HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

HAYVANLARI KESİP YEMEK HAKKINDA

Başka canlıları kesip yiyen, üstelik de bunu çoğu zaman bağırta bağırta, türlü eziyetlerle öldürerek yapan bir canlı, toplumsal yaşamda adil olabilir mi? Kalıcı bir mutluluk yakalayabilir mi?

Kesinlikle hayir! Üstelik hayvan öldürmeyi, yemeyi bıraksa da bunu başaramaz. Çünkü biyolojisi başka türleri, hatta birbirini öldürme üzerine tasarlıdır. İnsanla ilgili hangi soruna el atsak, insan bencilliği ve canavarlığının yol açtığı derin bir tutarsızlıkla karşılaşırız. Neredeyse tüm çözümlerimiz o yüzden yarım, o yüzden samimiyetsizdir. O yüzden tartışan herkes haklıdır, ama kimse tam haklı değildir.

Neyse.. İki aydır vejetaryenim. Yani et yemiyorum. Daha doğrusu vejetaryenliğin pek makbul kabul edilmeyen pesketaryen tarikatındanım. Balık eti ve sair deniz ürünleri yiyebiliyorum.

Bazı çok bilmişlerin iddia ettiği gibi vejetaryenlik sağlık için tercih edilen bir yol değil. Aksine pek sağlıklı bir beslenme yöntemi değil. Bizler gibi Paleo diyet ya da “Taş Devri Beslenmesi”ni savunanlar için (bilimsel anlamda en doğru beslenmedir bence ve kanıtları da yeterinden fazladır) et yemek, kırmızı et yemek beslenmede olmazsa olmazlardan. Bizim beslenme anlayışımızda şekeri, karbonhidratları olabildiğince kısmak esastır. Et ise abartmadan mutlaka yenilmeldir. Hele ki hayvansal protein kaynakları (yumurta, süt, süt ürünleri) beslenmenin en önemli parçasıdır.

O halde niye bu yolu seçtim? Vicdanımı biraz olsun rahatlatmak için. Gerçi bunun da sağlığa az ya da çok kesin bir faydası var.

Daha iyisi veganlık mı? Veganlık demek hayvansal hiçbir besini yememek, hayvansal hiçbir ürünü kullanmamak demek. (Bir tür bitki düşmanlığı, sebze caniliği.. onların duyguları yok mu sanki?  –burası şaka- ) Tabii bu anlamda veganlık büsbütün sürdürümü zor ve üstelik sağlıksız bir beslenme biçimi. Daha doğrusu organizmaya ters. Herkes değil, kimi insanlar yine de bunu sağlıklarından pek fazla kaybetmeden sürdürebiliyorlar. Birçok insan ise sürdüremiyor, üstelik bazılarının sağlıkları da bozuluyor.

Elbette veganlar vejetaryenlere göre de daha vicdanı rahat dolaşıyorlar. Ama tam bir vicdan temizliği mümkün mü? Kesinlikle hayır! Çünkü hayvanlara zarar vermek istemeyen çok tutarlı bir kişi trafiğe de çıkmamalı. Motorlu, hatta motorsuz araçlara binmemeli. Şehirde yaşamamalı. İnzivaya çekilmeli. Teknolojiden uzak durmalı. Tıbbın ilaç kullanmak başta olmak üzere hiçbir imkanından yararlanmamalı.

Fakat sonuçta bu haksız ve acımasız dünya düzeninde yaşadığımız sürece suça ne kadar az katılırsak o kadar iyidir, diye düşünüyorum. Ben yeni beslenme tarzımdan memnunum. Fakat kimseye özel olarak tavsiye etmiyorum.

Yine de sözüm ona birçok insani değerden bahseden; sanattan, kardeşlikten, sevgiden, sosyalizmden söz eden ve de bilhassa doğadan, hayvan sevgisinden dem vurmayı hiç ihmal etmeyen; kedilerinin, köpeklerinin resimlerini aşkla paylaşan kişilerin, bunları dedikten, yaptıktan hemen sonra köfte yemelerini son derece komik buluyorum.

Evet, doğamız bu, kaçınılmaz yazgımız. Ama bazı insanlara bu doğa çok tuhaf geliyor işte. Kedilerini başka hayvanların (eziyet içinde yaşamış ve öldürülmüş hayvanların) etiyle besleyenleri (ben de aynı şeyi yapıyorum) samimi bulmam mümkün değil. Hiçbir konuda iki yakamızın bir araya gelmemesinin sebebi de (hayvan yemek işin sadece küçük bir parçası) işte bu tabiatımız.

