli okunan bu yazıya olumlu ve olumsuz tepkiler beklediğim kadar yoğun gelmedi, tartışma kızışmadı, rahat ettim. Konuyu toparlamak gerekirse VP’ye söylenebilecek olumsuz lafların çoğu büyük ölçüde doğrudur. Ama bunu söyleyenler o konularda VP’den en az 10 kat daha olumsuzdur. Siyasi doğruluk ölçülerini kabaca sayarsak: Eşitlikten, yoksuldan yana halkçı siyaset; kapitalizmle her alanda mücadele; emperyalizmle her alanda mücadele; içsavaşa, ülke ve halk bölünmesine karşı tutum; aydınlanmacı bilim ve sanattan yana tutum… Gibi konularda ciddi kusurları bulunmasına karşı VP en önde, diğerleri tam bir çukurdadır. DEVAM EDECEK...

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 25.02.2020 - 16:04:52

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Kıymetli Deniz Can, olayın benim anladığım özü şudur. CHP başta olmak üzere muhalefetin kendi gücüne dayanarak, normal, meşru muhalefet yöntemleri uygulamaya kalitesi, cesareti yetmiyor. O zaman HDP-PKK'nın militan gücüyle ABD'nin desteğine muhtaç oluyor. İşi son yıllarda daha da ileri giderek ipleri tamamen bunların eline vermeye kadar vardırıyor. Onlara daha kolay ve daha çok başarı garantili gelen bu yol aslında başarı için daha güç bir yoldur, üstelik hem ülke hem kendileri için çok daha riskli ve tehlikeli bir yoldur. Benden de saygılar..

 • Deniz Can

  Deniz Can 25.02.2020 - 15:07:51

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  CHP‘nin sistemini kurmuş olması en azından bundan sonrası için seçim sonuçlarına güven sorununu ortadan kaldıracaktır. Zengin olmak ya da fakir olmak iyi doğru denilen işleri yapmakta belirleyici değil. Zenginlikle eleştirmeyin, halktan kopuksa halkın derdini anlamıyorsa bunu söyleyin. Sokakta simit satanın da madende çalışanın da hayali zengin olmak, bu ülkede yaşıyor olduğumuz için herkesin bu hayalini gerçekleştirme şansı var en azından. Benim idealim yoksulu, fakiri olmayan herkesin zengin olduğu bir refah toplumu, o yüzden zenginliğe kötü bakamam. Saygıyla.

 • Deniz Can

  Deniz Can 25.02.2020 - 15:06:12

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Kaan bey yazılarınızı elimden geldiğince takip ediyorum. CHP bünyesinde ırkçı ya da dinci örgütlere sempati duyan kişilerin olmasını ben de kabullenemiyorum. Bu yüzden Perinçekçi diye yaftalanmayı da doğru bulmam. Özellikle PKK konusunda farklı düşünmüyorum sizinle ancak ittifak konusunu bu konudan ayrı tutuyorum. CHP ye yönelik eleştirilerinizi biraz abartılı buluyorum, muhalefet daha iyi yapılabilir miydi ve nasıl yapılırdı diye düşünüyorum. Adaletsiz ortam, medya engeli, normal şartlarda değiliz. Seçim güvenliği ya da seçimlere güvenirlik düzeyi ne ki, muhalefetin başarısını neye göre değerlendireceğiz. Başkanlık seçiminin sonucunu ben içime sindirmiş değilim, gasp ettiklerini düşünüyorum. Her şey kayıtlı sonuçlarda hile olmaz deniyordu acaba diyordum yine de. Son İstanbul seçiminde sergilenen oyunu milyonlarca insan birlikte izledik, bu konuda bir şüphem yok artık. Yerel seçim genel seçim hepsi şaibeli ve değerlendirmeyi bu sonuçlara göre yapıp başarısız demek doğru değil. ...

 • Devrim Gurbetci

  Devrim Gurbetci 25.02.2020 - 14:37:34

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Sayin Perincekin bir tek kusuru olmali, o da; tüm bakis acisini emperyalizmin konumlanmasina göre belirliyor olmasi. AKP gitsin diye yirtin dur, gitiginde yerine kim gelecek? Peki bu gelenler yada gelecek olanlar Emperyalistlere karsi hangi konumudalar. AKP ile farklari ne olacak bu sorulari soran Perincek bakiyor ki Emperyalist planlara karsi AKP daha iyi bir konumda. Ona göre tavir aliyor. Bunu anlamak cok mu zor yoksa Emperyalizm buharlasti mi?

