PKK Durmadan İşçi Öldürüyor, Sol Yayınlar Reklam Peşinde Zaytung’la Yarışıyor

PKK Durmadan İşçi Öldürüyor, Sol Yayınlar Reklam Peşinde Zaytung’la Yarışıyor

Sol yayınlardaki reklam rezaleti üstüne önce Birgün, sonra SoL’u ele aldık, sıra Evrensel internet sitesinde.

Bu konudaki ana görüşümü öğrenmek istiyorsanız lütfen önceki iki haberden birine giriniz, yazı gayet kısadır.

Önce de belirttiğim gibi yıllardır üstüne gittiğim, ama muhatap bulamadığım bu konuda, geçen hafta bir gün, öğlen sıralarında sadece yarım saatimi verdim ve gördüklerimi fotoğrafladım. Üç günlük bu dizideki tüm fotolar, işte o yarım saat içinde alınmadır.

Sol kanattaki reklamın trajikomikliği bir yana, Evrensel’e girdiğim o 10-12 dakika içinde tuhaf ve trajik bir haberle karşılaştım.

11 Ekim günü İzmir Tüpraş’ta bir patlama olmuş ve 4 işçi hayatını kaybederken, iki işçi de yaralanmıştı. Olay gaz sıkışmasına, iş kazasına bağlanmış, savcılık soruşturma açmış, bazı yetkililer gözaltına alınmıştı. Evrensel, işte o dakikalarda patlamayı TAK’ın üstlendiğini duyurdu.

Ben de hemen yine Evrensel’de aynı haberin daha önce nasıl verildiğine baktım. Sol yayınlar ülkenin en büyük sorunlarından biri olan İş Cinayetleri konusuna biraz önem verirler, ama hiç yeterince değil. Siyasi gündem onlar için işçi hayatlarından çok daha önde olmuştur. Fakat Evrensel’de bu habere oldukça geniş yer ayrılmıştı. Fırsat bu fırsat her konuda olduğu gibi AKP adamakıllı suçlanıyor, patronlar ve düzen yerden yere vuruluyordu. Güzel! soL Portal’a döndüm. Tüpraş işçileriyle, bu iş cinayeti nedeniyle geniş bir röportaj yapılmıştı. O da çok iyi! Tekrar Evrensel’e girdim. O 10 dakika içinde haber silinmişti. Niye bilmiyorum.

Onca iş cinayeti tantanasından sonra katliamı TAK üstlenince henüz hiçbir sol yayında bu konunun üstüne gidildiğini görmedim.

Yine reklam konusuna dönelim.

İşte Evrensel’den, bu TAK olayından da canım sıkılmış halde verebileceğim 3 tuhaf örnek:

Kaan Arslanoğlu

Arsa yağmasına karşı bir eylem haberi. Üstte de arsa yağmacılarının reklamı. Daha fazla söze gerek yok. Alttaki siyah şeritte İzmir patlamasını TAK’ın üstlendiği duyuruluyor.

 

Sağda siyasal dinciliğe karşı bir haber. Yetkileri artan müftülerin maaşları da artacakmış. Sol tarafta koskoca Umre reklamı. Siz neyle ilgiliyseniz bilgisayarınızda onun reklamı çıkıyor diye bir de karşı saldırı yapmaz mı bu “sol” medyacı reklamcılar. Yahu bir kez de Umre’ye gitmeye heves etsem, böyle sitelere girsem.

 

TAK’ın üstlendiği Tüpraş patlamasıyla ilgili daha önce yapılmış haberlerin başlıkları. Ya katliamı PKK yapınca vicdansız solun tavrı?   


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle.
 • Mülayim Sert

  Mülayim Sert 24.11.2017

  Mesele elbette bu yayınların reklam alıp almaması ama belli ki bazı insanlar çıkan reklamları kişisel arama geçmişi ile ilişkilendirmiş. Meselenin bu olduğunu düşünüyor. Kişisel arama geçmişinden bağımsız olarak reklamları görmek isterseniz private browsing yapabilirsiniz. Mesela Google Chrome kullanıyorsanız incognito mode da bir sayfa açıp bu sitelere bakabilirsiniz. Ben baktığımda bana kara cumaya özel makyaj ürünleri ve ayakkabı ilanları çıktı. Sitende kapitalizimden vs. bahset sonra tüketim kültürünü teşvik et! Kandırılmak diye buna denir. Ayrıca zihninizi fazla kirletmemek için browser unuzda Adblock türü, reklamları bloke eden bir bir yazılım kullanın diyeceğim ama bu seferde bu siteleri hazırlayanların bilinçsizliğini göremeyeceğiz daha fazla kandırılacağız. Yine de aşırı rahatsız edici olduğunda kullanabiliriz. Ayrıca bir protesto yolu olarak ta düşünülebilir. Diğer tüm siteler için de reklamları bloke edin, zihninizi kirletmeyin.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 24.11.2017

