BU KİTABI KİTAPÇILARDA ÇOK ZOR BULURSUNUZ..

BU KİTABI KİTAPÇILARDA ÇOK ZOR BULURSUNUZ..

Yayınevleri ile kitapçılar arasında adı konulmamış, fiili bir anlaşma var yıllardır. Bundan aşağıda bahsedeceğiz. Kitabı edinmek için en güvenilir yol internet satış kanallarına başvurmak. Fakat bunun için bir uyarımız: Bazı internet satıcıları tek tük ellerinde kalmış 1. Baskıdan gönderebilirler. Genişletilmiş 2. Baskı 375 sayfa. 2018 baskısı. Ve etiket fiyatı 25 lira. İnternet satıcıları sayfalarında yeterli açıklama yapmıyorlar. Sayfalarında hâlâ eski baskı görünüyor.

Kitapçılarda niye zor bulursunuz? Bazı kitaplar ve yazarlar planlı biçimde engellenir, bizim kitap da onlardan, ama ispatı güç, konu uzun, onu geçelim. Genel tabloyu anlatalım. Her yayınevi çıkardığı onlarca kitap içinde sadece birkaçının tanıtım, reklam ve dağıtımına yüklenir. Geri kalanı kaderine terk edilir.  Hatta büyük yayınevleri kitapçılarda vitrin ve raf satın alır. Siz kitabevine gittiğinizde, çok satacakları önceden planlanmış az sayıda kitaba rastlarsınız. Kitapların geri kalan yüzde 90’dan fazlası “çok satar” kitaplara boğdurulur.

Boğulan kitabın “önemli” ya da “önemsiz” olması hiç önemli değil. Önemli olup olamayacağı ona ne kadar yatırım yapıldığına bağlı. Medyada kitap tanıtımları para karşılığıdır ve hiçbir şey şansa bırakılmaz. Pek çok kitabı kitapçılara sorduğunuzda “YOK” cevabı almanız tam da bu yüzdendir. “Peki getirir misiniz?” Getirtmek çok basit, ama yüzde 90’ı burun kıvırır. Kitapçı 3-4 TL için niye uğraşsın? Nasıl olsa çok satanlar çok kazandırıyor. “Getirtelim” cevabı aldığınızda da genellikle getirmezler.    

Bunlar bizim öznel tahminlerimiz değil. İşin gerçeği. On yılların deneyimi. Örneğin bu kitabın 1. baskısıyla ilgili bize 200 kadar şikayet ulaştı. Kitabı hiçbir yerde bulamayıp bize de ulaşamayan kim bilir kaç katıdır. Buna, bizim yazarlar olarak yapabileceğimiz gerçekten hiçbir şey yok. Yayınevindeki yetkilileri arıyoruz. Çoğu zaman ulaşamıyoruz. Onlar da son derece yoğunlar ve cidden tek tek kitapların akıbetini onlar da bilmiyor, bununla ilgilenecek zamanları yok. Sistem böyle işliyor. Fark gözetmeden kitaba saygıyla çalışmaya gayret eden az sayıdaki hakiki kitapçıyı tenzih ederiz.

O yüzden duyurduğumuz kitapları bulmakta çok zorlanmanız karşısında özür diliyoruz. Ve yine de sizden bunun için biraz daha zorlama ve gayret bekliyoruz. Saygıyla. 

2. BASKIYA ÖNSÖZÜ OKUMAK İÇİN: http://www.insanbu.com/Kitap-Haberleri/653-gunes-dil-genisletilmis-2-baski-cikti

 

NOT 1: Kitabın 1. Baskısının yayınevi deposunda kalmadığı bize 19 Aralık’ta bildirildi. Hayli gecikmeyle 2. Baskı matbaadan 9 Mart’ta çıktı. Dağıtılıp dağıtılmadığını, nerelere ne kadar dağıtıldığını bilmemiz mümkün değil. Uğraşsak da yayınevlerinin yukarıda bahsettiğimiz yoğunluğundan ötürü öğrenemiyoruz. Bazılarınız telaşlı ve aceleci davrandığımızı düşünebilir. Ama yok! İlk baskıdan beri sürüyor bu sorunlar. Bazı kitapların daha çıkışından aylarca önce duyurulduğunu ve ilk günden vitrinleri boydan boya kapladığını düşünürseniz… Farka işaret ediyoruz. Bir de amaç üzüm yemek. Yani bu kitabın okura ulaşmasını azıcık da olsa kolaylaştırmak.

NOT 2: Yıllardır bu anlattıklarımızı çoğu dostumuz abartı ya da komplo teorisi gibi dinler. Yeni bir kitabımız çıktığında onlara “Peki o zaman, gidin kitapçılarda kitabımızı bulun” deriz. Giderler ve işin gerçeğini görürler. Ama çoğu bunu hemen unutur. Medyada, yazarlıkta, kitap piyasasında her şey olması gerektiği gibiymiş gibi konuşmaya devam ederler :) 

Kaan Arslanoğlu

EK NOT: (10.4.2018) Uzun uğraşlardan sonra internet satış noktalarından birine doğru bilgilerle, doğru baskı kitabı koydurabildik. Buradan ulşabilirsiniz: http://www.kitapyurdu.com/kitap/elestirel-bakisla-gunes-dil-kurami-ve-ilk-gunesdil-sozlugu/429703.html


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
  • Ali Ö.

    Ali Ö. 14.04.2018

    Bu kitap ilk çıktığında İstanbul'da en az 6 kitapçı dolaştım. Yok dediler. Sistemden bakıldığında gözüküyordu ama "isteyemiyoruz çünkü daha dağıtıma girmemiş, depomuza girmemiş" gibi yanıtlarla karşılaştım. Bilgisayarınızda olan kitap nasıl oluyor da dağıtıma daha girmemiş oluyor diye sorduğumda her seferinde birbirini tutmaya fantastik bir yanıt aldım. En sonunda Cevahir D&R'da mağazada var gözüktü. Ama bir türlü raflarda bulamadık. Sonra uyanık bir satıcı çocuk "abi ben bunu galiba sözlük reyonunda görmüştüm" dedi. Gerçekten de İspanyolca Arapça sözlüklerin orada bulduk. D&R'ı satıyorlar. Çok alçak bir yayın oligarşisinin vücut bulmuş haliydi. Ama sizin kitaplarınızı basan yayınevi nispeten D&R sansür kuruluyla iyi geçinen bir yayınevidir. Bence bu kitap konusunda onlar hatalı. 2. Baskının yapılmasına çok sevindim. Kasıtlı bir engeldi bence. Biz de çok yaşıyoruz. D&R'ın yandaşlara satılması iyi olmuş bile olabilir. +

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.