Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • ruhi kartal

  ruhi kartal 17.10.2018 - 19:46:08

  SİYASETE İLGİSİZ GENÇ KUŞAKLAR VE AŞIRI POLİTİK ANA-BABALARI… İHTİYAR MUHALEFET: AKP’NİN HİÇ TAKMADIĞI…

  Kıymetli dostum kaan,sözkonusu onerıyı 94-95 yıllarında bulundugum çevrede dile getırdıgımde;akla hayale gelmeyecek suçlamalarla boguşmak zorunda kalmıstım.selamlar.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 16.10.2018 - 13:53:11

  SİYASETE İLGİSİZ GENÇ KUŞAKLAR VE AŞIRI POLİTİK ANA-BABALARI… İHTİYAR MUHALEFET: AKP’NİN HİÇ TAKMADIĞI…

  Sevgideğer Recai, bu dediğimiz ve o dediğin keşke olsa... Bizler de politikayla gençlere destek düzeyinde ilgilensek keşke. Otursam romanımı yazsam. Makale bile yazmasam... Ama bunun için gençlerin ipleri ele alması gerek. Merak etme, şimdi de engelleniyorum, sesim kısılıyor. Ama bunu yapan ve yaptıran yaşlı kuşaklar. Ve onların denetiminde yaşlanmış gençler... Ah keşke, gençler ayağa kalksa da kendi yollarını çizse. :)

 • RECAİ KULAKSIZ

  RECAİ KULAKSIZ 16.10.2018 - 12:49:12

  SİYASETE İLGİSİZ GENÇ KUŞAKLAR VE AŞIRI POLİTİK ANA-BABALARI… İHTİYAR MUHALEFET: AKP’NİN HİÇ TAKMADIĞI…

  Kesinlikle katılıyorum. Özellikle bu sol tandanslı çevrelerin çocuklarındaki vaziyeti görünce hak vermemek mümkün değil. Çıkış noktası olarak iyi bir öneri bence 45-50 yaş üstünü siyaseten pasifize etmek. Yazar bu durumda kendi ayağına sıkmış oluyor:)). Saygılar.

 • Bulut Tanrısever

  Bulut Tanrısever 12.10.2018 - 22:22:29

  Güneş-Dil Sözlüğü.. Hadi Bakalım Şimdi de Dalga Geçin !..

  bu tür çalışmaları insanları zehirlemesi bakımından tehlikeli buluyorum. 10 kelimeden 1 tane gerçekten türkçe'den diğer dillere geçmiş bir kelime varsa buna karşılık 9 tane buradaki insanların söyleyiş benzerliğinden ötürü zorlama eşleştirmeleri bulunmakta. lütfen bu bulduklarınıza bilimsel kanıtlar gösterin.

 • Ç.

  Ç. 11.10.2018 - 23:56:10

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  https://twitter.com/mkirikkanat/status/1050389055756746752 liberaller gibi ulusalcılar da sisteme bağlıdırlar. http://www.milliyet.com.tr/kanalturk-e-ab-bayragi-diktiler-magazin-966976/ Ulusalcıların çoğu liberalleri eleştiren Mine G. Kırıkkanat'ı anti emperyalist zanneder. http://www.ilk-kursun.com/haber/63125/kagittan-insanlar/ ADD Genel Başkanı Süheyl Batum'un anti emperyalist olduğunu zannettikleri gibi. https://tgb.gen.tr/genclik-birligi/tgb-genel-merkezinden-add-ye-ziyaret-27097

 • Dizel Borsa

  Dizel Borsa 06.10.2018 - 11:29:34

  İnternetten Silinen Yazılarım: Taylan Kara Hakkında - Devlet Tiyatrosuna Seyircisiz Oynama Cezası

  Hakikaten merak ettiğim bişey var. Bi insan senelerce niçün Ezel Parsa diye bi nikle aynı siteye salçalanır? Ezel Parsa... Yani harbi size takanaklı olmuş olması gerek. İmza: Dizel Borsa :)

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 05.10.2018 - 20:59:18

  Bursa'da Bir Düğünde Buluşan Kılıçdaroğlu ve İnce Neler Konuştular?

  günümüzün çok kolaylaşan ve hızlı ulaşan medya ve medya paylaşım teknolojileriyle; yazı önce kahramanlarının Bursa ve Yalovadaki çevrelerine, sonra da Ankaradaki kağıttan kalelerine.. tabii ki ulaştı ! ulaştı da, herzamanki klasik tepki oldu. bakıp da görmemek, işitip te duymamak.. böyle eleştrilere muhatab olmamak, savunmasını yapamayacağın dava çağrısına gitmeyip, uzun ve çok ileri bir tarihe ertelemek ! tabiidir ki paylaşınca bizim çevrelerimizde de aynısı oldu. konuya muhatab olanların çok yakınında olup düğünde resim çektirenler bile.. görmedi- duymadı. bizim evdeki kedilerin yaptığı gibi, kahverengi maddelerin üzerine usulca kumları örtüp, yaptıkları haltın unutulup gideceğini zannettiler.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 04.10.2018 - 17:56:55

