NİŞANYAN’A NEDEN MİNNET DUYUYORUM?

NİŞANYAN’A NEDEN MİNNET DUYUYORUM?

Tekrar merhaba. Hayli zamandır uzaktaydım. Umarım herkesin keyfi yerindedir. Bugün yine bazılarınızın ağzının tadını bozacak bir yazıyla karşınızdayım. Elbette okuyucuların tamamından o bazılarınız çıkarıldığında kalacak segment bu yazının ana fikrini gereğince özümseyecektir; ona şüphem yok!

 

İlk evvela şunu belirtmeliyim ki, dün Kerem Cankoçak’ın eleştirisi çıkmasa da aşağı yukarı böyle bir şey yazmayı epeydir tasarlıyordum, ama Kerem Hoca’nın çıkışı benim için de iyi bir stimulus oldu. Kendisine ayrıca müteşekkirim.

 

Ben aslında “Neden Nişanyan’a minnettar olmalıyız?” (birinci çoğul!) diye bir başlığı daha uygun görürdüm, fakat okuyucular arasındaki potansiyel çemkiriklerin dislektik yorumlarına maruz kalma riskini bugün hiç karşılama hevesinde değilim. Başlık öyle. Yani BENİM minnet gerekçelerim sıralanacak. Tabii rasyonel insanlar için birazdan okuyacağınız metinde hemfikir olunabilecek çok nokta olduğundan eminim.

 

Başlıyoruz.

 

                                                           *          *          *

 

BİR

 

Nişanyan başka hiçbir şey yapmasaydı ve hatta dünyanın en kötü insanlarından biri bile olsaydı, sadece Türk dili ve sözcük kökenleri üzerine yazdığı müthiş külliyat dahi onu en fazla saygı duyduğum 10 adam listesine kafadan sokardı. Önemli not: onun hiç de kötü bir insan olduğunu düşünmüyorum; hatta kendini matah bir bok sanan zibilyon tane kasıntıdan yüz bin (100.000) kere daha içinde yaşadığı topluma ve bütün insanlığa hayırlıdır. Nokta!

 

Başka bir yazıda (belki bir kitap projesi dahilinde) metodolojisi üzerine çok daha ayrıntılı eleştiri hakkımı saklı tutarak şunu net söyleyebilirim ki, Sözlerin Soyağacı: Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü, Elifin Öküzü ya da Sürprizler Kitabı, Kelimebaz 1 ve 2 kitapları özellikle günümüz Türkiye Türkçesi’nin halen en geçerli etimolojik veritabanını teşkil etmektedir (Biz daha son sözü söylemedik).

 

Diğer kitaplarında, Taraf ve Agos’ta yayınlanmış olan yazılarında ve kendi kişisel internet sitesinde de hatırı sayılır miktarda veri mevcuttur. Bunları güncellemek için gayet sıkı ve düzenli çalışmaktadır. Bazen inadı tutsa da, yaptığı hatalar konusunda özeleştirisini de ekleyerek düzeltmelere gitmekte pek ağırkanlı değildir.

 

Feyza Hepçilingirler türevi solcumsu, ulusalcımsı teyzelerin ipe dizdikleri gibi işler çıkarmıyor Nişanyan. Kimse mırın kırın etmesin. Adım gibi eminim ki, çoğunuzun evinde onun etimoloji sözlüğü vardır ve yine çoğunuzun akıllı telefonlarında Türkçe etimoloji aplikasyonu yüklüdür. Boru değil! HepiMiz için en güvenilir referanslardan biridir.

 

Çok Çalışkan ve Obsesif Derecede Üretkendir

 

Yaptıklarını yapmak zaman, göz feri ve enerji ister. Maddi karşılığı da zannettiğiniz kadar büyük değildir böyle üretimlerin. Hatta cebinizden yersiniz çok zaman. Akıllı adamın yapacağı işler değil bunlar.