Sanırım suni protein üretimi hayvanlara çektirdiğimiz bunca işkencenin de, insanlığın beslenme sorununun da tek çözümü.

Kaan Arslanoğlu


 • Nedim Pala

  Nedim Pala 16.08.2019

  .. devam) bu bağlamda ; çoğunluğun.. hot-zot yaptığı, cart -curt ettiği ! ebedi metinler, Musevi, İsevi, Muhammedi öğretiler, tasavvuf felsefeleri yorumları bile .. günümüz çok moderen, neo liberâl, süper ilerici, ultra devrimci, entel- dantel çözümlemelerinden 4bin yıl açık ara farkla ileride. önceki metinlerde olduğu gibi .. evrensel kataloğun son versiyonu ve ek açıklama notlarında; ''az yiyip için, ihtiyacınız kadar tüketin, sofradan işkembenizi doldurmadan kalkın, sizde fazla olanı ihtiyaç sahipleriyle paylaşın, biriktirmeyin, mütevazi olun, ihtiyacınızdan fazlasını infâk edin, israf haramdır ! diyo.. bu bayram öznesindeki konu için de; hacca gidip, hac bayramı sonrası ritüeli için; hacılar kurban olarak; ihtiyaç sahiplerine, yetimlere yoksullara dağıtılmak üzere kurban kesebilir ! diyo. daha ne desinler ? anlayan anlar .. anlamayan için de; ''kavurma bayramları, derin dondurucuda ucuza et stoklama ritüellerinin .. hayırlara vesile olmasını temennii eder ! aaâfiyet olsun, yarasııın ! '' derim (:

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 16.08.2019

  21. yüzyıl bilim ve teknolojisinin somut, apaçık belgelerle ispatladığı bir evrensel gerçek ve bununla oluşan bir felsefe var. Evren.. doğa denen yapı; 'İNSAN' için oluşmuş, dizayn edilmiş değil ! ''insan'' bu sistem içinde sonradan var olmuş, oluşmuş ! ana yapı olan; evren (doğa) sistemini kendi bencil istek ve abartılı talepleri için kullanan ? ööle veya bööle bu sistemde negatif mutasyona uğrar.. tasfiye olur. evrenin ve doğanın çalışma mekanizması böyle. uyum sağlayamayan .. evrensel değerlerin bilincinde olmayan hangi yaratık varsa? bi süre sonra sistem tarafından absorbe edilip tasfiye edilir, belasını bulur ! bu bilimsel ve evrimsel gerçek doğrultusunda yazıdaki mesaj.. doğru. yok ööle ! 'sistemdeki herşey biz üstün yaratık insan için diye' saçma bi tespit ! sonu gelmeyecek bencil istekler için herşeyi keseriz avlarız, koparıp yeriz, suyu tüketir, toprağın ebesini diker, havanın ağzına sıçarız .. derseniz? önceki diğer cins yaratıklar gibi, doğa tükürüp atar sizi sistem içinden.

 • Gökhan yildirim

  Gökhan yildirim 13.08.2019

  Suça ne kadar az katilirsak o kadar iyi. Gerçekten de yasadigimiz sistemde maalesef bir cok şekilde suça katılıyoruz bazılarımız suçla daha örgütlü mücadele edebiliyor bence geri kalanlar da mutlaka suça daha az bulasmalilar başkalarına çok anlamsız gelse de elimizden geldiği kadar kişisel vicdani rahatlatmakta önemli tabii ki asıl hedefin ve tek çözümün bu siteyi takip edenlerce net olarak bilindiğini de biliyorum. Bu kapsam da düşünülünce değerli bir yazi. Saygilarmla

 • Ali

  Ali 13.08.2019

  Avcılık ve geleneksel konar-göçer savaşçı step kavimlerin geçimlik hayvancılığı (at kullanımı, et, süt, yoğurt tüketimi) insanlığın doruk noktası. Kadın-erkek eşitliğine dayalı bir ataerkillik ve hayvanları -veganlar gibi vicdan azabından, ruhsal buhranlarından dolayı değil- aynı obayı ve ovayı paylaştığı içen seven etoborluk insanlığın bulabildiği yegane tarihsel denge. Bugün için belki şu çözüm olabilir: "Çok tüketme. Öküz gibi yeme. Bütün spor salonlarını kapat. Çiftçi ol, çoban ol. Teknolojiyi tarım ve hayvancılık hariç her yere köküne kadar sok. Canı sıkılan şehirde yaşayıp az yesin. Şehirde her türlü ev hayvanı yasak. Çok yemek isteyip, hayvan sevmek isteyen ormana, kıra, bozkıra gidip ter döksün. Hayvan ot ne isterse yesin."

