Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • EVİN ÖZDEMİR

  EVİN ÖZDEMİR 15.02.2019 - 22:10:46

  HALK ROMANTİZMİNİN SONU: PYOTR TKAÇEV

  Değerli KA, (öyle ima ettiğinizi varsayarak) sizinkiler ya da başkaları her ne kadar Chomsky'i ciddiye almasalar veya ona cevap verme tenezzülünde bulunmasalar da, ekim devrimi konusundaki söylemleri Marxist sol ana akım ile tutarlı olduğundan, onun göz ardı edilemeyecek bir düşünür ve değerli bir bilimadamı olduğunu düşünüyorum. Chomsky'nin "her biri herkesten daha sol" cenahtaki her bir fraksiyon için neden bu denli itibarsız olduğunu da anlayamıyorum. Saygılarımla.

 • Nihat Ateş

  Nihat Ateş 15.02.2019 - 07:04:45

  Çiçek Uygarlığı

  Sevgili Baknalı, çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Siz de çok yaşayın. Saygılarımla

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 14.02.2019 - 22:32:43

  HALK ROMANTİZMİNİN SONU: PYOTR TKAÇEV

  Değerli Evin Özdemir, bizimkiler ya da başkaları Chomsky'den alıntılandığınız bu laf üstüne hadi bir laf koysunlar bakalım, görelim. :) :) Belki ben bir iki laf etmeye çalışırım bir süre sonra. :) :) Teşekkürler.

 • EVİN ÖZDEMİR

  EVİN ÖZDEMİR 14.02.2019 - 22:18:44

  HALK ROMANTİZMİNİN SONU: PYOTR TKAÇEV

  3) ".... moved at once to eliminate the organs of workers control. Now that meant he was moving to destroy socialism if socialism has as its core "workers control over production". The Soviets in the factory councils were instruments of workers control and you could say they're defective instruments, it's never to be worked out better and so on... But they were the instruments that have been developed in the course of popular struggle to implement basically workers control........" Noam Chomsky. (Özetle ekim devrimi sağcı bir devrimmiş. Ana akım Marksizm ile tek alakası tersi olmasıymış.) https://youtu.be/jxhT9EVj9Kk

 • Serkan Baknalı

  Serkan Baknalı 14.02.2019 - 22:20:03

  Çiçek Uygarlığı

  Nihat Bey son günlerde okuduğum en güzel şeyi sunmuş oldu. Çok yaşasın

 • EVİN ÖZDEMİR

  EVİN ÖZDEMİR 14.02.2019 - 21:59:02

  HALK ROMANTİZMİNİN SONU: PYOTR TKAÇEV

  "...... mainstream sort of -I would say- left Marxists. From this point of view, Bolshevism was a right-wing deviation. ......... . Then Lenin took power in October 1917 and what it's called a revolution but in my view ought to be called a coup -or revolution if you want to call it that-. One of the things that followed it was the immediate moves to destroy the Soviets and the factory councils. Those were some of the first moves of Lenin and Trotsky after they took the state power. In fact if you look at what Lenin wrote after that period or did, you'll find it's a reversion to the earlier position. This sort of left deviation is that a deviation you could ask why. In my view it was just opportunistic. He knew that in order to gain power, he was going to have to go along with the popular currents that were developing which were in fact spontaneous and libertarian and socialist. ...... . Whatever your interpretation is when he took the power he regarded the former vanguardism and...."

 • EVİN ÖZDEMİR

  EVİN ÖZDEMİR 14.02.2019 - 21:52:58

  HALK ROMANTİZMİNİN SONU: PYOTR TKAÇEV

  1) "So what was Leninism? Lenin was a right wing deviation of the socialist movement and he was so regarded by the mainstream Marxists. We have forgotten who the mainstream Marxists were because they lost. But if you go back to that period, the mainstream Marxists were people like for example Antonie Pannekoek who was head of education for the Marxist movement. He is one of the people who later Lenin denounced as an infantile leftist but he was one of the leading intellectuals of the actual Marxist movement.  Rosa Luxembourg was another mainstream Marxist and there were others and they were very critical. Trotsky was one up until 1917. They were all very critical of Leninism because  of what they regarded this as opportunistic vanguardism. The idea that the radical intelligentsia were going to exploit popular movements to seize state power and then to use that power whip the population into the society that they chose. That was quite inconsistent with Marxism as understood by the....."

 • Nihat Ateş

  Nihat Ateş 14.02.2019 - 21:05:32

  Çiçek Uygarlığı

  Sevgili dostlarım, çok teşekkür ederim, Beğeniniz beni onurlandırdı. Sevgiler, saygılar benden de.