 

 

İKİ

 

Piyasada mebzul miktarda bulunan Şoray Sert, Memet Dinsel, Çekinik Neren türevi dingil liboş ve pomoşla asla ve asla bir tutulamaz. Çıkış noktasını sevmeyebilirsiniz, ama bir nefreti vardır. Bir derdi vardır. Bir maruzatı vardır. Satılık değildir. Beğenilmekten ya da takdir ediliyor gibi görülmekten bizlerden daha fazla hoşlandığına dair de bana kanıt sunmanız gerekir. Yok öyle bedavadan adam boklamak.

 

Yukarıda adlarını zikretmek zorunda kaldığım dangalakların ve adı anılmaya bile değmeyecek türevlerinin (yani cümle rezilin) son 40 yılın entellektüel vasatında (bkz: Sahra Çölü) satılık kalem olarak projeler dahilinde hangi maddi olanaklara, hangi akademik unvanlara kavuşturulduğu hepinizin malumudur. Oysa bu adam, Don Kişot (kasten böyle yazdım yavrum; unutma, İspanyolca çevirmeniyim) misali bir yalnız şövalyelikle, delikanlılıkla ve zıpırlıkla mücadelesini sürdürmüştür.

 

Diğerleri siyenenkürt ekranlarında açıkça ajanlık ve dezenformatörlük faaliyetlerini yürütüp pışpışlanırken ve hatta en haso arkadaşlarından ve bizlerin Aziz babası hatırına katlanmak zorunda kaldığımız Ali gibi yandaşları squimsonic ucuz liborottiliği en pespaye halleriyle gö-z-ümüze kanırtırken, bu manyak, alayından daha mertçe meydana çıkmış ve güreşini tüm seyirciler, kurallar ve hakemler onun aleyhindeyken de sürdürmüştür.

 

Benim de karşılarında tonla argümanımın bulunduğu, çoğunuzun saçlarını diken diken edeceğinden ve içinizde galizin de galizi küfürleri sıralama hissi uyandıracağından hiç kuşkum olmayan Yanlış Cumhuriyet / Atatürk ve Kemalizm Üzerine 51 Soru ve Hocam, Allaha Peygambere Laf Etmek Caiz  Midir kitaplarının içeriğine ortaşeker yandaş, yıkamacı-yağlamacı liboş tayfası yanaşamaz bile. Maçası yiyip İslam peygamberi hakkında laf söylemiş olan, hele de bunu bu iktidar döneminde yapmış olan 1 (yazıyla: BİR) tane daha liboloş sülük gösterin bana. Büzük ister vallahi. O büzük Gâvur Hoca’da var. Burada bir mola verin de şunu izleyin:

 

https://www.youtube.com/watch?v=CtA8YMswwVA

 

Neymiş? Büzük (anla sen onu) istermiş! Maçizm, seksist dil falan diyenin ağzına biber sürerim imanıma!

 

Evet. Nerede kalmıştık? Ha burada kalmıştık: Hocam,  Allaha Peygambere Laf Etmek Caiz Midir! Adam bunun yüzünden ceza aldı beyler (evet, yine maçizm şeyediyorum). Faşizm maşizm diyorsunuz ya hani (kalabalığın içinde bağırmak ne kolay minnoşum). Bu adam TeğCeğ’nin şefkatini değil gadrini gördü! Hem de epey güçlü şekilde!!! O yüzden, bu lone ranger’ı diğerleriyle lütfen bir tutmayın.

 

Çok iyi biliyorum ve siz de kesin emin olabilirsiniz ki, Nişanyan’ı dinle ilgili savunduğu fikirler için Bruno gibi meydanda diri diri yakmaktan haz alacak, sadece beyin sapları ile yaşamlarını sürdüren milyonlarca (evet, milyonlarca) organizma var ve bunlar hâlâ bu atmosferden oksijen sarfına katkıda bulunuyorlar. Böyle bir eylemi sırf bu adam Ermeni olduğu için mazur görecek milyonların da olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yobazlık komşularınızda ve akrabalarınızda da hâlâ diri ve aktif. Allahtan, bunun gibi doğru bildiğini (doğruyu demiyorum, doğru bildiğini) söylemekten geri dönmeyecek inatçı keçiler var. Yoksa halınız pek yamandı; peşin söyleyeyim.

