Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 11.06.2019 - 11:19:27

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  devam --) bayram sonrası hafta sonu.. ben balkondan, kumsalda denize girip, güneşlenen, kumlarda yatan suriyeli misafirlerimizi izler-kene.. ! twitterde ve feyzbukta, suriyelilerin mağduriyeti, mudanya belediyesinin yaptığı anti demokratik, gayri insani ( ;- uygulama konuşuluyodu.. her çakma haber ve üfürükten söylentiye balıklama atlayan liberal, yandaş, tenekeden demokrat .. trişkadan medya ve sosyal medyacılarımızın höykürüp çemkirmesi/ mudanya belediyesi ve ilçe siyasi parti ve yöneticilerinin dün yapılan basın açıklamasıyla bitti. her insanın özgürlüğünü engelleyecek, yaşamını rahatsız edecek bir magandalığı önleyen basit ve gerekli bir belediye uygulaması / / bu örnekte.. ırkçı ve faşizan bir uygulama şeklinde manüple edilerek, şişirme ve abartma çakma haber 4 gün boyunca medyalarda ve antisosyal ! medyalarda dolaşmıştı.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 11.06.2019 - 11:17:58

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  medya ve sosyal medyadaki dezenformasyon manüplasyon .. gibi uygulamaların somut örneğine ; bayram tatili sırasında gittiğim Mudanya sahilinde bir kere daha şahit oldum. mudanya belediyesinin sahillere akın eden suriyelilerin kumsala getirdikleri çadır, baraka, at, deve .. gibi ! insanları rahatsız eden şeyleri kamyona doldurarak sahil arkasındaki boş alana nakletmesi .. çarpıtıldı ve mudanya belediyesinin sahilde suriyeli avına çıkarak, onları plajlara sokmadığı olayı haline geldi. Üstelik bu manüplasyona başta bizim süper demokrat gasteci; İsmail Saymaz ve benzeri neo liberâl dantellerimizde ortak olarak 3 gün boyunca höykürüp çemkirdi. bu tür üfürükten, atmasyon habere sazan gibi atlayan bu entel liberâl gasteneke-cilerimiz.. medyalarında ve sosyal medyalarında/ sanki belediye ekipleri tüm sahile giriş sağlayan bir kapı varmış da ? sahile girenlerin kimlikleri kontrol edilerek, suriyeli olanlar alınmıyo ! gibi bi algı oluşturarak .. özgürlük, eşitlik, anti ırkçılık muhabbeti yaptı.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 05.06.2019 - 19:07:19

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  Zaten elimizden seyretmekten fazlası gelmiyor. Yalnız gençlere üzülüyorum o kadar. Memlekette bu işlerin ne kadar ucuz olduğunu ilk kez 1990'larda katıldığım bir kongrede görmüş inanmak istememiştim. Toplantılar arasında millet bir masa önünde kuyruk olmuştu. Merak edip masaya gittim. Herkes 1 tükenmez kalem ve bir kıytırık defter için kuyruktaydı. Gerçekten inanamadım. Hani yolda görseniz eğilip almayacağınız bir kalem. Sonraları ilaç mümessillerinden hocalar hakkında hikayeler duydum. Zamanla bu ucuzluğun sağlıkçı akademisyenlere özgü olmadığını gördüm. Her insanın zaafları olabilir elbette. Fakat tekrar yinelersem daha iyi anlaşılırım sanıyorum. Söz konusu olan yolda görseniz almayacağınız bir tükenmez kalem. İyi bayramlar.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 03.06.2019 - 23:27:26

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  ++devam) ya da .. insanlığın yaratılışından beri devam ede gelen .. ademlerin, nuh'ların, musa'ların ..deneyimlerinden de gördüğümüz, çeşitli tarih dönemlerinde defalarca yaşanılan ve bundan sonrada yaşanılacak olan.. nesillerin kavimlerin kıyametinin bir kere daha yaşanacağının kaçınılmaz olduğunu kabul ederek, 'teklif var, ısrar yok diyerek' olmakta olanları ve olacakları bekleyip seyretmek mi ? ?

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 03.06.2019 - 23:26:48

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  holywood'dan örnek vermek pek tarzım değil, ama bu konuda kült olan ve bana çok gerçekçi gelen 20 yıl önceki 'matrix' film teması da buydu ! insanların ezici çoğunluğu yanılsamalar ve manüplasyonlar içinde matrixte yaşıyordu. bir avuç insanda onlara kandırıldıklarını, sahte çakma, yapay dünyada.. sistemin efendilerinin matrix'inin pili (kapitalizmin robotları) olarak kullanıldıklarını, uyanmalarını ve gerçeği, doğruyu göstermeye anlatmaya çalışıyodu ! kapitalizmin bugünkü üst aşaması ve insanlara verdiği teknolojik oyuncaklar, meşguliyetler .. sanal değerler; entel, akademisyen, okur yazar kesimi de matrixte yaşamayı kabullendirip, burada böyle yaşamaya razı etme aşamasında mı ? eğlendiren, haz veren, yapay da olsa tatlı, renkli, eğlenceli matrixlerine karşı çıkarak gerçek dünyayı anlatmak, sanal sahte cennetlerini kötülemek ? ya da kendisinin sağlıklı düşünce yapısında olduğunu zanneden ruhsal hastaya; hastalığını yüzüne söyleyip, -tedavi edilmen lâzım ! demek doğru mu ? ++

 • Ç.

