ZOMBİNİN ISIRDIĞI ROMAN

ZOMBİNİN ISIRDIĞI ROMAN

Adı yanıltmasın, hafif bir mizahi roman havasında ismi ve kapağı. Oysa hayli ağır bir roman. Mizahi unsurları bulunmakla birlikte aslında insanın trajedisi. Ankara’da öğrenci gençler, Sakarya Caddesi barları, Afyon, Akhisar göndermeleri, bir Rus kozmonotu ve ailesi, 90’lı yıllar Türkiye karabasanı, Sovyet sisteminin ve insanlık ideallerinin çöküşü… Anahtar sözcükleri bunlar. İyi bir kurgu, ilgi çekici bir hikaye, derinlemesine kişilik yapıları, ince ayar çözümlemeler… Eni konu güzel bir eser.

Çok iyi diyecektim, ama diyemiyorum. O kadar çok bozuk cümleye, bir o kadar yazım hatasına batmış ki, sanki romana sonradan zombi girmiş, her yanı ısırmış. Bazı bazı insanı kıskandıracak cümleler kurabilen bir yazar bu kadar hatayı nasıl yapar? Son zamanlarda yazarlık özleri gayet iyi yazarlarda korkunç dil savrukluklarına daha sık rastlıyorum. Edebiyat disiplininin külliyen çökmesinden mi? Tembellik mi? Hızlanan yaşam ve umursamazlığın artması mı? Dikkat eksikliği sendromu mu? Kişilere özel iletişim tepkisi mi? Hepsi mi? Başka şeyler mi? Başlı başına bir araştırma konusu olabilir. Yayınevleri kalitesi düşmesi? Hadi yazar dalgacı diyelim, yayınevi iyi bir düzeltmen ve editörlükle bundan mükemmel bir yapıt çıkarabilirdi. Şimdi bu romana “çok iyi” desek hata avcıları başına üşüşür ve o kadar kolay malzeme bulurlar ki.

Yine de birçok yerinde insan gıpta ediyor bir yazar olarak, böyle iyi yazanlar çoğaldıkça çıtayı daha yükseltmek gerekecek telaşı yaratıyor alttan alta. Yazarlık açısından böyle de, okuyacak kitle? Çöküşteyiz çöküşte… Romanda iyi işlendiği gibi bir dipsiz çöküşte…

Pamukları, Şafakları, Kiremitçileri, Ayseverleri, Temelkuranları vedet yapan toplum iyi yazarların, onlar nezdinde insanlığın öylesine canına okuyor ki…

Romanın sonu biraz mistik de olsa karamsar değil, umutlu bile sayılır. Yazmaya değmiş, okumaya haydi haydi değer.  
Kaan Arslanoğlu   

Zombiyi Isıran Adam

Roman

İnan Sabırcan

Doruk Yay.  2015, 248 sayfa.

https://www.ilknokta.com/inan-sabircan/zombiyi-isiran-adam.htm

 


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • Sedat İmza

  Sedat İmza 15.03.2017

  Eski bir düzeltmen olarak bir romandaki yazım hataları nedeniyle suçlanacak son kişinin yazar olduğunu düşünüyorum. Sonra düzeltmen ve yayınevi gelir bence. Ama ilk sırada yayınevlerinden kaliteli basım haklarını talep etmeyen, kitaba adam gibi bütçe ayırmayıp emeği geçenlerin gelirini kıstıkça kısan okur gelir. Ne yazarların eserlerini düzelttim. Ham hallerinde bolca hata olur kitapların, o hataların olmadığı kitaplar okumanın da bir bedeli... Emeği geçenlere teşekkürler.

 • mehmet harma

  mehmet harma 09.11.2016

  Şahane olur Taylan hocam, 18 Kasım Cuma akşamı yemek ve/veya kahveye biz üç kişi olarak varız. Fuarda da ayrıca görüşürüz elbette. selam, sevgi, saygılarla...

 • Taylan Kara

  Taylan Kara 09.11.2016

  Merhabalar, Olabilirse 18'i cuma akşamı toplanabiliriz. Geniş çaplı bir yemek organizasyonu olmayacaksa oturup kahve de içebiliriz. Taylan Kara

 • Mehmet Harma

  Mehmet Harma 08.11.2016

  Organizasyonu yapabilirim sevgili Recai ama hesabı öderim demedim, yanlış anlaşılma olmasın :)

 • RECAİ KULAKSIZ

  RECAİ KULAKSIZ 08.11.2016

  Harma hocaya cevabı için teşekkür ediyorum. Şaka yapmıştım ama iş ciddiye bindi:) Bir kulaksız tamam hocam. 2 kulaksız daha beklemede:). 3 kulaksız gelebiliriz. Saygılarımla.

