Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • akif akalın

  akif akalın 18.08.2019 - 09:35:14

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  YAĞMURZEDELER BURADA, HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAKÇILAR NEREDE? Dün saat 12 - 14 arasında Kapalıçarşı'da MAHSUR KALDIM. Unkapanı alt geçidinde olmadığım için "şanslıydım". Bilançoyu medyadan takip etmişsinizdir. Ben de medyayı, acaba İmamoğlu böyle durumlarda son 25 yılda AKP'li belediye başkanlarının söylediklerinden FARKLI ne söyleyecek diye takip ettim. Bu saate kadar (18.08.2019 saat 09.42) FARKLI bir şey duyamadım. Şimdi HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAKÇILAR da muhtemelen AKP'liler gibi, "yağmur allahtan geliyor, İmamoğlu ne yapsın?" diyor olmalı... Belki de beni "insafa" davet ediyorlardır, öyle ya yılların altyapı sorununu İmamoğlu 1 ayda mı çözecek... Peki 5 yılda çözecek mi? 5 yıl sonra yine Kapalı Çarşı'da mahsur kalırsam ve size bu yazıyı anımsattırsam yüzünüz kızarır mı? Asla. Siz HER ZAMAN DOĞRU, HER ZAMAN HAKLISINIZ. Eğer her şey çok güzel olmazsa inanın benim gibiler güzünden olmaz. Biz bağlarız İmamoğlu'nun elini iyi bir şey yapamasın diye.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 16.08.2019 - 11:47:54

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  .. devam) bu bağlamda ; çoğunluğun.. hot-zot yaptığı, cart -curt ettiği ! ebedi metinler, Musevi, İsevi, Muhammedi öğretiler, tasavvuf felsefeleri yorumları bile .. günümüz çok moderen, neo liberâl, süper ilerici, ultra devrimci, entel- dantel çözümlemelerinden 4bin yıl açık ara farkla ileride. önceki metinlerde olduğu gibi .. evrensel kataloğun son versiyonu ve ek açıklama notlarında; ''az yiyip için, ihtiyacınız kadar tüketin, sofradan işkembenizi doldurmadan kalkın, sizde fazla olanı ihtiyaç sahipleriyle paylaşın, biriktirmeyin, mütevazi olun, ihtiyacınızdan fazlasını infâk edin, israf haramdır ! diyo.. bu bayram öznesindeki konu için de; hacca gidip, hac bayramı sonrası ritüeli için; hacılar kurban olarak; ihtiyaç sahiplerine, yetimlere yoksullara dağıtılmak üzere kurban kesebilir ! diyo. daha ne desinler ? anlayan anlar .. anlamayan için de; ''kavurma bayramları, derin dondurucuda ucuza et stoklama ritüellerinin .. hayırlara vesile olmasını temennii eder ! aaâfiyet olsun, yarasııın ! '' derim (:

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 16.08.2019 - 10:52:45

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  21. yüzyıl bilim ve teknolojisinin somut, apaçık belgelerle ispatladığı bir evrensel gerçek ve bununla oluşan bir felsefe var. Evren.. doğa denen yapı; 'İNSAN' için oluşmuş, dizayn edilmiş değil ! ''insan'' bu sistem içinde sonradan var olmuş, oluşmuş ! ana yapı olan; evren (doğa) sistemini kendi bencil istek ve abartılı talepleri için kullanan ? ööle veya bööle bu sistemde negatif mutasyona uğrar.. tasfiye olur. evrenin ve doğanın çalışma mekanizması böyle. uyum sağlayamayan .. evrensel değerlerin bilincinde olmayan hangi yaratık varsa? bi süre sonra sistem tarafından absorbe edilip tasfiye edilir, belasını bulur ! bu bilimsel ve evrimsel gerçek doğrultusunda yazıdaki mesaj.. doğru. yok ööle ! 'sistemdeki herşey biz üstün yaratık insan için diye' saçma bi tespit ! sonu gelmeyecek bencil istekler için herşeyi keseriz avlarız, koparıp yeriz, suyu tüketir, toprağın ebesini diker, havanın ağzına sıçarız .. derseniz? önceki diğer cins yaratıklar gibi, doğa tükürüp atar sizi sistem içinden.

 • Gökhan yildirim

  Gökhan yildirim 13.08.2019 - 22:09:09

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  Suça ne kadar az katilirsak o kadar iyi. Gerçekten de yasadigimiz sistemde maalesef bir cok şekilde suça katılıyoruz bazılarımız suçla daha örgütlü mücadele edebiliyor bence geri kalanlar da mutlaka suça daha az bulasmalilar başkalarına çok anlamsız gelse de elimizden geldiği kadar kişisel vicdani rahatlatmakta önemli tabii ki asıl hedefin ve tek çözümün bu siteyi takip edenlerce net olarak bilindiğini de biliyorum. Bu kapsam da düşünülünce değerli bir yazi. Saygilarmla