  Ç. 02.06.2019 - 16:18:03

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  Dezenformasyonu önlemek için açılmış olan haber doğrulama siteleri de güvenilir değil. https://www.democracyendowment.eu/questions-and-answers-turkish/ haber doğrulama sitesini destekleyen kuruluş. Bu sitelerde yayınlanmış haberlere de şüphe ile yaklaşmak gerekiyor. Farklı algı yaratmak isteyebiliyorlar.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 02.06.2019 - 12:58:35

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  Hocam ilk bölümde tebrikler ve yaptığınız işin önemi vardı fakat anlaşılan site çok mütevazı övgüleri kaldırmıyor. Biraz da "...ve benzeri örneklerde olduğu gibi; Yeni medya düzeni ve sosyal medyadaki teknik gelişme ve uygulamalar da, insanların sosyal aklının – teknik aklı karşısında aynı güreş sporundaki pehlivanlar gibi; kendi oyunuyla altta kalarak bir defa daha mağlup olmasına sebep oldu" cümlesinde bu gelişmelerde bugün DÜNYANIN yaşamakta olduğu tarihte eşi benzeri görülmemiş AYDIN İHANETİNİN de payı olduğunu belirtmek istedim. İnsanların sosyal zekalarının bu kadar geride kalmasında en alt kademe uzmandan, profesöre kadar bütün aydınların en azından SUSKUNLUĞU var. Bir soru: Galile, "dünya yine de dönüyor" dediğinde DÜNYA üzerinde kaç AYDIN vardı, Galile gibilerin toplamdaki oranı neydi, bugün DÜNYADA benzer bir şeyi yapabilecek kaç aydın var? Not: "Aydın" derken en azından bir konuda UZMAN kişilerden bahsediyorum.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 02.06.2019 - 12:40:05

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  Sevgili Akif, yorumunun ilk bölümu uçmuş galiba. :)

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 02.06.2019 - 10:20:46

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  DEVAM: Oysa AKADEMİNİN bu sorunlara çözüm önerirken bunların ardındaki endüstriyi hiç hitap etmediği görülüyor. Bilim ve Aydınlanma Akademisinin son raporu, gıda tekellerinin etkinliklerine yer vermiş. Türkiye'de tütün tekellerine hitap etmeyen tütün mücadelesinin nasıl fiyaskoyla sonuçlandığını birlikte yaşadık. Bugün Türkiye'de tütün mücadelesi öncesinden daha fazla tütün kullanılıyor. Acaba mücadele yapılmasa ne olacaktı? Bu alanlardaki uzmanların, bu alanlarda yol alınması için tekellere hitap edilmesi gerektiğini AKIL EDEMEMELERİ mümkün mü? Örneğin bir göğüs hastalıkları profesörü, siyasi görüşü ne olursa olsun, bu sektördeki tekellerin etkinliklerini, bu kadar basit bir gerçeği göremiyor olabilir mi? En alt kademe uzmanından, en tepedeki profesörüne kadar BÜTÜN AYDINLARIN, üç kuruşluk menfaatleri nedeniyle ihanet içinde olduğunu düşünüyorum. Tekellere hitap edenler de zaten POLİTİK kimlikleri olduğundan etkili olamıyorlar.

 • Özgür Coşar

  Özgür Coşar 02.06.2019 - 10:17:13

  Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

  Sonbaharda Ankara'ya bekleriz sizleri ve sunumu... Selâmlar, saygılar

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 21.05.2019 - 21:32:28

  Futbolda Türkiye İttifakı

  HEPİMİZ AKP'liyiz! Dünyanın en sosyal-idiyokratik ülkesinde yaşıyoruz. Bir büyük kulüp şampiyon oluyor... Yönetimi AKP ile sarmaş dolaş.. Hele birkaç yöneticisi var ki, örneğin Albayrak... AKP'den daha AKP'li... Bir teknik direktörü var kiii... 10 kaplan gücünde AKP üstü AKP'li.. Milyonlarca taraftarı AKP'ye oy atıyor... Takım son haftalarda iktidar desteğiyle şahlanıyor... Tüm AKP karşıtları bu takım şampiyon oldu, AKP'yi nasıl bozduk... diye sevinçten havaya uçuyor... İpin koptuğu, tam sıyırmaya doğru gidiyoruz. Belki gerçekten bundan sonrası daha eğlenceli olacak.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 20.05.2019 - 23:20:48

  Futbolda Türkiye İttifakı

  DEVAM: BJK RTE’ye kafa tutup maça çıkmadığında adeta karalar bağlamışlardır. Çünkü tutturdukları güzel düzeni bozan bir kargaşaydı onlar açısından. İşin gerçeği: Futbol büyük bir ekonomik sektör, muazzam narkotik bir eğlence, ucuz kimlik yaratma sektörüdür. Birçok alanda olduğu gibi AKP ile muhalefet ortak çalışmakta, ortak nemalanmaktadır. “Sol” yapılar, her alanda olduğu gibi sisteme karşı mücadeleyi unutmuş, oradan buradan nasiplenmeye çalışmaktadır.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 20.05.2019 - 23:19:32

  Futbolda Türkiye İttifakı

  “SOL” MEDYA FUTBOLDA SAĞ MEDYADAN DA SAĞCI.. soL.org, Cumhuriyet, odaTV, Aydınlık, Birgün... Hiç şike dosyası açtıklarını gördünüz mü? Büyük medyada, sağ medyada bile şike haberleri yapılır, sol mahallede yasaktır, tabudur. Şikeciliğe her dönem arka çıkmışlardır. Yandaş medyada bile futbolda dönen dolaplardan, ligdeki kirli işlerden her gün bahsedilir. Sol medya hiç girmez böyle işlere. Sol medyanın kulüp yöneticilerinin sermaye-iş ilişkilerini, iktidarla bağlarını haber yaptığını ne zaman okudunuz en son? Bir tek Başakşehir’i dolamışlar dillerine, hepsi o. Sol medyanın muhalefet adına tek ilgilendiği şey, tribünlerdeki İzmir Marşı, iktidar aleyhine sloganlar, birtakım içi boş tepkilerdir. Buradan muazzam bir direniş ve solculuk efsanesi çıkarmaya çalışırlar. Tüm ölçüt buysa, sol basının en çok Beşiktaş’ı desteklemesi gerekirdi, öyle değil mi? Hayır! Sol basın tıpkı merkez sağ basın gibi taraftar sayısını baz alır. En çok Fenerli, sonra GS’li, az biraz BJK’lıdır. DEVAM +++