 

Doğru. Bence üretimini zehirleyen bir takıntısı mevcut. Nefreti var. Haklı mı? Nefret için gerekçe açıklamak bence anlamsız. Sakıncalı bir vatandaş olarak doğmuş bir kere. 21. yüzyılda “Benim için affedersiniz Ermeni diyorlar” diye en tepelerde bile cümle kurulabilen bir ülkeden bahsediyoruz. Kimlik siyasetinden tiSkinen biri olduğumu ve benim etnik ya da dini kökenlerimin sizi ilgilendirmediğini hatırlatmama gerek yok sanırım. Azınlıklara karşı aşırı önyargının bulunduğu bir coğrafyada büyümüş bir karakterde benzeri nefretlerin oluşmasına ben çok da şaşırmıyorum. Hak vermiyorum! Sadece şaşırmıyorum. Onun nefreti varsa alayınızın da amentüleri ve fanatiği olduğunuz ideolojileri var. Çuvalduzu Sevan’a batırırken iğneyi de azıcık kendinize dürtün.

 

Ha belki de o nefreti yüzden, postmoderen libololoşların politik doğruculuğundan zırnık bulamazsınız bu herifte. Bazen “Yetmez, daha sert” desem de içimden, 100 kelamının 99’unda lafı kıvırmaz. Harbidir!

 

Eski karısı ile olan bok mevzuunu burada gündeme getirmeye çalışacak feminist özentisi ablalara hemen preemptive strike’ı çakayım. İki kişi arasında geçmiş olayda kamuyu ilgilendirmeyen hak ihlalleri için size ancak FIŞKI yemek düşer. Stop! Yiyorsa siz bir de Muhammed için dediklerinin 10’da 1’ini demeye kalkın bakalım. İşte asıl orada kamu hukuku devreye girer. O zaman fışkı değil şampanya açarım size. Yeminle!

 

 

ÜÇ

 

Bu remarkımı abim, Ulaş ve Ufaks anlayıp takdir edecektir kesin. Bugün benim jenerasyonumda PC kullanım kültürü varsa bunu hepimiz aha bu adama borçluyuz. 1984 sonlarında Commodore 64’ü bu ülkeye getiren ve ilkel de olsa kişisel bilgisayar, yazılım falan mefhumlarıyla yalnız, yanlış ama güzel ülkemin insanlarını tanıştıran adam Sevan Nişanyan’dır. Biz halıcıları, kilimcileri, overlokçuları da biliriz. ;) (göz kırptım ya la!) Şimdi aslında topun gelişine IBM’den de seksizmin doruğunda bi kelime oyunu yapardım. Da… Fantom zumzuğu çakıverir valla! Çaksın. Fantom’un vurduğu yerde gurugafa şeklinde gül biter!

 

 

                                                           *          *          *

 

Yesss! Crom’un hakkı 3’tür diyip burada kesiyorum. Yoksa söyleyecek daha çok şeyim var. Hiç mi yanlışı yok la bu ademin diye bana salçalanacak olanlara yukarıyı bir daha ve dikkatle  okumalarını ve azıcık hayvan menşeli protein tüketmelerini öneririm; nöronlara iyi geliyormuş. Neticede evliya demedik. İnsan bu! Hepimiz gibi gamyon yükü hatası ve eleştirilecek yönleri vardır elbet.

 

Ama unutmayın. Herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil. Gründrisse’yi de onun çevirisinden okuyorsunuz hâlâ (ben değil; ben orijinalinden okuyabiliyorum; lafı da böyle koyuyorum). Ayrıca canına yandığımın Sinan Çetin’inin Ayn Rand bölge distribütörü olduğu ülkede keşke liberallerimiz Nişanyan’ın 100’de 1’i kadar olabilse. Nerde o günleeer?!