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 14.02.2019 - 20:14:56

  Çiçek Uygarlığı

  Sevgili Nihat dostum, bu ne muhteşem iç ses. İyiki varsın.saygılarımı sunuyorum.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 14.02.2019 - 18:51:22

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Teşekkürler, "Kaan bey," diye söze başlayan adsız yorumcu. İlginiz için. Yalnız sorunuza tam anlam veremedim. "Sosyalist duruş içerikli bir metin programınızda mıdır" sorusuyla sanırım böyle bir metin yazacak mısınız yakında, ilerde diyorsunuz. Bu metinde özetlediğim kadarı şimdilik yeterli diye düşünüyorum. Özetle genişlet özetle genişlet .. bu işin sonu yok. Daha önce o konuda bu sitede çok yazı yazdım. Birçok vesileyle. Burada beş altı cümleyle özetlediğim şey bence yeterli. Bunlar bir anlaşılsın, örnekler özümsensin, sonra yine tartışırız. Sosyalist yayın organı reklam almaz, büyük sermayeden hiç almaz. Bunu gerekçeleriyle 7-8 kez yazdık, muhatapları doğrudan bir cevap veremiyor mesela. 3. derece yandaşları vasıtasıyla kem küm edip normal göstermeye çalışıyorlar. Sosyalist yayın organlarında CNN-Hürriyet vb. yetiştirme parlatma tiplerin ne işi var. Onu da en az 10 kere konu ettik. Tekrarla tekrarla.. Bir yere kadar.. :)

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 14.02.2019 - 16:58:48

  Çiçek Uygarlığı

  Nihat Hocam, güzel bir şiirle, bizlere tekrar merhaba demeniz de bir o kadar güzel. Saygılar...

 • 14.02.2019 - 14:23:16

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Kaan Bey, “Sosyalist Duruş” içerikli bir yazınız programınızda mıdır? Teşekkürler. Esen kalın.

 • İNAN

  İNAN 14.02.2019 - 13:32:32

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Daha önce de demiştim, edebiyat alanı dışında yokum, yapmadığım şeyi önermem, önermediğim şeyi yapmam. Kalan ömrümde olabildiğince mutlu olmak istiyorum. Balkanlı ve Asyalı -sırf merakım yüzünden- köklerimi araştırıp param yettiğince merak ettiğim başka kültürleri toprakları gezip tanımak, okumak istiyorum. Öyküler okumak/yazmak, roman okumak/yazmak istiyorum. Varsa bu dünyaya bir borcum -kalmadı aslında- onu da yazın alanından ödeyeceğim. Gidecek bir sığınağım, gitmek istediğim bir kurum yok. İçimdeki istek bitirileli çok oldu. Sizleri okuyorum, izliyorum, samimisiniz, sözleriniz, küfürleriniz bile yaşıyor, sahici ve içten. Şahsen yapmaya çalıştıklarım: 1. Çevrendekilerle veya arkadaşlarla yarış yapma. Sadece kendinle yarış, eksik gördüklerini aşmaya çalış. 2. Dost edin, yalnız kalma, dert anlatacak fikir paylaşacak düz dürüst insanlarla tanış, görüş. 3. Öfke kontrolü. 4. Değiştiremeyeceğini bildiğin şeyler için üzülmeyi bırak. 5. Fırsat buldukça gülümse.

 • Sinan Kutlu

  Sinan Kutlu 14.02.2019 - 12:14:43

  Çiçek Uygarlığı

  Eline sağlık Nihat

 • Veysel

  Veysel 14.02.2019 - 11:47:11

  Çiçek Uygarlığı

  Güzel.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 12.02.2019 - 10:09:00

  HALK ROMANTİZMİNİN SONU: PYOTR TKAÇEV

  Kitabı okumadım. Ama anlatılan kişi ve konusu açısından önemli bir kitap gibi duruyor. Sadece arkadaşımın bu tanıtım makalesini okuduğum için, ona birkaç diyeceğim var. Öncü ile halk arasındaki ilişkide durulacak doğru nokta neresidir sorunsalı henüz çözülmüş bir mesele değil. Bence hiçbir zaman da çözülmeyecek. Uygulama içinde deneme yanılmayla, rastlantılarla nadiren en doğru nokta yakalansa da bu hep geçici oluyor. Çözümü bence işin doğası engelliyor. Sıradan insanlar kendilerini yönetemez ve geridir. Öncüler ise baştan ne kadar onları temsil için, onların hakları için öne çıksalar da, bir süre sonra kendileri için çalışmaya başlarlar. DEVAM.++++

