Bana Yamuk Yapanların Yamukluğu Er Geç Ortaya Çıkar

Bana Yamuk Yapanların Yamukluğu Er Geç Ortaya Çıkar

Yazı çizi işlerinde uzun süre birlikte çalıştığım bir arkadaş bir kulp bulup terk edip gitmeden önce, benim için şöyle demişti: “Kaan Arslanoğlu nesnel değildir. İnsanlara ve çevrelere kendine yakınlığı veya uzaklığına göre değer biçer.” Bu sözünde onun kast ettiği anlamda çok büyük bir haksızlık vardı. Onun kavrayamadığı anlamda da büyük bir doğruluk.

 

Şöyle ki: Bana yakınlığına, uzaklığına göre değil; haklılık-haksızlık boyutunda, gerçeğe sadakat boyutunda bakarak benimle hiç ilgili olmayan o kadar kavgaya girdim, o kadar kişi ve çevrenin hakkını, hukukunu savundum ki… başta kendisini.. Bu büyük haksızlık. Hiçbir çıkar gözetmeden başka pek çok yazarı tanıtıp öven benden başka yazar ender bulunur. Siyaseten de öyle. Ne çevrelerin, partilerin hakkını savundum, adalet adına. Bana şahsen bir yarar getirmediği, aksine zarar verdiği halde. Örneğin son birkaç aydır niye Vatan Partisi’ni açık haksızlıklara karşı savunuyorum. Bunun bana faydası ne? Zararlarını yaşıyorum.

 

Saldırgan bir yazarım edep sınırları içinde, fevri çıkışlarım çok. Ara sıra çiğlik de yapıyorum. Ama asla plan yapıp hareket etmiyorum, içim dışım bir. Daima hesaplı yazan, içten pazarlıkla tavır alanlar bunu takdir edemez elbette. Hiçbir zaman popülerlik peşinde koşmadım. Bazen gereksiz ve yararsız tartışmalara girdiysem de kafamdaki gerçek adına girdim. Bu eski arkadaşın kast ettiği şey, başkalarına kötü davrananlara bana iyi davrandıklarında taviz vermekse.. susmaksa.. bu konuda en son suçlanacak kişiyim.

 

Fakat başka yönde bir şey doğru. Övünmek gibi olsun. İnsan sarrafıyım. Karikatürdeki gibi yalnız psikiyatrist değilim, yamuktan da anlarım. Berberliğim bile vardır. Ve de insanda pek az yanılırım. Uzunca bir süre içinde ise neredeyse hiç yanılmam.

 

Kişilere ve çevrelere değer biçerken elbette benimle olan ilişkileri de bir ölçüttür. Nesnel bir ölçüttür. Karakterini senin babana göre mi değerlendireceğim! Elbette bendeki verilere göre değerlendireceğim. Bazen de senin hiçbir zaman fark edemeyeceğin çok küçük ayrıntılara göre değerlendireceğim. Bunlar benim için kişilik testlerinden daha nesneldir.

 

Esas sizi ilgilendirecek nesnel ölçütüm… Yazar olarak ölçütüm ise şu: Bu da size nesnel gelmeyebilir, ancak sonuçları on yıllardır test ettiğim için bunlar daha da somut ve nesneldir. 1988 yılından beri yazarım. 30 kadar kitabım pek çok gazete, dergi, sitede çıkmış bine yakın makalem, pek çok konuşmam, tartışmam var. Bir derdi, davası olan, sosyalist bir yazarım. Pek çok dostu ve onun en az beş katı düşmanı olan bir yazarım.