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 25.02.2020 - 11:38:22

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Aydınlıkçıların Siyasal İslamcı - hem de mezhepçisinden -sarayı destekleme nedenleri tek olmayabilir. Görünürdeki, yansıyan nedenin başında son dönemdeki “Avrasyacı” tavrıdır desek; son günlerdeki fena sıkışmadan ötürü tekrar baştaki eksene dönmeye çalıştığı için, aralarının bozulma olasılığı yüksek gözüküyor. Balayı bitiyor gibi.. Bir de bu arada “siyasal islam bitti” tartışması var, o da ayrı konu.

 • İlknur Arslanoğlu

  İlknur Arslanoğlu 25.02.2020 - 11:29:41

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Vatan Partisi ile ilgili farklı düşünceler olabilir ama bence esas sorun sanki yazının vatan partisini süsleyip tekrar beğendirmek ve ona taraftar toplamak için yazılmış zannedilmesi... Oysa benim anladığım kadarıyla yazının esas sorunu her HDP CHP eleştirisine sen Perinçekçi mi oldun şeklinde karşı çıkılması ve yaftalanması... Vatan partili veya onu takdir ediyor zannedilmekten korku sanılmasın her hareket belirli dönemlerdeki tutumuyla olumlu veya olumsuz eleştirilere maruz kalabilir. Diğer yandan yazının esas sorunu büyük çoğunlukları oyalayan muhalefetin aslında hiçbir işe yaramadığı ve gerçekten bilinçli veya bilinçsiz, var oluşunun oyalamak amaçlı olduğu.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 25.02.2020 - 09:52:54

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Deniz Can arkadaşımıza yanıt vereyim.. Beni en çok şaşırtan nokta bu arkadaşımızın yıllarca bizi izleyen, yazılarımızı sanırım okuyan, ne istediğimizi, neyin mücadelesini verdiğimizi bildiğini farz ettiğimiz bir arkadaşımız olması ve bu soruları sorması, bu itirazları yapması. Sanki bizi ilk kez tanıyor, ilk yazımızı okuyor gibi. Bugün Millet İttifakı denen sefillikle neden bir arada olmadığım, olamayacağım, sanırım daha önceki bıktırırcasına tekrarlı, ayrıntılı yazılarda yüzlerce kez ifade edilmiştir. Tekrar iki cümleyle ifade edersem: CHP oligarşinin zenginler partisidir. İçinde zengin veya zengin olmaya hevesli orta sınıf karakteri ezici biçimde baskındır. Onların solculuğu elbette böyle olacaktır. Bu kesim daha fazla iktidar için PKK'nın peşine takılmıştır. Bu konudaki direktifi doğrudan ABD'den almaktadır. AKP'ye tepkiyi Amerikancılık ve PKK'cılık için kullanan bu parti bir de AKP'ye karşı gerçekten mücadele etmemekte, onu güçlendirmektedir.

 • Deniz Can

  Deniz Can 25.02.2020 - 05:19:10

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Herkesin mutlu ülke ideali sizinle aynı olmayabilir. Eskiden sizinle aynı mücadeleyi veren insanların bugün konumlarından ötürü tüm düşüncelerinin değiştiğini varsaymanız da yanılgı değil mi? Bir hafta araba kullanmayalım deseniz buna siz bile uyamayabilirsiniz ancak tek bir ürün tek bir markayı boykot edebilirsiniz bu konuda da gerçekçi olmak gerek. Okullara sokulmuyor dediğiniz gençler Vatan Partisi ile irtibatı olmadığı söylenen TGB’lilerse eğer hiç güven verici değiller.

