keşke bu kitabı milyonlarca kişi okusa

keşke bu kitabı milyonlarca kişi okusa

Keşke bu kitabı yeni dönem “devrimciliğine” özenen herkes okusa. Aytekin Yılmaz’ın önceki kitaplarını okuyanlar bunu da okumalı. Gerçi içinde bazı tekrarlar var, ama çok sayıda yeni hikaye, olay, olgu, yaklaşım da var… Önceki kitaplarını okumayanlar bundan başlamalı.

90’lı yılların hapishane ortamı. “İyi bir şeyler” yapmak için yaşamını verecek kadar özverili insanlar.. nasıl örgütlü biçimde korku filmleri atmosferini aratacak bir dehşet yaratıyorlar. Cennet getireceklerini vaat edenler nasıl her şeyden önce kendi kitlelerine ve üyelerine cehennem yaşatıyor… Devlet, hapishaneleri tamamen örgütlerin yönetimine vermiş. Bunda bilinçli bir art niyet var. Örgüt üyelerine cezaevi içinde kendilerinin yapamayacağı eziyeti uygulamak, onları canlarından bezdirmek. Hapishane içinde örgüt hapishanesi. Demir parmaklıklardan daha katı örgüt kuralları. İşkence ve infazlar. Trajikomik (trajik yanı elbette çok daha baskın) mantıksız (örgüt faşizmi açısından mantıklı) nefes aldırmaz yasaklar, cezalar…

Bir de diktatör var. Dışardan tüm cezaevlerini yönetiyor. Dehşet filmlerinin yaratacağının toplamını solda sıfır bırakacak bir hasta diktatör. “Film.. film” diyorum.. Okurların çoğu böyle bir şeyi tasavvur edemez ki, kendi rahat ortamlarında, onlara bir şeyi hayal ettirmek istiyorum hayal edebilecekleri yolla… Şöyle bir örnek vereyim kitaptan: 1998’de, daha Öcalan yakalanmadan… bu diktatöre bağlılığını kanıtlamak için 60 kişi kendini yakıyor... Büyük çoğunluğu ölüyor. Tablo bu.

Öcalan kendi ağzıyla, kalemiyle açıkça ifade ettiği gibi bir yarı-Tanrı’dır. Beni psikiyatrist olarak ziyadesiyle ilgilendiren bu kişilik aynı zamanda büyük bir teorisyen! Aynı zamanda bir psikoloji dehası… Yeni, yepyeni kişilik tipleri kazandırıyor bilimsel literatüre. “Parti Önderliği Kişiliği”: Bu Öcalan’ın kendisidir. Mükemmel kişilik. Birkaç alt kişilik daha var olumlu özellikli. Gerisi hep olumsuz, çirkin, aşağılık kişilikler. Bu berbat kişilikler Kürt çoğunluğun yaşadığı illerin isimleriyle anılıyor. Mardin kişiliği: Koyun gibi karakter. Botan kişiliği: Gevşek, uçkuruna düşkün. Serhad (Ağrı-Kars) kişiliği: Kolay zamanda atıp tutan, zor zamanda kaçan. Güney (Suriye) kişiliği: İradesiz, kendini yönetmekten aciz. Bir de Tunceli kişiliği var: Dersim kişiliği olumlu, direnişçi; fakat aynı kişi örgüte en ufak eleştiri getirirse hemen Tunceli kişiliği olur. Kemalist ve komplocu olur. Bu cani her sözüyle Kürtlere hakaret ediyor, her emriyle onlarca Kürt öldürüyor.