  İnternetten Silinen Yazılarım: Taylan Kara Hakkında - Devlet Tiyatrosuna Seyircisiz Oynama Cezası

  Oo'lum.. Boşluk doğunca hayat hemen onu doldurur. Borsa sağa diyom. Ortada görünmeyince başka Kara Murat çıktı :) Bizde bırak editör yardımcılığı, editör hatta baş editör bile boldu bir zaman. Bak şimdi yalnızım zannediyorlar ya, yine işin ucundan tutanlar çıktı. Çıkıyor. Neyse. Dorse de böyle biri işte. Çıktım kayboldum diyor ya. Belki yine çıkar ama, hakketen senin gibi priviligedler (bizim köylü anlamında) dışında buna izin yok. :)

 • Dizel Borsa

  Dizel Borsa 04.10.2018 - 17:37:20

  İnternetten Silinen Yazılarım: Taylan Kara Hakkında - Devlet Tiyatrosuna Seyircisiz Oynama Cezası

  Hangimiz Kara Murat şimdi ben de şaşırdım. Tezel Dorse ben değilim. İzel Karoser de değilim. E normalde Dizel Borsa da değilim. Ama Ezel Parsa gibi gayduruguppak nikle çıkan son hava bükücü ve her daim ahkam kesiciler olunca ben de Dizel Borsa olarak kontr yorum çekiyodum. Neyse. Editöre zamanında yardım etmişliğim de var (ucundan, kenarından tutmak babında). La ben kimim? Dizel'in gerçek kimliğini biliyoruz da... Patrol?

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 04.10.2018 - 15:32:24

  İnternetten Silinen Yazılarım: Taylan Kara Hakkında - Devlet Tiyatrosuna Seyircisiz Oynama Cezası

  "Bugün için dünyanın en “insancıl” tavrı, insanın mevcut halinden tiksinmektir." sözü söz konusu kitaptan Taylan Kara'nın sözüdür. Ben de doğru buluyorum, tek söz soyutlaması bağlamında. Açıklama ihtiyacı duydum, çünkü aşağıdaki Parsa'cı yorumcu bunu da algılayamamış. Çünkü dikkatli okumuyor. Taylan Kara'yı ve başka yazılarını da takip etmiyor. Geliyor, takma isimle kılçık atıp gidiyor. Sonra başka adlarla o veya benzeri birkaçı bulaşmaya çalışıyor... Yazık vallahi hallerine... Ama bize de yazık değil mi? Site kuruldu, hep bu benzerleriyle uğraşıyoruz. Enerji karadeliğiler mübarek...

 • Tezel Dorse

  Tezel Dorse 04.10.2018 - 11:50:50

  İnternetten Silinen Yazılarım: Taylan Kara Hakkında - Devlet Tiyatrosuna Seyircisiz Oynama Cezası

  Sayın Arslanoğlu, bir ara sizin editör yardımcılığınızı da yapmıştım. Siteye yorum yazan bazı dadangaçlarların sosyopatisi o zaman da sık sık baş ağrıtıyordu. Sizin uzmanlık alanınız. Bu konulardan sıkıldınız biliyorum. Yine de sormadan edemiyorum. Bu sümük gibi yapışkan karakterler baştan beri mi vardı, sosyal medya mı hortlattı. Takma isimlerle yazanları diyorum. Kuralları ne kadar çok kez hatırlattınız ben biliyorum. Takma isimle yazacaksan, korkuyorsan fikrini söyler, sorunu sorar, katkını yapar çıkarsın. Fakat birçoğu zaten baştan kötü niyetle geldiği için takma isim kullanıyor. Benim gibi. Mesela aşağıdaki dadangaça baştan beri hastayım. Baştan beri izliyorum, problem çıkarmak için geliyor. Takma isimle hakaret yapılır mı yahu. Takma isimle karşıdaki gerçek kişiye verip veriştirilir mi? Bu nasıl bir hastalık. Ya iki takma isimlinin kavga ettiğini düşünün. Ahlaksızlığın dik alası. Yapayım bir kere ve çıkayım. Tövbe...