 • Deniz Can

  Deniz Can 25.02.2020 - 05:18:03

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Çok öfkeli ve yorgun bir yazı olmuş aynı zamanda karamsar, tüm bu kötü tablo içinde tek bir ışık görebilmişsiniz bu da çok akılcı değil. Doğruları söylüyor demişsiniz, nedir o doğrular keşke onları yazsaydınız, başka kimsenin söylemediği, bambaşka yepyeni şeyler mi söylüyor, bilmiyorum gerçekten. Bildim bileli siyasetin içinde olan bir kişi ve hiçbir dönemde ciddi bir kitle oluşturamamış ve bugün adını andığınızda nedense hemen herkesin yanına bir küfür eklediği bir şahsiyet tek umut olabilir mi? Elbette savunduklarının bir kısmı hepimizin kabul edeceği doğrular olabilir. Ülkemizin öncelikli sorunu nedir, beş benzemez denilen ittifak neden kuruldu, başarılı olmadı mı? Önceliğimiz mevcut yönetimden kurtulmak, demokrasiye geri dönmek değil mi? Başka bir yol var mı? İnsanların geçinmek gibi bir dertleri var yani çalışmak zorunluluğu, devlet memuru ise konuşma yasağı bu suç mu? Patron olmak, müdür olmak, CEO olmak, bir yerde çalışıyor ve iyi kazanıyor olmak suç mu? .....

 • Kemal Zeydanlı

  Kemal Zeydanlı 24.02.2020 - 19:02:55

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  İnsan, olmadığını söylediği şeydir. Hegel'in "soyut olumsuzlama" dediği şey. "Kapitalist değilim" derken mülkiyet, "ihanet etmem" derken hainlik, "ahlaksız değilim" derken pislik peşinde olmamızın nedeni bu galiba.

 • editör

  editör 24.02.2020 - 12:02:47

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  Fazla nefret dolu, ayıp sözlü yorumları onaylamayıp sildiğimiz tabiidir. Bu arada dere kenarı mahallesinden yazan malum eski dostun yorumunu da aynı bağlamda onaylamadık.. Saygılar..

 • YUSUF GEZER

  YUSUF GEZER 23.02.2020 - 15:22:03

  AKP’yi Ayakta Tutan Perinçek’tir

  evet beyler bu siteye girdiğimde gerçek üstü haberlerle içim ısınıyor böyle devam ederseniz hayranlığım 1,000,000 kat artacaktır teşekkürler

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 23.02.2020 - 10:23:46

  KILIÇDAROĞLU SANKİ SEYİT RIZA’nın REENKARNASYONU

  DEVAM : Sonuç olarak Aksiyon Kılıçdar’la söyleşi yapmış, ama daha önce yapmış, muhtemelen destek mahiyetinde yapmış, ancak alıntıların tamamı oradan olmayabilir. Ancak öte yandan KASET KOMPLOSU denen olay, buradaki FETO dahli bir muamma olarak ortada durmaya devam ediyor. Hadi Baykal utanıyor üstüne gitmiyor diyelim, Kılıçdar gitmek şöyle dursun lafını bile etmiyor. Elinde onca devlet ilişkisi, onca medya uzmanı, gazete kodamanı, yabancı uzman varken, bu konunun bahsi bile geçirilmiyor.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 23.02.2020 - 10:22:57

  KILIÇDAROĞLU SANKİ SEYİT RIZA’nın REENKARNASYONU

  “Aksiyon söyleşisi” konusunda hata yapmışım. Bianet haberi biçim ve içerik düzeni açısından kötü bir haberdi. Aksiyon’un aslına ulaşamamıştım. Haberi birkaç kez okuduğum halde bazı yanlışlar yapmışım. Bir kere en başta bahsedilen Aksiyon’un Kılıçdaroğlu ropörtajı genel başkanlık seçiminden önce değil, yerel seçimden önce. En önemli yanlış bu. O yüzden asıl vurguyu, kanıt değerini düşürüyor bu hata. Bir de haberde altta iki söyleşiden daha bahsediliyor. Alıntılardan birçoğu hangi söyleşiden alınmış, net belli değil. Aksiyon muhtemelen Kılıçdar’la sempatik bir ropörtaj yapmış ama, benim o ropörtajdan alınmış dediğim bazı parçalar başka söyleşilerden olabilir. Hızlı yaşam, çok fazla sayıda ve yoğun, üstelik kötü aktarımlı internet kaynakları en titiz, dikkatli olma iddisındaki kişilere bile böyle yanlış yaptırabiliyor. Bir paylaşım vesilesiyle o habere dördüncü kez baktığımda durumu kendim anladım. Kimse farkına varmasa da belirtme gereği duydum. DEVAM edecek..