 • mehmet harma

  mehmet harma 07.11.2016

  Sevgili Recai kardeşim, uzunca süre sonra seni görmek iyi oldu. Teklifin çok güzel doğrusu. Taylan hocama imzaya ben de gidecektim, böyle bir buluşma çok iyi olur diye düşünüyorum. Yer için yaklaşık kaç kişi olacağımıza bağlı olarak bir mekan belirleyebiliriz. Şimdi bir yoklama başlatalım; 19 Kasım Cmt 3 Harma olarak oradayız. Umarım bu vesileyle yıllardır planlanan büyük İnsanBu buluşması gerçekleşir. Saygılar, selamlar.

 • RECAİ KULAKSIZ

  RECAİ KULAKSIZ 07.11.2016

  Madem Mehmet Harma hoca bahsetti. Bildiğim kadarıyla Kaan Arslanoğlu FUARDA yok. Ancak Başeditör Taylan KARA'nın imza günleri olcak. Ben imza gününe gelmeyi düşünüyorum. Bu vesileyle İnsanbu yazar ve okurları 19-120 Kasım 2016 tarihleri arasında buluşabilir diye düşünüyorum. Mehmet Harma hoca da yemek organizasyonu yaparsa herbirlikte görüşmüş oluruz:) Saygılarımla.

 • mehmet harma

  mehmet harma 06.11.2016

  Hocam ankete cevap yok, peki başka bi soru; Tüyap Kitap Fuarına katılıyor musun (imza günü) ? evetse, ne zaman, hayırsa, üzüldüm (görüşmek için fırsat olurdu).

 • mehmet harma

  mehmet harma 06.11.2016

  Kitap-lık sayı 41, may-haz 2000, "Son 25 yılda Türkiye'de yayımlanmış en iyi romanlar sizce hangileridir?" sorulu ankete yanıt veren edebiyatçılar; Ahmet Cemal, Zeynep Avcı, Memet Baydur, Cem Akaş, Handan İnci, Nursel Duruel, Orhan Koçak, Hasan Ali Toptaş, Sulhi Dölek, Kaan Arslanoğlu, Pınar Kür, Murat Yalçın, Mehmet Kalpaklı, Peride Celal, Ahmet Karcılılar, Füsun Akatlı, Bülent Somay, Tunca Kortantamer, Ülkü Tamer, Demir Özlü, Orhan Duru.

 • mehmet harma

  mehmet harma 06.11.2016

  Değerli Kaan Hocam, 144. sayfada isminizin olduğu kutuda sizin liste yer alıyor ve hatta hemen sağınızda Pınar Kür'ünkiler var. Bu yanıtı yazdıktan hemen sonra da sayfanın resmini vatsaptan hususi e-postanıza göndermiş olacağım. İşte listeniz; Y. Kemal; İnce Memed, Kimsecik, S. Soysal; Şafak, A. Ağaoğlu; Bir Düğün Gecesi, V. Türkali; Bir Gün Tek Başına, O. Pamuk; Cevdet Bey ve Oğulları, F. Edgü; Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı, Aysel Özakın; Genç Kız ve Ölüm, Aslı Erdoğan; Kırmızı Pelerinli Kent ve Cemil Kavukçu; Dönüş. Ankete katılan diğer kişileri de birazdan göndereyim. Saygı, sevgi, selam bizden.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 06.11.2016

  Sevgili Harma Hocam, o 10 roman hangileriymiş, yazabilir misiniz? Bir yanlışlık yok değil mi :) Ağaoğlu'ndan hangisini beğenmişim, onu özellikle merak ettim. Başka bir sıkıntı yok sanırım :) Şimdi için soru soruyorsunuz da... Artık böyle anketlere cevap vermiyorum. Uzunca bir zamandır vermiyorum. Sevgiler, selamlar, saygılar.

 • mehmet harma

  mehmet harma 05.11.2016

  Kütüphanemi düzenlerken Kitap-lık dergisinin 41. sayısı (mayıs-haziran 2000) elime geçti, içine göz gezdirirken "son 25 yılın en iyi romanları" anketinde, 21 yazarın yanıtlarına rastladım. Editörümüz Kaan Arslanoğlu'na da yöneltilmiş bu soru ve kendisi 9 yazardan (Y. Kemal, S. Soysal, A. Ağaoğlu, V. Türkali, O. Pamuk, F. Edgü, Aysel Özakın, Aslı Erdoğan ve Cemil Kavukçu) 10 roman ismi vermiş. Kaan hocamı bir anda görmek sürpriz oldu doğrusu. Merak ettiğim şu; anketi güncellesek, şimdiki yanıtları ne olur acaba?

 • Nihat Ates

  Nihat Ates 27.08.2016

  Hic o bu demeye gerek yok. Sorumlu en buyugunden kucugune yayinevleridir Kaancigim. Duzeltmene editore verecekleri birkac kurusu yuk olarak gorurler, onu bile istemezsen odemekten imtina ederler. Su sol yayinlarin inernet ve basili haline bakin bir de... Yaziklar olsun hepsine...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.