 

Ey muallimler, Mustafa Kemal Atatürk size ne söylemişti, hatırlıyor musunuz? CUMHURİYET SİZDEN FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR NESİLLER İSTER! Keşke dinleyip de Gâvur Hoca’nın çeyreği kadar fikri, vicdanı ve irfanı hür nesiller yetiştirebilmiş olsaydınız. Biz de bunları değil de, “Cyborg’larda duygulanım yaratılabilir mi”yi tartışır olurduk. Nasip, kısmet! Artık önümüzdeki maçlara bakıcaz!

 

Ajan serası olduğunu hep düşündüğüm Roberkolleç’e de sadece Nişanyan için buradan şükranlarımı sunarım. Borçtur!

 

Sevgili Gâvur Hoca, sen uzun ve sağlıklı yaşa; yaşa da yaptıklarınla biz de rahatsız olalım azıcık. Atina'nın senin gibi atsineklerine çok ihtiyacı var. Crom “üretim araçları”na zeval vermesin! Amin.

 

Hepinizi en barbarca ve maçist hislerimle selamlar ve büyüklerin ellerinden, küçüklerin burjuvalarından bahusus öperim.

 

Hürmets milsss

 

 

 

p.s. 1: Şubat’ta doğmuş en güzel insana ithaf ediyorum bu yazımı.

 

p.s. 2: Sevgili Conn, hakkım varsa yine helal ederim de… Sen ha bu Ali gibi olma, emi?! Ali pis! Ali kaka! Ali cısss!

 

p.s. 3: Nişanyan’ı hayatımda hiç görmedim. Yolda karşılaşsam bizim manavdan ayırt edebileceğimi de sanmam. Sevgisiz salakları peşinen ikaz edeyim dedim.

A. Y. Aksoy

Konan Sandallıayaklarıylatabangirenyan 


 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 01.03.2017

  aldım, kabul ettim. konzerveciyim elhamdulillah. a.y.a. konservsss

 • Mahmut Kazım Rona

  Mahmut Kazım Rona 28.02.2017

  Konservatizm üzerine yaptığım ve içinde Nişanyan'ın blogundan link verdiğim yorum sanırım gitmedi. Oğlu ile olan bir yazışmayı koymuş Sevan. Bence aya denilen bu adam da aynen o mektuptaki konservatist tavra sahip. Belki de Nişanyan'a minnet duyması ondandır. Politik doğruculuk kötü. Peki sululuk nereye kadar? Mahmut Kazım Rona - Makaron

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 20.02.2017

  Sevgili Haydar Ali kardeşim, bu yazının ruhunu, yazılma amacını gayet iyi anlatan yorumların için sana hususi teşekkür ederim. Buradan herkese şu soruyu sormak istiyorum: Nişanyan ya da Kaan Arslanoğlu gibi uç derecede ayrıksı ve üretken insanlar (fikirlerini beğenelim ya da beğenmeyelim) olmasa bizim halimiz nicolurdu? Bunu hiç düşündünüz mü? Ben kimseye karşı torpil geçmeden, herkes için sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürler diliyorum. Ama yine soruyorum: Aydemir Güler, Kemal Okuyan olmasa veya liberallerden Murat Belge, Ahmet İnsel olmasa, ölse, fikri imalat yapamaz hale düşse... Bunların yerine benzerleri dakikasında gelmez mi? İdeolojik pozları, amentüleri ya da torpilli konumları ile zihnimizde ve gözümüzde işgal ettikleri yerlere bakın. Alt gruptakilerin yüzlerce örneği, binlerce muadili ya da mümessili var bu vasatta. Peki ya bi tane daha Nişanyan, bi tane daha Arslanoğlu?! Unesco'nun yaşayan kültür mirası programına dahil edilecek insanlara karşı hoyrat olamam. a.y.a. nonhoyratsss

 • Süleyman Sırrı Kazdal

  Süleyman Sırrı Kazdal 20.02.2017

  sayın aya,defaatle yinelediğimiz gibi sevgili halkımız hiçbir sorunu çözümsüz bırakmaz;la yahın la!