 • Coşkun Musluk

  Coşkun Musluk 19.02.2020 - 11:48:26

  KILIÇDAROĞLU SANKİ SEYİT RIZA’nın REENKARNASYONU

  Yüzde yüz katılıyorum.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 19.02.2020 - 09:49:55

  KILIÇDAROĞLU SANKİ SEYİT RIZA’nın REENKARNASYONU

  Sayın Ömür Candan, gerçek adınız buysa... İnsan sarrafıydık, bu sosyal medyanın kalleş hallerinden sonra sarraflar sarrafı olduk. Kötü bir niyetiniz olduğunu sanmıyorum, demişsiniz de.. Ben sizin için aynı şeyi rahat söyleyemeyeceğim. :) Kimmiş ki bu etrafımdakiler? Beni şarlatanlara karşı uyaranlar? Boş at belki dolu tutar mantığı sizinki.. Karatay kötüydü de kim iyiydi? İyi birileri var mıydı herhangi bir tartışmada a benim trol özentili arkadaşım.. Sizin alternatifiniz ne? Hangi tartışmada hangi alternatif ileri sürüyorsunuz, onu söyleyip buyurun da sizden taraf olalım.. Cin olmadan yorum çarpmaya kalkmayın. Aydınlık kötü de sizin iyisiniz nedir? Yok.. Laf sok, çekil, tüm numaranız bu, amma çok trol özentili insan çıkıyor kardeşim.. Azcık samimi olsanız? Tek yazılık yazar diyen Aydınlıkçılar mı? çarpıttığınız gibi, yoksa oradan tek bir kişi mi? Tabii ki, ikincisi amma maksat çarpıtmak olsun. Benin her çevrede dostum var, bol da düşmanım var.. Ne yapalım. Ortam size mi kalsın?

 • Ömür Candan

  Ömür Candan 19.02.2020 - 06:44:44

  KILIÇDAROĞLU SANKİ SEYİT RIZA’nın REENKARNASYONU

  Kaan Bey kimin yanında etrafınızdakileri dinlemeden yer alsanız zamanla şarlatan olduğu ortaya çıkıyor. Karatay, Kesal, Dizdar vs listesine şimdilerde Aydınçıları da ekliyorsunuz. Size "tek yazılık yazar" demiyor muydu bunlar? Kötü bir niyetiniz olduğunuz sanmıyorum, saflığınız herhalde.

 • Erkurt Özkurt

  Erkurt Özkurt 16.02.2020 - 16:06:30

  Türkiye’de Futbolun Kuralı Var mı ki, Kural Hatasından Maç Tekrarlansın !

  Benim önerim profesyonel futbol kaldırılsın. Amatör ligde oynansın maçlar. Anormal transfer ücretleri önlensin. Uluslar arası arenada milli takım bizi temsil etsin. Gerçekten forma için ter döken sporcuları destekleyelim. Bu ligden Dünya çapında yıldızlar çıkarsa yurt dışına transfer olsunlar. Kliplerine belli miktar para kazandıran şartıyla. Profesyonel lig zaten iflas etti. Beşiktaş başkanı ağlıyor 2 milyardan fazla borç var diye. Yardım kampanyası başlatacakmış. Oldu olacak futbol vergisi koysunlar. 😊

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 16.02.2020 - 13:55:38

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  bu meyanda.. yarım kalan villâsını bitirip içine yerleşmek için, hastasına gereksiz ameliyat yapan cerrahları.. yönetimine çöreklendiği müendiz odasında icraat olarak, sosyal ilişkiler komisyonunda salsa, çaça dans kursu açan ! koskoca müendiz odası yönetimini.. çalıştığı adli kurumda insan hakları ihlâli vakasından dosya başına avrupa fonlarından para alan; U.Mumcu cinayeti davasında karartma yapan Şebnem K.Fincancı'ları.. Atatürk'çü ayaklarında 2.5 milyona kitap satanları.. seçim öncesi ''her evden 1 oy da hdp'ye '' diye.. bana bilem ! meşaz yollayan çevremdeki tenekeden enteller gibi.. konulara felân da hiç girmiyoruz. Son 30 yılda belgeli olarak yapılan aydın ihanetlerini yazmaya kalksak ? burdan bizim köye yol gider. kağıt pahalılandı.. yazıktır günahtır, isrâf olur.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 15.02.2020 - 19:01:27

