İnsan BU'dan Duyuru

İnsan BU'dan Duyuru

Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • Ezel Parsa

  Ezel Parsa 15.01.2017

  Kojin Karatani Dünya Tarihinin Yapısı kitabında maddi süreçlere ve ekonomik altyapıya üretim tarzları perspektifinden baktığınız sürece ahlaki uğrağı bulamayacağımızı, ahlaki uğrağın ekonomik yapıda değil idealizm boyutunda aranması gerektiğini söylüyor. (Buradaki tartışmaların ne kadar güncel olduğunu göstermiyor mu?) Karatani'nin de Marksizm'deki ekonomik altyapının üretim tarzlarından ibaret olmaması gerektiğini belirttikten sonra incelemeye mübadele(exchange) tarzlarından başlamayı öneriyor. Devlet ve ulusun da ideolojik üst yapı olarak değil kendilerine ait mübadele tarzları nedeniyle ekonomik altyapıdan ayrı ele alınamayacağını öne sürüyor. Sonrasında dünya tarihindeki sistemleri incelemiş. Kant'ın ebedi barış fikrini öne çıkarıyor. Yeni bir dünya için yol gösterici olabilecek mi bakalım...

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 15.01.2017

  Panel konusunu bir an önce haberleştirsek iyi olacak. Vaktim olursa akşam kısa bir şey yazarım. Mehmet Harma hocamızın cidden büyük takipçiliği, emeği, zamanı, parasıyla oldu bu iş. Umduğumdan çok daha başarılı geçti. Geleceğim deyip gelmeyen 10 kadar arkadaş var, ama sürpriz gelenlerle onları unuttuk. 70 kadar katılım, onca saat insanların pür dikkat dinlemesi ve konuşması da gayet iyiydi. Rumuzla yazan birçok dostu tanıdık. Katılan herkese, panelistlere ve Harma ailesine çok teşekkürler.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 15.01.2017

  +++ Yine Weber'den sonra Weberciler "statü" kavramının boyutlarını çok derinleştirdiler. Bugün sosyoekonomik konum üzerine yazılanlar, Weber'in yazdıklarının belki 100 katından fazladır. Anlatmak istediğim şu: İnsanlar bu kaynaklardan birkaç tanesini okuyor ve dünyada "sınıf" veya "statü" dendiğinde evrensel doğrunun bu olduğunu sanıyor. Bir başkası farklı kaynaklardan farklı şeyler okuyor ve kendi okuduğunun evrensel olduğunu sanıyor. Sonunda hasbelkader bir araya gelindiğinde bir başkası kendi okuduğu sınıf tanımı dışında bir tanımın savunulduğunu görünce şaşırıyor. Özellikle konu "ara" sınıflar olduğunda iş daha da çapraşıklaşıyor. Althusser, Polanyi, Lukacs, Poulantzas, bence bir Marxistin bir ortamda sınıfın "s"sini ağzına almadan önce ilk okuması gereken Marxist yazarlardır. Sınıfın birinci "ı"sına geçmek için Burawoy'dan başlamak lazım. "n" harfine gelebilirsek ne mutlu bize. Olay öyle "üretim araçları ile ilişki" ile sınırlı değil. Yine yazarız.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 15.01.2017

  Öncelikle İnsanBu toplantısını örgütleyenlere emekleri için teşekkürler. Toplantıda çıkan tartışmaların çoğunun "sınıf" konusundaki farklı düşüncelerden kaynaklandığını düşünüyorum. Aslında sınıf kavramı "sol" düşüncenin temelidir fakat solcuların da en az bildiği konulardan biridir. Belki bu konuda ayrı bir yazı yazmak gerekiyor fakat burada çok kabaca özetlemek gerekirse solda sınıf üzerine biri Marxist diğeri Weberci iki yaklaşım vardır. Maxist görüş sınıfı çalışma ve mülkiyet ilişkileri üzerinden tanımlarken, Weberci görüş "statü" üzerinden tanımlar. Fakat ne Marxizm Marx'la ne de Webercilik Weberle sınırlıdır. Geçen yüzyıl boyunca bizim solcularımızın çoğunun yalnızca adını bildiği ONLARCA düşünür, Marx'ın da, Weber'in de yaklaşımlarını GELİŞTİRMİŞTİR. Örneğin Marx'ta burjuva yalnızca üretim araçlarına "sahip" olanla sınırlıyken, 20. yüzyıl Marxistleri buna bu araçları "kontrol" edenleri de eklemişlerdir. Yine "işçi aristokrasisi" gibi kavramlar Marx öldükten sonra tanımlandı+++

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 15.01.2017

  Değerli Mertcan Karaalp, Hangi İnsan BU yazarları liberalizmi savundu? İsim verirseniz daha net olacak, başka türlü bir şey anlayamayız. Liberalizmden kastınız nedir? Ayrıca siz niye müdahale etmediniz? Madem orada alakasız insanlar (bunlar kim, o da belli değil, hepsi ya yazar ya da okur???) alakasız şeyler konuşabildi, siz niye konuşup bize net bir yol göstermediniz. Cidden merak ettim. Herkesin (en az ben olmak üzere) memnun ayrıldığı bir toplantıdan sizi memnuzsuz kılacak ruh haletini merak ettim. Saygılar.

 • Mertcan KARAALP

  Mertcan KARAALP 14.01.2017

  Panel genel olarak kötüydü,pek buluşma tarzında olmadı,zaten sitede sürekli olarak okuduğumuz şeyleri bir de orada canlı olarak özetini dinledik.Herhangi bir şeye yoğunlaşılıp tartışılıp konuşulmadı. Bunlar bir yana,o kadar sol grup eleştiriliyor pek çok yönden,yani bu paneldeki tartışma seviyesi bence solcuların tartıştıklarından çok daha aşağıdaydı.Genel olarak bir amacı zaten yoktu,alakasız insanlar oraya gelip alakasız fikirlerini belirtti.İnsanın amaçsızca bir araya gelmesi kadar kötü birşey yok. İkincisi,solcular o kadar eleştiriliyor ama oradaki bazı insanbu yazarları alenen liberalizmi savundu.Eğer belirli bir şey yapmıyorsanız,hiçbir şey yapmıyorsunuz demektir.Mücadele etmekle,şikayet etmek birbirinden çok farklı şeyler.

 • mehmet harma

  mehmet harma 10.01.2017

  Değerli İnsanBu okurları, 14 ocak toplantısı saat 13'de başlamış olacaktır. O nedenle biraz erken gelip, tanışma faslını bitirip, çay-kahvenizi alıp yerinize oturmak için geçecek zamanı hesaplamanız iyi olur. Vaktimiz kısıtlı, toplantı tam zamanında başlarsa değerli konuşmacılarımızla geçireceğimiz vakit daha çok olacaktır. Bağış kitaplarınızı getirmeyi unutmuyorsunuz bu arada. Sevgiler, saygılar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.