 • Haydar Ali Albayrak

  Haydar Ali Albayrak 20.02.2017

  Nişanyan'ın sözlerini tartışacağımıza sosyalistlerin insanlığa neden hizmet edemediklerini tartışsak ya! Bence daha yararlı olacağı kesin. Benim okuduğum üniversitede sosyalistler okudukları bölümü bile bitirmiyorlardı. Bitiremiyorlardı değil bitirmiyordı. Bu sosyalistler mimar mühendis sosyolog olmadılar. Bir süre sonra örgütlü oldukları yapılara nerdeyse söven, düzenin hiçleştirdiği bireyler oldular. Bunların öyle olmasında bireyci Nişanyan'ın hiç mi hiç katkısı yoktu.

 • Haydar Ali Albayrak

  Haydar Ali Albayrak 20.02.2017

  Sevan Nişanyan'a minnet duymak kışkırtıcı bir başlık. Ben de kendi adıma minnet duyuyorum. Neden mi derseniz. Ben Nişanyan'ın Taraf'ta yazdığı yazıları hiç okumadım zira bu gazeteyi bile okumadım ama Nişanyan'ın sözlüğüne defalarca baktım, bakma ihtiyacı duydum. Yani Nişanyan benim için hükümet ya da cemaat şakşakçısı değildir. Ben onun ilminden faydalanırım. Şu hataları hep yapıyoruz. Elmalarla armutları topluyoruz. Herkesi kendi zeminimize göre değerlendiriyoruz. Bunu da mecburiyet hissederek yapıyoruz. Bir insanın düzlemi hakkında konuşmak için kendi düzlemimizin dogmalarından yola çıkmak zorunda değiliz. Nişanyan sosyalizme öfke kusabilir bu konuda onu eleştirir ya da eleştirmeyiz. Ben eleştirmem çünkü bu beyanatlara ulaşmıyorum. Benim derdim Nişanyan'ın sosyalizm hakkındaki düşünceleri falan değil. Ayrıca şu var: Nişanyan insanlığa hizmet etmektedir. Muazzam bir birikimi vardır. Kaldı ki bir insanın insanlığa hizmet etmesi için sosyalist olması falan da gerekmez.

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 20.02.2017

  Müjdat Gezen'in okuluna kundaklama yapmışlar işte. Dediydim ben. Di mi Sayın Kazdal? a.y.a. düşüncelisss

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 20.02.2017

  Anlaşılan motorin bursa bey takanak yapmış. Problem yok. Yannııız, sanırsam Haydegel'i çok seviyodu bizim mazot bey. Taylan Kara "yok o öyle deel, hep naziymiş" diyince bozum oldu haspam. Olsun. Olur öyle vakalar. Takılmayın siz bunlara bay dizel. Önce cümle cımbızlamamayı öğrenin yalavuz. a.y.a. cımbıza karşı dursss ve ille kıl olunuyosa komple epilasyona tarafsss

 • Ezel Parsa

  Ezel Parsa 20.02.2017

  "Tecavüzcülerin çoğu büluğ çağının fırtınaları arasında yolunu kaybetmiş âşıklardır" ifadesi Nişanyan'a aittir. Bir de şu yazısına göz atın. "Alt tabakaların öyküsünde çok büyük boşluklar var. Ama akla ve eleştiriye nispeten kapalı olduğu için dayanıklılığını koruyabiliyor. Seçkin kesim belki bir süre fazlaca kendine güvenmiş olmanın rehavetine kapıldı; savaşı ihmal etti." Boşuna nazi örneğini vermiyorum. (Bkz: Ziyaret Et) Başka Nişanyan yumurtaları: "IŞİD Vahşetini biraz daha soğukkanlılıkla değerlendirme taraftarıyım. Bunlara atfedilen suçlarda fazlaca bir gösteri havası var, belki her şeye o kadar çabuk kanmamak lazım." "İş güvencesinin özgürlükle alakasını göremiyorum. Bana sorsan kölelik hakkıdır; kölelere layık bir dava. Buna karşılık mülk güvencesi, evet, bireysel özgürlüğün vazgeçilmez bir unsurudur."