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 20.05.2019 - 21:51:07

  Futbolda Türkiye İttifakı

  bence .. K.A. ; taktiksel, hesaplı bir yol izliyor ! / bööle.. futbol muhabbeti, üç büyük- oligarşik takımlar, chdpkk.. günümüz insan yanılsaması, aydın entel eleştirileri, sanat edebiyattaki vasatlık trişkadan yazarlık.. gibi metanetli konulara, bizim gibi okumuş, aydın, entel kesimlerin en hassas noktalarına; parmağını sokarak, içi suyla dolu şişmiş balonlara iğnenin ucuyla dokunarak / hem işe yaramayan, güneşi engelleyen ego balonlarını patlatıyor / hem kurumuş ağaç dallarını kökünden kesip atıyor ! mevcut durumdaki iflâs etmiş, dumura uğramış dokunun tasfiyesini sağlayarak, gereksiz yerleşik hiyerarşileşmiş yapıyı kendi rızasıyla yok ederek.. ilkbahar geldiğinde ağacın çok daha sağlıklı ve yepyeni budak ve dallar vermesini sağlıyor ! bizim bahçede de Mart ayı başında yaptık / aman ha .. çok fazla kesiyonuz, ağaç kuruyacak, bi daha yeşermez .. diyerek çemkirenler, ah vah diyenler oldu ama ?! Mayıstaki yağmur ve güneşle; mevcut ağaçlarımız eskisinden daha gür ve sağlıklı yeşillendi !

 • Ahmet cemal çobandede

  Ahmet cemal çobandede 20.05.2019 - 20:48:50

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Ayrıca yayıcı kuruluş fb nin küme düşmemesi için aracı oldu/bir kaç maç fb kayrıldı/yayın gelirlerinin çok düşeceği korkusuyla yaptı bunu yayıncı kuruluş/ne diyelim fenerbahçe win win/gs şampiyon-fb liyim ön yargıyla yazmadığımı belirtirim-

 • Ahmet cemal çobandede

  Ahmet cemal çobandede 20.05.2019 - 20:43:05

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Lig başakşehir şampiyon olarak dizayn ediliyordu ama ne olduysa birden ibre gs lehine çevrildi/bir kaç maç gs göz göre göre kayrıldı/bunda kaan beyin iddia ettiği seçim teorisi etkili olabilir/gs fanatiği ve akp ye oy veren iki arkadaşım başakşehir şampiyon olursa belediye seçiminde akp ye oy vermeyeceklerini ifade ettiler ve ciddiydiler/istanbul dükalığı için başakşehir muhtarlığı ıskalananilir bence de/sonuçta ikinci olmanında getirisi var

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 20.05.2019 - 18:32:33

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Degerli fahri kumrul dost.. kaç kez tekrarlayayım bilmem. Bu dediklerim futbol içi rekabetle ilgili haksızlıklar ve bu tartışmada da görüldügü uzere bizim mahalledeki adalet duygusu eksikliği ile ilgili değişlerdir. Sol org mu dediniz. Bu sözde sol yayın organlarının alayının yatacak yeri yok. Bunlar değil mi şikecileri destekleyen. Bunlar değilmi feto dostu natoculardan feto mağduru direnişçi çıkaran. Tayyip beyin emriyle maç tekrarlanırken nerede kalmıştı sol orgun odatv nin muhalifliği. Bunların alayı şike destekçisidir. Taraftarı oldukları takımlar da akp ile ballı borek yaşayan holdinglerin elinde...

 • FAHRİ kUMBUL

  FAHRİ kUMBUL 20.05.2019 - 17:19:53

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Hocam doğru diyorsunuz da bu "Başakşehir'den "Mağdur" çıkmaz. Bilmem referansa değer verir misiniz; solorg'ta şöyle diyor: "Başakşehir’in sponsorları: Deco-Vita, Medipol, 3. İstanbul, THY, Doğa, Ziraat Katılım, İntercity, Macron, Fakir, İntermega Güvenlik, Kalyon, Sırma, Turex, Nef, Vodafone, Sunny, Kiğılı, Denizbank, Burger King, Halkekmek, İGDAŞ,.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 20.05.2019 - 16:04:53

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Hak, adalet, gerçeğe sadakat duygusu... Bu en temel değerler açısından AKP ve CHP taraftarlarının önemli bir farkı yoktur. Ortalamaları üç aşağı beş yukarı aynıdır. HATTA İnsan BU YAZARLARI VE OKURLARI DA BU ORTALAMANIN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR. Çok daha yüzeysel değerler üstünden TARAF TUTMA İÇGÜDÜSÜYLE farklılaşıyoruz. Tüm siyasi kavga aslında FENERBAHÇE-GALATASARAY ÇEKİŞMESİNDEN NİTELİK OLARAK PEK FAZLA ÜSTÜN DEĞİLDİR.

 • editör

  editör 20.05.2019 - 15:11:50

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Ad yine yok .. fekat.. özür var.. o da bir jest.. :)

 • 20.05.2019 - 14:42:41

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Özür, özür; adımı yazmayı bazen ıskalıyorum. Hocam siz ev sahibisiniz, biz konuk; konukluğa kabul edildiysek arada bir laf etmeye hakkımız var. (Bakın haktan söz ediyoruz:)) Canınızı sıktıysak; kalkar gideriz; yatıya gelmedik. Bakın konu futbol olunca; düzeyim düştü. Şakanıza şaka yapayım dedim, ama oldu mu bilmem. Gerçekten saygı ve sevgiler.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 20.05.2019 - 14:32:29

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Adsız arkadaşım, zaten hangi haksızlıktan söz etsek.. Biri çıkar.. o haksızlık en son sırada yer alır.. der. Konu futbol: Siz yazın en önce gelen haksızlıkları, biz eleştirelim.. Yahu bir ağız tadıyla.. O SENİN DEDİĞİN EN SON HAKSIZLIK.. ASIL ŞU HAKSIZLIK .. diyemeyecek miyim ben.. :) :) :)

 • 20.05.2019 - 14:08:39

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Futbolun yansımalarını bir optik aygıt gibi alıp bir düzlem üzerine gerçekte olduğu gibi yansıtmak olası değil. Tarafsız değerlendirme yapmak çok zor. Ben Metin Oktay'dan ötürü GS'liyim. Fazla ilgiden bazen utanır; birkaç yıl uzak kalırım; yaşamımdaki asıl gaileler izin verdiği ölçüde tekrar ilgilenirim. Gerçekten eğlenceli bir alan, insan tam kopamıyor. O kadar çok hakkı yenen var ki şu dünyada, savunulacak. Dediğim gibi Başakşehir bana göre son sıralarda kalır. Tekrar saygılar, sevgiler.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 20.05.2019 - 13:55:59

