Bu Toplantıdan Çok Şey Çıktı

Bu Toplantıdan Çok Şey Çıktı

14 Ocak 2017 cumartesi günü yaptığımız İnsanBu okur-yazar buluşması ve söyleşi toplantımız hakkında genel hatlarıyla bir toparlama yapmak istiyorum. Değerli konuşmacılarımız Kaan Arslanoğlu, Taylan Kara ve B. Sadık Albayrak’ın konuşmalarını yazılı metin halinde birkaç güne kadar burada bulabileceksiniz. Keza, video kaydını düzenleme yaptıktan sonra yutub ve feys üzerinden yayınlayacağız. Şimdilik toplantıya giden süreci ve toplantıya dair birkaç notumu yazıyorum, ancak arzu eden katılımcı arkadaşlarımız da kendininkileri yazarsa, güzel olur diye düşünürüm.

 

Bu toplantıyı neden yapmıştık?

Bu toplantıdan neler çıktı? Neredeyse İnsanBU’nun ilk yılından bu yana, farklı takipçiler tarafından dile getirilen, bir araya gelme, tanışma fikri en nihayet böylece gerçekleşti, bu ilki. Öncelikle sitenin takipçileri, yorumcuları, yazarları birbirlerini tanıdılar. İkincisi, elektronik ortama sıkışmış olan görüş ve yorumları, bu sefer kanlı, canlı duyduk, dinledik, sorduk, anladık, yanlış anladık, itiraz ettik, güldük, kızdık, uzun uzun konuştuk, yorumlar yaptık. Toplantı mekânı olan İstanbul ve Taksim benim fikrim, Greenpark oteli bir zorunluluktu. Ben de Zonguldak’tan gelecektim ancak Taksim her şekilde daha kolay ulaşılabilecek ve toplantı sonrası sosyal program yapacaklar için daha iyi bir seçenek olacaktı. Toplantı salonu için turizmci bir dostumla görüşüp en maliyetsiz durumu yarattık ve böylece ikram dâhil organizasyon için hiçbir katılımcıdan herhangi bir meblağ talep edilmemesi mümkün oldu. Ancak duyurularda otelin gözükmesi kayıt, katılım gibi bir ücret ödeneceğini akla getirmiş olmalı ki, birkaç dostumuz sordular, onu da takip eden duyurularda ve kişisel yazışmalarda düzelttik. Otel ses ve görüntü yapmıyordu dolayısıyla bu hizmeti satın almak gerekliydi. Bu sorunu da değerli Arif Yavuz Aksoy –AYA çözdü ve sitemiz yazar ve yorumcusu Ufuk Aksoy arkadaşımız sayesinde ses-görüntü kaydı yapılabildi. Üçüncüsü, toplantıyı mini bir imza günü gibi düşünüp, konuşmacılarımızdan kitaplarını da hazır bulundurmalarını istemiştim. Kaan Arslanoğlu tercihini kitap getirmeme yönünde kullandı ise de, Sadık Albayrak ve Taylan Kara’nın getirdikleri kitaplardan edinen okurları, imzalatmak fırsatını buldular. Başlangıçta bu toplantının bizi nereye götüreceğini bilmiyorduk ancak günün sonunda, nihai karar olarak, benzer toplantıların düzenli olarak yapılması, başka şehirlerde de düzenlenmesi, sitenin daha okunur olması ve katılımcıların çoğalması için dayanışma içinde hareket edilmesi, siteye ivedi editoryal destek verilmesi kararlaştırıldı ve bu da dördüncüsü oldu. Beşincisi ise, katılımcıların getirdikleri 100’e yakın okunmuş/yeni kitap, köy okullarına yönelik Cumhuriyet Kütüphaneleri projesi için bağışlandı. Kendi hesabıma ise, çok sayıda güzel insanla tanışmaya vesile yaratması en büyük kazancım, İnsanBu’yu elbirliğiyle daha görünür kılma mücadelesi ise en heyecan verici yönü oldu.

 

Küçük Burjuva –tam bir baş belası!