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 12.02.2019 - 10:07:59

  HALK ROMANTİZMİNİN SONU: PYOTR TKAÇEV

  DEVAM: Lenin’in gerçekçi siyaset açısından Narodniklerden önde olduğu açıktır. Temizaltın'ın buna vurgu yapması da bence doğru. Bu gerçekçilik olmasaydı devrim de olmazdı. Ama devrim yapmakla bu işin çözüldüğünü, Lenin’in haklı çıktığını söylemeye getiriyor ise Temizaltın, bu bence yanlış. Sosyalist sistemin birçok olumluluğunu ben de kabul edip, dile getirsem de Lenin döneminde başlamıştı halka ve işçi sınıfına rağmen, onlara karşı onlar için sosyalizm. Stalin döneminde halk için uygulamalarla halk düşmanı uygulamalar yarışır hale geldi ve sonunda ikincisi baskın çıktı. Bu deneyi ne kadar acılı olsa da insanlığın yaşaması gerekiyordu. Yaşandı. Ama sorun ortada duruyor. DEVAM +++

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 12.02.2019 - 10:06:15

  HALK ROMANTİZMİNİN SONU: PYOTR TKAÇEV

  Yalçın Küçük referansı ise büsbütün talihsiz olmuş. 80 öncesi halkçı-devrimci romantizm dönemi bitti çoktan. 80 sonrası halk düşmanı sol anlayış geldi ve onların gözboyayıcı edebiyat kalıntıları dışında halka yönelik bir sevgileri, idealizmleri kalmadı. Y. Küçük’ten gidelim.. (çoğu sol lider aynı anlayıştadır günümüzde) PKK’ya “büyük şehirlerde etkili eylemler yapmalıdır” tavsiyesinde bulunarak kitle katliamı teşvikçiliği noktasına dek gelmişlerdir. Nerede burada halkçı romantizm? Halkçı romantik olmayalım da halk düşmanı da olmayalım. Aynı Y. Küçük, PKK’yı ileri devrimci örgüt, Öcalan’ı yaşayan en büyük devrimci lider ilan etmişti. PKK Kürtleri öldüre öldüre güçlendi ve hala gücünü Kürtleri öldürmeye devama borçlu. Öcalan’ın Kürtler hakkındaki aşağılayıcı laflarını hiçbir Kemalist lider sarf etmemiştir.. gibi.. Ben kitabı okuduğumda bu ön bilgilerle okuyacağım. Tabii herkes kendi bildiği gibi okuyacaktır. Her koşulda okumak iyidir. :) SON

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:35:39

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Kaan Arslanoğlu’nun yayınladığı “10 MADDEDE TÜRKİYE’DE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” başlıklı yazısını okudum. Bir tür manifestodur. Buradan asgari ve azami bir siyasi program çıkarılabilir, strateji oluşturulabilir. Ortaklaşılarak kıvılcım çakılabilir. Ben çeliğe vurulacak meteor taşı olmaya varım.

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:33:47

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Sayın KAAN ARSLANOĞLU yılardır Türkiye siyasetine dair yıllardır yazıyor, çiziyor, ses duyurmaya çalışıyor. Sağırlaştırılmış kulaklar duymaz. Sirenler çalmaya başlamadan da insanoğlu sığınaklara girmez. Türkiye solu PKK/ HDP koltuk altı sığınağından çalınan tek telli sazın zırıltılarında türkü söylüyor. Hedefler yakın keyifler keka… Türkiye’ye yeni beste yazacak kompozitör, yeni organize edilmiş bir orkestra, geniş ve çeşitli enstrümanlardan yeni sesler çıkaran, üstün yetenekli çalgıcılar lazım. Bu yeni mutlaka doğacaktır. Bana kör, taş kafa ve kambur derler. Gözlerime yeni göz, taş kafama motor, kamburuma kambur koymaya hazırım. Devam...

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:32:47

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Türk sağı toplumsal olarak çok geniş tabana dayanan, Cumhuriyet, demokrasi ve laiklik meselesinin idrakinden uzak, Milliyetçiliği şiar edinen, ama “demokratik milliyetçilik” üzerinde durup gününün dünyasına uygun siyaset üretemeyen, siyasal İslam akım ve partilerinin içinde yapısallığı dağıtılmış ayrı bir vakıadır. Yakın gelecekte kendine has bir dinginliğe ve gelişime uzaktır. Devam...

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:31:27

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  “Ulusalcı” Vatan partisi, Perinçek muhip’i, aveneleri ve ardılı şürekânın “anti” Amerikancı, Avrasyacı siyasasında da uygulanabilir bir hüyela yoktur. Geriye ne kalıyor? CHP. Bu sitede bu konuda KA gereğinden çok üzerinde durdu. Yazdı, çizdi. CHP sistemden beslenen, devleti ve iktidarı mevcut yönetenlerle paylaşan, siyasal yapı olarak Neo -Liberalist, okumuş-yazmış tarihsel geleneği olan siyaset esnafının organizasyonel kurumudur. Devam...