 • Murat Tetik

  Murat Tetik 03.10.2018 - 21:36:35

  İnternetten Silinen Yazılarım: Taylan Kara Hakkında - Devlet Tiyatrosuna Seyircisiz Oynama Cezası

  Taylan Kara ile ilgili bölümde "Bu şekilde" ibaresini rahatsız edici buldum. Zarın büyük gelmesinde şans kadar zardaki siyah nokta sayını arttırmanın da etkili olduğu açık. Bu yazı dizisini çok beğendim, sizi takibe kısa süre önce başlamış biri olarak dizilerdeki geçmişe dönüş anları gibi "vaaayy" anları yaşatıyor teşekkürler.

 • editör

  editör 03.10.2018 - 22:17:27

  İnternetten Silinen Yazılarım: Taylan Kara Hakkında - Devlet Tiyatrosuna Seyircisiz Oynama Cezası

  Ezel Parsa adıyla yazan kimliği belirsiz arkadaş. Bu sizin onayladığımız son yorumunuz. Üst perdeden yorum yapmaya devam edecekseniz, akıl öğretmeye devam edeceksiniz, o aklın gerçek sahibini, yüksek kimliğinizi öğrenmek hakkımızdır. Ya insan gibi, dürüst bir insan gibi adınızı lütfedin. Yoksa ileri geri laflar etmeyiniz. Takma adla polemik yapmak, laf sokmak son derece ahlaksız bir tutum. Bu konuda defalarca uyarı yaptık. Bir daha yapıyoruz.

 • Ezel Parsa

  Ezel Parsa 03.10.2018 - 21:52:52

  İnternetten Silinen Yazılarım: Taylan Kara Hakkında - Devlet Tiyatrosuna Seyircisiz Oynama Cezası

  İnsanlığın şu anda bulunduğu durumdan en çok tiksinen insanın cumhurbaşkanı ve ailesi olduğunu gösteren önemli bir yazı yazmışsınız belki bilerek, belki farkında olmadan. Bu ironilerle aram gerçekten iyi değil. Tiyatroda sakız çiğneyen kızını savunmak, insanların şu anda bulunduğu bir durumdan tiksinen bir insanın hareketi. Evinde de dışarıda da pijamayla, ekose ceketle gezmeyi savunan bir insanın ifadesi. Oturduğu yerin saray olması bir detay. Bunları yapmak otoriterliğe engel değil. "Yap ya da sus" da akp'nin parti politikasına da birebir uyuyor. Sizi okuyorlar herhalde hocam.

 • Sarper KANDEMİR

  Sarper KANDEMİR 03.10.2018 - 15:21:53

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  Türkiye'de siyasi arenada herkesin küçük birer iktidarı var. Bu sadece Meclisteki büyük partiler için değil, hemen hemen tüm siyasi yapılar için geçerli. Her biri, en kötü 100-150 kişinin toplandığı bir dergi çevresi bile, bir şekilde kurduğu hiyerarşi ile kendi iktidarını kurup orda yaşıyor. TKP gibi eti budu belli partide bile müthiş bir kariyerizm, fırsatçılık, yetki-güç sahibi olma mücadelesi oluyor, biliyoruz. Ama bunların hepsi küçük bir azınlık, geride kalıp da bunlara oy veren, destekleyen kitlelerin işi ne? Napsın onlar da, bir yerinden bulaşmak zorunda olduğu siyasetin kendine en çok değebilenine kanıyor, bir şekilde bağlanıyor belki birkaç maddi-manevi ihtiyacını gideriyor.. Nolcak peki halkın hali; ancak büyük bir yıkım, savaş, felaket bu ülkede kemikleşmiş siyasi yapıları ve tabanlarını çatırdatabilir. Yoksa bırakın herkes sürsün sefasını sürebilirken, bize ne CHP'nin belediyeleriyle sürdüğü saltanattan. Madem saltanat istiyor halk, birileri sürecek illaki!

 • AHMET CEMAL ÇOBANDEDE

  AHMET CEMAL ÇOBANDEDE 03.10.2018 - 14:05:54

  Kaan Turhan Anısına

  PIHTILAŞIR MI GÖZYAŞLARI DA GÜZEL BİR MISRA OLMUŞ, ŞİİRİN KENDİSİ DE GÜZEL AYRICA, KAAN TURHANA DA RAHMET DİLİYORUM.