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  evet.. Akif beye bende katılıyorum, bu yazı dizisindeki yazarların şu ana kadar ki bölümde ortak olarak vurguladığı konu ''aydın ihaneti'' ! zaâten bu derece yozlaşma, geriye gidiş, çöpleşme, kokuşma, çukurlaşma, yavşaklaşma .. bu ihanetin yaygınlaşması olmadan gerçekleşemezdi. 3 kuruşluk menfaat için beygir etinden sucuğa onay veren veteriner, 5 kuruşluk menfaat için ilaç tröstlerinin gereksiz ilaçlarını pazarlayan doktor, beton yığınlarından ibaret mok çukurlarına dönen metropollerdeki rantiyelerin artıklarından çöplenen mimar müendizz .. devlet bütçesinden yemlenen, çalıştığı kurumlarda yapılan katakullilere ses çıkarmayan bürokrat, üniversitelerdeki eğitimin lise seviyesine inmesini umursamayan akademisyen.. bu aydın ihanetinin somut bileşenleridir ! etrafımızda, ilişkide olduğumuz mekân ve kurumlarda yaşadık şahit olduk ! bu yüzden bazen düzeysiz de olsa, bu site raconuna uygun olması gereken edebiyat, imlâ kurallarına bakmadan da höykürüp, metan ve biber gazımızı püskürtüyoruz.

 • ATİLA

  ATİLA 15.02.2020 - 16:57:45

  Avlanmak ve Avcılık Cinayet Mi? Altı Aydır Yanıtlan(a)mayan Söyleşi

  TÜFEKLE AVA ÇIKAN ASLAN, FİL, KUŞLAR, BALIKLAR OLSAYDI İNSANLAR NE YAPARDI. HELE BİRDE KONUŞAMASAYDI NE YAPARDI ASLANLAR, FİLER PARA VERİP SAFARİYE ÇIKSAYDI. KUŞLAR OKLA MIZRAKLA GÖKYÜZÜNDEN İNSANLARI AVLASAYDI. YA BALIKLAR OLTAYLA MIZRAKLA VS. İNSANLARI AVLASAYDI NE OLURDU AVCI OLAN RUHSATI VEREN KİM KENDİ KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM. BİR FİLE, BİR ASLANA, BİR KUŞA SORUN BAKALIM SİZE O AVCILIK RUHSATINI VERİRmi siz kimin canını alıyorsunuz da kimden izin alıyorsunuz. ACABA kimi kandırıyorsunuz. SİLAHSIZ tuzaksız hile yapmadan ALANINDA görelim.Av DEDİGİN adil olmalı gücün yetiyorsa elle avla parayla silahla ruhsat la kimseyi KANDIRMAYALIM er geç HEPİMİZ yaptıklarımızla hesaba çekileceğiz inancınız yoksa doga kendini yenilemesini BİLİR. Deprem, fırtına, sel, ve hastalıklar, virüsler gibi dermansız dertlere düştüğümüzde ah vah demenin ne manası var ne anlamı var her canlı yaşama hakkına sahip saygı göstermeyenleri duymayanları nasıl engel olcaz yasalar kanunlar olay olmadan çare olmuyor.

 • Atila

  Atila 15.02.2020 - 15:31:25

  Avlanmak ve Avcılık Cinayet Mi? Altı Aydır Yanıtlan(a)mayan Söyleşi

  Dogaya Zararlı olan tek canlı insanlar olmaya başladı hayvanların bitkilerin tek düşmanı insanlar oldu ARTIK DOGAYI kirleten bozan tek canlı bencil olan insanlar bilinçli insan sayısı gitgide azalıyor çözüm NE gerekiyorsa yapılmalı BENCE Denizde balık havada kuşlar karada ne varsa yok etmekden VAZ geçilmeli. BAYRAMDA seyranda her fırsat da KİRLETİYORUZ. Örnek : havayi fişek atıldığında insanlar seviniyor bayılıyor, Ya kuşlar böcekler birde onları düşünüpde fişekleri atana laf söylese kesin saldırırlar bir vahşi ayıgibi aslan gibi peki insanlar ayıyı yada aslanı neden vuruyor neden avlıyor da her fırsat da fişek atanlara bişey yapmıyorsunuz? Yada yapamıyorsunuz? Sebebi gösteriş meraklısı hava atma hırsıyla TV'Ler de özenerek verileren haber kaynakları serbest satış noktaları degilmi Fişek atıldığında kuşlar, yarasalar arılar vs. Bu dostlarımız Korkup ölme, ORDAN kaçma içgüdüsel uzaklaşma oldugunda yaşam alanlarında sinekler, fareler, insana faydalı olmayan canlı çoğaldı çare yokmu.