 • Ali

  Ali 13.08.2019 - 02:19:07

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  Avcılık ve geleneksel konar-göçer savaşçı step kavimlerin geçimlik hayvancılığı (at kullanımı, et, süt, yoğurt tüketimi) insanlığın doruk noktası. Kadın-erkek eşitliğine dayalı bir ataerkillik ve hayvanları -veganlar gibi vicdan azabından, ruhsal buhranlarından dolayı değil- aynı obayı ve ovayı paylaştığı içen seven etoborluk insanlığın bulabildiği yegane tarihsel denge. Bugün için belki şu çözüm olabilir: "Çok tüketme. Öküz gibi yeme. Bütün spor salonlarını kapat. Çiftçi ol, çoban ol. Teknolojiyi tarım ve hayvancılık hariç her yere köküne kadar sok. Canı sıkılan şehirde yaşayıp az yesin. Şehirde her türlü ev hayvanı yasak. Çok yemek isteyip, hayvan sevmek isteyen ormana, kıra, bozkıra gidip ter döksün. Hayvan ot ne isterse yesin."

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 11.08.2019 - 23:09:20

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  Sevgili Turabi, bir önceki yazıdaki imzasız yorumcu sen miydin? Ben de merak etmiştim kim bu diye.. :) :) Kerem Kılıç'a da teşekkürler.. Kısaca baktım videoya. Çok uzun.. Uygun zaman bulursan daha fazla izlerim..

 • Turabi Yerli

  Turabi Yerli 11.08.2019 - 22:46:21

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  Sevgili Kaan, bir önceki yazına da yorum yapmıştım. Destek niyetiyle. Bazı tartışmalar anlamsız, evet. Birileri yapsın. Ben, benden başkasının yapamayacağı tartışmaları yapmak isterim. Madem psikodrama dedin anlatayım. Roma'da bir kongrede yıllar önce akşam birlikte şarkı söyleniyor, gitar çalınıyor filan. Ben de elime aldım gitarı ve bir italyan şarkı tıngırdattım. Oradakilerden biri: "Size ait bir şeyler yok mu?" diye sorunca birden Veysel ya da Neşet'i orada benden başka kimsenin dillendiremeyeceğini farkettim. Kim tartışacak artıdeğer gaspını ortadan kaldırmayı? Kim savaşsız, sömürüsüz bir dünyanın kuruculuğunu tartışacak? Benim türküm/şarkım ne? Hangi şarkının solistiyim? Hangi çalgının çalgıcısı? Tutucu olmamak gerek evet arada başka şarkılara eşlik edilebilir ama bizim türkümüz dillendirilmesin mi? Siyasete gelince, söylenecek söz değişince yenisini yazarım. Şimdi hala antiemperyalist, aydınlanmacı ve kamucu bir cumhuriyet kurma görevi önümüzde duruyor. Sevgiler.

 • kerem kılıç

  kerem kılıç 11.08.2019 - 22:02:23

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  Kaan bey, yazınızın konusuyla ilgisiz ama etimoloji ile ilgili ilginç bir yayın var burada. https://www.youtube.com/watch?v=rX5xzcaBLe8

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 11.08.2019 - 21:00:26

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  Hastasıyım çoğu arkadaşımın duyarlılığına.. Buradaki yazıları doğru ve yerinde bulsalar bile belirtmezler. Gizlice okur ve geçerler.. :) Bazıları bir vesileyle görüştüğümüzde "çok isabetli bulduklarını" ifade ederler. Ama ne bunu olumlu bir yoruma döker, yazarlar.. Ne sosyal medyada paylaşırlar.. Ammmaaa katılmadıkları bir görüş oldu mu, derhal ajite olur, itirazı yüksek sesle dillendirirler. Galiba tepki almanın tek yolu kalıyor: Kimsenin işine gelmeyen yazıları artırmak.. :) :)

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 11.08.2019 - 20:52:40

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  Sende mi Turabi? De ayrı değil, dikkatini çekerim.. Sende var mı anlamında :) :) Sende siyaset var mı? Varsa biz de (de ayrı) yararlanalım.. Yıllar oldu senden bir şey göremedik psikodrama paylaşımları dışında.. :) :) Ülen et yemenin yememenin bahsine bile sen de böyle yanaşırsan (de ayrı) velev ki kuracağımız sosyalist düzen ne halde olur.. geçmiştekiler gibi olur. O konu gereksiz bu konu lüzumsuz, o siyasi değil, bu bilmem ne değil... Ezberleri mırıldanıp dururuz... Sen de mi Turabi ?? :)

 • Turabi Yerli

  Turabi Yerli 11.08.2019 - 01:28:44

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  Kurban Bayramınızı canı gönülden kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

 • Turabi Yerli

  Turabi Yerli 09.08.2019 - 16:41:21

  HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

  Sen de mi Kaan?.. Eh, siyaset bitince geriye bunlar kalıyor. İşkencilerin egemen olduğu bir düzene karşı savaşmaya cesareti veya mecali olmayanların ruhlarını arındırmaya çalıştığı alanlar var. İnsan kanı emenlerin egemenliğine karşı durmayanların kendilerini ahlaklı hissetmek için sığındığı limanlar var. Onlar meleği oynamaya devam etsinler. Dünyanın tüm kaynaklarının anasını ağlatan eski yeni sömürgecilerin kaç yüzyıldır iliklerine kadar sömürdüğü bu dünyada bu kahrolası düzen devam etsin ama onlar melek olsun. Biz de hayvanlara işkence eden zalimler olalım. Tamam kardeşim, onlar cennete gitsin. Gitsin, gitsin de giderken beynimizi sökmesinler. Peki sevgili Kaan, sen neden girdin bu topa?