 • FAHRİ KUMBUL

  FAHRİ KUMBUL 03.10.2018 - 12:03:35

  Kaan Turhan Anısına

  Şaşırtıcı! Edremit'te çıkardığı derginin bir dönem aboneliğini yapmıştım. Aboneliği sürdürmediğime şimdi ah ettim. Sevenlerine sabır diliyorum.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 03.10.2018 - 08:28:09

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  Sayın Ezel Parsa, bu halktan bir bok olmaz düşüncesine yaklaştığımı söylerken, soyut bir halkı, hatta AKP seçmenini falan kast etmiyorum. İşte bu son yorumunuzda bahsettiğiniz bu çevremizi, hatta kendimizi dahil ederek söylüyorum. Tüm bu sözde solcu, size göre de biraraya gelemez, birbirini sevmez, birlikte iş yapamaz on binler, yüzbinler, tanıdıklarımız, arkadaşlarımız, akrabalarımız, dostlarımız... Halk bu .. Başka bir halk yok.. Bakın siz kimsiniz diye soruyorum, sizden bir araba laf. Cevap: Ben de sizin yaptığınız işleri yapıyorum... Ne biliyorsunuz ben ne yapıyorum. Hepsini burada günlük şeklinde not yazmıyorum ki. Pek azını bilirsiniz. Oysa ben sizin hakkınızda hiçbir şey bilmiyorum. İsminizin gerçekliğini bile. Sonra birlikte iş yapacaz hemi.. Anlatmak istediğimi sanırım anlatabilmişimdir.

 • Ezel Parsa

  Ezel Parsa 02.10.2018 - 22:49:13

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  Sizden farklı değil yaptıklarım Kaan hocam. Çözümü başka bir yerde arıyorum. Burada bireysel yetenek,zeka eksik değil, hatta dünya çapında da çıkıyor. Sorun o değil de, iki-üç kişi bir araya gelip bir işi yapamıyoruz. Bir "boktanlık" varsa birlikte çalışmayı bilmemekten ileri geliyor. İki kişi nadiren, üç-dört kişi kısa süreli, daha fazla kişi hiç biraraya gelip çalışamıyoruz. Yoksa insan kalitesi, her yerdeki ortalama insan kalitesinde. Harvard'da venezuelalı, çinliyle, kenyalı, singapurluyla birlikte çalışırken sorun çıkmıyor. Burada ise kimlerden olduğun, seceren yaptığın işin önüne geçiyor. Asıl "bokluk" bu olabilir. İmkan verilse elli değil elli bin tane sol parti olur. Her biri de diğerleriyle küs, kavgalı. Öyle bir yer burası ki asıl "bokluk" bu. "Bir bok olmaz" saptamasını yapmayan yok. Her kahvenin başat konusudur. Sorun da belki "bir bok olmaz" düşüncesinin yaygınlığıdır. Biraraya gelmemenin haklı gerekçesi, önce söyleyende gerçeğe dönüşen boş bir laf...

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 02.10.2018 - 22:44:02

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  Değerli Hocam, bu son yazıyı okuyup bitirdiğimde, tek bir sözcük mırıldandım. "Don Kişot." Ahmak sözcüğüne katılmıyorum. Saflık anlamında budala denebilir belki! Yürekli insanların çoğu böyle değil mi? İstediğiniz kadar gerçeğin peşinde kendinizi paralayın, doğru söylemek için her şeyi göze alın, sizi duymazdan gelen toplum ve bizzat siz, Değerli Hoca mı "Don Kişot" olmaya zorluyorsunuz. Şu kadim sözü ilk sizden duymuştum, karakteriniz kaderinizdir değil mi? Sevgiler...

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 02.10.2018 - 20:48:29

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  Sayın Ezel Parsa, benim nerede yaşadığım, bu halk için neler yaptığım belli... Siz neredesiniz ve bu halk için neler yapıyorsunuz? Hakikaten merak ediyorum. Gizli kimlikler, kayıp adresler merak uyandırıyor. Bir de bazen bu esrarengiz şahsiyetlerden buram buram bir halk ve insanlık sevgisi gelmiyor mu... Baş döndürücü.. :)

 • Ezel Parsa

  Ezel Parsa 02.10.2018 - 20:30:41

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  "Bir bok olmazsa" bırakalım bu halkı, başka bir halk bulalım. Ya da "bi bok olmayan" bu halkı sömürenlere katılanlar da o kadar haksız değiller o halde. Nasıl olsa alt düzey bu insanlar, durmayın biraz daha ileri götürün, "ari ırk değil" diyebilir miyiz? Fikirleriniz sizin de halkını, insanları sevmeyen, duyarlılıktan yoksun yazarlar familyasına katıldığınızı düşündürüyor. Ne dersiniz? Umarım şaka yapıyorsunuzdur değerli Kaan hocam... İroniden hiç anlamıyorum belki de...

