Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

Yeni Medyanın ve Sosyal Medyanın Akla Etkileri

Atomu parçalama teknolojisinin atom bombasına evrilerek yüzbinlerce insanın ölmesine ve radyasyon etkisiyle sakat kalmasına sebep olması .. kimya - biyolojideki teknolojik uygulamalarının ozon tabakasına hasar vererek dünya yaşamını tehlikeye atması ve diğer yönlerden de insan yaşamını zora sokan besinler, hastalıklar ve felaketler üretmesi .. Otomobil ve diğer ulaşım sektörlerindeki gelişen teknolojilerle yaygınlaşan ve hızları artan araçların dünya çapında her yıl 1 milyon civarında insan hayatına kıyması ve bir o kadarını da sakat bırakması .. ve benzeri örneklerde olduğu gibi;


Yeni medya düzeni ve sosyal medyadaki teknik gelişme ve uygulamalar da, insanların sosyal aklının – teknik aklı karşısında aynı güreş sporundaki pehlivanlar gibi; kendi oyunuyla altta kalarak bir defa daha mağlup olmasına sebep oldu.

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Belediye Akademisi salonunda bir üniversitenin sosyal bilim topluluğunca düzenlenen seminerin konusu da bu gündemdi. Seminerde İnsanBu kurucusu Kaan Arslanoğlu tarafından hazırlanarak yapılan sunumda, site yazarlarımızdan İlknur Arslanoğlu ve Nedim Pala da katkıda bulundular.

200 bin yıl önce ortaya çıkan insan aklının bugün oluşan teknolojiye, kentleşmeye ve bunlarla birlikte kalabalıklaşarak bir arada yaşamlarını sürdüren insan yığınlarının akıllarına, bilinçlerine getirdikleri sorunlar, etkiler bu seminerin ana konusuydu.

Özellikle diğer beyin ana modüllerine göre, çok daha gelişmiş olan insan teknik zekasının ve bu zekanın sonucu oluşan teknolojinin; yeni medya diye tanımladığımız internet medyası, sosyal medya, televizyon yayın içeriklerinde oluşturduğu güncel durumun insan aklına olan etkisi örneklerle incelenerek değerlendirildi.

Hepimizin bir şekilde karşılaştığı, kimimizin tepki gösterip, bazılarının da bilerek bilmemezden geldiği ! ‘’ uluslararası sermaye tröstlerinin kurarak beslediği, bir kısmının da yerel hükümet ve sermaye gruplarınca kullanıldığı; yandaş medya, yarı yandaş medya, kapitalizmin batının borazanı yapılar, haber seçerek manüplasyon – çarpıtma yapan, yalan haber üreten, dibini koklayarak ve şaplak atarak kavun karpuz gibi yorumcu seçilen, starlaşmış sunucu- spiker- yorumcu kadrolar barındıran, sisteme uyumlu muhalif, reklam alarak solcu sosyalist yayın yaptığını zanneden oluşumlar teşhir edildi.

Yeni medya düzenindeki tüketime teşvik, yeni yaşam biçimlerinin özendirilmesi ve sevdirilmesi, insan zihinlerinin bulandırılması, boşaltılması .. çukurlaştıran, mafyalaştıran, kurtlaştıran, salaklaştıran diziler.. daha fazla izlenilmesi, daha çok reyting ve reklam girilmesi, daha fazla tıklanması için bu medya altyapılarında teknik ve taktik olarak geliştirilen algoritmalardan, manüplasyon amaçlı tezgâhlardan bahsedildi. 

Moderatör Emirhan Akman yönetiminde Kaan Arslanoğlu tarafından sunulan seminerde, İlknur Arslanoğlu kendi branşındaki daha önce gerçekleştirdiği televizyon röportajı ve konuşmalarındaki değerlendirmelerinden .. sağlık, beslenme, diyet konularındaki izleyicilere medya vasıtasıyla yapılan bilgilendirmelerdeki insan algılamalarındaki tespit ettiği yanılsamalardan, tepkilerinden, izlenimlerden örnekler verdi. 

Medya teknoloji sistemleri konusunda da Nedim Pala; özellikle son yıllarda sosyal medyanın teknik altyapılarında kullanılmaya başlanan ! insan zihninin manüple edilerek, ilgisinin, tercihlerinin, kamplaşmalarının, tepkilerinin yönlendirilmesi teknolojik uygulamalarından bahsetti.

