İnsan BU'dan duyuru

İnsan BU'dan duyuru

Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • Mehmet Harma

  Mehmet Harma 13.01.2017

  14 ocak İnsanBu buluşmasında katılım, kayıt vs bir ücret söz konusu değildir...

 • mehmet harma

  mehmet harma 12.01.2017

  Hem değerli konuşmacılar hem de İnsanBu takipçisi dostlar (hiç biriyle tanışmıyorum) toplantı için yapabilecekleri bir şey olup olmadığını sordular, sağ olsunlar. Ancak gelmelerini en büyük katkı olarak görüyorum, daha ne yapsınlar. Bu minvalde sizi de bekliyoruz Sn. Yıldız, ancak şunları yapmanız gerekiyor en azından; arkaik önyargılarınızı arkanızda bırakın, bağış kitaplarınızı beraberinizde getirin, bir de büyük bir devrimci eylem yapıp akbille Taksim'e ulaşın. Gerisi kolay.

 • mehmet harma

  mehmet harma 12.01.2017

  Zannettiğiniz gibi "4 starlı" bu otele gelmenin hiç bir maliyeti yok, otelin ana kapısından girip B1'deki salona iniyorsunuz, sağdaki salonda biz varız. Ancak korkarım salon sizi hayal kırıklığına uğratacak. Öyle gösterişli falan değil, bildiğin salon, düz bi dikdörtgen. Kliması var, perdesi var, ses sistemi var ve sandalyelerle bir iki masa. Bize gelince... hayal kırıklığına burada da devam, şampanyalar patlatıp, kaşıkla havyar yiyip, lıkır lıkır fiski içip, zavallı otel emekçilerine hakaretler etmeyeceğiz ama adam gibi kahvelerimizi yudumlayıp, konuşma yapacak üç düzgün insanı dinleyip, ne diyorlar diye anlamaya çalışacağız, sorular soracağız. (Ha bu arada, ses ve görüntü kaydını da AYA dostumuz üstlendi, kamera görürseniz ürkmeyin o da bila bedel).

 • mehmet harma

  mehmet harma 12.01.2017

  Sn. Recep Yıldız, her halde yazdıklarınız tümüyle bir şaka denemesi. Çokça naif olmuş ama iyidir yine de. Ama ben de sanki ciddiymiş gibi bir yanıt yazayım iyisi mi. Toplantı yapılacak otelin imgeleminizdeki "yiğit" işçilerin çalıştığı devasa fabrikalardan hiç bir farkı yok, orada da, resepsiyondan çamaşırhanesine kadar her yerinde emekçiler çalışıyor ve hepsinin ekmek kapısı ve çok ilginçtir, bu emekçi kardeşler o dört yıldızlı otellerinin çalışıp kar etmesini istiyorlar ki kendi kazançları devam etsin. Gelirseniz göreceksiniz bizden farkı olmayan insanlar hepsi. Neden otel? sorusuna geleyim. Yanıtı çok basit; çünkü başka bir mekan bulamadım. Sendikacı, belediyeci, partili tanıdıklarım yoktu ki salonlarını isteyeyim ancak turizmci bir dosttan böyle bir yardım istedim ve böylece oteli de kişisel hatır gönül ilişkileriyle bila bedel kullanma izni aldık. Otele teşekkürler bu nedenle. Bu bir söyleşi, yani tanıdıklarla, İnsanBu yazar-okurlarıyla tanışma, sohbet toplantısı olacak.

 • Mehmet Harma

  Mehmet Harma 12.01.2017

  Okudum. Anladım. Acıyla tebessüm ettim. İronilerin emekçi starına yanıt vereceğim de akşamı bulur.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 12.01.2017

  Sayın Recep Bey, Ben bu toplantıya ta Düzce'den katılacağım, benim yaptığım masraf ve oraya gelmek, hele ki gözümde her yıl daha da büyüyen karşı yakaya geçmek büyük emek. Şu toplayacağınız paradan bana da verseniz diyorum. Bu bir, ikincisi madem Kurtköy, Kartal, Sultanbeyli gibi yerlerde oturan arkadaşlarınız var, oralarda bu arkadaşlarınız bir salon ve kitle bulsalar da biz oraya gelsek diyoruz. Bu sefer olur başka sefer olur, nasıl olsa bize yine aynı aynı emek, aynı masraf. 20 kişi için ülkenin nerelerine gitmedik. Sonuç: Yemeyin bizi :)