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 02.10.2018 - 17:13:22

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  Sayın Ezel Parsa, AKP açılım politikasını sürdürürken anketlerde oyu 39'a düşmüştü. Sonra Gezi oldu. AKP PKK'nın da yan çizmesiyle keskin dönüş yaptı. Siz zannediyor musunuz, Türkiye'de ciddi ciddi oy sayılıyor. Yazıda bunu anlatmak istedim ama anlatamamışım demek. AKP-MHP-Devlet ittifakı dağılmadan muhalefetin oyla veya başka yolla iktidara gelmesi mümkün değil. Oy işi cambaza bak tiyatrosu. CHP de bunu biliyor. Demek ki neymiş: CHP-HDP iktidara 50 seçim daha yapılsa gelemez. CHP-MHP... Gelebilir. Bir kere bunu görmek lazım. CHP üst politikasından hoşlanmayan birkaç milyon CHP'linin resti çekmesi gerek. O zaman tüm dengeler değişir. Bunu yapabilirler mi? Uyuşukluk ve küçük çıkarlardan ötürü yapamazlar. Belediye seçimleri vs.. Ama tek yol bu.. Ha buna Dizel Borsa ne der onu da merak ediyorum. :) Sizin sahteniz. Ona kalırsa bu halktan bir bok olmaz. Yırtınıp duruyoruz ama sanırım o çok daha haklı. :)

 • Okan Önerci

  Okan Önerci 02.10.2018 - 13:58:28

  Kuantum Yalanları

  Çok önemli bir yazı ama herkesin kolay anlaması biraz zordur. Herhalde fizikçi sin? Merak uyandırıcı bir yazı ellerine sağlık.

 • Ezel Parsa

  Ezel Parsa 02.10.2018 - 13:32:13

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  "PKK’yı her türlü baskıyla silah bırakmaya zorlamak, zorlamayanı da HDP ve CHP en başta olmak üzere yalnız bırakmak." seçimlerde başarı getirir mi bilemiyorum değerli Kaan Hocam. AKP, açılım politikasını sürdürürken de en yüksek oyu alıyordu. Perinçek'in, Vatan Partisi'nin durumu zaten malumunuz.

 • Fadil Oktay

  Fadil Oktay 02.10.2018 - 11:37:07

  Dal Dal Dal!

  harika bir oyku hanimefendi de kisa boylu ve tombalaktı degil mi :)

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 02.10.2018 - 10:28:22

  Dal Dal Dal!

  Uzun zamandır bu kadar hoş ,akışkan, dilde ve anlatımda ahenkli öykü okumamıştım .Harika. Siyah beyaz bağlılığımız editöryal bir müdahale ürünü değilse ayrıca güzel..Devamını ısrarla bekliyorum .Teşekkürler..

 • editör

  editör 02.10.2018 - 08:42:48

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  Adını vermeyen ... imzasıyla yorum gönderen p...un yorumunu tabii ki onaylamadım.

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 01.10.2018 - 15:11:27

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  teessüf ederim Kaan bey.. 15 er dakkalık 4 seansla; bizlerin içi helyum gazıyla dolu, iyice şişerek balonlaşmış egolarımıza toplu iğnenin ucuyla dokunarak patlatmışsınız ! 150..200 yıl önceki bilimsel, teknolojik verilerle yazılmış kitapları okuduk diye evrensel sırları çözdük, olayı aştık, en iyisini biz biliriz.. hâlkımız (bkz. inceltme işaretli) bizi anlamıyo, sistem bozuk, biz en doğrusuyuz.. diyerek kendi kendimizi ne güzel kandırırken !! kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla taktiğiyle.. uzmanlık konunuza giren psikolojik travmalarımız üzerinden.. mesajınızı çakmışsınız ! her ne kadar.. herkes üzerine alınmayacak olsa da ? şahsen ben çok alınarak meşazımı aldım.

 • Atalanta

  Atalanta 30.09.2018 - 13:28:15

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  Kaan Arslanoğlu yazılarınızı her zaman beğenerek okurum, ama bu son yazı özellikle 2011’den alıntı olanla sizi metaforlar kralı ilan ettim bu ne?!., bu kadar kompakt bir düşünsel ve mizahi şölen olabilir mi...

 • yavri ligot

  yavri ligot 30.09.2018 - 09:40:40

  Mahmut Dirican’dan Aforizmalar

  Sabah saati denk gelmesem,hepsini okurdum...

 • Mesut Çiçek

  Mesut Çiçek 30.09.2018 - 07:16:21

  Mahmut Dirican’dan Aforizmalar

  Güzel olmuş derlenmiş toparlanmış; ihtiyacı vardı Dirican'ın derlenip toparlanmaya!... Dağınıklığı güzeldi ama...

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 29.09.2018 - 21:28:20

  Mahmut Dirican’dan Aforizmalar

  Tebrikler sn. Dirican. Çok çok iyi. Bazıları ise harika...

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 29.09.2018 - 15:02:33

  İktidar Yandaşı Seçmen İğrenç, Bizim Tarafsa Süper Mikemmel, Acayip Şaane!..

