“Hükmet Britanya” sloganını bir “komünist” yayında görmek hiç mümkün mü? Burası Türkiye, mümkün ve şaşırmıyoruz.

“Hükmet Britanya” sloganını bir “komünist” yayında görmek hiç mümkün mü? Burası Türkiye, mümkün ve şaşırmıyoruz.

Reklam konusunu kaç yılda kaç kez gündeme getirdim, kaç kez uyardım onları. Cevap vermediler. Bazı yandaşları bazı geçersiz bahaneler ileri sürdüler. Bunların kasten yapıldığını düşünmek artık paranoya sayılmamalı.

TKP’nin Atılım dergisinde böyle bir şeyi hayal bile edemezdiniz. Ama soL haber sitesinde kanıksanmış durumda. Aşağıdaki örneklere bakınız. Pek çok sol yayın böyle çıkıyor.

Kanıksanmış skandal. Suç topluca işlendiği için kimse fark etmiyor bile. Sadece yarım saatimi verdim, Birgün, soL ve Evrensel internet sitelerinde gezindim ve fotoğrafladım. Dün Birgün’deki skandal reklamları gösterdim, bugün sıra soL’da.

Bunlar subliminal mesaj değil artık, eşik üstü mesajlar. Yakın zamana dek ben bile her uyarışımda “Bakın” diyordum, “Yazdıklarınızın içeriği ile bu reklamların yan yana durması çok ciddi bir tutarsızlık gösteriyor. Bu samimiyet düzeyiyle kimseyi anti-kapitalizme ikna edemezsiniz!” Cevap vermiyorlardı.

Fakat sorunu “samimiyetle” sınırlı görmek saflıkmış. O aşamayı çoktan geçmişiz. Yapıcı eleştiri deniyorum, olmuyor; arkadaşlar, dostlar… diyorum.. sökmüyor. Ne yanlarına baksak, o reklamdakiyle uyumlu bir işbirliği içindeler düzenle. Bu reklamlar apaçık emperyalizm-kapitalizm propagandası… Reklam kapitalizmin kokaini, eroinidir, can suyudur. Reklam beyin yıkamadır. Girdiği her yerde önce bunu kabul edenin, sonra görenin beynini yıkar. Nettir, tartışmasız…  

Denecektir ki…

Bu yayınlar o reklamlarla ayakta duruyor. Batsınlar mı!

Evet, batsınlar… Olmaz olsunlar… Bu şekilde alıştıra alıştıra kapitalizm ruhunu yayacak, emperyalizm sempatisi işleyeceklerse; gençleri, çocukları böyle zehirleyeceklerse… Paragözlüğü, boş kafalı tüketimciliği her gün meşrulaştıracaklarsa… Sosyalistliğin en temel kurallarını hiçe sayarak yetiştirdikleri liberal kuşaklar, “en birinci solculuk” adına, her iyi filizi büyümeden ezecektir. Paran kadar değerlisin ideolojisinin gençleri hiçbir kıymeti bilemeyecektir.

Devrimci Yol, Atılım, Halkın Kurtuluşu… Bunları basan ve ölüm pahasına dağıtanlar, şimdiki “solcu”lardan kat be kat yoksuldu.   

Üstelik şimdikiler internet yayını. Masrafları pek az.

Yazmıştım ki soL’daki arkadaşlara: “O reklamları koymayın. Oradan ne gelir elde ediyorsanız, söz veriyorum. Kampanya yapacağım, o parayı size bulacağım.” Cevap vermediler.

Diyecekler ki, yine bir açık bulduğunu sandı, hep solculara yüklenir, gene aynısını yapıyor... Solculara mı? Açık bulmak mı? Kapalı bir yerleri var mı? Kardeşler uyanın artık, bu tarzın sol falan olmadığını, daha kaç alandan, kaç örnekle anlatacağız?

Güldür Güldür’deki Eşofmanlı Şevket Hoca gibi, her bir lanet şeyle tek tek anlattık. Sınıf temeliyle anlattık, PKK-HDP ile anlattık, ajanlarla anlattık, medya ile anlattık, üretimle - tüketimle anlattık, edebiyatla -  sanatla, tıpla – sağlıkla, sporla anlattık… Solcu diye bildiklerinizin kahir ekseriyetinin orta sınıf kapitalizm-emperyalizm bağımlısı olduğunu bin kere kanıtladık.    

Sahi bu reklam veren kapitalistler salak mı? Beş kuruşun hesabını yapan bu patronlar enayi mi? Demek ki bu reklamların o yayınlarda alıcıları var… Ki, bütçe ayırıyorlar.  

Reklamları koyarız, kendi bağımsız çizgimizi koruruz! Hayır efendi… O reklamı koyunca yayının bu artık. Asıl ötekiler göz boyamaca, kandırmaca.  

Kaan Arslanoğlu

İŞTE 10 DAKİKA İÇİNDE SEÇİLİP BELGELENMİŞ BİRKAÇ REKLAM

Savaşı ve emperyalizmi sevdirmek için yaygınlaştırılan bir internet oyunu. Yaygınlaştıran gruplardan biri de komünistler!

 

Bir filmin Kore savaşını nasıl çarpıttığını anlatan bir yazı. Sağ yanda savaşı ve ABD'yi sevdirmek için hazırlanmış başka bir internet oyununun reklamı.

 

Yine aynı filmin içine reklam ögeleri yerleştirildiğinden bahsediliyor. Bu olumsuz bir şeymiş. Yazar haklı. Reklam sanat için kötü bir şeymiş galiba. Fakat sağ yandaki görüntü ne öyle? Reklam değil şaka mı? 

 

"Kapitalizmde sorunlar çözülmez" Ee, "komünist" bir yayın ne de olsa. Böyle denmesi gerek. Müşteri böyle istiyor. Fakat aynı müşteri gerçek hayatta kapitalizm istiyor, mal, mülk istiyor. Validebağ konakları neden olmasın! Fiyatlar uygun, bir gezmekte yarar var. Azgın yapılaşmaya karşı eylemlere selam, yapı reklamlarına devam. 

 

Büyük efendinin bayrağı ile komünist tur sona ersin. 


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle.
  • Varol UŞSAL

    Varol UŞSAL 11.11.2017

    Aslında bir cevap verememiş olmaları bile durumun yanlışlığını gösterir vaziyette. Bana göre sosyalist oluşumlarda gönüllülük esastır. Yaptığın iş için ücret talep etmezsin, organizasyon, gazetecilik işleri vs. Tabii bunların dışında başka giderler olacak ve o giderlerin karşılanması için bir şeyler yapılmalı ancak dediğiniz gibi giderlerin karşılanması için yapılanlar genel tavır ile tezat oluşturmamalı. Tıpkı sanat filminde reklamı eleştirdikleri gibi reklam koymalarının kendilerine gölge düşürdüklerinin farkına varmalılar. Yanlış hatırlıyorsam düzeltin, sol gazetesini çıkardıklarında yalnızca şarap, kitap gibi şeylerin reklamını almaya karar veren düşünce nerede şimdiki nerede?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.