Nuray Mert “tu kaka” da Cumhuriyet gazetesi çok mu süperdir?

Nuray Mert “tu kaka” da Cumhuriyet gazetesi çok mu süperdir?

Tatsız şeyler yazacağım. Ama bu benim görevim.

N. Mert Cumhuriyet’ten atılmış diye zafer kazanmış gibi sevinenler var. N. Mert atıldı ve Cumhuriyet gazetesi kurtuldu öyle mi!

Atılan kimdir? N. Mert’i biliyoruz.

Peki atan kimdir? N. Mert’in artık yazmayacağı Cumhuriyet gazetesi nedir?

1. “N. Mert bu yazıyı niçin yazdı?” sorusu, doğru soru değildir.

N. Mert’in cehaleti, acınası bilgisizliği bu yazıyla başlamamıştır. Bu konuyu daha önce defalarca yazmıştı. Radikal gazetesinde “Bilim Budalalığı” başlıklı cehalet dolu yazının tarihi 2007 idi (1).

Yazdığı şey yeni yazdığı yazıyla aynıdır. Cumhuriyet gazetesi N. Mert’e yazmasını teklif ettiğinde N. Mert yine böyleydi. N. Mert’in bakışı ve bilgisizliği hiç değişmemiştir (2).

*

2. Doğru soru “N. Mert Cumhuriyet’te bunca zaman nasıl yazabilmiştir?” de değildir. N. Mert ne olduğunu hiç saklamamış baştan beri hiç değişmemiştir. N. Mert’i “çeşitlilik” diye gazeteye davet edenler, şimdi onu niçin atmaktadır? Cumhuriyet’in okur kitlesinin eleştirisi N. Mert’ten çok onu “çeşitlilik” diye gazeteye alanlara yönelik olmalıdır.

*

3. Açıklamaya göre Cumhuriyet, N. Mert’i “yayın ilkelerine ters düştüğü gerekçesiyle” atmış (3). Bu yayın ilkelerinde “…”Aydınlanma" yolunda, aklın bağnazlıktan… bağımsızlaşması...“ gibi ifadeler vardır (4).

Cumhuriyet yönetim kurulu, gazetenin astroloji sayfasını bu ilkelerin neresinde görmektedir (5)?

ASTROLOJİ SAYFASI OLAN BİR GAZETE, EVRİM TEORİSİ CEHALETİ NEDENİYLE

YAZAR A-TA-MAZ. Bu durum, en az N. Mert’in cehaleti kadar gülünçtür.

Cumhuriyet gazetesi, kendi yayın ilkelerine önce kendisi uymalıdır.

Yok eğer astroloji sayfası bu ilkelere uygunsa, N. Mert o köşede sonsuza dek yazmalıdır; N. Mert’i atamazsınız.

*

4. N. Mert, hep kazanan tarafta olmuştur. Radikal, Birgün, Cumhuriyet… İşleviyle tutarlıdır; muhalefette durarak iktidarı desteklemek… Yazıları hiç kesintiye uğramadan bu toplumun, özellikle de muhalefetin aklına boca edilmiştir. Bu “mağduriyet” bile ona sıçraması için bir vesiledir. Geçmişte çok olmuştur; onlarca yazar hapisteyken “düşünce özgürlüğü ödülü”nü, bunca yıldır ne kadar uğraşsam da herhangi bir düşüncesine bir türlü rastlayamadığım Elif Şafak’a vermişlerdi.

N. Mert de bu “mağduriyet”inin karşılığını mutlaka alacaktır.

*

5. N. Mert Cumhuriyet’ten atılmıştır da kalanlar kimlerdir?

Daha birkaç yıl öncesine kadar savaş çığırtkanlığı yapan, Ortadoğu’da ABD tezlerinin gönüllü stratejisti Aslı Aydıntaşbaş, “daha mı az N.Mert”’tir?

“Yetmez ama Evet”in yıkılmaz ismi, Birikim ideoloğu Ahmet İnsel “daha mı az N. Mert”’tir?

Aydın Engin daha mı az Nuray Mert’tir?