Son bölümde Kaan Bey’in bir yazar olarak irdelediği.. yayın kuruluşunun, medyacı ve yazarın güvenirliği için..

‘’ön plana çıkardığı, girdiği ve girmekten kaçındığı, tartışıp tartışmadığı konular.. sermaye grupları, para, reklam ilişkileri.. samimiyeti, bilgi-haber doğrulamaları, kimleri ve hangi kurum kuruluşları eleştirebildiği.. gibi kriterleri gündeme getirdi.

Nedim Pala

NOT: Sunudaki görseller aşağıda.. Her ne kadar sözlü açıklaması duyulmadan anlaşılması çok zorsa da fikriniz olsun diye ekledik...

 

 


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • Nedim Pala

  Nedim Pala 10.10.2019

  yeni medya ve sosyal medya uygulamalarında, artık spesifik bir uzmanlık dalı haline gelmiş olan insan düşünce ve tepki yönlendirmeleri, siyasi ekonomik manüplâsyonlardan bahsedildiğinde ! çevremizdeki Neo'enteller, aydınımsılar, okumuş yalamış yutmuş cemâatler genellikle bu tekniğin kendilerine işlemeyeceğini kabullenerek, üzerlerine hiç alınmazlar ! Fekât.. istatikler, dünya genelindeki durum, gözlemlerimiz, bunun tersini gösteriyor ? ! son yıllardaki siyasal / sosyal çalkantı ve değişimlerdeki tavır, yanılsama, manüplasyona uğrama istatikleri .. bunlara maruz kalanların ! en çok da bu kesimlerden geldiğini gösteriyor. Tıp, mühendis/mimar, öğretmen/memur, sanatçı .. gibi meslek oda ve sendikalarının günümüz merkez örgütlenmelerine baktığımızda ? yeni medya, sosyal medya araçlarının .. en kapsamlı olarak bu tür sosyal yapılarda etkili olduğunu gördük. son yıllardaki en büyük deformasyon, etkisizlik, işlevsizlik.. bu yapılarda görüldü. atasözümüz teyid edildi ''çok bildiğini zannedenler; en çok yanılanlar oldu''

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 05.06.2019

  Zaten elimizden seyretmekten fazlası gelmiyor. Yalnız gençlere üzülüyorum o kadar. Memlekette bu işlerin ne kadar ucuz olduğunu ilk kez 1990'larda katıldığım bir kongrede görmüş inanmak istememiştim. Toplantılar arasında millet bir masa önünde kuyruk olmuştu. Merak edip masaya gittim. Herkes 1 tükenmez kalem ve bir kıytırık defter için kuyruktaydı. Gerçekten inanamadım. Hani yolda görseniz eğilip almayacağınız bir kalem. Sonraları ilaç mümessillerinden hocalar hakkında hikayeler duydum. Zamanla bu ucuzluğun sağlıkçı akademisyenlere özgü olmadığını gördüm. Her insanın zaafları olabilir elbette. Fakat tekrar yinelersem daha iyi anlaşılırım sanıyorum. Söz konusu olan yolda görseniz almayacağınız bir tükenmez kalem. İyi bayramlar.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 03.06.2019

  ++devam) ya da .. insanlığın yaratılışından beri devam ede gelen .. ademlerin, nuh'ların, musa'ların ..deneyimlerinden de gördüğümüz, çeşitli tarih dönemlerinde defalarca yaşanılan ve bundan sonrada yaşanılacak olan.. nesillerin kavimlerin kıyametinin bir kere daha yaşanacağının kaçınılmaz olduğunu kabul ederek, 'teklif var, ısrar yok diyerek' olmakta olanları ve olacakları bekleyip seyretmek mi ? ?