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 20.02.2017

  Ayrıcana, bence ahlakıyla da değil derdiniz. Öyle olaydı refere ettiğiniz yazıdan benim niyeyse hiç çıkartamadığım koçaklamayı (cemaat koçaklamasını) şakkadanak nası çakızladığınızı da açıklardınız. Örgütlenme ve motivasyon boklamak bişeyse çok bayıldığınız TKP'li yazarların örgütlenme çağrılarına ve devrim yapma imanlarına ya da durun, en iyisi Lenin'e de laf ediverin 2 gram. Sayın Borsa, sizin karşınızda Kaleci Yaşar yok. Yani kale boş değil. Piliğz. Referans veriyosanız ona da az dikkat edin! a.y.a. burdan Süleyman Sırrı Kazdal'a ve John Dennis'e ayrıca selam etsss ve dizel teknolojisine hala karşı dursss; ille teknoloji lazımsa güneş enerjisini önersss

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 20.02.2017

  Ah gidi sayın Borsa! Niye beni üzüyosunuz? Hatta bizim Yelena gibi konuşayım. Niyye beni yüzüyosunuz? Borat Melge ne zaman Almanca öğrenmiş? İngilizceye çevrilmiş halinden türkçeye sıvamış işte. Kendisi de değil. Asistanların çevirilerini bunlar kendilerinin diye bastıran yaratıklar neticede. Çeviriden çeviri makbul olaydı siz de Kuran meali yayınlardınız, di mi? Nası olsa bi Mısırlı ingilizceye çevirmiştir. Siz de alırdınız o metni, türkçeye çevirirdiniz. Oh misss! Ne güzel memleket! Yannııız, ha bu örneği yaşadım ben. Salak bi sosyetik dingil (Toronto'ya üniversiteye geleli 2 yıl olmamış bi uşak) bana Kanada'da iken Kuran'ın ingilizce çevirisinden ayetler okudu. Döndüm buna. Dedim: "Oğlum sen mal mısın? Son 100 yılda türkçeye gaç çeviri olduğunu ben unuttum. Anadilin dururken ingilizce çeviriden benim gibi gavura ayet okuyup artizlik yaptığını mı sanıyosun?" Sonra bu benle konuşmadı. Kalbi mi kırıldı acaba? Haksız mıydım peki? a.y.a. galiba kalp kırsss, sonra anlayamasss

 • Deniz Can

  Deniz Can 19.02.2017

  Açıklamanıza teşekkürler, şaşırdım sevindirici bir rakam elbette, ben etimoloji kelimesini sizlerin sayesinde öğrendim, herkesi kendim gibi düşünmemeliyim. Bilgisayarıma indirmedim ama ara sıra merak edip bakıyorum, sizlerin güneş dil konusundaki çabanızı hayranlıkla izliyorum. Bazen zıpçıktılık yapıp kendimce benzerlikler kuruyorum ama yöntem bilmeyince olmuyor. Eğitim felaket ötesi bir durumda artık beyin yıkama çok yönlü. Bu üzerinde en çok tartışmamız gereken konu belki de.

 • Ezel Parsa

  Ezel Parsa 19.02.2017

  Bunlar nasıl insanlar bir örnek vereyim: (Bkz: Ziyaret Et) "The cemaat"i nasıl övmüş. Sevmediği bir iki yönünü yazmış, sonraki övgülere geçiş sağlayan bu girişiyle tipik bir postmodern yazar örneğidir. Bilgisine bir şey diyemem, ahlakıyla derdim.

