Bizden Birkaç Haber

Bizden Birkaç Haber

İKTİDARIN MUHTEŞEM GÖRGÜSÜZLÜĞÜ İLE MUHALEFETİN USANDIRICI EMBESİLLİĞİ YAPIŞIK KARDEŞ… ARADA SIKIŞTIK KALDIK…

Facebook hesabımı en az bir ay süre için dondurdum. İnsan BU’nun hesabını resmen dondurmadık, ama fiilen onu da donduruyoruz.

Nedeni, bir süre için o curcunadan, o ciddi akıl travmasından uzak kalmak… Beynimize kendini tamir için vakit kazandırmak. Sonrasında nasıl ve ne zaman dönerim; sosyal medya zararlarından korunmak, faydasını artırmak için ne önlemler geliştiririm, bu süre zarfında onu da düşünürüm, belki bir çözüm bulurum. Fikri olan söylesin. 

İktidarın küstahlığı kadar muhalefetin düzeysizliği de sosyal medya aracılığıyla beynimizi sıkıştırıyor. Ama ne sıkıştırma… Daha önce benzerleri defalarca yaşanmamış gibi yine seçim tiyatrosunu sahneliyorlar.

Muhalefet ileri gelenleri maddi-manevi mamalanmış, taban pastadan pay kapma derdinde, akıl, mantık, bilim, bilgi işlemiyor. Yüz kere gerekçeleriyle anlattık: CHP ve ötekiler HDP ile omuz omuza görüntü verdikleri sürece AKP-MHP bloğu iktidarda kalır. Kime anlatsak “BEN AYNI FİKİRDE DEĞİLİM, SENİN GİBİ DÜŞÜNMÜYORUM” diyor. Bu bir fikir, bu bir düşünce, bu bir teori değil. BU TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAYRAĞININ KIRMIZI-BEYAZ OLDUĞU KADAR SOMUT, KAYA GİBİ, SOPA GİBİ MADDİ BİR GERÇEKLİK…

İktidar – Muhalefet oyunu oynanıyor, kazananın önceden belli olduğu bir trajikomedi. Bunu niye göremiyor muhalefet tarafı? Embesillikten diyeceğim ama, şefler embesil falan değil. Onlar açıkça satın alınmış… Bu fikir zannettikleri nöron aktiviteleri, bazen iktidarca, çoğu kere emperyal güçlerce kulaklarına fısıldanan emirler sadece. Herhangi bir özgün korteks ürünü değil. Tabandakiler bile biliyor bunu aşağı yukarı. Ama tezgahı gösterince refleks olarak sana düşman kesiliyorlar.

Çünkü figüran olarak bile o sahnede yer aldılar mı, kendilerini bir değer sanıyorlar. Niye giriyorsun bu seçime? Neden belli: Nemalanmak. Bu arada başrolün ebedi AKP’ye verildiği sahnede ara sıra görünmek, oyunun parçası olmak.

Madem Face’e ara verdik, daha önce o sayfalarda paylaşıp da burada yayımlamadıklarımızdan iki örneği, belge diye bulunsun, buraya da koyalım:   

AKP-MHP CEPHESİ MİLLİ Mİ? Tayyip Erdoğan her zamanki gibi bağırıp çağırıyor, ona buna hakaret ediyor, tehditler savuruyor. Düşmanlık ve kin körüklüyor, milleti bölüyor. Bu şekilde tabanını canlandırıyor (bilimsel karşılığı: Arousal). Bu arada üfürükten muhalefet içinde hafif kahramanlar yaratıyor, bu kahramanları tokatlayıp güç gösterisi yapıyor. Sosyal medyadan başka direnci bulunmayan muhalefet feyste, twitte köpürüyor, muhalefet ettiğini sanıp tatmin olmaya çalışıyor. İktidar onu daha ilerisine kışkırtıyor.

Ama bunu yapacak gücü olmadığını biliyor. Onu iyice DEPRESYONA gark ediyor. Muhalifler daha da saçmalamaya başlıyor. Muhalefetin bir kısmı ise iktidara her fırsatta destek atıyor. Sebep? Millilik, bölünme ve terör tehdidi.

Peki bu iktidar milli mi? Sınır, bayrak, güvenlikte askeri açıdan evet! Şimdilik, başka hesaplara girmezse. Diyecek şey yok. Peki ekonomide? Bu iktidar esasta, yani ekonomide Amerikan milliyetçisi. “Dış Güçleri” zaten en çok bu ilgilendirir. Sosyal hayatta? AKP-MHP Arap milliyetçisi..

Fakat sonunda yine seçime gireceğiz, hem iktidar hem muhalefet kazanacak. Yağma ekonomisidir esas olan. Yağmadan herkes gücü oranında pay alacak. Herkes iktidarı paylaşacak. Tabii en başta AKP olacak.

Bu PKK-HDP belası, muhalefetin bunlarla işbirliği ve bir de muhaliflerin sistemden mamalanması bitmedikçe, bu oyun sürüp gidecek.