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:30:24

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Bir diğer bam teli, çürümüş vücut; bil cümle Türkiye solu (kendine sosyalist diyenler de dahil) dur. Küresel emperyalist-kapitalist sistemden nemalanan, ideolojik olarak Neo-liberalizmden beslenen “Kürt siyasal hareketinin” koltukaltına sığınan, buradan sosyalistlik, özgürlük, demokrasi mücadelesi çıkaran; varlıklarını bu patolojik parçalanmışlığa ve çürümüşlüğe borçlu; riyakâr, sahte, oportünist “sol” parti ve çevreler, ezen-ezilen millet-milliyet üzerinden; Leninist UKKTH teorisi üzerinden siyaset yapıp sistemden beslenen kangrenlidir. Bu durumu sağaltacak tıbbi tedavi bugünün tıbbi, ideolojik-siyasi literatüründe total test kitabı yoktur. Devam...

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:28:38

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  HDP’nin (2013) kuruluş deklarasyonu “Ortak vatan, demokratik cumhuriyet.” Vurgusudur. “Ortak vatan, demokratik cumhuriyet” hedefi Erken kalkan “Helvalılarının “özyönetim”, öz savunma” ve” hendek cumhuriyeti” ile merhalesine ermiştir. HDP siyasal meşruiyeti kuruluş deklarasyonunda değil, “ÖZ”lerle tarifle nen siyasada ve PKK dan bağımsızlaşmasındadır. Bağımsızlaşabilir mi? Bu siyasadan ortak vatan ve demokratik cumhuriyet çıkar mı? Devam...

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:23:54

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Bir diğeri kuruluşla oluşturulmaya çalışılan ulus olmanın toplumsal sözleşmesinin köklenememesidir. Ülkenin en büyük sorunlarından biridir. Mütemadiyen şiddet ve terör üreten etnik milliyetçiliğe everilen kangren bir olgudur. Milliyetsel, sınıfsal, ideolojik ve siyasal çoklu yapılar ve karakter kazanmış milliyetçi karakterli egemen “Kürt siyasal hareketi” küresel emperyalizmin uşağı terör üreten bir yapı tarafından yönetilmektedir. Türkiye siyasal hayatında önemli yer işgal eden hareketin (tanımlandığı adıyla “Kürt siyasal hareketi”) meşru siyaset yapan organizasyonunun (HDP) eklettik, oportünist, pragmatik, işbirlikçi karakteri ile mütemadiyen terör üreten PKK dan bağımsız bir çizgisi ve programı yoktur. %13-15 oy alan ölü doğmuş bir partidir. Devam

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:21:11

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  2. savaş sonrası oluşan dünya sistemi devrimci cumhuriyeti yeniden şekillendirmiş, yeni bir rotaya sokuldu. 1950’lerde ulema sınıfın temsilciler. Eşeğin semerine oturtuldu. Sonrası malum. Ülkenin bütün Milliyetçi Mukaddesatçıları, Türk-İslamcıları, “Komünizmle Mücadele Dernekçileri”, tarikatçıları, ezcümle laik Cumhuriyetin bütün düşmanları yeşil kuşak” etrafında bütünleştirilerek; 12 martlarla,12 eylüllerle ve göklerden gelen iktidarla “gelinen yer ümmetin İslam devleti kurulması. Ama kurulamıyor. Toplumda ufuksuz ve hedefsiz bir direnç var. Devam..

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:19:07

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Bir diğer mesele siyasal İslam’ın toplumsal örgütlülüğü ve bugün Türkiye’sinde devleti yönetiyor olması, hatta devlet olmasıdır. Devrimci aydınlanmacı cumhuriyet yıkılmış tüm kurumları işlevsizleştirilmiştir. Hilafeti lağveden Laik cumhuriyet Şeriye ve Evkaf Vekâleti Mart 1924’te kaldırıldı ve yerine rütbesi düşürülmüş bir Diyanet İşleri Reisliği ikame etti. Tekke ve zaviyeler, medreseler kapatıldı; Ulema sınıfının insanları cahil bırakma, zulmetme özgürlüğü sınırlandı, devletten beslenme, avanta, haraç, rüşvet kaynakları kurutuldu ve imtiyazları elinden alındı. Özetle: cumhuriyet devrimleri, ulema sınıfını süvarinin yavuz attan indirip, eşeğe bindirmeden yaya bıraktı. Her ulusal kurtuluş savaşı milli bir karakter taşır ve millet temeline dayanır. Devlet kavramı ise sınıfsaldır. Her ulusal devlet kendi evrimi içinde sınıfsal niteliğini billurlaştırıp nitelleşir. Devam..

