İnsan Bu... Duyuru

İnsan Bu... Duyuru

Korona salgını gibi çok ciddi bir kriz bile toplumsal kutuplaşmayı azaltmadı, artırdı. Mantığa ve bilime güveni artırmadı, azalttı. Akıl sorunlarımız katlanılmaz boyutta. Yaşlı kuşakların aşırı siyasileşmesi… Genç kuşakların yönetimsel sorunlara karşı aşırı boşvermişliği… Siyasi zekanın zaten çok düşükken iyice yitmesi… Medya ve sosyal medyadaki baskın güçlerin akıl yıkıcı etkisi…

Sözünü ettiğimiz ciddi sorun tüm dünya genelinde evrensel bir sorun. Biz bu kısa yazımızda problemin ülkemizdeki neden ve sonuçlarını özetle sıralayacağız.   

18 yıllık AKP iktidarı sosyal zekayı aşırı ölçüde geriletti. Toplumun kasti olarak kutuplaştırılması, insan aklını büsbütün dumura uğratan “taraftarlık psikolojisi”ni egemen kıldı. Yandaş medyanın kine, düşmanlığa, iftira ve yalana dayalı yoğun propagandası habere, bilgiye, doğruya güveni büyük ölçüde azalttı.

Son beş yılda muhalefetin içine düştüğü durum toplumun önünü hepten tıkadı. Daha öncesinde iktidarı, ABD ve Batı işbirlikçisi olmakla ciddi biçimde suçluyorduk. Hendek terörü (Demokratik Özerklik ilanıyla ülkeyi bölmek için kanlı kalkışma) ve FETO darbe girişimiyle… Siyasi tabloda güçler ve ittifaklar  yerleşimi tam tersine döndü. Muhalefet baştan ayağa emperyalizmin beşinci koluna dönüştü. “AKP gitsin de ne olursa olsun” mantığı tepeden tabana birbirini ateşleyerek ülke ve halk düşmanlığına evrildi. PKK-HDP ile işbirliği son derece meşru sayılmaya başladı. CHP Batı piyonu HDP’cilerin yönetimine girdi.

Muhalefet kavramının içi boşaltıldı. Muhalefet fiilen yok edildi. Milli gelirden aslan payını kapmada, nimetleri paylaşmada iktidar ile ortak, azgın tüketici, doymak bilmez “muhalif” orta sınıf… Büyük burjuvalarla birlikte kendi yiyici liderlerini ortaya çıkardı. Lafta, dedikoduda, yalan uydurmada… AKP başta diye ülke düşmanlığı yapmada son derece keskin yığınlar, partiler… Gerçek muhalefet adına hemen hiçbir şey yapmıyorlar. Sistemle bütünleşmişler. Düzene direniş anlamında neredeyse her duruştan ve etkinlikten kaçınıyorlar. Moda muhalefet şudur artık: AKP'ye karşı laf üretmek, ama sisteme sapına kadar ortak olmak! İktidarın ekonomik ortağı değiller sadece, onun başlıca haklılık ve meşruluk kaynağılar. AKP en çok bu sözde muhalefet sayesinde var.  

“Muhalefet” bundan sonra daha radikal bir şeyler yapsa da hükmü, samimiyeti yok artık… Çünkü batının kuklası, Soroz’un, FETO’nun ajanlarına dönüşmüş durumdalar.

Korona salgınında bir daha gördük. Yalan haber üreterek iktidarı sözde yıpratmaya çalışırken, en temel insani duyguları sıfırlayan muhalif medya… Sözcü, Fox, Halk-TV, Tele-1, KRT, Cumhuriyet, Birgün vb… Onlardan ve dedikodudan beslenen dış güdümlü sosyal medya ağları. Whatsapp grupları vb… Düzeyi aşağı çekme yarışındalar. Ülkenin okumuşları, seçkin sözde aydınları ülkeye ve halka ihanet yarışındadır. Felsefe, sanat, edebiyat, akademi, bilim ve bilgi.. dünyada pek rastlanmadığı biçimde önce iktidar, daha sonra da özellikle muhalefet eliyle ayaklar altında. 80’den bu yana uygulanan sistemli casuslaştırma programları tam başarıya ulaştı.  

Olgulara, bir bütün olarak hayata tuzu kuru burjuva sınıf mantığıyla yaklaşan aşırı siyasileşmiş sahte Atatürkçü, sahte solcu yığınlar… Kendilerine hayran… Her şeyi ama her şeyi bilmeden bilen… Okuma, araştırma, sorgulama yetilerini yitirmişler… Zombilere dönüşmüşler… Ne kanıt gösterseniz kalıplaşmış dokuz-on cümleyle hırıldayarak canınıza okuyorlar… İnsan zihnine cehennemi yaşatıyorlar… Yoksula yakınlık mantığını tümden unutmuş, bitik mizah duygularıyla her şeyi alaya alan bilinç sefilliği… İşçiyle, emekçiyle gönül bağlarını mankurt ufuklarının cenderesine sıkıştırmaya çalışan, sığmayınca darda kalmış herkese küfreden kuşaklar… Bunlar güya aşırı siyaset yapar, insani kültür birikimimizi sahtekar liderlerinin sığ köşe yazılarına hapsederken… Pamuklara sarıp prensler, prensesler gibi yetiştirdikleri çocukları, torunları… Yalnızca ve yalnızca kişisel kurtuluş peşinde. Kapitalizmin her alanda kulu kölesi haline gelmişler, tüketici yaşam dışında hiçbir şeyi hayal bile edemiyorlar.    