  Kaan Bey'in ve aynı olmasa da benzer düşünen bizim gibilerin.. bu konularda topluma açık medya, portal, kitap, int. sitesi gibi araçlarda ve meslek örgütlerimizin çevrelerinde yaptığımız eleştirilere ve tezlere karşı genel savunma yöntemleri çok ilginçtir ! kendini ilerici solcu, devrimci zannetmekte olan ve işin doğrusunun kendilerinin düşünceleri olduğuna inanan çoğunluktaki bu yapılar ve temsilcileri, yöneticileri, sözcüleri; bakarlar ama sizi görmezler ! duyarlar ama işidmezler ! karanlıkta gözleri oto farlarına bakınca donup kalan tavşan veya kedi gibi.. kilitlenirler. Ortaya koyduğunuz gerçeklerden, savunduğunuz tezlerden haberleri yokmuş, bu yazılar yazılmamış, bu sözleriniz- eleştirileriniz söylenilmemiş gibi bireysel ve kurumsal ilişkilerine devam ederler.. siz konuyu açmadıktan sonra.. topa girmezler.

 • Ç.

  Ç. 26.09.2018 - 12:31:53

  İktidar Yandaşı Seçmen İğrenç, Bizim Tarafsa Süper Mikemmel, Acayip Şaane!..

  Oda TV İngiltere İşçi Partisi'ni sol bir parti mi sanıyor. https://odatv.com/bu-adamlarin-isci-partisi-toplantisinda-ne-isi-var-26091820.html

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 26.09.2018 - 10:18:43

  İktidar Yandaşı Seçmen İğrenç, Bizim Tarafsa Süper Mikemmel, Acayip Şaane!..

  Her yazınızın ülkemiz sol siyaset ortamına sarsıcı etki yaratması,fırtına estirmesi gerekirken; Duymamazlığa gelen, samimiyetsiz, ezberci ve kurnazlar marifeti ile geçiştirildiği gündeme bile alınmadan savuşturulduğu sanılsa da samimiyetle insanlık ve yaşam kaygısı çeken dostların yüreğine köz gibi oturuyor.. Saygılar

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 26.09.2018 - 09:56:33

  İktidar Yandaşı Seçmen İğrenç, Bizim Tarafsa Süper Mikemmel, Acayip Şaane!..

  Evet, toplumun kendinden geçercesine ayrışmasının ülkeye ve ayrışan taraflara faydası yok; yayılmacılara var. Ayrışanların beğenmediğiniz tavrı birikimle ortaya çıktı. İktidarın bilinçli bir tasarısıdır. Başta başkanlarının ve parti kurmaylarının söylemleri ve muhalefeti ülke kaynaklarından uzaklaştırmak, özgürlüğübırak hayat hakkı dahi tanımamak gibi şiddeti giderek artan uygulamaları; toplumu ayrıştırmaya yetti.. Sürekli baskı altında İnsanlar herhangi bir platformda sanki terleme, kusma, dışkılama gibi birikmiş atıklarını boşaltma ve özünü rahatlatma ihtiyacı duyuyorlar. Sonuçta faydasız ve anlamsız gibi duruyor; ama insani bir şey. Kültürel ve sosyal ayrışma, tarihi özellikte bir potansiyel. Düzen ve sistem, kaynakların paylaşımı ve pozisyon tartışması eski. Cumhuriyetçilik/Osmanlıcılık; Laiklik/Dincilik ve türevleri gibi.. Ve bir de etnik ayrışma var. Toplum önderleri, analar, atalar bunu sözlü ve yazılı edebiyatla, doğru/yanlış rivayetlerle hedef kitlelerine yıllardır işlemişler

 • Tarık Günersel

  Tarık Günersel 25.09.2018 - 21:07:16

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Değerli Dost, PEN YK olarak İlhan Selçuk ustamızın göz altına alınmasını kınamıştık: Artık Demokrasi Tarihimizde Bir Kara Leke Daha Var 22.03.2008 KAMUOYUNA 83 yaşındaki gazeteci-yazar İlhan Selçuk gece yarısı polis operasyonu ile gözetim altına alınmıştır. Bu, çağdaş hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmayan bir polis devleti uygulamasıdır. PEN yazarları olarak, bu uygulamayı protesto ediyoruz. "Laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti" sözünün anayasada olması yetmez; bu özellikleri gerçek hayatta görebilmeli, yaşayabilmeliyiz. Oysa ömürler iç karartıcı dönemlerle geçmektedir. Faşist bir çete bahanesi ile, muhalif gazeteci ve siyasetçilere gözdağı amaçlanmıştır. Türkiye'nin gelişmesini sağlayacak yurttaşlar ve oluşumlar vardır. Ve bu protesto metni aynı zamanda bir güç birliği çağrısıdır. PEN Yönetim Kurulu