 • Fahri kumbul

  Fahri kumbul 13.02.2020 - 22:16:21

  Mavi Örgü Kazak

  “Göğüslerini aşındıran çentik bir vadi gerdanı” dizesi çarptı beni. Şiirler pek yorumlanmıyor. Ben bir delilik yapayım: Ritim, duygu yoğunluğu, imgelem, etkileme özellikleri güzel; akış yer yer iyi; ancak dil yaşlı. Oysa Şair bana yaşlı izlenimi vermedi.

 • Deniz Karslı

  Deniz Karslı 13.02.2020 - 15:32:17

  Mavi Örgü Kazak

  özellikle "okulun ilk gününde önlüğün göğüs cebine mendil koyan özenli anneler gibi" benzetmesini beğendim ,özgün bir şiir...Başarılar...

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 13.02.2020 - 09:12:03

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  Bu site açıldığından beri beni en çok çileden çıkaran, iğrendiren şey kimliği belli yazarlarımızın yazılarına sahte isimlerle sataşılması, hakaret edilmesi, dahası yine sahte isimlerle polemik yürütülmesi. Niye bu aşağılığı yapıyorsunuz, diye sorduğumuzda, "önemli olan fikirlerdir, kimin yazdığı önemli değil" denmesi.. Kendi kimliğini açıklayamayacak kadar sinik ve sinsi insanlardan ne hayır gelir. Bunlar bunun ne kadar yanlış, ne kadar ruhta tahribat yapan, ahlakı bozan bir şey olduğunu bilseler zaten baştan yapmazlar. O yüzden onlara harcadığımız zaman, ikna çabalarımız da hep boşa gidiyor.. Bizden uzak dursunlar da yine de sağlıcakla kalsınlar..

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 13.02.2020 - 09:04:15

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  Sevgili Ahmet'in yazısını gelgitlerle okudum. Bir "hah, tamam, doğru söylüyor, bu bakışa gelmeliyiz" diyerek, bir "yok canım, bu kadarı da olmaz, bu yanlış, bizim yerimiz bu mu olmalı!" diyerek. Fakat bu yazının en önemli çelişkisi bence şu: İnsani değerleri taşıyacak olan sanattır, diyor Ahmet. Doğru. Bir de gençlerin kabahati yok, onlar bizden daha ilerde, daha iyi olacak, demeye getiren şeyler söylüyor. Bunun ölçüsü ne? Eğer sanattan bakarsak, yeni dönemin sanatı, yeni nesillerin ilgilendiği sanat bir çöp. Daha doğrusu yeni nesiller Ahmet'in gerçek sanat dediği şeyden, gerçek edebiyattan tamamen kopmuş görünüyorlar. Okumuyorlar, ilgilenmiyorlar, okudukları şeyler, seyrettikleri şeyler (ki sanat demiyorum bunlara) korkunç.. Eee, ne olacak insani değerlerin, erdemlerin hali ???

 • editör

  editör 12.02.2020 - 16:22:07

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  Aşağıda Celalettin Cepçioğlu adlı bir sayın yorumcunun yorumunu onayladık. Cepçioğlu bir tanesi "ve" olmak üzere 8 kelimelik yorumuna "kasabalı", "feodal" "ırkçı" "lokal" ve "öykünmeci" aşağılamalarını sığdırmayı başarmış. Peki kim bu tüm olumsuzluklardan sıyrılmış mükemmel yorumcu? Bilmiyoruz? Arama motorlarında google veya face book'ta böyle bir kişi yok, daha doğrusu sadece insan bu yorumcusu olarak 3 kaydı var. Kasabalılık, feodallik tam da bu olsa gerek. Sayın Cepçioğlu gerçek kimliğini açıklasa da bizi mahcup etse keşke. Yoksa karanlıklardan atıp tutan biri olarak kendini haksız, yazarı haklı çıkaracak.. :)

 • Celalettin Cepçioğlu

  Celalettin Cepçioğlu 12.02.2020 - 17:32:32

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  Kasabalı yorumları. Feodal, öykünmeci, lokal ve hatta ırkçı.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 12.02.2020 - 16:25:11