 • Süleyman Sırrı Kazdal

  Süleyman Sırrı Kazdal 19.02.2017

  sayın Konan Sandallıayaklarıylatabangirenyan sevgili güzel ve ne idüğü belirsiz ülkemin güzel ve mağrur insanlarının temel mottosunu bi güzel özetlemiş.ahan da böyle gerçekten:la yakın la! beğenmediğimiz,hoşlaşmadığımız,gözüyün üstünde gaşı olanları yakarız.nişanyan'ı sev ya da sevme,ama mal ortada.ermeni olmasına karşın türkçe için yaptığı çalışmalar ortada.söyleyecek birşey yok.hapse atılma sürecinde bir tv nin haberinde görmüştüm.şirince ile ilgili dolapları anlatıyordu.elinde de şarap kadehi,yudumluyordu konuşurken.ahan da büzük.ne küfürler yemiştir hafazanallah.sevgili halkımız ne adamı tanır ne de durumu tabii.farketmemiştir bile.sonra nişanyan canlı yayınlar eşliğinde dimdik kodese girdi.efendi efendi yatıyor.yiğidi ne öldürelim ne de hakkını yiyelim.ellerine sağlık sayın conan.

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 19.02.2017

  Sevgili John Dennis, Android Playstore'unda Nişanyan'ın aplikasyonu 10 bin yükleme limitini aşmış gözüküyo. Üstü 100 bin. Yani net rakamı veremesem de en az 10 bin var. Apple Store'da göremedim. Benim hödüklüğümdendir. Ama 10 bin ciddi bi rakam. Emin olun. Android’de ondan başka en baba Türkçe Etimoloji aplikasyonu bin yükleme düzeyinde. Dil konusuna gelince... Yaramı deşmeyin. Ben örgün eğitime iyiden iyiye nefret duymaya başladım. Eskiden hafif kıllanma düzeyindeydi rahatsızlığım. Şimdi direkt ürtiker halindeyim. a.y.a. ürtikersss

 • Deniz Can

  Deniz Can 19.02.2017

  Yavuz Bey elinize sağlık, özlemişim bu özgün ve özgür dili. Çok emin olduğunuzu söylemişsiniz ya, ben etimolojiye bu kadar ilgili olduğumuzdan hele cep telefonlarına yükleme yapacak boyutta bir ilgiden emin olamadım. Şaka gibi de görünmüyor yorumunuz. Bu kitle içinde bile birbirimizi anlamakta zorlanıyoruz çoğu zaman, dile ilgi olsa sonuç bu olmazdı gibi geliyor bana. Saygıyla.

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 19.02.2017

  a.y.a. Serpil Hoca'ya şükransss milsss! Tevazu sahibi insan olduğu için unvan döşememiş hoca. Bu dokundurmamı da anlayan anlamıştır. O kendini biliyor şarkısını kim söylüyodu? a.y.a. kıs kıs kısss

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 19.02.2017

  Yine bi dizel borsa klasiği. Ben Nişanyan eleştirilemez demiş miyim? Yooo! Nişanyan çok çalışkanyan, o yüzden de muafyan demiş miyim? Ona da Yooo! Yani saman adam şeyetmiş kendisi! Eyyy dizel borsa, bi de dönüp dönüp lafı nazilere getirmeyin. Bu eğer bi taktikse çok kötü bi taktik. Bana işlemez. Tartışmada yapılmayacak en önemli 2 şeyi yapıyosunuz. Sonra ben dizel deyince kızıyosunuz. Etyen'le kanka mı bilmiyorum. Mamafih sutyenle olabilir. Bi de... Murat Belge kötü çevirmendir. Kanıtla kanırtma fırsatı vermeyin bana. Piliğz! a.y.a. dizeli terketsss, komple benzine geçsss; a.y.a. hala organik yakıtsss