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 11.08.2019

  Sevgili Turabi, bir önceki yazıdaki imzasız yorumcu sen miydin? Ben de merak etmiştim kim bu diye.. :) :) Kerem Kılıç'a da teşekkürler.. Kısaca baktım videoya. Çok uzun.. Uygun zaman bulursan daha fazla izlerim..

 • Turabi Yerli

  Turabi Yerli 11.08.2019

  Sevgili Kaan, bir önceki yazına da yorum yapmıştım. Destek niyetiyle. Bazı tartışmalar anlamsız, evet. Birileri yapsın. Ben, benden başkasının yapamayacağı tartışmaları yapmak isterim. Madem psikodrama dedin anlatayım. Roma'da bir kongrede yıllar önce akşam birlikte şarkı söyleniyor, gitar çalınıyor filan. Ben de elime aldım gitarı ve bir italyan şarkı tıngırdattım. Oradakilerden biri: "Size ait bir şeyler yok mu?" diye sorunca birden Veysel ya da Neşet'i orada benden başka kimsenin dillendiremeyeceğini farkettim. Kim tartışacak artıdeğer gaspını ortadan kaldırmayı? Kim savaşsız, sömürüsüz bir dünyanın kuruculuğunu tartışacak? Benim türküm/şarkım ne? Hangi şarkının solistiyim? Hangi çalgının çalgıcısı? Tutucu olmamak gerek evet arada başka şarkılara eşlik edilebilir ama bizim türkümüz dillendirilmesin mi? Siyasete gelince, söylenecek söz değişince yenisini yazarım. Şimdi hala antiemperyalist, aydınlanmacı ve kamucu bir cumhuriyet kurma görevi önümüzde duruyor. Sevgiler.

 • kerem kılıç

  kerem kılıç 11.08.2019

  Kaan bey, yazınızın konusuyla ilgisiz ama etimoloji ile ilgili ilginç bir yayın var burada. (Bkz: Ziyaret Et)

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 11.08.2019

  Hastasıyım çoğu arkadaşımın duyarlılığına.. Buradaki yazıları doğru ve yerinde bulsalar bile belirtmezler. Gizlice okur ve geçerler.. :) Bazıları bir vesileyle görüştüğümüzde "çok isabetli bulduklarını" ifade ederler. Ama ne bunu olumlu bir yoruma döker, yazarlar.. Ne sosyal medyada paylaşırlar.. Ammmaaa katılmadıkları bir görüş oldu mu, derhal ajite olur, itirazı yüksek sesle dillendirirler. Galiba tepki almanın tek yolu kalıyor: Kimsenin işine gelmeyen yazıları artırmak.. :) :)

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 11.08.2019

  Sende mi Turabi? De ayrı değil, dikkatini çekerim.. Sende var mı anlamında :) :) Sende siyaset var mı? Varsa biz de (de ayrı) yararlanalım.. Yıllar oldu senden bir şey göremedik psikodrama paylaşımları dışında.. :) :) Ülen et yemenin yememenin bahsine bile sen de böyle yanaşırsan (de ayrı) velev ki kuracağımız sosyalist düzen ne halde olur.. geçmiştekiler gibi olur. O konu gereksiz bu konu lüzumsuz, o siyasi değil, bu bilmem ne değil... Ezberleri mırıldanıp dururuz... Sen de mi Turabi ?? :)

 • Turabi Yerli

  Turabi Yerli 11.08.2019

  Kurban Bayramınızı canı gönülden kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

 • Turabi Yerli

  Turabi Yerli 09.08.2019

  Sen de mi Kaan?.. Eh, siyaset bitince geriye bunlar kalıyor. İşkencilerin egemen olduğu bir düzene karşı savaşmaya cesareti veya mecali olmayanların ruhlarını arındırmaya çalıştığı alanlar var. İnsan kanı emenlerin egemenliğine karşı durmayanların kendilerini ahlaklı hissetmek için sığındığı limanlar var. Onlar meleği oynamaya devam etsinler. Dünyanın tüm kaynaklarının anasını ağlatan eski yeni sömürgecilerin kaç yüzyıldır iliklerine kadar sömürdüğü bu dünyada bu kahrolası düzen devam etsin ama onlar melek olsun. Biz de hayvanlara işkence eden zalimler olalım. Tamam kardeşim, onlar cennete gitsin. Gitsin, gitsin de giderken beynimizi sökmesinler. Peki sevgili Kaan, sen neden girdin bu topa?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.