Kitapta dikkatimi çeken çok sayıda noktadan biri de örgüt içinde, dışarıda veya hapishanede konuşmada, yazmada ve okumada kesinlikle Türkçe kullanılması. Kürtçe okuyup, yazmaya çalışanların “feodal milliyetçi” kişilik diye yargılanması…

Keşke HDP’liler de okusa bu kitabı… HDP ayrı, PKK ayrı diyenler okumalı… HDP bir saniye PKK’dan ayrı düşünebilir mi, görsünler bakalım… 6 milyon oy almışsa bu parti meşrudur, diyenler okumalı… Ama okumazlar… Kalpleri taşlaşmış, gözleri mühürlü, beyinleri pelteleşmiş…

Kaan Arslanoğlu


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 9.07.2021

  Sayın Gülsoy, insanlar ne yazık ki somut bilgi ve belgelere göre değil, keyiflerine ve duygularına göre değerlendirme yapıyor. Tek kelimede özetlersem CHP bu 19 yıllık iktidarın sebebidir. Bu kadar geniş kitle desteğine, dış desteğe rağmen iktidara gelemiyorsa, önce bunu düşünmeniz gerekir. Mansur Yavaş'ın CHP'li olması dışında büyük bir yanlışını göremedim şimdiye dek. CHP'li oluşu da yeteri kadar bir falso. Fakat İmamoğlu bey oraya davutoğlu-babacan-hdp desteğiyle geldi, kalben, fikren ve eylem olarak onlara hizmeti sürdürüyor. Olumlu bir tutumunu göremedik şimdiye kadar. Kanal'a karşı olması dışında. Kanal'a da herkes karşı zaten. Siz eğer kafa yormak ve incelemek istiyorsanız bu CHP eğer bir gün iktidara gelirse kimlerle birlikte gelir, ne yapar? Ona yoğunlaşın derim. Saygılar.

 • Umay Zülal Gülsoy

  Umay Zülal Gülsoy 9.07.2021

  Hocam yazınızı okudum yeni şeyler öğrenmenin yanı sıra bazı kısımlarına katılmadığım veya kararsız kaldığım da oldu. Ben mi çok cahilim yoksa siz mi karamsarsınız anlamadım. Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu gibi CHP’nin temsilcileri olan kişiler şeffaf ve iyi işler yapıyor gibi görünüyor sosyal medyada. Ayrıca, CHP’ye de oy vermeyeceksek kime vereceğiz? Şu an Türkiye’de AKP gibi bir parti iktidardayken CHP gibi iyi vaatleri ve işleri olan bir partiyi beğenmeme ‘lüks’ümüz var mı?

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 8.07.2021

  Sayın Umay Zülal Gürsoy, CHP Atatürk öldükten sonra Atatürk'ün partisi olmaktan çıktı. Ama hiç değilse Türkiye'nin partisiydi. Kılıçdaroğlu'ndan sonra adım adım yıl be yıl yeniden dizayn edildi. Türkiye'nin partisi olmaktan da çıktı. Bir tür HDP haline getirildi. HDP ile ittifak yapmasına da gerek yok artık. Kendisi HDP oldu. HDP zihniyetindekiler partinin tüm yönetim kademelerinde ve buna bir direnç de kalmadı. İddialarım keskin görünebilir, ama bunları kanıtlarıyla defalarca anlattık bu sitede. Her yalanı özetlediğim uzun bir yazı. İsterseniz şunu okuyun: (Bkz: Ziyaret Et) kopyalayın yapıştırın. Bu parti iktidara gelirse HDP ile ne yapar? Onu da kendi saptamayacak. ABD saptayacak. Saygılar.

 • Umay Zülal Gülsoy

  Umay Zülal Gülsoy 8.07.2021

  Hocam bu CHP-HDP yakınlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben bir CHPli olarak, her ne kadar Kemal Kılıçdaroğlu CHP’yi temsil etse de, CHP’nin bünyesindeki herkesin HDP’ye yakın olduğunu düşünmüyorum. Bu yakınlığı daha çok stratejik görüyorum. HDP dediğiniz gibi her ne kadar PKK’yı temsil etse de mecliste kağıt üstünde Kürtleri temsil ediyor ve CHP’nin davası da eşitlikçi, adaletli bir Türkiye. AKP iktidardan gidince ortada CHP’nin HDP’ye karşı olan tutumunun aynı kalacağını da düşünmüyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.