  Futbolda Türkiye İttifakı

  DEVAM: Zaten bu maç formalite olacaktı. Rakip sahada dayak yiye yiye ve desteğin kime olduğunu bile bile o sahaya çıkın bakalım siz. Futbolun da bir psikolojisi var. Rakipten çok üstün olacaksınız ki.. federasyonun ve hakemlerin desteklediği bir takımı 50 bin seyircisi önünde yeneceksiniz. Dediğim gibi onlar da kurbanlık koyun gibi çıktılar sahaya ve yenildiler. Eğer bu formalite maçı olsaydı.. Bu kez GS tarafı aynı duruma düşer ve yenilirdi. Dedim ya.. ben bu yazıyı maçtan çok önce yazdım. Sonucu biliyordum. Başakşehir atsa dahi "bir şeyler olur" yine olmazdı. bunu yüzlerce çaçta gördük, yaşadık. FEDERASYON İSTEMİYORSA BİR TAKIM ŞAMPİYON OLAMAZ... Federasyonun arkasında da iktidar vardır. Ha bir de: 23 Haziran seçimi olmasa tablo tamamen farklı olabilirdi.. Benden de saygılar sevgiler..

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 20.05.2019 - 13:47:44

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Değerli Fahri Kumbul, benim bir hayalim var. Boktan bir hayal.. Hiç gerçekleşmeyecek bir hayal.. Ben bir şey yazmadan önce epeyce araştırıyorum. Sonra yazıyorum. İstiyorum ki okurlar bu yazdıklarımın üstüne de birçok bilgi ve fikir katsınlar. Oysa bir bakıyorum.. Araştırması, bana öğretmesi gerekenler bana sorular sorular soruyor, araştırmaya dayanmayan hali hazır, herkesin bildiği (aslında bir şey bilmediği) şeylerle itiraz ediyor. Ne yapalım, kader :) Cevaplayım: Başakşehir'in önceki adı İBB idi. Yani belediye takımıydı. Başakşehir de öteki kulüpler ve belediye takımları gibi sistemin ve iktidarın takımı. Fakat bu kirli sistem içinde karşılaştırma yapıyoruz. A. Avcı'yı on yıldır takip ediyorum. Rakiplerinin üçte biri dörtte biri bütçelerle rakiplerine üstünlük kurdu birçok dönem. Mesela Beşiktaş'a yakın zamana kadar üstündü maç skorlarında. Gol atsaydı diyorsunuz. Vallahi çok basit yaklaşım. GS'ye önceki üç maç büyük kayırma yapılmasaydı.... Devam..

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 20.05.2019 - 13:43:41

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Her şey gibi futbolun da (hatta en önlerde) kirli olduğunu sanıyorum. Kulüpler arasında çok fark yok. Belki büyüklerden en az kirlisi Beşiktaş’tır. Beş yüz kişilik taraftarı olan Başakşsehir milyonluk değere nasıl sahip olmuş? Başakşehir’in seçime kurban gittiği tezini anlamadım. En iyi çalıştırıcı Abdullah Avcı olduğuna nasıl emin olabiliriz? Başakşehir’in şampiyon olması futbolda en son isteyeceğim şey. GS’nin ikinci golünden sonra uzatmalarla birlikte Başakşehir’in 30 dakikası vardı. Atsaydı golünü, ayağını tutan neydi? Hakem mi; GS’li futbolcular mı, taraftar mı, kim? Saygılar, sevgiler..

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 20.05.2019 - 12:43:31

  Futbolda Türkiye İttifakı

  Kendime koyduğum 2 yıllık futbol yasağı da bu şekilde bitmiş oldu. Bu yasak futbolla ilgilenmeme, futbol konuşmama ve futbol yazmamayı kapsıyordu. Yazmama yasağını yalnızca birkaç kez deldim. O da olayın pek fazla siyasileştiği birkaç durumda. Futbol konuşmayı yarıdan fazla azalttım. Futbolla ilgilenmemeye gelince. Toplamda altı aya yakın birkaç dönemde tam başarı elde ettim. Onun dışında tam bir başarı sağlayamadım, sadece ilgi dozunu biraz azalttım. Bundan sonra yasak bitti. Ne yaparım, ne kadar ilgilenirim bilmiyorum. İlgilenmemenin çok hoş yanları, erdemli yanları var, ama bu ülkede, bu ortamda sanırım mümkün değil.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 12.05.2019 - 13:10:34

  internette dezenformasyon ile mücadele

  ++ devam) bence ; kendimizi vasatlıktan, erozyondan, yüksek beklentilerden uzak tutup, ruh ve düşünce sağlığımızı korumak.. kendi evimizin önünü temiz tutmak ve bizler gibi düşünebilen az sayıdaki insanla ve bu yazıda örneği görülen oluşumlarla birlikte .. anlamaktan, bilmekten, gerçeği, iyiyi aramak ve savunmaktan doğacak huzur ve mutluluğun tadını çıkarabilmek te bir başarıdır.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 12.05.2019 - 13:08:18

  internette dezenformasyon ile mücadele

  kolay değil.. 90'lı yılların sonunda .. california'dan gelen teknolojinin hepimizi bir anda sarıp sarmalamasıyla başlayan internet - sosyal medya düzeninde sağlıklı düşünerek, insanlara doğru tavrı anlatabilmek ! global atlantik medya tröstlerinin bizim televizyon yayın içeriklerini de belirlediği; survivor, biri bizi gözetliyor, kurtlar vadisi, çukur .. ve benzeri yüzlerce tv programlarıyla.. CNN, Star, Fox, D, Atv, Ntv, TV8 .. radyasyonlarıyla, sahneye sürülen kurgulanmış haber, tartışma ve uzman, köşe yazarı oyuncularıyla .. 30 yıl boyunca formatlanan yeni nesillerin kültür ve düşünce sağlığını koruyabilmek ! toplumun uyanıkları, bilenleri dediğimiz doktor, mühendis, akademisyen, okur yazar.. kesiminin bile bu site sayfalarında belgeli olarak gördüğümüz yanılsamalarına, siyaset medya girdaplarına ketenperelerine kolayca düştüğü, oltalara takıldığı bu fahişeleşmiş medya ve manipülasyon teknik altyapıları (algoritma) oluşturulmuş sosyal medya ortamında ++