 • Fahri Kumbul

  Fahri Kumbul 07.08.2019 - 16:20:03

  Sosyalist Sola Öneriler

  Siyasal kuram ve öğretiler de dinler gibi. Kitaplarda iyi, en azından fena değil; uygulamada berbatlar! İnsanlık, ille de bir toplumsal düzen içinde yaşamak zorunda olduğuna göre; kendimize en yakın bulduğumuz düzeni savunmak gerek. Tutarlı bir biçimde, iyi niyetle, mümkün olduğunca, başarılabildiğince… Hiçbir kuram, dört dörtlük, tanımını oluşturan en ince ayrıntısına kadar uygulanamaz olsa da kuramın tümünden vazgeçmemek gerek. Çünkü, karşıtlarının eksikleri, kusurları var. Benimseyenleri ve savunanları güçlü oldukları için yaşıyorlar, daha uzun ömürlüler. Ama şimdilik böyle, koşullar değişebilir.

 • Neo Pala

  Neo Pala 07.08.2019 - 16:03:26

  Her öyküyü okuduğunuzda dayak yemiş gibi oluyorsunuz.

  Yaz tatilini fırsat bilip; ben de, Kaynak Yayınları'nın Beyoğlu Yeşilçam sokağındaki kaynağına inerek .. Ahmet Yıldız kardeşin 3 kitabını alarak .. okumaya başladım ! Eskiçağ, ortaçağ, yakınçağ .. yakın geçmiş, günümüz.. farketmiyo ! İnsanlar ve insanımsılar olarak ; aynı dünyada, fiziksel görünümleri aynı gözüken, iç içe yaşamakta olan .. Fekât ! ! genetik mutasyon sırasındaki çok küçük bir farktan dolayı, taş, toprak, nebât, bitki ve hayvan neslinden çok daha alt bir seviyedeki insanımsıların bazı icraatlarını anlatan kitap. Hem tarihsel gerçekler .. hemi de alçaklık, ihânet, ketenpere, puştluk kategorisindeki öyküler. Kendimizi kaptırıp .. hikâye gibi okuma_mak lââzım. Evrensel sistem mekanizması gereği bu alçaklıkların, yavşaklıkların.. kıyamete kadar devam edeceğini bilerek, belgesel bir okuma gibi de görerek okumalı .. diye düşünüyorum.

 • Neo Pala

  Neo Pala 07.08.2019 - 13:12:23

  Sosyalist Sola Öneriler

  bence durum ; 'çok daha VAHİM !' .. yazarlarımız, yorumcularımız sitedeki insan yapısını bildikleri için, bu elim ve vahim durumu; yavaş ve alıştırarak anlatmaya çalışıyor. 20. y.y. başlarında paramparça olan atom, elektron, quark, mezon, data, dalga, görecelik.. falan derken, madde - metaryel bitti ! diyalektik materyalizm meftâ oldu. altyapılar, üstyapılar, hayaller, fânteziler göçtü. herşeyi resetleyerek, işe yaramayan, bugünü ve yarınları tanımlayıp çözümleye_meyen izleri silerek, 'dün dünde kaldı cancağazım' deyip ! yep yeni şeyler düşünüp üretmeli ! günümüz bilim ve teknolojik gelişmelerinin de apaçık ispatladığı 'kardeşim fikirdir tek varlığın - gerisi et kemiktir.. bir yığın' gerçeğiyle .. artık tanımlamakta çok zorluk çektiğimiz ürün, yazılım, bilgi, data, lisans, artı değer, üretim aracı, hizmet, emek .. gibi kavramlara çok fazla da şaapmayarak ! coğrafya ve altyapı geçmişi olarak bir adım önde olduğumuz 'bu yeni dünyanın' gelecek maçlarına hazırlanmalıyız. (diye nacizane düşünüyorum)

 • Ahmet cemal çobandede

  Ahmet cemal çobandede 07.08.2019 - 10:11:10

  Sosyalist Sola Öneriler

  Ne rusya ne küba insanlara mutluluk getirmemiştir/akif akalın bey çok güzel bir tespitle son boktayı koymuş:hayatı insanların mutluluğu için örgütlemeli Benim öngörüm şöyle 2020-2080-soft dini akımlar 2080-2120- orta sol akımlar 2120 ve ötesi ateizm hüküm sürecek Bakalım dediklerim tutacak mı

 • Sülbiye Yıldırım

  Sülbiye Yıldırım 06.08.2019 - 23:32:16

  Sosyalist Sola Öneriler

  Sayın Arslanoğlu, yazılarınızı okumak zenginleştiriyor, sağolun. "konu yeni dönemlerle birlikte çok büyük ölçüde değişen sosyal sınıf orüntülerinin iyi çözümlenmesi ve buna uygun hareket edilmesi sorunudur." cümleniz, bence konunun kalbini oluşturmaktadır. Çağı okumanın yanında toplumu tanımak çok önemli. Bizim toplumumuz çok bilinmeyenli bir denklem çözmek büyük efor gerektiriyor. Rıfat Ilgaz'ın" Körüz Biz"şiirinde imgelerle yaptığı şairce analizini anlayabilecek gücü olanlara ihtiyacımız var.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 06.08.2019 - 22:04:07