 

Yaşı 45-50 üstü bir kişi beni bilmiyorsa, o kişiden siyasi-ideolojik olarak düzgün bir insan çıkma ihtimali bence çok düşüktür. Çünkü benim için önemli olan değerlerle ilgilenmiyor demektir. Gerçi bunu bilmenin size bir faydası olmaz. Ancak şunu bilmenizin faydası çoktur bence: Bir yazar, bir yayın, bir parti… Beni bildiği halde bilmezden geliyorsa… O yamuk oğlu yamuk, yamuk kızı yamuktur… Yıllar, on yıllar içinde başka olaylar, olgularla sınıyorum: Hep doğru çıkıyor…

 

Çünkü ben sadece roman yazmıyorum… Sadece tek konuda yazsam, o konuyla ilgilenmeyenler benim yazılarımla ilgilenmeyebilir. Ancak Türkiye’de eğer en önemli konu siyasetse… Bunun felsefesini, psikolojisini, pratiğini, ahlakını tam 32 yıldır yazıyorum… Bazılarını da gayet görünür, bilinir yerlerde yazıyorum. Birileri bunları bilmezden, görmezden geliyorsa… Onlar kesinlikle yamuktur. Bu gündemleri, bu tartışmaları, bu soruları gizlemek istiyordur. Ya da daha masumu.. benimle yakın görünerek popülerliğini, geleceğini, hatta işini kaybetmek istemiyordur.

 

Fikirlerimi, kitaplarımı bildikleri halde bilmezden gelen o kadar çok insan ve çevre var ki… aklınız durur. Ben, evet, bir mihenk taşıyım. Bunlardan bazıları aktif engelleme çalışması yapar. Çeşitli tercihlerde “onu silin”, “o varsa ben yokum” diyenler o kadar çok ki! Sadece haberdar olduklarımdan sayfalarca liste çıkarırım. Fıkradaki Laz boksör benim. “Bi tikilebilsem ben de vuracağum” diyorum ve bunu biliyorlar. Dikilememem için olabildiğince az kişiye ulaşabilmemi sağlıyorlar.

 

Bunları 32 yıldan sonra niye bu kadar açık anlattım: Eğer beni biliyorsanız, az çok güveniyorsanız.. yazarlara ve siyasi çevrelere buna göre puan verirseniz… Bana göre hava hoş! Ben buna uzun zamandır alıştım. Kendi yararınıza olur. Erken uyanırsınız.

Kaan Arslanoğlu

BU ARADA SON İKİ VİDEOMUZUN BAĞLANTILARINI BURAYA EKLEYELİM:

Veryansın TV-Nihat Genç ile Vatan Partisi Arasındaki Tartışmada Kim Haklı ve Siyasi Çözüm Nedir:

https://www.youtube.com/watch?v=rE22GxIYKZU&t=166s

Korona Salgını ile İlgili Komplo Kuramları… İddialar… Ne kadar Doğru? :

https://www.youtube.com/watch?v=ujX2zaZNhKc&t=96s

 


 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 06.06.2020

  Çok teşekkürler sevgili Özgür, Sevgili Recai.. Şimdilik bu kadar cevap vereyim.. :) :) Sevgilerimle..

 • Recai Kulaksız

  Recai Kulaksız 05.06.2020

  Kaan Arslanoğlu, Yaklaşık 17 yıldır takip ediyor, düşüncelerini, fikirlerini çok önemsiyorum. Adanmışlık, samimiyet, içtenlik, olağanüstü üretkenlik kendisiyle ilgili aklıma gelenler. Ayrıca çokta nüktedandır pek bilinmez belki, sert görünümünden ve ciddiyetinden dolayı:))) Video konusunda aynı şekilde düşünemiycem. Konuşmalarına göre, yazıları daha güçlü ve etkin. Allah herkese bir özellik vermiş. Saygılar.

 • Özgür Önal

  Özgür Önal 05.06.2020

  Kaan hocam ilk yorum yapan olmak için yazıyorum. Baktım hiç yazan olmamış. Ben derdi,davası olan bir işçiyim,yurttaşım. Seni buldum. Bulamayan, göremeyen, görmeyen ya man kafadır ya art niyetlidir. Kendi halinde vatandaşa sözüm yok elbette. Tespitleriniz nesneldir. (İlk yorum yapanlar arasında çekiliş olacak mı? Her sıradan insan gibi aşantiyona bayılırım)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.