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  (DEVAM). Eminim bunları okuyunca, "ne var bunda, insanlık tarihi boyunca bunlar hep oldu" diyenler olacaktır. Elbette her zaman vardı fakat benim tartıştığım ORAN. Aydınların ne kadarı böyleydi? Elbette dünyanın her yerinde çürük yapıya sağlam diye ruhsat veren mühendisler olmuştu şimdiye kadar. Bugün AYDIN İHANETİ derken, bu mühendislerin artık ÇOĞUNLUK olduğunu söylüyoruz. Ve o sucuğu, o sucuğun üretimine göz yuman veterinerin annesi babası çocukları yiyor, yıkılan evin altında o yapıya ruhsat veren mühendisin annesi babası çocukları kalıyor vb vb vb

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 12.02.2020 - 16:08:42

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  Bugüne kadar yazanların çoğu bir şekilde içinde bulunduğumuz durumun sorumlularından birinin AYDIN İHANETİ olduğunu vurguladı. Ben de yazılarımda bu kavramı çok sık kullanırım fakat son zamanlarda aldığım geri bildirimlerden bununla ne ifade ettiğimizi iyi anlatamadığımı anladım. Bugün medyaya düşen bir haber bunu anlatmak için iyi bir fırsat. ADÜ Rektörü'nün Kayseri'de veteriner hekim iken sorumlu müdür olarak çalıştığı sucukçu insan sağlığına zararlı üretim yaptığından 3 ay hapis cezası almış, meslek odası da 3 ay meslekten men etmiş. Buradaki AYDIN İHANETİ şurada. Devlet halkın sağlığını korumak için sucukçuya veteriner çalıştırma zorunluluğu getirmiş, veteriner ise üç kuruşa tamah edip sucukçunun halkın sağlığını tehlikeye atmasına göz yummuş. İşte bu. Yoksa sicilinde böyle bir şey olanın rektör yapılması değil mesele. Bu durum BÜTÜN meslekler için geçerli. Depremde çöken binaya ruhsat veren, hastane baskısıyla gerekmediği halde tetkik isteyen vb hepsi bu kategoride. (devam)

 • editör

  editör 12.02.2020 - 16:00:49

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  teşekkürler değerli Fahri Kumbul.. :)

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 12.02.2020 - 16:10:33

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  Tamamen unutmadır, kusura bakmayın. Ayrıca "kızgınlık" sözcüğünü "üzgünlük" diye de düzeltiyorum ve o da geçici...

 • editör

  editör 12.02.2020 - 15:53:01

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  Bir önceki imzasız, isimsiz yorumu bir kereye mahsus onayladık. Aynı kişi başka yorum yapacaksa, lütfen ismini, hem de bir zahmet gerçek ismini belirtsin..

 • 12.02.2020 - 14:17:55

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  Fütüristliğin, üfüristlik olduğunu kanıtlamış. Yazarı gerçek edebiyat'tan ve edebiyat eleştirilerinden tanıyordum ve epey saygı duyuyordum, Türkiye üfüristliği bende kızgınlık yarattı, ama geçici... :)

 • CEMAL ÖZTÜRK

  CEMAL ÖZTÜRK 12.02.2020 - 10:19:20

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  İyimser ol ki kötü olan her şey yeniden iyileşmeye başlasın. Hepten umutsuzluk da bir teslimiyettir. Şimdi denebilir ki, iyi olan nedir peki? Yaşadığımız bunca olumsuzluklar ertesinde neyin iyi olamadığını yöntem olarak öğrenmektir. 78 kuşağı olarak iddiam odur ki: Hayat bize acı tatlı yanlarıyla çok şey öğretti. Tarih tecrübe etmekten başka nedir ki?

 • Gelecekten Gelen

  Gelecekten Gelen 12.02.2020 - 08:44:37

  15 Yıl Sonra İnsanlık ve Türkiye… Ahmet Yıldız’ın Yanıtı

  Türkiye uçacak da yazsaydı tam olacaktı.

 • İNAN

  İNAN 11.02.2020 - 12:37:39

  Neee! Yusuf Atılgan mı? Star Tırrek Discovery’deki mi?