  Sosyalist Sola Öneriler

  Belki de en başından başlamak gerek. Birileri Thomas More gibi "yeniden" ütopyalar kurmalı. Çünkü bence sosyalistlerin asıl sorunu ütopyalarını yitirmiş olmaları. Sosyalistler "nasıl bir sosyalizm" sorusunu yanıtlamadan emekçilerin ilgisini asla çekemeyecekler. Gerçekten kuracağımız sosyalizm nasıl bir sosyalizm olacak? Ben kendi alanımdan konuşayım: eğer insanlar bugünkü gibi hasta olduğunda doktora gidecek ve doktor da şikayetiniz nedir diye soracaksa, ben öyle bir sosyalizm istemiyorum. Haddimi aşarak başka alanlara gireyim: eğer yine 2+1, 3+1 evlerde oturacaksak, kravatlı - üniformalı dolaşılacaksa, bulaşığı yine "doğal" olarak kadın yıkayacaksa, hayat 8 (veya 5) saat mesai - üç öğün yemek, senelik izin gibi örgütlenecekse... ben öyle bir sosyalizm istemiyorum. Bunların bir kısmı Küba'da da var ve ben Küba'daki gibi bir sosyalizm de istemiyorum. Sosyalizm "hayatı" farklı yaşatmalı insanlara. Hayatı insanların gereksinimlerine göre, mutluluğu için örgütlenmeli.

 • 06.08.2019 - 15:06:49

  Sosyalist Sola Öneriler

  Öncelikle emeğine sağlık. İlgili konulardaki görüşler 1. Bilgisayar oyunları ve programları geliştirmeyi tartışmalıyız. 2. Arasınıf kavramını tartışmalıyız. Kişi hem ücretli çalışan hem şirket adına imza yetkisi var ve işveren temsilcisi. Beyaz yakalılar arasında çok var. Ya da küçük hisse senedi sahipleri. Ayrıca hizmet sektörü artıdeğer üreticisi midir yoksa artıdeğerden pay talep eden mi? 3. Bence siyaseten kırmızı çizginin geçtiği yer. antiemperyalizmin belirleyicileri ve antiemperyalizmin belirleyiciliği! 4. Tabii ki ana referansın ne olduğunun belirlenmesi her şeyi belirleyecektir. Emek mi sermaye mi? Bunların dışındaki herhangi bir şeyi ana referans yapmak sermaye düzenini ve sermayeyi sorgulamamaktır ki bunun anlamı"bu düzen sürsün"dür. Ben şu an yaşadığımız dönemde tüm kavramların kirletildiğini düşünüyorum. Artık nasıl Lenin "Sosyal Demokrat" yerine "Komünist" kelimesini tercih etti. Bu gün bu kavram meselesini de tartışmalıyız. Benim kavramım "radikal cumhuriyet"

 • Cemal Öztürk

  Cemal Öztürk 06.08.2019 - 11:12:53

  Sosyalist Sola Öneriler

  Marksın sosyalizm ekolünün bütün dünyada ve özellikle Sovyetlerde çökmesi paradigmanın nerede yanılsamalar içinde olduğunu yeniden ciddi biçimde sorgulamamız gerektiği aşikar. Marksın das capitali elbette ciddi bir eserdir. Ama yetmiyor tek başına. Tüm burjuva iktisatçıların da kapitalizmi ıslah etmek için çaba harcadıklarını biliyoruz. Demek ki Marks da insancıl yönden paradigmayı aşamadı. Oysaki onun hedef aldığı ütopik sosyalistlerden hala öğrenebileceğimiz çok şey var. Bir Adam Smith' in bile Ahlaki Duygular Kuramı Türkçeye çevrilmesi iki yıl önceye kadar gidiyor. Liberalizmin de çöküşe geçtiği bir gerçektir. Sosyalizm insan içindir. İnsanlar sosyalizm için sarf malzemesi olarak kullanılamaz artık.

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 06.08.2019 - 10:50:28

  Sosyalist Sola Öneriler

  Sosyalist önderliğin bugün yoğunlaşması gereken konuları çok rafine bir şekilde tesbit etmişsiniz..Bu konuların uluslararası sosyalist hareketlerin kollektif bir çalışması ürünü olarak olarak aydınlanacağına inanıyorum.. Düzenin en çirkin hali ile: Sömürü de , katliam da çevre ve yaşamın en temel kaynaklarına hoyratça saldırdığı dönemde sosyalist hareketin bu kadar cılız olması anlaşılır gibi değil.. Çirkinlik hiç bu kadar çırıl çıplak ve kibirli olmamıştı.. Bizlerdeki samimiyet dahil, çok tutarlı bir çalişma içine girme zamanı.. Çevre, kitlesel iletişim yol ve yöntemleri konuları sıraladığınız başlıklara ilave edilebilinilir diye düşünüyorum.. Saygılar.. Hürmetler..