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 19.02.2017

  :))) a.y.a. gülmekten yarılsss! Başganım haklı. Mamafih ben o hazır çıkmışı düzeltme işini beceremedim. Acaip özürlüyüm teknolojide zaten. Bi de galiba akıllı telefon olunca ekstradan yeteneksiz oluyorum. Yeteneksizsiniz türkiye'ye katılsam mı dedim? Yanımdaki insan "sen konsepti epey yanlış anlamışsın dedi"! :))) a.y.a. bi daha yarılsss ve eski editör ve onursal başgana ayrıca hürmetsss

 • Yine eski editörssss

  Yine eski editörssss 19.02.2017

  Üleeeeen, Conan bi de çemkiriyor, bazı otomatik düzeltme hatalarını düzeltmiştik, yine ilk versiyona kalmışız diye. Conan'a yakışır mı buuuu. Bize gönderilen buydu, ayrıyeten bir küçücük paragraf vardı, onu mu diyo acep, ona bir anlam verememiştim. Tamam biz hatalıyız diyelim, yahu sizde şifre var artık, Conan da bir editör.... Düzelt.... Tüm yazarlara: Yazıları doğru göndersssss... Sonra çemkirmessss. Gönderip sonra şurası yanlış al yenisi, orası da yanlış bu daha yenisi, yok o yanlış oldu bu daha yenisi olmassss. Her bir yenisi 10-15 dakika götürsss bizden. Conan dilimizi iyice bozssss.

 • Serpil

  Serpil 19.02.2017

  Hepsini okudum valla. Aklına, emeğine sağlık. İlk paragrafta cerrahlığına gönderme var. Nişanyan'ın yalnızca 'Küçük Oteller' kitaplarını bilirim. Bir de Şirince ile ilişkisini. Sağol. Aydınlatıcı oldu. İlgileneceğim.

 • Ezel parsa

  Ezel parsa 19.02.2017

  Nişanyan'ın Türk dili araştırmalarının seviyesinin üstüne çıkabilen yok gerçekten. Grundrisse çevirisini bilmiyorum. Ben ingilizcesinden okudum. Diğer taraftan, taraf gazetesiyle zamanında iktidara verdiği hizmeti de unutmamalı. Bazen muhalif duruş gibi görünen pek o kadar muhalif olmayabiliyor. Ahmet Altan, Ethen Mahçupyan, Ali Nesin Nişanyan'ın kankalarıdır. Murat Belge iyi bir çevirmendir ama fikirleri ve karakteri ortadadır. Kimse çalışkan olduğu için eleştiriden muaf değildir. Nasyonel Sosyalist Parti'nin sloganı da "Arbeit macht frei"dır en nihayetinde...

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 19.02.2017

  başlık daha uzundu. bazı otomatik düzeltme hatalarını da ben bi daha denetlemiştim. ama yine ilk versiyona kalmışız. nasip. neyse. bu bi ustaya saygı şeysidir. nişanyan bana usta olmak istemeyebilir. ama ben onun çırağı olmaktan gocunmam. gözüme takıldı bu arada. gründrisse değil. u olacak o ü (ne garip cümle oldu yav). Yeşil'in etimolojisine bakıyodum. herhalde yine oradan kalmış o u'nun üstündeki noktalar. yine neyse. herkese hayırlı okumalar. önemli not: hamdolsun, biz Kerem Hoca'yı Caner Şarlatan'a (soyadı böyleydi, di mi?) karşı dik duruşlarından tanırız ta. dik dur, eyyilme, a.y.a. seninle Kerem Hocam! a.y.a. yorgunsss ve harıl harıl etimoloji çalışsss

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 19.02.2017

  Kerem hoca da bu evrim tartışmalarında yobazların bayağı bir üstüne gitmiş, onlar da onun üstüne gelmiş, hayli emek ve cesaret vermiş biridir. O yiğidi de öldürmeden hakkını vermek lazım. Saygılar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.