S-400 / 5G Teknolojileri, Türk ve Azerbeycan'lı bilim insanları

S-400 / 5G Teknolojileri, Türk ve Azerbeycan'lı bilim insanları

 

Telekomünikasyon teknolojisi, önümüzdeki yıldan itibaren sadece insanların değil, endüstri, tıp, ulaşım, ev kullanım .. gibi cihazların da birbiriyle eş zamanlı, sağlıklı haberleşmesine olanak sağlayan 5G iletişim teknolojisine geçerken ..

ülkemiz akademisyenlerinden  Prof. Dr. Erdal Arıkan, bu sistem ile ilgili “kutupsal kodlar” buluşuyla uluslararası en yetkin kuruluş Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE), en prestijli ödülünü ve dünyanın en büyük telekomünikasyon üreticisi Huawei’nin onur ödülünü kazandı.

Bilkent Üniversitesi öğretim üyeliğini sürdüren Prof. Dr. Arıkan’ın çalışması “Kutupsal kodlar”, bilginin kablolu ya da kablosuz bir iletişim kanalı üzerinden aktarılması sırasında, çevre gürültüsünün sinyal üzerine eklenmesi nedeniyle iletişimde oluşan hata ve kayıplarını sıfıra indirerek haberleşmeyi sağlıyor.

Bu buluş 5G (5. jenerasyon) haberleşme sisteminde devrim niteliğinde bir sıçrama sağlarken, laboratuar ortamında bu yeni buluşun uygulaması da yapılarak, Türk bilim insanı profösörümüzün çok sayıda patent oluşturmasını sağladı.

*  *  *  *  *

Menzili ve teknik özelliklerindeki ayrıntıları ile diğer teknolojileri misliyle geride bırakarak dünyanın en iyi hava savunma sistemi olan, dünya politik stratejik pozisyonlarını alt üst eden S-300 ve S-400 füze savunma sistemlerini tasarlayarak Rus savunma sanayi sektöründe üreten bilim adamı mühendis Prof. Aşurbeyli de  Azerbaycanlı. 

* * * * *

Bu haberleri  hergün yüzyüze olduğumuz klasik holding medyaları, popüler internet siteleri ve uzmanlık alanları bu teknoloji ile ilgili olan akademik yayınlardan, meslek odalarımızın yayınlarından alamadık.

İlkine 1 yıl önce yabancı bir telekomünikasyon şirketinin haber  sayfasından tesadüfen ulaştım. İkincisini de Rus haber kaynaklarından çeviri yaparak yayınlayan sistem dışı bir gazete haberinde gördüm.

Herhangi bir telefon markasının yeni çıkardığı bir ürünün çoğu kullanmayacağımız gereksiz teknik özelliklerini cilalayıp ballandırarak ince ayrıntılarıyla günde üç öğün sitesinden yayınlayan teknoloji sayfalarında rastlamadım.

Beyin kıvrımlarından başlayarak nöronlar arasındaki snaps bağlantılarına kadar batıya hayran ve entegre olarak düşünmeye  yaşamaya çalışmakta olan entelektüel akademisyenlerimizin makale satırları arasında göremedim.

NewYork medya tröstleri takviyeli Tel Aviv üniversitesindeki tarihçi profösör Harari’nin anlattığı 'Sapiens.. Homo Sapiens' hikayelerini kutsallaştırarak yere göğe sığdıramayan, gelecek dünyası için kendi çapında yaptığı yazdığı öngörüleriyle  tarihçi bir akademisyen yazardan ..

teknoloji ve fütürizm gurusu, gelecek bilimcisi ! üreten liberâl  yayıncılarımızın yönettiği internet medya sitelerinde henüz rastlayamadım.

Günümüzün bilim - teknoloji dünyasındaki en güncel ve önemli 2 gelişme nedir ? diye sorsalar ..

bu tür gündemleri iyi kötü takip etmekte olan bizler;

1.si gelecek sene uygulanmaya başlayacak olan ve iş dünyası, insan yaşamı ve endüstriyel uygulamalarıyla çok şeyleri değiştirecek bir gelişme olan 5G haberleşme teknolojisi,

2. si de günümüz savunma teknolojisindeki sistemlerde Rus’ların ulaştığı yeni teknolojik gelişmeler  diyebiliriz.

her iki teknolojinin de en kritik ve kilit noktalarını, Türkiye ve Azerbeycanlı bilim adamları gerçekleştirmiş.