 • Mesut KÜÇÜK

  Mesut KÜÇÜK 12.05.2019 - 11:49:43

  Düşük Karbonhidratlı Diyetin Öteki Diyetlere Üstünlüğü Üstüne Bilimsel Kanıtlar

  Ben altı yıldır vejeteryenim... hiçbir eti o tarihten beri yemiyorum... canım çekiyor mu diye sorarsanız?... maalesef çekiyor... yalan yok.! ama çok düşündüm ve yememem gerektiğine karar verdim çünkü ben bir sosyalistim... insan denen varlığın et yemesi için o uydurulmuş hikayeler yok mu?.. bayılıyorum hepsine... yiyin kardeşlerim yiyin... doya doya yiyin... sonra da ben sosyalistim diye gezinin ortalıklarda... canlının gözüne bakıp da onun canlı olduğunu hissedemiyorsanız beyninizde bulunan bir takım algoritmalarınız çalışmıyor demektir... şu dediğimi not edin lütfen: sosyalist insan canlı dedektörüdür. şu dediğimi de tavsiye olarak alın lütfen: önemli olan uzun yaşamak değil önemli olan insan olmaktır.

 • Mesut KÜÇÜK

  Mesut KÜÇÜK 11.05.2019 - 23:58:19

  SÜNNET ÜZERİNE MASUM SORULAR

  Tavuklar bile civcivlerini korumak için ölümüne savaşabilirken annelerimizin kendi evlatlarından bir et parçası koparılmasına nasıl razı olabildiklerini çözemiyorum. Tarikat yuvalarında meydana gelen sapıklıkların ana kaynağı bu olabilir mi? Erkeğin tahrik olabilmesi için ortaya sunulan bunca materyal, tahrik olma mekanizmasının tahrip olmasından kaynaklanıyor olamaz mı? (nasıl soru ama...? bakalım cevap gelecek mi? :) )

 • Mesut KÜÇÜK

  Mesut KÜÇÜK 11.05.2019 - 11:35:29

  İmamoğlu Nasıl Bir Lider?

  Değerli büyüğüm Arslanoğlu, sizi ekrandan konuşurken izlediğim için az çok duymaya dayalı çalışan beynim sesinizde bir problem algılamadı. Bu sebeple yazdıklarınızı dikkatle okuduğumu bilmenizi isterim. 1998-99 senelerinde yaklaşık bir yıl Tunceli, Diyarbakır vb. kırsalda takım komutanı asteğmen olarak görev yaptım. Çok şey gördüm... Çok kitap okumasam da çok dinledim. Ama herkesi dinledim... Eğer bir çocuk ilkokula gittiğinde Türkçe bilmediği için dayak yiyorsa bu çocuğu otomatikman PKK'nın eline siz vermiş oluyorsunuz... Geçmiş her tarafı ile maalesef hatalarla dolu. Tutulacak hiç bir yanı yok... Ama şu an için kaçırmamamız gereken bir durum var.. Bundan 30 yıl önce dinciliğin pençesinde kıvranan Kürt halkı bi şekilde sekülarizme kayıyor... Seküler olduğunu iddia edenler ve gerçekten de seküler olan insanlarla düşman olamazsınız. Seküler halklar savaşmaz bunun yerine tartışır ve orta noktayı bulur. * Sekülarizm de etimolojik olarak rakıyı sek içmekten gelse... fena mı olur? :)

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 11.05.2019 - 09:58:28

  İmamoğlu Nasıl Bir Lider?

  Devam: Şimdi yeni kuşaklar PKK'ya desteklerini gönüllü sanıyor. 11-12 yaşında çocukları dağa çıkarıp eğitmeye başlıyorlar. Bunlardan artık ne "gönüllü" destek beklenir. Bu 18 yaş altı çocuklardan binlercesi öldü. Bu tam bir insanlık dramı. Bu çok büyük proje. Arkasında 80'li yıllardan beri AB gizli servisleri var. 91'den beri ABD var. 91'den beri Kandil ABD himayesinde. Şu an Rojova'da PKK'nın ABD'den alınmış tankları, ağır topları ve füzeleri var. Ama işin garip tarafı ne istedikleri hala belli değil. PKK elebaşları onca ölümden sonra hala "biz Türkiye'den ayrılma niyetinde asla değiliz" diyorlar. Niye ayrılsınlar. İstanbul'u, İzmir'i istiyorlar. Niye ayrılsınlar.. CHP'yi ele geçirdiler. İstanbul il başkanı onlardan, Kadıköy belediye başkanı onlardan.. Yaaa işte böyle komplo teorileri.. Attıkları twitler de tamamen senaryo gereği.. :) :) Daha fazla uzatmak istemiyorum. Tartışan kişiler nasıl olsa ne desek orayı bırakıp bu sefer farklı bir noktadan aynı şeyi savunmakta ustalaşmış.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 11.05.2019 - 09:49:14

  İmamoğlu Nasıl Bir Lider?

  Kıymetli Mesut Küçük, bir halkın çoğunluğunun veya önemli bölümünün faşist eğilimlerini sırf halk desteği var diye mazur göremeyiz. Şu anda mesela yüzde 51.5 ile AKP-MHP halkı ve ülkeyi temsil ediyor. Çoğunluk onlardan yana diye muhalefeti bırakalım mı? Ya da Suriye halkının büyük bölümü İŞİD'i, Cihatçıları destekledi diye biz de mi destekleyelim. Solculuk sosyalistlik çok zor bir şeydir. Sürekli azınlıkta kalmayı ve her bakımdan direnmeyi gerektirir. Özellikle ideolojik direniş sanılanın aksine en zor olanıdır. Yurdumun solcusu solculuk zor geldiği için toptan sağcı oldu ve böylece kolay yoldan çoğunluğa geçmeyi deniyor. O zaman biraz PKK tarihini inceleyin. PKK halk desteğini Kürt öldüre öldüre sağladı 1978-90 arası. Öldürdükleri resmi güçlerden çok daha fazla Kürt öldürdüler. Çoluk çocuk. Böylece korkuya dayalı bir destek sağladılar. Sadece Tunceli'de (bu arada Zazalar Kürt değil zaten) 2000'e yakın insanı değişik yollarla yok ettiler. Şimdi yeni kuşaklar bunu unuttu. Devam...