Konuyla uzaktan alakalı olan geçtiğimiz günlerdeki BİR yazı… SAKLI SEÇİLMİŞLER ÜSTÜNE: http://www.insanbu.com/Tip-Bu-Degil-Haberleri/729-soner-yalcin-bunu-neden-yapiyor-sakli-secilmisler-gibi-mukemmel-bir-kitabi-ne-maksatla-berbat-ediyor-

TAHMİN DEĞİL, KESİN BİLGİ… SEÇİM SONUÇLARINI AÇIKLIYORUM: CHP kazanacak.. Yüzde YÜZ.. Kılıçdaroğlu’nun her seçim sonrası “biz kazandık” deyişi var ya! Aklınızla alay sanmayın. Onlar gerçekten ve hep kazanıyor. AKP ülkeyi çok acımasız bir talana açtı. Sadece yandaşını, sıradan vatandaşı ortak etmedi bu yağmaya. En tabandan en tepeye muhalefete de iyi pay verdi, vermeye devam ediyor. Muhalif liderler, popüler şahsiyetler bu yağmadan çok daha bol nasipleniyorlar elbette, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyorlar… AKP en başta iktidar. Kazanacak. CHP, MHP, İYİP.. hepsi kazanacak, hepsi iktidardalar. MHP zaten yan koltukta.

Ülkede insan seviyesi tahammülü zorlayacak kadar düştü. Çok düşük düzeyde insanlara düzeylerinin ne kadar düşük olduğunu anlatmak mümkün mü? Hayır, bu olanaksız. Söz gelimi haklı olarak AKP tarafındaki düzey düşüklüğünden her gün kırk defa yakınınan “muhalif” kesimdekilere asıl gerçeği anlatabilir miyiz? Pek mümkün değil. Örneğin Yeni Asır, Hürriyet, Sözcü.. Bu ve buna benzer birbirini izleyen medya-yazar tiplemelerinin buz gibi Amerikan güdümlü oluşlarını, yağma ekonomisindeki kilit rollerini, kendini anti-emperyalist sanan kaç Amerikancı vatandaşa kanıtlayabiliriz? İpuçlarını yüz kere versek bile..

Onları yaratan, işte bu kuyruktakiler; kuyruktakini yaratan kapitalist-emperyalist sistem; o sistemi yaratan işte bu başkan adaylarını belirleyenler, kuyruktakilerle fotoğraf çektirenler… Ucubenin başı nerede, sonu hangi tarafta belirsiz…

O halde felç edilmiş korteksleri bırakıp limbik sisteme seslenelim biraz. Belki bu zihin sefaletinden uyanırlar. Başka bir fikri olan da lütfen yazsın.

Şu da YILMAZ ÖZDİL ile ilgili eski bir yazımız: http://www.insanbu.com/Mizah-Haberleri/460-yilmaz-ozdil-veya-ilber-ortayli-gibiler-akli-geriletiyor-mu-bir-sosyal-psikoloji-arastirmasi

 

MEHMET ESMER’İ KAYBETTİK

Aydınlık hareketinin 80 öncesinden beri profesyonel kadrolarından biri.. Mehmet Esmer’i yıllar önce Düzce’de tanıdım. “Ben” duygusunu içinden atmış nadir insanlardan, alçakgönüllü, özverili ve çalışkan… Kime sorsanız onu böyle tanımlar. Birkaç yıl önce akciğer kanserine yakalanmıştı. Geçtiğimiz hafta yaşamını yitirdi. “İyi insan” karakteri hep aklımızda kalacak. Tüm sevenlerinin başı sağolsun.

Kaan Arslanoğlu


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 04.01.2019

  İyi yıl dileği yapan yapmayan tüm yorumcu dostlara ve dahi okurlara teşekkürler.. Tekrar iyi yıllar. Sevgiyle..

 • ÖZGÜR G.

  ÖZGÜR G. 04.01.2019

  Lütfen her yazıda "Nurullah Ankut hariç" der misiniz? Bu ithamları gerçek muhalefet olarak hak etmiyoruz :)

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 31.12.2018

  İyi seneler

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 31.12.2018

  insan'bu cemâatimizin mübarek noelini kutlar.. Happy New Year'ımızın hayırlara vesile olmasını temenni eder.. 2019 yılı itibariyle, sitemizin isminin: ''ahan da buyrun.. insan bu'' olarak revize edilmesini yüce tâkdirlerinize sunarım.

 • Özgür Coşar

  Özgür Coşar 31.12.2018

  İyi seneler

 • Ahmet cemal çobandede

  Ahmet cemal çobandede 28.12.2018

  Bütün insanbu ekibi ve okurlarına iyi yıllar

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 27.12.2018

  Haklısınız. Sabırla beklerim. Çok özleyeceğim..Yazdığınız her yazının tekrar,tekrar okunabilir olması sanki bu günler için. En derin saygılarımla. Selamlar......

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.