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:18:11

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Küresel gidişat bu trenddedir. Genel olarak Türkiye toplumunun ve halkın “demokrasi” özgürlükler, hukukun üstünlüğü, evrensel haklar diye bir gailesi, ideali de yoktur. Sistem olarak kapitalizmden yanadır. Ama iş söze geldiğinde devletin sosyal devlet olmasından dem vurur. Kapitalist üretim ilişkilerinin egemen olduğu sistemde adil bölüşüm ve sosyal devlet olur mu? Sorusu ayrı bir sorunsaldır. Devam..

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 10.02.2019 - 20:02:34

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  KA'NIN FACEBOOK SAYFASINA BU YAZISINA DAİR YAPTIĞIM YORUMUMUN BURADA DA KAYDA KAYDA GEÇMESİ İÇİN KOYUYORUM. Türkiye’nin toplumsal ve siyasal patolojisi parçalanmıştır. Ülkenin klasik anlamda burjuvası da yoktur. Bu sınıfın hazineden beslenmeli zengin “hacı ağalar”ın (1950’lerde böyle tanımlanıyordu) burjuvaya evrimi siyasal ve kültürel olarak burjuvazi tanımlamaz. Temel özgürlükler, demokrasi, hukuk, hukukun üstünlüğü, evrensel insan hakları vb. değerler üzerinde temellenen klasik burjuva demokrasisi gibi bir gaileleri yoktur. Küresel Emperyalizmin işbirlikçi karakterleri Neo-Liberalizmin “çağdaş gericiliği”nin sınıfsal ve siyasal temelleridir. İdeolojik olarak Neo-liberal gericilik, siyasal olarak totalitarizm üretir. Devam...

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 10.02.2019 - 13:57:18

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  sayın.. bedavadan terâpi uzmanı prefösörümüz 'Koral Yunuk' hocamıza, psiko newrozumun segonder semptomunda.. yaptığı müdahaleler ve limbik, progresiv, sublminâl tedaviler için hörmetlerimi sunarım ! ayrıyetten de . . uzman bir medyacı olaraktana, bu yazı dizisinin çok kısa sürelerde reytinginin yüksekliği için de (yazılar ortalama 3 günde 750 reyting yapmış) ve feyzbukta getirdiği yorum, tartışma ve beğeni sayısının yüksekliği, prime taym ve B grubu izleyici etkisi (feyzbuk kültürlü neoliberâl amerikancı solcu grubu) .. dolayısıyla da bundan sonraki yazı ve yorumlarında hayırlı başarılar diliyorum.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 10.02.2019 - 12:30:44

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  Onu da yaparız çok geçmeden umarım Yusuf Bodur dostum. :)

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 09.02.2019 - 15:51:34

  Sevimli ve sevimsiz “MÖÖ֔ler için 10 Maddede Türkiye’de Siyasal Çözüm

  İzninizle son söze küçük bir ilave yapıyorum; Az olalım,eldeki iyilerin kıymetini bilelim,arasıra biraraya gelip ayrıntıları konuşalım, işimize bakalım.. Saygılar....

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 09.02.2019 - 14:11:02

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  İNAN SABIRCAN kardeş, cevabi yorumunuz için teşekkürler ediyor, saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Dediklerinizden sonra denilecek fazla söz yoktur. Varsa da zamanı gelince hep birlikte deriz. Bu çürümüşlük içinde zaman, zaman demekten başka söz bulamıyorum.

 • Yavuz Vural

  Yavuz Vural 09.02.2019 - 10:07:08

  1000 temel sözcük üstünden Türkçe-Sanskritçe-İngilizce uyumunun karşılaştırması

  İlk defa bu kadar kapsamlı dil araştırması ile karşılaştım.Çalışmalarınızı tebrik ederim.

 • İNAN

  İNAN 08.02.2019 - 12:27:13

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  Yerel seçimler en mühim seçimdir. Eğer rantiye için para için seçime giriyorsak girelim, para bitti para lazım, adamlarımız aç işsiz buralara konacağız kendimize gelelim diyorsanız dürüst adam olduğunuz için oyum sizindir, ama yok Fatsa Fikri vs. falan filan devrim mevrim hikaye anlatmasın kimse kimseye. De ki sokakta fuhuşu bitireceğiz, okkey. De ki uyuşturucu satanları, silah kaçakçılarını, pornocuları Beyoğlu’ndan süreceğiz, okkey. De ki okul önlerinde hap satanları zopalayacağız okkey. Gündüz tontiş kürtçü gece yamyam eli köpekli cepçi kapkaççıları barındırmayacağız de okkey. Bunların çeyreğini yapın bu garibin oyu ölene kadan sizindir. Hayırlısı ne ise o olsun.