 • Mesut KÜÇÜK

  Mesut KÜÇÜK 11.05.2019 - 09:47:01

  İmamoğlu Nasıl Bir Lider?

  Sayın Arslanoğlu, benim bilgi seviyemin sizinki kadar yüksek olmadığını biliyorum. Bu sebeple yorumlarımı cahilce bulabilirsiniz. Ancak hazmedilmemiş bilginin zehirli olduğunu bilecek kadar kafamın çalıştığını da belirtmek isterim. Eğer bir parti bugün ismini değiştiriyor ve yarın yine aynı miktarda oyları topluyorsa bunu yok farzedemezsiniz. Yöneticilerinin tamamı PKK'lı olsa dahi halkın bu kadar çabuk bir şekilde ismi değişmiş olan partiye yönelmesi düşünülmesi gerekli olan bir bilgi olduğu kanatindeyim. Bugün CHP ve AKP adlarını değiştirse, yarın alacakları oy oranının nasıl olacağını ben kestiremiyorum. Küçükken ne yapsak günah diyen büyüklerim vardı... Bu sol camiasında da ne desek yanlış oluyor be kardeşim... :)

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 10.05.2019 - 22:49:23

  İmamoğlu Nasıl Bir Lider?

  Sayın Mesut Küçük, bu görüşleriniz çok tipik zamane solcusu görüşler. Solculukla falan ilişkisi yok, çok tipik çıkarcı, bencil mantık ürünü. Minimum bilgiyle maksimum fikir. Bir ilkeyi işine gelince öne sürmek, işine gelmeyince unutmak. FETO emperyal güçlere bağlı bir örgütse ve o yüzden çok kötüyse, aynı ölçüde emperyal güçlere bağlı PKK neden iyi oluyor. 50 binden fazla Kürdün, binlerce çocuğun katili PKK ve siyasi kanadı HDP neden Kürtlerin temsilcisi oluyor. Bunlar mı Kürtlere bir şey verecek. HDP hakkında hiçbir şey bilmeden konuşuyorsunuz. PKK'nın ne programı var Kürtler için. Ayrılmak mı, federasyon mu, özerklik mi? Ne sorulsa hepsini inkar ediyorlar. Sağladıkları tek şey on binlerce ölü, on binlerce sakat. CHP de belgeli ispatlı emperyal güçlerin denetiminde. Zaten bu yüzden PKK ile işbirliği yapıyor. Bu çizgiye Atatürkçü demek Atatürke hakaret. Bu çizgi vatansever bir çizgi değil, çıkarcı, günübirlik, işine geleni istediği gibi eğip büken vatan düşmanı bir çizgi..

 • Mesut KÜÇÜK

  Mesut KÜÇÜK 10.05.2019 - 22:30:56

  İmamoğlu Nasıl Bir Lider?

  Benim Atatürkçülükten anladığım halkının bağımsızlığını savunmaktır... Bu durumda; eğer bağımsızlık isteyenler Kürtler olursa ne düşüneceğiz?... Türkler, komple Türk milletinin (yada Türkiye halklarının) bağımsızlığı için Atatürk'ten sonra ortaya sağlam bişey koyabilmişler midir? Bence koyamamışlar... Dün zararlı diye zeytinyağını yiyemiyorduk bugün de kene bizi ısırmasın diye paçalarımızı çorabımıza sokuyoruz... Türk halkına verilen hizmetin niteliğini daha güzel ne anlatabilir? Kürtler ve Türklerin yakınlaşmasını destekliyorum. Bu anlamda CHP ve HDP'nin bir araya gelmesinde de bir sakınca görmüyorum. Soluduğumuz hava, içtiğimiz su aynı değil mi? Bunun dışında Fetö ile ilgili birşey söylemek istiyorum: Fetö'nün tamamen emperyal güçlerin oluşturduğu ve desteklediği bir organizasyon olduğunu bile bile nasıl olur da Fenerbahçe'ye yapılan operasyonu basit bir şike davası olarak ele alırsınız? Fenerbahçe taraftarının ortaya koydğu kadınlı erkekli vatansever görüntüdür davanın ana sebebi.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 10.05.2019 - 21:16:30

  Soner Yalçın Bunu Neden Yapıyor? “Saklı Seçilmişler” Gibi Mükemmel Bir Kitabı Ne Maksatla Berbat Ediyor?

  Sayın Mesut Küçük, lütfen yazdıklarımı daha dikkatli okuyunuz. İnsanın ne kadar kötücül olduğunda hemfikiriz ve de bu konuda sizinle yarışabilirim. :) :) Fakat benim dediğim şey şu: Kapitalizm bunu niye yapsın merkezi ve organize bir şekilde. İyi olduğundan değil çıkarına gelmeyeceği için yapmaz. Bu yığınlar hem onun işgücü, işçisi, düzen yürütücüsü, düzen bekçisi.. hem de müşterisi.. onları neden yok etsin veya sayısını çok sınırlasın??? Ha, kitabı bu önemli kusurları nedeniyle okumanızı çok da tavsiye etmem zaten. Ama okursanız da uyanık olarak okursanız bir şeyler öğrenirsiniz. Saygılar...

 • Mesut KÜÇÜK

  Mesut KÜÇÜK 10.05.2019 - 21:06:50

  Soner Yalçın Bunu Neden Yapıyor? “Saklı Seçilmişler” Gibi Mükemmel Bir Kitabı Ne Maksatla Berbat Ediyor?