 • Recai Kulaksız

  Recai Kulaksız 23.07.2019 - 00:15:33

  S-400 / 5G Teknolojileri, Türk ve Azerbeycan'lı bilim insanları

  Prof Aşurbeyli'nin tam ismini yazmak istedim, eksik kalmış ya da unutulmuş sanırım. Tam ismi Prof İgor Aşurbeyli. Yazı için teşekkürler. Saygılar.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 22.07.2019 - 08:40:20

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  Sevgili Akif, dediğinde tamamen haklısın. Ancak insanlara sürekli de ahlaksızsınız denmez ki.. :) Onu da diyoruz ara sıra ve ne yazık ki işin özü bu. Ama devamlı da denmez bittabii... Onun yerine mecburen "politikanız yanlış" falan gibi şeyler söylemek lazım. Olan budur. Aslında ahlak da sonunda ve başında bir insan sorunu. Bu malzemeden bu kadar. İnsan bu.. sevgilerle..

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 22.07.2019 - 00:24:05

  S-400 / 5G Teknolojileri, Türk ve Azerbeycan'lı bilim insanları

  ben de tşk. ederim Tarık bey. ve Mete bey. / 5G sisteminde, mevcut duruma göre daha yüksek frekans kullanacak, orantılı olarak .. daha sık anten kurulumu olacak. bu konuda 4,5G sisteminde de üretim yapan .. yerli firmamız Aselsan öncülüğünde ULAK baz istasyonları geliştirildi. baz istasyonlarının yerleşimi, ölçümü, radyasyon değerleri tamamen ciddi kurum ve kuruluşların denetiminde olacak. kaldı ki insan sağlığına etki meselesi ; sadece baz istasyon antenleri gücüne, sıklığına, frekansına kalmıyor. hepimizin cebinde (çoğunluğun elinde ve kafa hizasında) bu istasyonlarla sürekli irtibatlı radyasyon üreten telefonlar var. benim fikrime göre; asıl belirleyici olan ; elimizdeki cihazların pozisyonu ! istasyonlar insanlara her şartta uzakta ve yüksekte olacak. ama ? insan vücudunun bir parçası haline gelmekte olan mobil telefonların .. insanlar tarafından kullanım kültürü, kullanım sıklığı - süresi ! çok daha belirleyici olacak diye düşünüyorum.

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 21.07.2019 - 21:30:39

  S-400 / 5G Teknolojileri, Türk ve Azerbeycan'lı bilim insanları

  Harikasın sn. Pala...

 • Tarık Günersel

  Tarık Günersel 21.07.2019 - 13:05:59

  S-400 / 5G Teknolojileri, Türk ve Azerbeycan'lı bilim insanları

  Bilgi ve eleştiri için çok teşekkür ederim. Yazınızı paylaşıyorum.

 • DENİZ KARSLI

  DENİZ KARSLI 21.07.2019 - 11:59:49

  S-400 / 5G Teknolojileri, Türk ve Azerbeycan'lı bilim insanları

  5G ye geçilmesi durumunda baz istasyonlarının 9-10 apartmanda bir kurulmak zorunda olunacağını duydum.Bu da yayılan radyasyondan dolayı ciddi sağlık sorunlarının artacağı anlamına geliyor...

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 21.07.2019 - 11:13:11

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  AHLAK meselesi bir kez daha kanıtlandı. Geçen hafta sol portalda "Norveç'i nasıl bilirsiniz?" başlıklı bir yazım yayınlandı. Yazıda JAMA'da yeni yayınlanmış bir makaleyi kaynak göstererek, Norveç'in sağlıkta eşitsizliklerde ABD ile yarıştığını anlattım. Facebook ve Twitter'da bu makaleye toplam 100'den fazla eleştiri geldi. Çoğu hakarete varan eleştirilerde özetle YALAN SÖYLEDİĞİM iddia ediliyordu. Hepsi hala duruyor. İki gün sonra bu kez tamamen Norveç kaynaklarından ve Norveç Sağlık Bakanlığı'nın İngilizce bir yayınını kaynak göstererek Norveç'teki sadece sağlık değil, aynı zamanda sosyal eşitsizlikleri de KANITLAYAN ikinci bir yazım yayınlandı (Norveç: Sosyalizm Yoksa Cennet de Yok). Bu yazıya sadece 10 yorum geldi ve geçen yazıyı eleştirenlerden TEK BİR SES yok. Bu AHLAKSIZ insanlar politika yaptıklarını sanıyorlar fakat yaptıkları AHLAKSIZLIK. Biraz utanma duyguları olsaydı, özürden vazgeçtim, hiç değilse YANILMIŞIZ derlerdi. Ama onlar her zaman haklıdır...