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 03.06.2019

  holywood'dan örnek vermek pek tarzım değil, ama bu konuda kült olan ve bana çok gerçekçi gelen 20 yıl önceki 'matrix' film teması da buydu ! insanların ezici çoğunluğu yanılsamalar ve manüplasyonlar içinde matrixte yaşıyordu. bir avuç insanda onlara kandırıldıklarını, sahte çakma, yapay dünyada.. sistemin efendilerinin matrix'inin pili (kapitalizmin robotları) olarak kullanıldıklarını, uyanmalarını ve gerçeği, doğruyu göstermeye anlatmaya çalışıyodu ! kapitalizmin bugünkü üst aşaması ve insanlara verdiği teknolojik oyuncaklar, meşguliyetler .. sanal değerler; entel, akademisyen, okur yazar kesimi de matrixte yaşamayı kabullendirip, burada böyle yaşamaya razı etme aşamasında mı ? eğlendiren, haz veren, yapay da olsa tatlı, renkli, eğlenceli matrixlerine karşı çıkarak gerçek dünyayı anlatmak, sanal sahte cennetlerini kötülemek ? ya da kendisinin sağlıklı düşünce yapısında olduğunu zanneden ruhsal hastaya; hastalığını yüzüne söyleyip, -tedavi edilmen lâzım ! demek doğru mu ? ++

 • Ç.

  Ç. 02.06.2019

  Dezenformasyonu önlemek için açılmış olan haber doğrulama siteleri de güvenilir değil. (Bkz: Ziyaret Et) haber doğrulama sitesini destekleyen kuruluş. Bu sitelerde yayınlanmış haberlere de şüphe ile yaklaşmak gerekiyor. Farklı algı yaratmak isteyebiliyorlar.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 02.06.2019

  Hocam ilk bölümde tebrikler ve yaptığınız işin önemi vardı fakat anlaşılan site çok mütevazı övgüleri kaldırmıyor. Biraz da "...ve benzeri örneklerde olduğu gibi; Yeni medya düzeni ve sosyal medyadaki teknik gelişme ve uygulamalar da, insanların sosyal aklının – teknik aklı karşısında aynı güreş sporundaki pehlivanlar gibi; kendi oyunuyla altta kalarak bir defa daha mağlup olmasına sebep oldu" cümlesinde bu gelişmelerde bugün DÜNYANIN yaşamakta olduğu tarihte eşi benzeri görülmemiş AYDIN İHANETİNİN de payı olduğunu belirtmek istedim. İnsanların sosyal zekalarının bu kadar geride kalmasında en alt kademe uzmandan, profesöre kadar bütün aydınların en azından SUSKUNLUĞU var. Bir soru: Galile, "dünya yine de dönüyor" dediğinde DÜNYA üzerinde kaç AYDIN vardı, Galile gibilerin toplamdaki oranı neydi, bugün DÜNYADA benzer bir şeyi yapabilecek kaç aydın var? Not: "Aydın" derken en azından bir konuda UZMAN kişilerden bahsediyorum.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 02.06.2019

  Sevgili Akif, yorumunun ilk bölümu uçmuş galiba. :)

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 02.06.2019

  DEVAM: Oysa AKADEMİNİN bu sorunlara çözüm önerirken bunların ardındaki endüstriyi hiç hitap etmediği görülüyor. Bilim ve Aydınlanma Akademisinin son raporu, gıda tekellerinin etkinliklerine yer vermiş. Türkiye'de tütün tekellerine hitap etmeyen tütün mücadelesinin nasıl fiyaskoyla sonuçlandığını birlikte yaşadık. Bugün Türkiye'de tütün mücadelesi öncesinden daha fazla tütün kullanılıyor. Acaba mücadele yapılmasa ne olacaktı? Bu alanlardaki uzmanların, bu alanlarda yol alınması için tekellere hitap edilmesi gerektiğini AKIL EDEMEMELERİ mümkün mü? Örneğin bir göğüs hastalıkları profesörü, siyasi görüşü ne olursa olsun, bu sektördeki tekellerin etkinliklerini, bu kadar basit bir gerçeği göremiyor olabilir mi? En alt kademe uzmanından, en tepedeki profesörüne kadar BÜTÜN AYDINLARIN, üç kuruşluk menfaatleri nedeniyle ihanet içinde olduğunu düşünüyorum. Tekellere hitap edenler de zaten POLİTİK kimlikleri olduğundan etkili olamıyorlar.

 • Özgür Coşar

  Özgür Coşar 02.06.2019

  Sonbaharda Ankara'ya bekleriz sizleri ve sunumu... Selâmlar, saygılar

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.