 • Memo Schachiner

  Memo Schachiner 08.02.2019 - 11:34:55

  http://turkology.at/wlc/wrk/TRK/TURKCE/TURKCEII/TURKCEII.htm

 • İNAN

  İNAN 08.02.2019 - 11:10:26

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  H. Ünsal ağabey, bunca yalanın, sahteliğin içinde, bunca çıkmazın içinde, tonla palavraya, safsataya rağmen elimizden artık bir şey gelmese de gerçeği, gördüğümüzü yazma, söyleme hakkımız vardır. "Solcular" köşeyi dönerken anlattıkları, sol palavraları gerçek sanıp hala inandığı şeyin peşinde koşarken günlük hayatında borçlarını ödeyemeyip eşine ve çocuğuna bakamayıp bir sinir anında vapurdan atlayarak canına kıyan Ali Küçük'ün kızılderedeki mahir kadar anılma hakkı vardır. Linki ekliyorum. http://www.radikal.com.tr/hayat/gayriresmi-nar-taneleri-598070/ Benim fikirlerim, yaşantım Kaan Bey'den ve sizden bir tık farklıdır ama aka ak karaya kara demek konusunda sizlerle anlaşıyorum. Selamlar, saygılar.

 • İNAN

  İNAN 08.02.2019 - 10:22:52

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  H. Ünsal ağabey, bu yazdıklarımı yanlış anlayacak adam sürüsüne bereket. Onların yanlış anlamalarını düzeltmek için benim harcayacak zamanım yok. Bir defa daha yazıyorum buraya, ben hakaret etmiyorum. Eğer hakaret eden biri varsa o ben değilim, gelmişini, geçmişini, duruşunu boşa çıkaranlar kendi kendini rezil rüsva etti. Gündüz arkadaşını gömüp sonra hiç bir şey olmamış gibi rakıya oturanlara bir şey mi demişim? Seminerde orada burada ahlaktan ardan namustan bahsedip, iki üç kadını el altında tutanlara bir şey mi demişim? Bardağı 75 kuruş olan çayı kültür "merkezimizde" 5 kaymeye satanlara bir şey mi demişim? Vekil adayı olmak için direnenlerin yanına gidip bir foto çekilip sosyal medyada fenomen sonrada vekil adayı olanlara bir şey mi demişim? İşe yaramayan meclise girip vekillikten kıyyyak emeklilik koşturanlara bir şey mi demişim? "Derinlerle" oturup kalkıp, kızını oğlunu akademisyen yapanlara yan gözle mi bakmışım? Devam.

 • Ç.

  Ç. 08.02.2019 - 00:44:06

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  Koral hocamız sakinliğini Cenevre Gölü'nde yaşamasına borçlu olabilir. Burada sakin kalabilmesi zor. Siyaseti takip etmeyi bıraksa, çarşı pazar fiyatlarının stresi var. Kaldırımda yürürken kaldırıma çıkan otomobilin çekilmesi için korna çalması var. Koral hocamız Kaan Arslanoğlu gibi burada yaşıyor olsa aynı stres onda da olurdu:) Siyaset konusuna girmeyi düşünmüyordum. Ona da gireyim. Geçmişte liberallerin verdiği desteği bugün ulusalcılar veriyor. Ulusalcı haber sitelerinde bazı haberleri göremezsiniz. Muhalefet hakkındaki düşüncemi de paylaşayım. 22 Şubat'ta TRT 2 açılıyormuş. Doğan Hızlan da orada program yapacakmış. Muhalefetin yaptığı eleştiri, Doğan Hızlan'ın yaptığı eleştiriye benziyor.

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 07.02.2019 - 22:08:30

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  İNAN kardeş, iyi demişsin. izniniz olursa dediklerinizin altına imzamı atarım. Özellikle yorumunuzdaki son cümle çıplak bir fotoğraftır.

 • İNAN

  İNAN 07.02.2019 - 16:53:17

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  Kaan Bey, bir şey değişmeyecek aynen böyle devam edecek. O "şeye" dinamik mi dersiniz, büzük mü dersiniz, tüzük mü dersiniz, yürek mi dersiniz ne dersiniz bilmiyorum, o dediğiniz şey bunlarda yoktur. Çıkıp da yahu Kaan Bey abartma o kadar değil be diye kendilerini bile savunmuyorlar. Liboşlardan öğrendikleri bir taktik sanırım, eğer size yanıt verirlerse ele geçirdikleri kamuoyu ulu orta yapılan bu tartışmayı görecek sizi de araştırıp siteyi kurcalayıp okumaya başlayacak. En iyisi yok saymak, yanıt vermemek, ölüme terk etmek. Benden bu kadar deyip tribüne de çıkmazlar çünkü bu işlerde bol akçe, bol kadın/erkek, sosyallik, akademisyenlik, koltuk ve gavede adam yerine konma var.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 07.02.2019 - 14:44:58