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 17.07.2019 - 23:31:08

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  geçtiğimiz ay yapılan 'medya ve sosyal medyanın akla etkileri' konferansı için gittiğim kadıköy bel. akademisi salon girişinde dağıtılan ''Geleceğin Kentleri'' kitabını hafta sonu okudum. 2018 yıl sonu yapılan bir dizi kent teknolojisi, kültürü ile ilgili akademik seminerlerden sonra, kapanışta üst düzey katılımlı konferans yapılmış. konferansın son konuşmacısı da; (as solist en son çıkar hesabı) ! bu yazıda bahsi geçen Ünal Çeviköz. ünal bey konuşmasında; hukuk, adalet.. derken konuyu Osman Kavala'ya getirmiş Kavala çıkmalı, masumdur.. gibi ifadelerle kavala'ya sahip çıkmış. ben de oturdum.. daha önce yüzeysel bildiğim kavala'yı, yabancı, eski kaynaklar da dahil araştırdım ! aman yarabbim ! ne ararsan var. abd'deki gençlik yılları, acayip bağlantılı askeri teknolojik şirketler, soros vakıfları, sınırlar ötesi sivil toplum kuruluş aktiveleri, güneydoğu bağlantıları. son olarak resmi faaliyet gösteren vakıfların bazıları fazla deşifre olunca .. piyasadan çekilip ihaleyi 'osman'ıma bırakmış !

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 17.07.2019 - 18:59:15

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  MUHTEŞEM KADIN… diyorlar ona. Bir Matah HARİ olsa bari, diyen de var.. Birçok arkadaşımız çok seviyor.. İnanın, gerçekten iyi insanlar.. Canan Kaftancıoğlu da iyi insandır muhtemelen. Sorun kişiler sorunu değil demiştik. Karşımızda yüz binlerce kişilik bir şebeke var. NETWORK… Buna “network” diyenleri de zamanla içine alan muazzam bir örgütlenme. 80 darbesinden ezilerek çıkan sol, bu ezikliği derse dönüştüremedi, akıl geliştirmedi. Ezik soldan vatan ve halk düşmanlığı, kapitalizmle her boyutta kaynaşma çıktı. Enternasyonalist tek sol akımı dünyada biz ürettik. Bütün nasyonalizmleri “enter” ettiler, bir tek Türk’e düşman kesildiler. DEVAMI aşağıda:

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 17.07.2019 - 18:56:05

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  DEVAM: Sol, kayıtsız şartsız AB-ABD güdümüne girdi. Medyada, sanatta, edebiyatta, akademide ördüler ağlarını, adım adım sıktılar bağları.. Meslek odaları, sendikalar ve siyaseti tümden ele geçirdiler. Nerede onları teşhir etsek, nerede az buçuk geriletsek, öbür alandan dolanıp yine vurdular yere bizleri. “Kemalist vesayet, statüko, seküler, barışın dili, TeCe, totaliter, militarist, ezber bozmak, 1. Cumhuriyet, yeni anayasa...” TV’lerde ibrik gibi dizilir daima bunları söyler, yüzlerce mecradan bunları yazarlardı. Mamalarını yer, durmadan beynimizi sirkelerlerdi. Ne diyorlarsa niyetleri tam tersiydi. Viral bir enfeksiyon salgını gibiydi hastalık, her yana bulaştırdılar o duygusuz bönlüğü, okumuşları “Zombi”ye çevirdiler. AKP’yi bu uluslararası şebeke başa geçirdi, 2013’e dek onlar gönendirdi. Şimdi ise “biz getirdik.. biz götüreceğiz.. farklı sese izin yok..” diyorlar. En son CHP’yi de tümden ele geçirdiler.. DEVAMI aşağıda

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 17.07.2019 - 18:55:21

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  DEVAM: Kimsenin adalet, ülke, orman, insan, gerçek.. ÇOCUK.. umurunda değil. PKK, Aydos ormanını yakarak İstanbul halkına seçim teşekkürü etti. Yine çocukları öldürdü. Ad verip kınayacak nöronları bile kalmamış! Mata Hari hiç değilse hain değildi ve kahramanca canını vermişti. Bunlar ise kendi kanlarıyla değil, başkalarının, on binlerce çocuğun kanıyla gösterişçi siyaset yapıyorlar. “Tayyip’in karşısında eşeği aday gösterseler onu desteklerim” mantığının ki, yakın zamana dek ben de o kafadaydım… Bizi getirdiği yer budur. “MİLLET CEPHESİ”NİN TAYYİP KARŞITLIĞI DIŞINDA GÜVENİLİR TEK BİR İNSANİ DEĞERİNİ SÖYLEYİN.. Size hak vereceğim. Sadece laiklik vardı yakın zamana dek, o da kuşkuda artık. Çevremize bakıyoruz.. Bu korkunç zombileşmeyi gören bir avuç kişi kalmışız. Sanırım virüs bize işlemiyor. Sanırım gerçek insan değiliz! Galiba Neandertal kırmasıyız..

 • 13.07.2019 - 19:09:25

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  Ağzınıza sağlık, teşekkürler

 • Tayfur Ekin

  Tayfur Ekin 09.07.2019 - 16:36:09

  Doğa Şaşkın, Çâresiz Ve Ağlıyor

  İnsanın ruhunu zenginleştiren bir şiir. Okudukça kendi öz eleştirinizi yapmak için de sabırsızlanıyorsunuz. Eline kalemine sağlık...