*

6. Venezuela ile ilgili bütün ABD klişeleri ile yazı yazan külyutmaz yazar Cumhuriyet okurunu niçin rahatsız etmemektedir? (6)

Suriye’de NATO ve Soros destekli cihatçı “sivil savunma örgütü!” Beyaz Kasklılar karşısında “gözyaşlarını tutamayan” Zeynep Oral’ın yazısı Cumhuriyet okurunu niçin rahatsız etmemektedir? (7)

Ahmet İnsel, Aslı Aydıntaşbaş, cihat destekçisi yazar, astroloji sayfası vs normal de tek sorun N. Mert miydi?

Sahi Nuray Mert’in suçu nedir?


 

Taylan Kara

taylankara111@gmail.com


 

Kaynaklar:

1. http://www.radikal.com.tr/yazarlar/nuray-mert/bilim-budalaligi-828153/

2. http://www.insanbu.com/taylan-kara-Haberleri/188-nuray-mert-kadir-misirlioglundan-ne-kadar-uzakta-

3. http://www.birgun.net/haber-detay/cumhuriyet-nuray-mert-in-yazilarina-son-verdi-173993.html

4. http://www.cumhuriyet.com.tr/yayin_ilkeleri

5. http://www.cumhuriyet.com.tr/astroloji_burc_yorumlari

6. http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/799968/Venezuella__bir_ulkenin_cokusu.html?utm_source=partners&utm_medium=gazeteoku.com&utm_campaign=feed

7. http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/636525/Heeey_icerdekiler__Sesimizi_duydunuz_mu_.html


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle.
 • Kemal Kerimoğlu

  Kemal Kerimoğlu 07.09.2017

  Açıklamanız için teşekkürler. Kasti olduğunu düşünmedim zaten. Zamanlama kaçınılmazdı belki. doğrudur . Ama yine de bence bir zamanlar bu iktidara hizmet etmiş bu insancıklar gibi.. sonunda totaliter bir iktidarın işine yarayan yazılar yazmayı eminim siz de istemezsiniz . Saygılarımla

 • taylan kara

  taylan kara 27.08.2017

  3. Ancak birilerinin bunları yazması gerekiyor. Tam da şimdi şu an yazması gerekiyor. İçinde bulunduğumuz duruma hangi evrelerden geçerek ve nasıl geldiğimizin anlaşılması gerekiyor. Bunu anlatırken de yukarıda adını saydığım ve saymadığım liberallerin adını ve bu sürece katkılarını belirtmeden bunu yazmanın olanağı yok. Cumhuriyet gazetesindeki astroloji köşesini 2 yıldır hiç kimse yazmadı (gören varsa belirtebilir). Hatta linkini verdiğim halde hala inanmayıp beni yalancılıkla suçlayanlar oldu. Suriyedeki cihatçı örgütü öven yazarı konu eden toplam 5 yazı bile çıkmadı. Bunları kim ne zaman yazmayı bekliyor? Beklemiyorlar, konu bile olmayacak çünkü. Eleştirinizin altındaki insani duyguyu anlıyorum, haklı da buluyorum. Ancak "gerçeğe sadakat" ilkesini her ilkenin üstünde tutuyorum. her erdemin bu tabandan yükseldiğine inanırım. Eleştirinizde vurguladığınız durumun bütün risklerine rağmen bunu yazmamın nedeni budur. Umarım amacımı yeterince anlatabilmişimdir. Saygılarımla

 • taylan kara

  taylan kara 27.08.2017

  2 Şu an E.Şafak, E. Can, C.Dündar yurtdışında kaçaklar. A.Altan, M.Altan hapiste. A.İnsel, A.Aydıntaşbaş, Cumhuriyet gazetesi nedeniyle mahkemelere bulaşıklar. Ali Nesin'in matematik köyüne yıkım kararı verildiği için "mağdur". H. Cemal, B. Oran, M.Belge hakkında davalar var, bu nedenle "mağdurlar". O.Pamuk tehdit ediliyor bu nedenle "mağdur". E. Mahcupyan danışmanlıktan atıldı, mağdur. "Kemalizm Türk Naziliğidir" diyen S.Nişanyan kaçtı, o da mağdur. "T.Özkan ve Balbay hapiste yatmalıdır, buna çok seviniyorum" diyen P.Mağden gazetesinden kovuldu, o da "mağdur". Radikal kapandı, Taraf kapatıldı... Yukarıda saydığım bütün kişi ve kuruluşlar yıllarca bu iktidarı vahşice destekledi, nice haksızlıklara göz yumdu. Söylemek istediğim şu: Eğer "zamanlama"yı dikkate alırsam benim bu kişilerin geçmişte iktidarla olan ilişkilerini ve tutarsızlıklarını hiç yazmamam gerekiyor, çünkü değişik düzeylerde her biri şu an "mağdur". Bunları yazmanın hiç hoşuma gitmediğini bilmenizi isterim. +++