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:28:28

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Eski şeylerden (ideolojiler, yayınlar, bakışlar, kişiler, partiler, partilerin kalıntılarından kolajla oluşturulmuş daha kötü partiler, başlıklar, gazeteler, isimler ve akla daha ne gelirse, bunların hepsinden) ülkemize en ufak bir hayır gelmez, sadece kötülük gelir. Bu gazeteden ne gibi bir fayda beklenebilir. Kime ne anlatacak. Muhalefeti mi yükseltecek. İnsanlara olayların perde arkasını mı anlatacak. Bilgilendirecek mi? Hiç birisine inanmıyorum. Geçmişten gelen her şey bugünün de bataklık hale gelmesine hizmet eder. Farklı düşünebilen insanlara ihtiyacımız var, dinazorlara değil. MEHMET TANJU AKAD

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:27:33

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Sizde yazinizin bir yerinde belirtmisiniz aslinda. Daha cok kesime ulasmak ve onay gorme ihtiyaci, sikisip kaldigimiz etkisizlikten kurtulmanin bir araci olarak goruluyor ve bu temelde herkes kendi cizgisi icindekilerii cantada keklik muamelesi yaparak farkli cevrelerden guc toplamaya calisiyor. Sosyalistlerin dahil politika yapma sekli budur. Yani teoriyi gozden gecirme yerine pratigi flulastirma. Bu yaklasimin dogal neticesi olarak aynadaki yansimasi su sekilde gerceklesiyor. Yakin olanlar birbirlerine karsi daha sert olabiliyor. (Cumhuriyete 1978 de boykot cagrisi gibi) Netice ; Cumhuriyete destege elestriye ilgiye devam da fayda vardir diye dusunuyorum. ÜMİT BAYRAK

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:26:18

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Bence ulus devletin refleksleri devreye girmiştir. Bunun ilk ip uçlarını eski meclisteki konuşmada çok açık görmüştüm. BELGİN YÜCETÜRK Aslında Kaan Arslanoğlu da Cumhuriyet'te yazmalı. Özdemir İnce'nin yazılarını ben çok cesur bulurum çok net bir adam Özdemir İnce. MİNE YILAR

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:25:38

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Gelenlerle gidenler kardeş. Aynı ailede senelerce şikayet etmeden birbirlerini beslediler. Okuyucu kendi derdine yansın. Orta oyunu bile değil bu. Ama Türkiye'nin sorunu bu. "mış gibi olmak- mış gibi yaşamak" seyretmeyi bile beceremiyoruz ki anlamayı becerelim. Ancak sadece iyi niyetimiz var ve bu da korunmaya değer doğrusu. Yazmayı bırakmayın. İhtiyaç. HİLMİ HANTA

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:25:03

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Böylece Cumhuriyet, burjuvazinin has ideolojisi liberalizmin, reel sosyalizmin yenilgisinden sonra, dünya çapında atak yapan, küreselleşmeci, aydınlanma değerlerine ve ulus devlete karşı, neo-liberalizmi savunan yazılar yayınlamıştır ve bu yazarların önemli bir kısmı da; Cumhuriyet'e kumpas davaları sırasında; "laikçi teyzelerin, postal yalayıcı gazetesi" filan diye hakaret eden, "Yetmez Ama Evetçi" tayfasıdır... !!! Yargı kararına dayanılarak, son yapılan seçimde, bu neo-libo grup, yönetimi kaybetmistir; kendiliklerinden istifa ederek ayrılmışlardır... Şimdi, bu neo-libo yazıcı tayfasının, yazı yazmamasını söyleyen, hiç kimse yok; bildiğim kadarıyla... !!! Gitsinler, zibilyon tane ayrı mecralarında, yazsınlar... !!! Ama, hiç kimse de, briç kulübünün kapısına; "Ben, ille de, bu kulüpte, pişti oynayacağım.", diye dayanmasın... !!! NUFER KURT

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:24:28

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Cumhuriyet, aynı değerleri paylaşmayanların gözünde bile, Granma yahut Humanite gibi bir 'misyon' gazetesidir; laisizmin, aydınlanmanın ve genel olarak Cumhuriyet değerlerinin, taşıyıcısıdır... Bu saptama, Cumhuriyet'in çizgisi hakkında, bir "düşünce" değil, bir 'olgu'nun tespitidir... Herkesin bildiği gibi, uzunca bir süredir, (sonradan yargı tarafından "hileli ve usulsüz" olduğu saptanan) bir vakıf yönetimi seçimiyle, Cumhuriyet'in yönetimi, (aslında Cumhuriyet'in misyonuna uygun olmayan hatta aykırı, neo-liberal değerleri benimsedikleri anlaşılan gazeteciler tarafından) ele geçirilmiştir... devam edecek..