 • mücahid özen

  mücahid özen 09.07.2019 - 11:36:40

  akif bey'in yorumunda politika ve ahlak tartışması geçiyor. kaan bey'in en büyük hatası galiba bu. insanlarla politika tartıştığını sanıp aslında ahlak tartışıyor. ama unuttuğu bir şey var. bu insanların ahlak sorunu olmasa kendisi bu kadar yazı yazmazdı. ahlak sorunu olana insanlarla politika tartışılmaz. politika yapılır.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 08.07.2019 - 22:23:00

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  DEVAM Bunu İmam'dan medet umanlar için de söylemek mümkün. Bu insanların samimiyetle "her şey çok güzel olacak" demesine ve "hiçbir şey değişmeyecek" diyenlere itibar etmemesine hiçbir itirazı yok. Fakat bir vadeden sonra kendileri de hiçbir şeyin değişmediğini gördüğünde "yahu adamlar haklıymış, bir şey değişmedi" dememesi yine AHLAKİ bir sorun. Sonuç olarak biz aslında politik değil ahlaki bir tartışma yapıyoruz ve politika yaptığımızı sanıyoruz.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 08.07.2019 - 22:07:00

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  Toplum içinde bir özeleştiri kültürü yerleşmedikçe kime oy verirseniz verin sonuç değişmez. Bu herkes için geçerli fakat biz çok şimşek çekmemek için AKP'den örnek verelim. Adam rantın dorukta olduğu bir yerde "kamusal" (yani teorik olarak 80 milyonun mülkü olan) bir yeri, "buraya millet bahçesi yapacağız" diye yıkıyor. Siz "yok" diyorsunuz, "AVM dikecek, yandaşlara peşkeş çekecek". Bu noktada AKP'ye gönül vermiş birinin bize inanmayıp, oy verdiği adamlara "güvenmesi" ve bize "gidin işinize" demesi çok anlaşılır bir durum. İnanın hiçbir itirazım yok. Fakat yarın oraya millet bahçesi değil AVM dikilince (bunun gibi onlarcası tekrarlanınca) AKP'li kardeşimin "yahu adamlar haklıymış, AVM yaptılar" dememesi, özeleştiri mekanizmasının çalışmaması gerçekten büyük problem. Bu noktada artık sorun politik olmaktan çıkıp AHLAKİ bir soruna dönüşüyor. Artık yaptığınız politika "değil", başka bir şey ve bu nedenle bir adım ilerleyebilmeniz olanaksız. (devamı var)

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 08.07.2019 - 21:18:00

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  Nööriyoo burda bööle yaaa ! ? bilderbergden hâle, kandilden jâle.. pensilvanyadan bütün maalle ! hepsi toplanmış // yetmemiş bi de; enver altaylının yeğeni, exeterden mr. rose, Devid'in oğlu, father Can .. kale arkasından koltuk çıkıyoo / ne ararsan var ! demedi demeyin.. bunlar bu kadroyla; şeytanı bilem ayaküstü çarparlar maazallah ! / son iddiam şu .. ceehape, ceehaape olalı ? bööle profosyonel üst düzey yabancı transfer, pahallı, züper plus yıldız oyunculu kadro görmedi ! bu sezonki favorim; ce-haa-pe / akp-spor bilem, bence bu züper takımın karşısında çırak kalır ! reyiz; kale arkasında.. anca top toplar.

 • Ahmet Yılmaz

  Ahmet Yılmaz 08.07.2019 - 15:22:49

  AKP’YE NE ZAMAN OY VERİRİM?

  Bircok cehapelinin okuma da bilmedigine kanaat getirdim. Fesbukta hemen biri cevap vermis. Fekat ikinci cumleyi okumadan. O zaman birinci cumleyi de okumamis aynen kopya etmis olabilir. Sanirim sade resimlere bakiyorlar.. şaka ediyorum sanmayin. . Cok uzucu..

 • editör

  editör 08.07.2019 - 10:58:47

  EKREM İMAMOĞLU’NUN POLİTİK KİŞİLİĞİ VE YARATTIĞI SÜRÜ PSİKOLOJİSİNİN ÇÖZÜMLEMESİ

  Face sayfalarımızda da ilginç tartışmalar yürüyor. Biri: İBB özel kalem müdürü Yavuz Saltık’ın biyografisinde, eğitim verdiği örgütlere bir baktığımızda, bunların üç harfli devletin üç harfli istihbarat örgütünün legal yan kuruluşları olduklarını görüyoruz. On yıllardır çok bilinen, konuşulan şeyler. Dünyaya özgürlük ve barış siyaseti götürmek için yanıp yakınan işbu örgütlerin sayfalarına isterseniz kendiniz bakın. Üç harfli devletin dışişleri bakanlarının, senatörlerinin “board”larda yer aldığını göreceksiniz. Saltık daha önce de İmamoğlu’nun kalem müdürüymüş. TANRIM BENİ BAŞKAN YARAT diye de bir kitabı varmış. Biyografi şöyle diyor: “ARI Hareketi, KA-DER, International Republican Institute (IRI), National Democratic Institute (NDI), Konrad Adenauer Vakfı ve Toplum ve Demokrasi Derneği’nin çalışmalarında eğitimci olarak yer aldı.” Face sayfamızda bu örgütlerin ne olduklarını gösterir çoğu dış kaynaklı çok sayıda belgeyi koyduk.