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  DEVAMLA: Bunların ABD’ci olduğunu biliyordum. Bunların PKK terörü işbirlikçisi olduğunu biliyordum. Ama elden geldiğince destekliyordum. Birkaç yönden sıkıştırırsak düzelirler belki diye kendimi kandırıyordum. İyi taraflarını bulmaya çalışıyordum. Çaresizlikten. Bizi AKP’den kurtarırlar belki, bu arada onları da defederiz düzelmezlerse diyordum. Gitmiyor işte AKP, gitmeyecek. O halde bu b..u yemeye neden devam ediyoruz? Tabanı bilmem, muhalif liderlerinin derdi: Biraz belediye kapıp para tokatlamak. Muhalefet yapıyor süsü vermek. YukarIdan aldıkları talimatları iyi kötü yerine getirmek.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 07.02.2019 - 14:43:43

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  TEDAVİYİ REDDEDİYORLAR: Şu bakışlara, yüz ifadelerine dikkat edin. Kendilerine inanmıyorlar. Dediklerine inanmıyorlar. Yanlış yaptıklarını biliyorlar. Suratları düşük. Ama oy istiyorlar. Çaresizlerin oylarını istiyorlar. Alacaklarını biliyorlar. İsterken utanıyorlar. Tedaviyi reddedenler onlar değil, peşlerinden gidenler. Burada terapi yapıyoruz, okumak istemiyorlar. Çare istemiyorlar, çabucak sıkılıyorlar. Derin bir depresyon içindeler. Kitlesel salgın. Burada çözümler öneriyoruz, kapalılar. Muhalefetin bu seçime neden girdiğini açıklar mısınız lütfen? Ben biliyorum, sizin nedenlerinizi merak ediyorum. Rejim değişmeyecek, yöneten değişmeyecek, seçimlerin adil olmadığını biliyoruz, neden bu çılgıncasına belediye yarışı? Ülkede demokrasi var görünümü yaratmak için mi? +++++ Devam edecek..

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 07.02.2019 - 14:42:02

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  Teşekkürler H. Ünsal dostum. Koral Hoca da gördü, sana selam ve sevgilerini gönderiyor. Şu an evde temizlik yapıyormuş. Doğrudan cevap verme konusunda biraz sıkıntılı zaten.

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 07.02.2019 - 13:25:33

  TERAPİ ODASI (3) PKK şiddetinin kararlı destekçisi sevgili CHP’li dostlarımızın ruh sağlığı nasıl korunmalı?

  Önce bahse konu meselelere dair bu muhteşem bakış ve analizi bizlere sunan Sayın Koral hocamıza ve yayına hazırlayan Kaan Beye teşekkür ediyorum. Bilgilenip yeni ve geniş bir ufka erişiyoruz. İnan adlı yorumcuya da teşekkürler ve saygılar. O da bakış açımızın genişlemesine ayrı bir katkı veriyor.

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 05.02.2019 - 22:08:16

  MUHALİF TABANDA SİYASİ IQ ÇOK DÜŞÜK… UZMAN GÖRܪ܅

  meslek odamızda, işyeri çevremizde, yeni medya dolayısıyla.. ilişkiye devam ettiğimiz entel- dantel eski arkadaş çevremizde, bu makaledeki yanılsamaların örneklerini her gün yaşamaktayız. işin en enteresan tarafı ! ! sağcı, cahil, yobaz kesim siyasi temsilcileri, yazar çizer takımından '-fetö bizi gandırdı - ameriga o dönem bizi aldattı - biz de sonradan öğrendik..' gibi arada bi daha gerçekçi değerlendirmeler yapıldığını, kendi durumlarını bilerek yedikleri haltları ikrar ettiklerini gördüğümüz halde ! bizim çok bilmiş, evrensel sistemi çözmüş, 19. y.y. dönemi materyalizm felsefelerini okumuş yalamış yutmuş ilerici- lââyik cemaatimizden.. koskoca müendiz, mimar, doktor teknisyen kalabalıklardan asla bir özeleştiri gelmez. kilitlendikleri, boyunduruğa geçirildikleri halkaların farkında olmadan.. bıraktığımız yerden devam ederler. Einstein'ı severler, aforizmalarını söylerler, ama ! insan önyargılarını değiştirmek, atomu parçalamaktan zordur' sözünü aynanın karşısında hiç söylemezler.

 • İNAN

  İNAN 05.02.2019 - 17:02:46

  TERAPİ ODASI (2) Muhalefette “ajan” olmayan ünlü medyacı, popüler kişi var mı?