  İkinci dünya savaşında Japonya'ya atom bombaları atıldı... Bu bombalar sadece insanlara zarar vermedi. Bütün canlılığa zarar verdi. Bu derecede bir kötülük benim idrak sınırlarımın ötesinde... Anladığım kadarıyla sizdeki bilgi birikimi bu kadar kötü insanlar var olmasına rağmen bu kötü insanların kesinlikle insanlığı kısırlaştıracak kadar kötü olamayacağı yönünde... Bence yanılıyorsunuz... Dünyayı yöneten güçler için kapitalizm, din veya demokrasi sadece birer araç... Kafalarının arkasında ne olduğunu maalesef bilmiyoruz... Çocuğunuzun direk kanına bir maddeyi şırınga ediyorsanız bunun içeriğinde ne olduğunu sormaktan veya sorgulatmaktan daha doğal ne olabilir ki? Düşüncelerinize değer veriyorum ama yazdığınız eleştiri ile bendeki bu kitabı okuma isteğini azalttınız. Bende yaratmış olduğunuz bu his de benden size bir eleştiri olsun...

 • Mesut KÜÇÜK

  Mesut KÜÇÜK 10.05.2019 - 19:53:09

  internette dezenformasyon ile mücadele

  Bilgi kirliliği ile beraber bir konunun daha incelenmesi gerektiğini düşünüyorum... Haberlerin niteliklerine göre sınıflandırılması ve frekansının ölçülmesi... Örnek: Türkiye'nin her yerinde her gün hırsızlık haberi oluyordur. Ama belli bir şehirde olunca; o haberi, birileri üst sıralara almak için özel çaba harcıyor olabilir. Ben Eskişehir için özel olarak buna çalışıldığını düşünüyorum. Eskişehir insanlara iyi bir örnek teşkil edebileceği ve biz niye bu standartlarda yaşamıyoruz dedirtebileceği için eğer Eskişehir hakkında kötü bir haber varsa hemen bu ilk sıralara bir anda çıkabiliyor. Yani kısaca haber doğru olabilir ama haberin diğer benzer haberlerden hiçbir farkı olmamasına rağmen öne çıktığına şahit olabiliyoruz. Bu tarz yönlendirmelerin uluslararası ajanslarda da olduğunu ve bu yanlı haberlere Türk medyasının da bi şekilde katkı verdiğini üzülerek görüyorum. Örnek: Kuzey Kore

 • ilknur arslanoğlu

  ilknur arslanoğlu 09.05.2019 - 17:35:23

  internette dezenformasyon ile mücadele

  Ben de bu yazıyı okumaktan zevk aldım ve yararlandım. Yalnız doğrulama hizmetinin karşı karşıya olduğu sorunlar ve yalan haber oluşma süreçlerinin gelişme potansiyeli bizim tıptaki koruyucu hekimliği aklıma getirdi. Hastalıkları tedavi etmek yerine önleme, sağlığı korumaya yatırım yapılması...Bir de trafik kazaları ve cezaların caydırıcılığı analojisi...Fikir uçuşması gibi gelecek ama bu iki benzetmeyi şöyle toparlayayım: Keşke yalan haberlere karşı bir hukuki yaptırım olsa ve keşke sosyal medyada ilgi çekici olmanın cazibesi doğru ve nesnel olmaktan daha fazla olmasa.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 09.05.2019 - 09:40:37

  internette dezenformasyon ile mücadele

  Baştan derleme yazı demişim face sayfasındaki tanıtımda, ama derlemenin çok üstünde iyi bir yazı. Anlattığı şeyi şöyle özetleyebiliriz: 4 milyon delinin attığı taşı, dört akıllı çıkarmaya çalışıyor! Delileri tenzih ederim, bu arada. Halk sözü olduğu için adları geçiyor. :)

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 06.05.2019 - 20:51:51

  Seçim Değerlendirmesi ve Özeleştirim...

  Kaan hocam haklı çıktım diye kına yakacak değilim, hatta üzgünüm diyebilirim. Bugüne kadar seçimlere ilişkin düşüncemi defalarca her seçimde, referandumda yazmıştım ve bana kızmıştın. Aynı gerekçeyle 23 Haziran'da da oy vermeyeceğim, umuyorum bu kez bana kızmaszın.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 06.05.2019 - 12:56:22

  İmamoğlu Nasıl Bir Lider?

  DEVAM.. : Ama hayır! Birileri sanki doğruları gözden düşürmek için görevli. Böyle konumlanışlar, taktikler ancak bir siyasi akım ülke politikasında söz sahibiyse, şöyle bir yüzde 3-5'i harekete geçirebiliyorsa bir anlam taşır. Küçük kalmaya bizi ve kendilerini mahkum edenlerin büyük politikalar peşinde 30 yıldır hiçbir şeyden ders almadan koşturmasını bütün gayretime rağmen iyi niyetle açıklamakta zorlanıyorum. Ha… Muhalefet ABD’nin tam denetimindeymiş! Doğru mu? Doğru.. Bizim iktidarla ABD arasında kavga varmış! Var mı? Var… Ama aynı şirketteki patronla müdürün kavgası. Ne zaman müdür işten atılır veya istifa eder, yeni şirket kurar.. Böyle şeyleri o zaman düşünürüz.. Öncesinde boyumuzdan büyük işlere yeşillenmek bizi hep küçük bir piyon eder.. Piyonluğumuzla kalır dururuz… Kendi bağımsız doğrularımız için çaba harcamak bu kadar mı imkansız! Bu ülkede en normal “sol” duruş sapkınlık gibi görülüyor sayelerinde.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 06.05.2019 - 12:55:38

  İmamoğlu Nasıl Bir Lider?