Bizlerin bile ! ! görebildiğini .. entelimsi akademisyen aydınımsılarımızın, demokratımsı teknoloji yazarlarımızın, günde beş vakit yayınladıkları medya haberleri ve sosyal medya mesajlarıyla bizleri aydınlatan !  medya enkırmenlerimizin haberlerinde duyamadım.

Sonunda bu iş de ; benim gibi ayda en fazla bin kişinin okuyabildiği blog yazarına veya uzmanlık konusu bu işler olmayan 'insanbu' sitesine kaldı ?

Yoksa ? ? bu tür nitelikli haberleri duyurması gerekenler, ikinci paylaşım savaşı sonucu yapılan Nato üyeliği ve Atlantik ülkeleri abd – britanya taşeronluğuyla başlayan, 70 yıl boyunca devam eden, batının radyasyonlu enfermasyonuna maruz kalmaları sonucu mutasyon mu geçirdiler ?

Ya da zihinleri ve duyu organlarıyla .. batı ile aynı frekansta titreşerek rezonansa gelme çabalarından dolayı,

Kendi içlerinden.. doğudan, kuzeyden gelenlere .. baktıkları halde göremeyip, duydukları halde işitemeyip ! batı emperyalizminin teknolojik ve kültürel  boyunduruğuna vurulmuş bir davar ! hâleti ruhiyesine mi girdiler ?

Nedim Pala

 

5 G Haberleşme teknolojisi ile ilgili teknik yazı ve Prof. Erdal Arıkan'ın onur ödülü aldığı tören videosu.

http://nedim-pala.blogspot.com/2019/07/5g-iletisim-teknolojisi-nedir-isimizde.html


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle.
 • Recai Kulaksız

  Recai Kulaksız 23.07.2019

  Prof Aşurbeyli'nin tam ismini yazmak istedim, eksik kalmış ya da unutulmuş sanırım. Tam ismi Prof İgor Aşurbeyli. Yazı için teşekkürler. Saygılar.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 22.07.2019

  ben de tşk. ederim Tarık bey. ve Mete bey. / 5G sisteminde, mevcut duruma göre daha yüksek frekans kullanacak, orantılı olarak .. daha sık anten kurulumu olacak. bu konuda 4,5G sisteminde de üretim yapan .. yerli firmamız Aselsan öncülüğünde ULAK baz istasyonları geliştirildi. baz istasyonlarının yerleşimi, ölçümü, radyasyon değerleri tamamen ciddi kurum ve kuruluşların denetiminde olacak. kaldı ki insan sağlığına etki meselesi ; sadece baz istasyon antenleri gücüne, sıklığına, frekansına kalmıyor. hepimizin cebinde (çoğunluğun elinde ve kafa hizasında) bu istasyonlarla sürekli irtibatlı radyasyon üreten telefonlar var. benim fikrime göre; asıl belirleyici olan ; elimizdeki cihazların pozisyonu ! istasyonlar insanlara her şartta uzakta ve yüksekte olacak. ama ? insan vücudunun bir parçası haline gelmekte olan mobil telefonların .. insanlar tarafından kullanım kültürü, kullanım sıklığı - süresi ! çok daha belirleyici olacak diye düşünüyorum.

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 21.07.2019

  Harikasın sn. Pala...

 • Tarık Günersel

  Tarık Günersel 21.07.2019

  Bilgi ve eleştiri için çok teşekkür ederim. Yazınızı paylaşıyorum.

 • DENİZ KARSLI

  DENİZ KARSLI 21.07.2019

  5G ye geçilmesi durumunda baz istasyonlarının 9-10 apartmanda bir kurulmak zorunda olunacağını duydum.Bu da yayılan radyasyondan dolayı ciddi sağlık sorunlarının artacağı anlamına geliyor...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.