İlk konuşmacımız B. Sadık Albayrak, küçük burjuva edebiyatının tipik örneklerini verdi, eleştirel yönden irdeledi ancak sözleri, salondan “küçük burjuva kime denir? o küçük burjuva ise kapitalist kimdir? bunlar hiç mi iyi şeyler yapmamıştır? hepimiz küçük burjuvayız, Gezi’yi yapanlar küçük burjuva mıdır yoksa küçük burjuva onu bile mi yapamaz?” itirazlarının yükselmesini engelleyemedi, söylenenlere karşılıklı hak verilmesi ve ufak tefek düzeltmelerle bir anlaşmaya varıldı ve kısa bir aradan sonra ikinci konuşmaya geçildi.

Evrim oldu böyle oldu!

Aynı zamanda İnsanBu editörü olan Kaan Arslanoğlu, alfabetik (soyadı) sıraya göre yaptığı konuşmasında, evrimin insanı bugüne getirmesinin şaşırtıcı olmadığını, solun halka kendini anlatabilmesi gerektiğini bunun yolunu bulması gerektiğini, 30 yıldır söyledikleri yüzünden solun tüm renkleriyle çatıştığını, İnsanBu sitesini ulusalcısından HDP’lisine değişik kesimlerin takip etmesine şaşırdığını, sitenin aslında geniş bir kesimce okunduğunu fakat küçük şehirlerin mahalli takımlarının taraftarlarında  olduğu gibi, bunların esasında ve öncelikle dört büyük takımdan birinin taraftarı olması, şehirlerinin taraftarlığının ikinci sırada gelmesi gibi, İnsanBu aidiyetinin de ikincil bir şey olduğu saptamalarını yaptı. Salondan çokça itiraz ve destek görüşleriyle tartışmalar tatlıya bağlanarak son konuşmaya zorlukla geçildi. Ancak, hala birinci ve ikinci konuşmaya ait sorular sorulmaya devam ediyordu.

İnsanım, yani kozmik bir hiçim!

Taylan Kara son konuşmacı olmasını şanssızlığa bağladı ancak insan soyadını seçemiyordu ne yazık ki. Fakat kendisi bu dezavantajı (sonuncu konuşmacı) tam bir avantaja çevirdi ve dinleyicilerden neredeyse hiç fire verilmeden, günün en uzun konuşmasını yaptı. Son beş dakikası kaldığını hatırlatmamdan sonra, tamam diyip 25 dakika daha konuştu ve bizim kozmik önemsizliğimizi yüzümüze vurup, gardımızı düşürdü. Uzun slayt gösterimi eşliğindeki etkileyici sunum-konuşması bitiminde, diğerlerinde olduğu gibi sorular hemen gelmedi salondan, biraz toparlanmamız gerekti ve akabinde soru-yanıt bölümünün de en uzununu yaşadık.

 

Ve sorular bitmiyordu ancak zamanı bitirmiştik. Neredeyse yedi saat su gibi akıp geçmişti. Son bir kapanış ve genel değerlendirme için üç değerli konuşmacımızı bir masa etrafına alarak biz dinleyicilerle karşılıklı son sözler söylendi, görüşler alındı. Konuşulacak çok şey vardı, tekrar biraya gelmeliydik, başka yerlere de gitmeliydik ve bunun için organize olacaktık.

Şimdi bu yazdıklarım bunun ilk adımıdır. Arkasını getireceğimize inanıyorum. Mekan ve bağlantıları organize ederek ben, belki de en kolay işi yaptım. Bunu değerli hale getirenler ise öncelikle bu davete icabet eden tüm dinleyiciler, okurlar, dostlar, arkadaşlar, sizlersiniz. Daha sonra, günümüzün betonlaşmış kültür-sanat dünyasının içinde varlıkları bize umut veren hesapsız, pazarlıksız, dürüst, düzgün kültür insanlarından olan Arslanoğlu, Albayrak ve Kara’dırlar.

Mehmet Harma  


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
  • mehmet harma

    mehmet harma 19.01.2017

    Bir daha ki sefer daha kalabalık olacağız eminim, tanışmak ve görüşmek üzere selamlar

  • Ateş Benli

    Ateş Benli 19.01.2017

    Elinize sağlık katılamadık ama umarım gelecek toplantılara katılma fırsatımız olur.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.