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:23:50

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  "“Başkasının parasıyla bonkör” diye bir söz vardır ya, bizim ürettiğimiz sol değerleri bizden esirgeyip, ona buna müsrifçe saçan sonradan görmeler. Nasıl bir karakterdir, nasıl bir vefasızlıktır?" MÜNİR BİRCAN

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:22:00

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  zamanında "türkçü" olan ama kuruluşunda "anadolu ajansı" durumundaki yapı... "sol"a o kadar da "yakın" olmadı... "liberal" tanımınız bile son dönem için oldukça "seviyeli"! "Cumhuriyet’i her irdeleyişim “başkasının şeyiyle gerdeğe girme” deyimini çağrıştırır bende. Ve kendime sorduğum “sana ne?” itirazını getirir. Ama öyle dememeliyim, Türkiye’de iktidara direnen kaç mevzi kaldı. Artık sosyalistler olarak cumhuriyet değerlerini savunma zorunluluğuna kadar çekilmişsek, kırk yıllık okuru olduğumuz sol bir gazeteyi de sahiplenmeliyiz." iyi demişsiniz de... türkiye'de "sol" bir gazete var da benim mi haberim yok? bunu, her hangi bir destekli siyâsi yapı yayın organı için de söylüyorum! hangisi "sol"? bu ülke dinamikleri, sola yaklaşacak... ama ilk önce şu "solcu" görülen şarlatan yapılardan kurtulmak gerek! hepsinden!" devam edecek..

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:21:08

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Cumhuriyet 'in bugün Ali Koç ile yaptığı röportaj hakkında ne düşünüyorsun abi . Nasıl gazete doğru yolda mı ? :) MURAT GÜLER Bu konuda bir köşe yazısı yazmıştım...cumhuriyeti artık alabilirim diye...burada yazdığın noktalar geçerli kalmak kaydıyla. CAN ERTAN Öyle bir olasılık var ve ona sahip çıkmalıyız. MEHMET YALÇIN Cumhuriyet Vakfı'ndaki yönetim değişikliği sonrası ayrılanlar ve gelenler bir fikir veriyor. A. İnsel, Aydın Engin vd neoliberal tayfa gitti. Kim geldi? Meselâ, Bartu Soral, Özdemir İnce, Adnan Binyazar... Neoliberaller giderken vatansever/cumhuriyetçi yazarlar geliyor. Sevindirici bir durum. ZAFER İNCEBACAK İyiden de iyi oldu. MERDAN ASLAN

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:20:16

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Cumhuriyet gazetesinin turuncu liberallerden temizlenmesini olumlu karşıladım. Ama Cumhuriyet gazetesinin aslı çizgisine dönmesi yine de bir çok zorlu sınavdan geçecek. Çünkü ülke büyük oranda mali sermayenin silah ve satın alma gücüne maruz bırakılmış. Benim yaptığım nesnel bir gözlem de şudur. Ticarette müşterinin siyasi fikri ne olursa olsun satın alma gücü her zaman işlevseldir.Bunun için ortak paydası Cumhuriyet olanların çok ciddi bir dayanışma içinde olması şarttır. CEMAL ÖZTÜRK

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:19:35

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  Kaancığım konuya katkısı olacağını düşünerek İlhan Selçuk’un Hacıbektaş’taki cenaze töreninden bir gözlemimi paylaşmak istedim. Tayyip Erdoğan’ın zırhlı Mercedes tahsis ettiği kumpas savcısı firari Fetö’cü Zekeriya Öz denen alçak Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’a itirafçılık teklif etmişti özgürlüğüne kavuşması karşılığında. Çapan, başta İlhan Selçuk ve Balbay olmak üzere bu iğrenç kumpasın doğru olduğunu söyleyerek hapisten yırttı. Cenaze töreninde sıkılmış arka sokaklarda dolaşıyordum. Bir de ne göreyim, Çapan denen itirafçıyla Hikmet Çetinkaya döneği kol kola girmiş volta atıyor. Çok sinirlenmiştim. Hikmet Çetinkaya gibilere Cumhuriyet gazetesinde su başlarını tutturan İlhan Selçuk’tur ne yazık ki.. ALİ RIZA ÜÇER

 • editör

  editör 25.09.2018 - 14:18:46

  Cumhuriyet Gazetesi’ni Turuncu mu, Eskisi Gibi Erguvani mi İstersiniz?

  FACE sayfamızdaki yorumları da buraya aktarıyoruz.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.