 • recep yıldız

  recep yıldız 11.01.2017

  İMDİ, DEĞİŞİK BİR KONUYA PARMAK BASMAK İSTİYORUM.BU İLAN ÜZERİNE ,MAVİ YAKA ÇALIŞANLARIMIZLA YAPTIĞIMIZ İSTİŞAREDE, KARTAL, KURTKÖY, SULTANBEYLİ GİBİ YERLERDEN TAKSİME HEMDE 4 STAR LI BİR OTEL GİTMEK MALİYETLİ,ARALARINDA PARA TOPLAYIP BİR KİŞİYİ GÖNDERMEYE KARAR VERDİLER GİBİ.AYRICA SON ZAMANLARDA DİKKATİMİ ÇEKEN NOKTA,(T)KP VB PARTİLER,DERNEKLER ,YANİ EMEĞİN ÖRGÜTÜ İDDİASINDA OLANLAR,NEDENSE BU BOL YILDIZLI VE YALDIZLI OTELLERDE, GÖSTERİŞLİ SALONLARDA GENEL KURUL,TOPLANTI,EĞİTİM YAPIP, ORLARDAN BU MAVİ YAKALARA BİLİNÇ ENCEKTE ETME GAYRETİNDELER.ÇOOOK ESKİDEN VAROŞLARDA YAPILABİLİRDİ BU TOPLANTILAR DİYE HATIRLIYORUM,YOKSA ORTA YAŞA GELEN! HAFIZAM BENİ YANILTIYORMU.BU İLAN VESİLE OLDUDA,NOT DÜŞEYİM DEDİM.NEREYE ,BÜYÜKLERİM GİBİ TARİHE,HE HE HE....

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 11.01.2017

  Ç'cim, Akif Abi'cim, trol besliyosunuz vallahi. Ne savunduğu belli mi? Değil. Savunuyo gözüktüğü fikirler için argümanları tutarlı mı? O da değil. Yapmayın işte bunu. Trol her zaman troldür. a.y.a. hep olta balıkçılığını savunsss

 • Ç.

  Ç. 10.01.2017

  Arif Anlar komünist deneyim yaşanmadı. Sosyalist deneyim olacak. İktidar partisine oy veren işçi ile patron aynı çıkarlara sahip mi diyeceğiz. Üretim araçlarına sahip olup olmama durumu daha önemli hale geldi. Kafa emeği (bazı meslekler dışında) ile kol emeği arasındaki ücret farkı azalıyor.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 10.01.2017

  Toplumsal "tabakalaşmayı" belirleyen tek anlamlı kategori "sınıftır". İnsanları yalnızca üretim araçları karşısındaki konumları birbirinden gerçekten "nesnel olarak" ayırabilir. Öznel olarak farkında olmasalar da yalnızca aynı sınıfı paylaşan insanların "ortak" çıkarları vardır. İşçi ile patronun "nesnel" çıkarları hiçbir koşulda ortaklaşamaz. Elbette bu bir işçinin şu veya bu nedenle sınıf kardeşlerini satmayacağı veya bir patronun komünist olamayacağı anlamına gelmez. Weber insanları "pazar" konumlarına göre birbirinden ayırıyor, Marx "üretim" konumlarına göre. Weber burada sınıf yerine sosyoekonomik konumu öne çıkartır. Son olarak eğer Marxistler toplumsal çatışmanın tek kaynağının ekonomi olduğunu savunsaydı, yalnızca sendikal mücadeleyle yetinirlerdi, oysa Marxistler "politik" mücadeleye öncelik verirler. Marxistler son zamanlarda ideolojik mücadeleyi boşladı derseniz, buna diyecek sözüm yok.