  Deniz hocam merhaba. Ben pek taraftar değilim o işe. Senin de emeğin vardır, taslakları sen incelemiştin, sen eğer istiyorsan senin istediğin, çok beğendiğin bir-iki kısmını siteye sunarsın , karışmam karşı çıkmam. Yayınevlerinin buradan okuyup aa haydi kitabı basalım yayın eviyiz biz yaa diyeceğine inanmıyorum, ilk yapacakları iş, İnstagram hesabıma bakıp fenomen miyim, kaç milyon 😂 takipçim var ona bakmak olacak. Sonra biri beni arayıp baraaa var mı sen de baraaa, bütün masrafları sen öde diyecekler. Riksli kitap diyecekler. Masrafları ödeyebilecek gücüm olsa cepten çoktan basardım. Biliyorsun, ekonomik kriz, iş hayatı tam bir cangıl, bu aralar odaklanamıyorum, zaten biliyorsun Fransızlar çok üzgün.😂 Şaka bir yana e kitap olarak lisanslamayı düşünüyorum. Çağımızın hastalığı içerik hırsızlığına tahammül edemiyorum

 • İNAN

  İNAN 11.02.2020 - 12:35:42

  Neee! Yusuf Atılgan mı? Star Tırrek Discovery’deki mi?

  İlknur hocam merhaba, yazıyı beğenmenize sevindim, çalışmalarınızda başarılar.

 • İlknur Arslanoğlu

  İlknur Arslanoğlu 10.02.2020 - 20:34:53

  Neee! Yusuf Atılgan mı? Star Tırrek Discovery’deki mi?

  Yazı için teşekkürler değerli hemşehrim Yalnız o gıcırdayan dar tahta kapı ve at arabası tekerlekleri bende sıkıntı değil çocukluğumun cenneti çağrışımı yaptı

 • Deniz Karslı

  Deniz Karslı 10.02.2020 - 18:18:32

  Neee! Yusuf Atılgan mı? Star Tırrek Discovery’deki mi?

  Yine bir İzmir Tüyap kitap fuarında İthaki yayınevinin önünde elim Kaan Arslanoğlu'nun kitaplarına uzanmış iken benimle konuşan değerli, duyarlı yazar arkadaşım İnan Sabırcan ile tanışma ayrıcalığına kavuşmuştum.Tek ortak noktamız kitap sevgisi değildi.Ortak değer verdiğimiz yazar Kaan Arslanoğlu ve insanbu düşünce sitesiydi.İkimizde doksanlı yılların düşünce dergisi İnsancılı biliyorduk.İkimizde toplumcu dünya görüşüne sahiptik... Şimdi benim değerli dostuma bir önerim olacak.İnan Sabırcan'ın" Kurumuş Siyah Karanfil"adında yayınlanmamış bir roman dosyası var.Her hafta başı ikişer üçer sayfalık bölümler halinde bu dosya insanbuda yayınlansa nitelikli okurun ,kitaplaşmayı hakeden bu dosyayı ,yayınevlerinin farketmesini sağlayabilir diye düşünüyorum.

 • Emin Utku

  Emin Utku 08.02.2020 - 14:36:56

  AL CAPONE

  Şairin bu farklı ve özgün yorumu ; mutfaktan gelen biri olarak anlatmak istersek resmen kelimeleri karamelize edip , cümleleri füme ediyor .

 • Erkurt Özkurt

  Erkurt Özkurt 06.02.2020 - 10:36:47

  15 Yıl Sonra İnsanlık.. Turabi Yerli’nin Cevabı

  Şu anki durumuyla cumhuriyetin kurucu partisine bel bağlamak yersiz belki ama bi umut özüne dönecektir diye çabalayıp ümit etmekte mi abes acaba? Gerçi rahmetli Ecevit bile ümüdi kesip DSP yi kurmuş ve en azından iktidar ortağı olmuştu.

 • turabi yerli

  turabi yerli 05.02.2020 - 21:58:50

  15 Yıl Sonra İnsanlık.. Turabi Yerli’nin Cevabı

  Yanılıyorsun. Her gördüğünü Godot sananlara eleştiri ve Godot'nun yaratılması gerektiğinin savunusu var.

 • Fethi Sönmez

  Fethi Sönmez 05.02.2020 - 12:22:42

  15 Yıl Sonra İnsanlık.. Turabi Yerli’nin Cevabı

  Godot'u beklemek bu olsa gerek.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.