  PERİNÇEK - SONER YALÇIN vb. nin TÜRKİYE İTTİFAKI DESTEĞİ YENİ BİR ŞEY DEĞİL.. Türkiye solu 80'den bu yana ya PKK'nın ya da devletin peşine takılma yarışında. Hatta birçoğu birçok zaman aynı anda ikisini birlikte yapmakta. Erkten güç kapma, fırsatçı siyasetle kuvvetlenme taktiği.. Akıl bırakmayan bir “ya onu tercih et, ya bunu” mantığı.. Ve bu yüzden 30 yıldır hepsinin toplamı yüzde yarımı bulamıyor. Türkiye sosyalistleri en temel sosyalist görevlerini yerine getirmiyor. Türk aydını aydınlatma görevini, sol medya habercilik sorumluluğunu yerine getirmiyor. Yüzlerce örneğini verdik… Onun yerine yaptıkları, sürekli biçimde günün zoka gündemlerinin peşine takılmak, yalan yanlış bilgi ve yorumlarla kafa karıştırmak... Türkiye sosyalisti kişilikli dursa, asli görevlerini yerine getirse, belki hiç umulmadık oranda gelişecek. Belki de aynı güçte kalacak. Ama onuruyla, evrensel doğrularıyla kalacak, deniz feneri olacak ve insanlığa gelecek için umut verecek, büyük hizmet verecek. DEVAM ++

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 04.05.2019 - 08:49:48

  Düşük Karbonhidratlı Diyetin Öteki Diyetlere Üstünlüğü Üstüne Bilimsel Kanıtlar

  Akif'in çağrısını ben de hatırlatayım o zaman: 10 Mayıs saat 19 İzmir NHKM.. Çobandede'nin esprisi de güzeldi. BİR ŞEY DAHA DİYEYİM: Çevremizde "normal" olarak beslenen birçok kişi aşırı et ve protein yemekte. Tabii bol KH ile birlikte. Klasik beslenme uzmanları, dar düşünceli doktorlar buna hiç takmazlar da... Ne zaman siz "beslenme oranlarında karbonhidratlar azaltılmalı, protein ve yağlar artırılmalı" deseniz.. Fazla proteinin, yağın binbir türlü zararını saymaya başlarlar. Kanserden tutun, böbrek yetmezliğine varana dek.. TEKRAR EDİYORUM: Oysa Düşük KH'lı beslenmede önerilen protein artımı oran olarak artımdır. Miktar olarak değil. Günde 100-120 gr proteindir hepi topu. Etrafta günde 500-600 gr protein alan yığınla insan vardır. Siz yoksulların günde 30-40 gr aldığı proteini artırmayı önerdiğinizde doktorlar nedense ayağa kalkar. :) :)

 • Akif akalın

  Akif akalın 03.05.2019 - 23:37:24

  Düşük Karbonhidratlı Diyetin Öteki Diyetlere Üstünlüğü Üstüne Bilimsel Kanıtlar

  10 mayıs saat 19'da İzmir NHKM'de bunlar konuşulacak. Vakti olanları bekleriz.

 • Ahmet cemal cobandede

  Ahmet cemal cobandede 03.05.2019 - 18:35:50

  Düşük Karbonhidratlı Diyetin Öteki Diyetlere Üstünlüğü Üstüne Bilimsel Kanıtlar

  Yaziyi okuyayim derken kolayi ustume doktum/cok etkili bi yazi karbonhidrati icirmedi anlayacaginiz- ilknur hocami tebrik ederim/nice calismalara

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 03.05.2019 - 17:37:40

  Düşük Karbonhidratlı Diyetin Öteki Diyetlere Üstünlüğü Üstüne Bilimsel Kanıtlar

  DEVAM: Balığın çok ucuzladığı dönemler vardır. Sakatatlar, tavuk ciğeri vb. ucuz fiyatlara bulunabilmektedir. Bunların az miktarları kola, fanta, bisküvi, ekmekle beslenmekten çok daha doyurucudur. Kaldı ki bizler ekmeği, şekeri sıfırlayın demiyoruz. Beslenmenizin ağırlığını bunlar oluşturmasın, diyoruz. 4- Protein ve yağların mevcut fiyatları toplum eğer devlete baskı yaparsa ve uygun düzenlemeler gerçekleşirse çok daha aşağı çekilebilir. Bu konuda icraat yapmak iktidarın görevidir. Baskı yapmak ise muhalefetin.. En başta muhalefet bu konuya duyarsızsa, hatta bu konudaki uyanışı engellemeye çalışıyorsa, söylenecek fazla şey yoktur. 5- Aradaki diyelim yüzde 20 maliyet farkı sonradan ortaya çıkan hastalıklarla 4-5 katıyla kişilere, topluma ve devlete geri binmektedir. Çocukluğundan itibaren şekerle, şekerli içeceklerle, bisküviyle beslenmeye alışmış bireyler 30’lu yaşlarından sonra bedenen iflas etmeye başlamakta, hastanelere, doktorlara muhtaç bir yaşam sürmektedir. .

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 03.05.2019 - 17:36:58

  Düşük Karbonhidratlı Diyetin Öteki Diyetlere Üstünlüğü Üstüne Bilimsel Kanıtlar

  Düşük Karbonhidratlı Beslenme Hakkında En Sık Karşımıza Çıkan Yanlış İnanışlar.. (Bir bölümü bilgisizlikten, bir bölümü kasıtlı yayılmakta) 1- Düşük KH’lı beslenme proteinlere ve yağlara abanmak demek değildir. Eğitimli ve iradesi az çok güçlü biri bu beslenmeye alıştıktan sonra (Taş Devri Beslenmesi vb.) fazla et, yağ vb. zaten yiyemez, yemez. 2- Düşük KH’lı diyetin pahalı olduğu, zengin işi olduğu kasıtlı söylenen bir yalandır. Kısa bir beslenme eğitimi alan kişi, akıllı davrandığında aynı paraya daha az şeker, ekmek vb. ile daha sağlıklı beslenir. 3- Tüm toplumun akıllı davranamayacağı ve beslenme eğitimi alamayacağını düşündüğümüzde. (Bu alanda da hem devletçe, hem sözde muhaliflerce, okumuşlar, aydınlar, sosyalistler vb.. bilinçli bir engelleme söz konusu, o da ayrı konu.) Düşük KH’lı beslenmenin kişilere ve topluma fazladan maliyeti yüzde 15-20 fazlayı geçmez. Sık sık et yemek şart değil. Süt, yumurta, mantar, az KH’lı sebzeler… Olmadı.. baklagiller daha ucuzdur. DEVAM EDECEK

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.