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 10.01.2017

  Heeeh! Ben diyince kızıyosunuz. Şimdi bu laf salatası değil de ne? Kültürel ayrıcalık ne? Siyasi ayrıcalık ne? Ne bu şimdi? Bunlar zaten birbirini yaratan kavramlar. Laf salatası işte tam da bu. Feysbuk'un klavye yiğitleri gibi her bok hakkında bizi "emsalsiz" yorumlarıyla "irfan"a kavuşturma heveslileri stilinde yazıyolar. Sonra da arifandan sayıyolar kendilerini. Hey gidi hey. a.y.a. nonorijinaliteye saygı duyamasss

 • Arif Anlar

  Arif Anlar 09.01.2017

  Teşekkürler sayın Ç., makaleyi okudum. Weber toplumsal tabakalaşmada ekonomi yanında kültürel ve siyasi ayrıcalıkları tanımladı. Komünizm deneyimleri partinin nasıl ekonomiden bağımsız sosyal ayrışma nedeni olabileceğini göstererek Weber'i haklı çıkarmıştır. Günümüzde toplumsal çatışmanın ve ayrışmanın kaynağı sadece ekonomik değildir. Kültürel ve siyasi alanda da çatışma hakimdir.

 • Ç.

  Ç. 09.01.2017

  Arif Anlar Marx'ın kullandığı sınıf kavramı ile Weber'in kullandığı sınıf kavramı farklıdır. Kapitalist sistemin bugünkü durumuna baksaydınız farklı yorumda bulunurdunuz. Marksistlerin Weber'i okumadığını nereden çıkardınız. https://ozgurlukdunyasi.org/arsiv/340-sayi-250/1271-her-derde-bir-sinif-olmaz-weberyan-coklu-sinif-yaklasiminin-elestirisi

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 09.01.2017

  Af büyur canımındışı, anlama iştiyakımız elhamdülillah tamdır. Mamafih, senin ne dediğini bi çözebilsek... Dekoder lazım vallahi. a.y.a. da hem arif, hem yavuz'dur, filhakika anlayan arif'i anlayamasss

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 09.01.2017

  Evrim konusunda saman adamla kavga ediyorsunuz Arif bey. Kutlarım sizi. Saman adama karşı çıkan herkes daha baştan kazanır :)

 • Arif Anlar

  Arif Anlar 09.01.2017

  Yurtdışında olmasam katılmak isterdim Kaan Hocam. "Ne alakası var?", "laf salatası" gibi ifadelerle anlamadan mağrur, saldırgan ama faydasız yankılar haz ve duman dolu boşlukta salınıp yok olurken, anlama iştiyakınız hiç tükenmesin.

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 08.01.2017

  Teleoloji ile evrimin bi alakası yok. Öyle bi iddiada bulunan da yok. Laf salatası yapma anlayan arif'ciğm. a.y.a. ha bu nickleri hiç anlayamasss

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 08.01.2017

  Siz yeter ki gelin Arif bey, ben size her şeyi anlatırım :)

 • Arif Anlar

  Arif Anlar 08.01.2017

  Sosyal sınıflar mı evrim mi başlığında sosyolojiden de bahsedecek misiniz? Weber toplumsal tabakalaşmayı üç boyuta çıkarmıştı. Sosyal sınıf, statü ve politik parti. Sosyal sınıf içinde de işçinin vasıflı, yarı-vasıflı ve vasıfsız olanları arasında ayrışma olduğundan bütün dünyanın işçilerinin birleşmesi imkansız. Sosyal statü dil kullanımı, giyinme, davranış, grup üyeliği ile zenginliğe tamamen bağlı olmayan sosyal tabakalaşmaya neden oluyor. Parti üyeliği de sınıftan bağımsız bir başka ayrıcalık boyutu. İktidar ya da muhalefet, parti üyeliği ayrı sosyal gruplar yaratıyor. Weber'i marksistler nedense pek okumaz. Evrime gelince, evren teleolojik işlemez. Yani bir amacı yoktur. Geriye, mesela Homo erectus'a doğru da evrim görülebilir. Neandarthel'in daha zeki ve barışçı olduğu, ölülerini gömdüğü, kayık gibi bir çok aracı insandan önce kullanmaya başladığı, ama daha az sosyalleştiği ve küçük gruplar halinde yaşadığından neslinin tükendiğini iddia edenler var.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.