  Kaan Bey, dikkatine. Sizin yazılarınızı alıp, hem muhalefete girişip hem iktidara saltolayanlar, kendilerinden hatta hiç kimseden yana olmayan bir yazanın kapıyı çalmasına bile yanıt dönmediler. Yazılarınızı yazın ki başkaları da sayenizde yazabilsin. Eski papazlar kardinaller kendini yeni diye satıyor aman dikkat. İnsanbuya ve size gönülden desteğe devam. Bazen siyasi konularda ne dediğinizi anlamasam da ;) dediklerinize uygun davranmaya çalışıyorsunuz. Bu bile çok lüks bir "şey". Seçimlerde olsa olmasa da bir şey değişmeyecek, görünen o ki bu ülkede karar verenler ve buralarda tezgahı olanlar bir şeye karar vermiş, o karar verdikleri her neyse herkese rağmen o uygulayacaklar.

 • İNAN

  İNAN 05.02.2019 - 16:48:43

  TERAPİ ODASI (2) Muhalefette “ajan” olmayan ünlü medyacı, popüler kişi var mı?

  Kaan Bey'i anlıyorum, aynı anda hem Muhsinci hem Can Dündarcı hem Yözdilci hem Atatürkçü hem Çayancı, maocu bozkurt, sosyal faşik, denizci, ibocu ve Avrupa birlikçi, doğucu, batıcı, türkçü, kürtçü, patagoncu, mevlanacı, meyhaneci, beleşçi olan kitleyi görünce adam dayanamıyor ve pata küte yazıyla dalıyor. Bunun tek bir nedeni var, bu arkadaşların çoğu emekli, sıkıntıdan muhalefet yapıyorlar. Yazlıkta evde duvara bak bak, çiçeğe bak bak, okeye dön allah dön, vakit geçmiyor. Bari partiye gireyim dese, bir tomar para kaybedecek. İyisi mi iki kel ileti atarım, oh mis, keyfime bakarım. Maksat eski dostlar alışverişte görsün. Geçen gün bir denemede bulundum, söylemleri aynı buradan alıntı, her şeye şüpheyle yaklaşan yazılar yazmacalar falan filan. Neyse çaldım kapısını yahu ben kitap yazdım, tesadüfen yayınlandı biz nereden nasıl gireceğiz bu sanat sepet işlerine gibilerinden. Tek bir yanıt yok. Kaan Bey dikkatine devam-2

 • İNAN

  İNAN 05.02.2019 - 16:37:52

  TERAPİ ODASI (2) Muhalefette “ajan” olmayan ünlü medyacı, popüler kişi var mı?

  Merhaba. 5. Kademeden biri olarak yazıyı beğendim. (Beşinci kademeyi ben tanımlayayım, ellerini aynı anda kaldırıp dikine sallayarak topunuzun diye başlayan konuşmaya sahip olan kısmi gerçekçiler olarak ifade edelim. :)) Buraya bir link bırakayım: https://tr.sputniknews.com/yasam/201901251037284848-isvicre-buyukanneler-iklim-degisikligi-torunlarimiz-icin/ Bu linkteki fotoya baktınız mı? Baktınız. Bir de her Allahın günü önümüze çıkan 80li yıllardaki grev gözcüsü önlüklü bugünün büyüklerinin resmini açın önünüze. Olay aslında budur. Bu adamlar bu muhalefeti ciddiye almaz, çünkü daha kendileri çalışırken bu işlere girişmişler, inandıkları şeylere uygun hareket etmişler. "Bizimkiler" ise önce beş altı ev alıp sonra emekli olup, ardından oğlanı kızı en iyi konumlara oturtup ya da yurt dışına yollayıp sonra face hesabı açıp başlıyor yaygaraya. Önemli olan çalışırken, bulunduğun yerde olduğu kadar kendini ifade edebilmek. Yine haksızlık etmeyelim, çok acı çeken oldu, çok can yandı. Devam.

 • asman asuman

  asman asuman 05.02.2019 - 16:10:03

  TERAPİ ODASI (2) Muhalefette “ajan” olmayan ünlü medyacı, popüler kişi var mı?

  Koral hocam, bizim bu seçim ahmaklığımız konusunda ne diyorsunuz? Biz ne yapalım? Her yıl bir seçim var. Demokrasi yok Türkiye’de diyoruz. Hiç bitmeyen bir seçim gündeminin çılgın takipçileri de yine bizleriz. Sizin sitenizde zaten çoktandır belirtiliyor. Kim muhalefet kim iktidar belli değil. İktidar 18. yılında hala muhalif gibi puan topluyor. Muhalefet iktidarmış gibi iktidarın her gündemini ondan hevesli takip ediyor. O kazansa ne olacak bu kazansa ne olacak? Birlikte iktidarlar zaten. Bizi yiyip duruyorlar. 31 Mart’ta ne değişecek? Ben daha yeni uyandım. Her gün her yerde izlediğim müthiş seçim tartışmalarına şaşkınlıkla bakıyorum. Uyandım mı acaba? Hala sorduğuma göre, seçimde ne yapalım diye. Bu ahmaklığın bir tedavisi var mı?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.