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 07.07.2019 - 17:52:15

  ONUNCU DÜZCE DİYABETLİ ÇOCUKLAR ve GENÇLER KAMPI YAPILDI

  Gurur duyuyoruz Hocam sizinle...

 • İlknur Arslanoğlu

  İlknur Arslanoğlu 06.07.2019 - 14:25:30

  ONUNCU DÜZCE DİYABETLİ ÇOCUKLAR ve GENÇLER KAMPI YAPILDI

  Sülbiye Yıldırım, çok teşekkürler İ.Arslanoğlu

 • Sülbiye Yıldırım

  Sülbiye Yıldırım 05.07.2019 - 11:58:24

  ONUNCU DÜZCE DİYABETLİ ÇOCUKLAR ve GENÇLER KAMPI YAPILDI

  Emeği geçen herkese yürekten selamlar. Sağlık hizmetlerinin ve eğitimin insafsızca piyasalaştığı düzende, güzel şeylerin olması insanlığımızı hatırlatıyor. Var olun!

 • İlknur Arslanoğlu

  İlknur Arslanoğlu 04.07.2019 - 22:03:45

  ONUNCU DÜZCE DİYABETLİ ÇOCUKLAR ve GENÇLER KAMPI YAPILDI

  Akif hocam sağolun sevgi ve selamlar

 • İlknur Arslanoğlu

  İlknur Arslanoğlu 04.07.2019 - 22:01:50

  ONUNCU DÜZCE DİYABETLİ ÇOCUKLAR ve GENÇLER KAMPI YAPILDI

  Ahmet Cemal hocam güzel değerlendirmeniz için çok teşekkürler

 • Akif akalın

  Akif akalın 04.07.2019 - 10:51:48

  ONUNCU DÜZCE DİYABETLİ ÇOCUKLAR ve GENÇLER KAMPI YAPILDI

  Tebrikler

 • AHMET CEMAL ÇOBANDEDE

  AHMET CEMAL ÇOBANDEDE 04.07.2019 - 09:44:19

  ONUNCU DÜZCE DİYABETLİ ÇOCUKLAR ve GENÇLER KAMPI YAPILDI

  kendini diabetli çocuklara adayan, onlara manevi annelik yapan ilknur hocamı kutluyorum... ha unutmadan bizim oğlan da 174 cm boya ulaştı, onun içinde yarıca teşekkür...

 • AHMET CEMAL ÇOBANDEDE

  AHMET CEMAL ÇOBANDEDE 03.07.2019 - 11:20:02

  EKREM İMAMOĞLU’NUN POLİTİK KİŞİLİĞİ VE YARATTIĞI SÜRÜ PSİKOLOJİSİNİN ÇÖZÜMLEMESİ

  YARIN ÖLDÜ, HEMDE BUGÜN...UMBERTO ECO OYSA İNSANLARIN YALANDA OLSA UMUDA İHTİYACI VAR, ENSEYİ KARARTMAYALIM... FAHRİ KUMBUL'UN YORUMUNA BİREBİR KATILIYORUM

 • Akif akalin

  Akif akalin 03.07.2019 - 08:03:07

  EKREM İMAMOĞLU’NUN POLİTİK KİŞİLİĞİ VE YARATTIĞI SÜRÜ PSİKOLOJİSİNİN ÇÖZÜMLEMESİ

  Burada tartışan insanların ne kadar samimi ve dürüst olduklarının yegane kriteri mesela 6 ay sonra burada söylediklerinin özeleştirisini yapmalarıdır. Bunu Çipras vakasında gördük. Çipras seçildiğinde zil takıp oynayanlar birkaç ay sonra ne mal olduğu ortaya çıkınca ağzını açmadı. Fakat en utanmazca olanı daha sonra sanki Çipras'ı destekleyenler kendileri değilmiş gibi eleştirmeleriydi. Aynısı İmam'da da olacak ve bugünkü İmamcılar yarın burada yazdıklarını unut(tur)up İmam için neler söyleyecek göreceğiz.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 02.07.2019 - 22:04:35

  EKREM İMAMOĞLU’NUN POLİTİK KİŞİLİĞİ VE YARATTIĞI SÜRÜ PSİKOLOJİSİNİN ÇÖZÜMLEMESİ

  Sayın Tekalan, mantığınız bana karşı önyargılı ve çarpık. İmamoğlu gibi bir çapsız, düzgün olmayan bir kişiye umut bağlayan yine yamuk ve çapsız bir kitlenin umudu ne kadar gerçekçi olabilir. Umut gerçekten az. Az olan umut da çıkarsız olarak gerçekleri savunan bizim gibi edebiyatçılarda ve siyasilerde var. Bizim küçük umudumuz emperyal uşaklarının büyük büyük umutlarından daha yüksek... Kimliğiniz hakkında bilgi verseniz iyi olur. Çünkü kimliği belirsiz, birden bire ortaya çıkan şahısların polemiği sürdürmesine kurallarımız gereği izin vermiyoruz.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.