  Vicdansız, katliamcı solcularda zaten etik aramıyoruz. Aşağıdaki yorum da zaten düzeylerini gösteriyor. Sol diye göstermeye çalıştıkları PKK nın sürekli işçi öldürmesi onlar için hiç önemli değil. Yeter ki işbirlikçi solculuklarını yapabilsinler. Sol gazetelerde emperyalist şirketlerin, bankaların, talancı mütahitlerin reklamlarının çıkması da önemli değil. Yeter ki var olsunlar, faşistlik yapabilsinler. Reklamı alanı değil göreni suçlamak ise tek dayanak noktaları. Bu kişi o reklamı niye görüyor? İncir çekirdeği akıllarına gelen tek şey bu. Bu yayın organları satın alındıkları için görüyor, o kadar basit. Bizim sitede bunu göremezsiniz. Bu zırcahil de tıp bu değil kitaplarımızdan da haberli değil tabii, pek çok solcu vicdansız gibi. Bizim ilaç şirketlerinin adamı doktorlar olduğumuzu ima ediyor. Satılmış doktor arıyorsa kendi okuduğu gazetelere baksın. Bu karanlık güruhla işimiz zor. Ama peşlerini bırakmayacağız. Böyle kıvrandıracağız işte.

 • Arif Atak

  Arif Atak 24.11.2017

  Ben sol gazetesinde de evrensel'de de kitap ve bitkisel ilaç reklamı görüyorum. Ev mi arıyorsunuz hocam, hayırlı olsun... İnternetten tatil ayarlayıp gittiyseniz umre reklamı çıkıyor olabilir. Bu gazetelerin geliri reklam, reklamdan vazgeçse çalışan kalmaz. Siz doktorsunuz, masanızda, odanızda, kaleminizde ilaç reklamı olur hani. Kongrede, toplantıda ilaç firması temsilcisi ile kolkola solcu düşüncelerini açıklarlar bazen. Asıl geliri, maaşı reklamsız da düzenli yatıyorken hem de. Rahat işlerini, kariyer planlarını, rektörleri şaibeli üniversitelerdeki koltuklarını bırakıp ücretsiz gazete, dergi çıkaran eski solcular nerede. Gözlüğünüzü çıkarıp bir daha bakın.

 • Mete Demirtürk

  Mete Demirtürk 21.11.2017

  Haklısınız Kaan Hocam. Bazen hızlı tarama yapıyorum, onun dikkatsizliği. 8 Kasıma döndüm: "Bir günde 1464 okur giriş yapmış, en iyi en iyi ikinci dereceyi yaptık geçen perşembe." cümlesini mutlulukla okuduktan sonra, hızlıca geçtiğimi anımsadım. Sorun benim dikkatsizliğim olsun değerli Hocam. Saygılar...

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 20.11.2017

  İnsan Bu Okur Grubu'nda (Face sayfası) 8 Kasım'da bunu duyurduk değerli dostlar. Yayına en az birkaç hafta ara vereceğimizi söyledik. Sizler de Değerli Yusuf Bodur ve Mete Demirtürk dostlarımız buna "beğen" yapmışsınız. Şimdi "bir açıklama" diyorsunuz :) Duyurmuşuz işte. Ara vermenin bugüne kadarki nedeni pratik. Bu sabaha dek Daha çok Diyabet Haftası nedeniyle yoğun bir şöförlük pratiği yaptım, çok yoğundum. Ama asıl nedeni kafa dinlemek. Bir başka nedeni yazar ve okurlarımızın kafasını dinlendirmek. Bazı şeyleri düşünmeleri için fırsat vermek. En azından niye yayın kesildi diye soru sormalarını sağlamak. Bir problem mi var? Yoksa çok mu problem var? Yoksa problem falan yok mu? Bu yayın çıkmasa veya uzun süre ara verse ne olur. Ne değişir hayatımızda. Bunları belki sorgulamak. Eski yazıları gözden geçirmek, okunmayanları okumak. Gibi.. gibi.. Belki tamamen uçuk beklentiler... Her neyse. Yayın bir haftaya kadar yeniden açılır sanırım. Saygılar sevgiler.

 • Mete Demirtürk

  Mete Demirtürk 20.11.2017

  Teşekkürler seslenişinize sn. Y. Bodur. Kaan Hocam, bir anormallik yoksa, yorumların dışında neden dondu site? Minicik bir açıklama lütfen! Saygılar...

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 20.11.2017

  Hu kimse yokmu..Kış tatilindemiyiz. Öykü , şiir dahi göremez olduk..Şahsen hareketsizlikten çok rahatsızım ,tiryakilik derecesinde takip ettiğim sitenin canlı günlerini özledim...Saygılar.. Hasretler.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.