Her öyküyü okuduğunuzda dayak yemiş gibi oluyorsunuz.

Her öyküyü okuduğunuzda dayak yemiş gibi oluyorsunuz.

Her öyküyü okuduğunuzda dayak yemiş gibi oluyorsunuz.

“Gibi” diyorum, çünkü çok sopa yemiş biri olarak, sopa acısının bundan daha kolay katlanılır bir acı olduğunu biliyorum.

Bu insan alçaklığına katlanılmazlığın acısıdır…

Her öyküde tarihsel bir şahsiyetin alçaklığı konu edinilmiş.

İyi insanlar arasında ayrıksı düşmüş bir alçak değil… Ona daha kolay katlanılır.

Bakıyorsunuz, öyküleştirilmiş alçağın dışındaki insanların da çoğu alçak. O alçaktan geri kalmayacak ölçüde alçak. Onlarca, yüzlerce alçak… Dahası kitlesel bir alçaklık her birinde, her yerde…

Savaş… Katliam… Tecavüz… Çocuk çiğneme… Hunharlık… Yalan dolan, aldatmanın… İhanetin bin bir türlüsü…

10 Öykü… Öyküleştirilmiş 10 tarih anlatısı… Gerçek tarih… Yok… Üçü güncel veya güncele yakın olgu anlatımları…

İnsan türünün ne olduğunu çok iyi bilen ve ona yığınsal anlamda zerrece güvenmeyen beni bile kötü etkiledi.

Tarihi öykülerin her biri birbirinden etkileyici.. Ama beni en çok, İzmir’in işgalini anlatan “Kambur İzzet” ve günümüze yakın bir olayı anlatan “Ay Işığında Mısır Tarlasında” öyküleri etkiledi. İlki tarihsel anlatıların en bilmediğimi, ikincisi en çok edebi değer taşıyanı.

Merak eden okusun. Ben önermiyorum. Ciddiyim. Bu kadarı da fazla… Ya da daha hassas bir zamanımda mıyım, “muaayyen günümde” miyim neyim, bilemiyorum!  :)  :)

Kaan Arslanoğlu

 

Alçaklık Öyküleri

Ahmet Yıldız

Boyalıkuş Yayınları.. Şubat 2018


  • Neo Pala

    Neo Pala 07.08.2019

    Yaz tatilini fırsat bilip; ben de, Kaynak Yayınları'nın Beyoğlu Yeşilçam sokağındaki kaynağına inerek .. Ahmet Yıldız kardeşin 3 kitabını alarak .. okumaya başladım ! Eskiçağ, ortaçağ, yakınçağ .. yakın geçmiş, günümüz.. farketmiyo ! İnsanlar ve insanımsılar olarak ; aynı dünyada, fiziksel görünümleri aynı gözüken, iç içe yaşamakta olan .. Fekât ! ! genetik mutasyon sırasındaki çok küçük bir farktan dolayı, taş, toprak, nebât, bitki ve hayvan neslinden çok daha alt bir seviyedeki insanımsıların bazı icraatlarını anlatan kitap. Hem tarihsel gerçekler .. hemi de alçaklık, ihânet, ketenpere, puştluk kategorisindeki öyküler. Kendimizi kaptırıp .. hikâye gibi okuma_mak lââzım. Evrensel sistem mekanizması gereği bu alçaklıkların, yavşaklıkların.. kıyamete kadar devam edeceğini bilerek, belgesel bir okuma gibi de görerek okumalı .. diye düşünüyorum.

  • Ahmet Yıldız

    Ahmet Yıldız 17.03.2018

    Teşekkür Kaan çok incesin

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.