 • taylan kara

  taylan kara 27.08.2017

  1 Değerli Kemal Kerimoğlu, Yeni Şafak ya da İ.Karagül ile ilgili yazma gereği duymam, çünkü bu konuda benim hitap ettiğim okur gruunda bir kafa karışıklığı yoktur. Benim etkilemek istediğim okur kitlesi, bu kaynaktan etkilenmez. Oysa azımsanmayacak sayıda okur kitlesi Cumhuriyet gazetesinin hala Cumhuriyeti ve Kemalizmi savunduğunu zannetmektedir. Bu yazı ve son N.Mert yazısı bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için yazılmıştır. Cumhuriyet bu haliyle bir Taraf-Radikal gazetesidir. N.Mert yazısını yazdığımda bu yazıyı da yazmak zorundaydım çünkü birçok okurda "N.Mert atıldı, Cumhuriyet kurtuldu" diye bir yargı oluşmaktaydı. Bu yazı olmadan N. Mert yazısı eksik kalırdı. Zamanlama eleştirinize gelince: Evet yazı yazarken bunu dikkat alırım. Ancak bu durumda N.Mert yazısını da yazmamam gerekirdi çünkü şu an "mağdur". Benim yazılarımda çokça konu ettiğim liberaller yıllarca iktidarı destekleyip sonrasında işlevleri tamamlanınca, bir kısmı iktidar tarafından cezalandırıldı. +

 • Kemal Kerimoğlu

  Kemal Kerimoğlu 25.08.2017

  Yazdıklarınız doğrudur. Sosyalist, dürüst bir bakış açısı ile. Ama Yeni Şafağın meczupları için de mesela İ. Karagül için yazmayacaksanız. N. Mert için de yazmalı mı. İktidarın topun ağzına koyduğu bir gazeteye bir tekme de benden. Bunu anlayamıyorum. Bağışlayın.

 • Ilknur Arslanoglu

  Ilknur Arslanoglu 11.08.2017

  Biraz facebook düzeyli olacak yorumum ama "çok güzel, eline sağlık kardeşim" diyeyim

 • Yakup Cemil

  Yakup Cemil 10.08.2017

  Belki de asıl soru şu olmalı cumhuriyetin suçu ne? Nadiler döneminden İlhan Selçuk dönemine kadar katı kemalist olmakla yeniliğe kapalı olmakla eleştiriliyordu, sonra Hasan Cemal geldi gazete biraz renklendi en son can Dündar geldi ve bu liberalleri gazeteye doldurdu, Ahmet inseller Nuray Mert'ler cumhuriyette olmamalılar bence, cumhuriyet ideolojik bir gazete olarak kalmalı tabii farklı görüş ve farklı renkler olmalı ama kurucu ilkelerinden ve ana hedefinden sapmamalı Nuray Mert'in son yazısı cumhuriyette yayınlanacak bir yazı değildi...

 • Cema Öztürk

  Cema Öztürk 10.08.2017

  Cumhuriyet gazetesi eğer ki ulusal bağımsızlık ve eleştirel aklın özgürlük e t i ğ i n d e n vazgeçmeyecekse eğer sermayenin satın alma özgürlüğünden başka da hiç bir temel insan hakkını savunmayan liberallerden ve siyasal Islamcı lardan uzak durmalıdır. Bu güne kadar cumhuriyet ve demokratik değerler için hiç bir bedel ödememiş olanların bundan böyle muhalefette görünüp iktidara destek verme kurnazlığına kimse inanmayacaktır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.