Tablo yine de umutsuz değil.. Bugünkü sözde solcu, çakma Atatürkçü yaşlı kuşakların çocuklarından bile parlak değerler çıkıyor ara sıra. Kaldı ki gerçek halk çocukları arasında çok sayıda pırıl pırıl gence rastlanıyor. Gerçi politik anlamda çoğu fazla bilinçli görünmüyor… Ancak gerçek doğru politika laflarda değil, işlerde ve eylemlerdedir. Ülkenin geleceğini, Cumhuriyet’i emanet edeceğimiz gençler çok farklı yerlerden fışkırmaktadır.

Biz bu konuları sitemizde çok yönlü, çok konulu olarak ele alıyor, yazılarla tartışıyor ve videolar yayımlıyoruz. İzlemek isteyenler için bazı bağlantılar:

AKP YALAKALIĞI NEDİR: https://www.youtube.com/watch?v=_E3ega7GawU

AKP mi CHP mi ATATÜRK’E DAHA YAKIN: https://www.youtube.com/watch?v=XuIBdXh-m0U

20 DAKİKADA İNSANLIK FELSEFESİ: https://www.youtube.com/watch?v=OoNFNe0B0_8

10 MADDEDE KORONA TEZGAHI: https://www.insanbu.com/Tip-Bu-Degil-Haberleri/871-korona-salgini-ustune-bir-hekim-dostumuzla-acik-tartisma

 

https://www.insanbu.com/

 

Kaan Arslanoğlu  


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • Ozan Özçelik

  Ozan Özçelik 15.12.2020

  "Olgulara, bir bütün olarak hayata tuzu kuru burjuva sınıf mantığıyla yaklaşan aşırı siyasileşmiş sahte Atatürkçü, sahte solcu yığınlar…" günümüz (genellikle büyük şehirlerde yaşayan) muhalif kitlesinin tek cümlelik özeti...

 • Fatma ARSLANOĞLU

  Fatma ARSLANOĞLU 14.12.2020

  aynı fikirdeyim

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 07.12.2020

  Bu sitenin yazılarında, yazı altındaki yorumlarında.. akp'lilerin dahi, bildikleri halde.. ekonomik ilişkiler, benzer irtibatlar dolayısı ile söyleyemedikleri gerçekler söylendi. Muhalefet'in esas gazetesi Sözcü'nün gerçek sahiplerinin 40 yıldır nerenin vatandaşı olduğu, TV'si Fox'un hangi medya tröstünün olduğu, Halk TV'nin son yapılanmasının kimlerce finanse edildiği, Birgün / Soros fon bütçecisi Kavala ilişkisinden bahsedildi. Bunları yandaş, holding, iktidar medyası bile bu kadar açık ifade edemiyor ! çünkü bu ortak menfaat sisteminde, karşılıklı menfaat dengeleri, yazılı olmayan ortak sektörel çıkarlar gözetiliyor. benzer ilişki ağları, medya oligarklarının lisanslarıyla dansedenler, aynı sularda yüzenler, suya sabuna fazla dokunamıyo. (cnn, ntv msnbc, bloomberg, medya dağıtım kanalları, haber ajans, reklam ajans menfaatleri)

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 07.12.2020

  Fahri bey, bizim "aydınlık" anlayışımız ağızda sakız edilerek, her gün söyleneni değil, söylenmeyeni söylemektir. Türkiye'de 40 milyon insan "muhalefet" denen bu çöp yayın organlarını ve sosyal medyasını izleyerek AKP'ye küfrediyor. Tatminse tatmin.. Ama aynı kesimler sisteme, yiyiciliğe ortak.. Bunu bizden başka söyleyen var mı? Bunların iktidar ortağı olduğunu söyleyen var mı? Bunların arkasında AKP medyasından da büyük güçler, sermayeler var, diyen var mı? Üç-beş kişi, birkaç çevre... Çok kişi bizim işlevimizi anlamaya başladı. Bu zamanında taşlanan, herkes aynı noktaya gelince unutulan gerçek aydınların görevidir. Size anlatamadığımız için demek ki hala eksiğimiz çok.. RTÜK engeline gelince.. Engel falan danışıklı dövüş.. Yaptıkları bazı yayınlardan ötürü birçoğu demokratik hukuk devletinde kapatılır... Saygılar..

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 07.12.2020

  Devam… Ayrıca Yeni Asya Grubu, Akit, Semerkant TV, Mesaj TV. vs. gibi köktendinci ve tarikat medyası da var. Her seçiş, bir vaz geçişmiş… Hangisinden vazgeçip, hangisini seçsin umarsız yığınlar?

 • 07.12.2020

  Sayın değerli İnsanbu yönetici, eleştirmelisiniz elbette, ama zaten iktidar ve RTÜK baskısı altında inim inleyen gariban yayın organlarını durmadan döverek, onlara fazla yükleniyorsunuz. Bırakınız, insanlar biraz kendilerini tatmin etsinler. Türk Medyasını oluşturan ötekiler de şunlar: Asıl işleri İnşaat, turizm, liman, otomotiv, sağlık, tekstil, enerji, maden, sigorta-bankacılık, marina, yeme-içme, şans oyunları vs. olan DEMİRÖREN, ALBAYRAK, TURKUAZ /KALYON, DOĞUŞ, İHLAS GRUBU/MÜCAHİT ÖREN Gruplarının Milliyet Gazetesi, Vatan, Fanatik, Hürriyet, Hürriyet Daily News, Posta, Yeni Şafak, Habertük, Sabah, Takvim, Yeniasır, fotomaç, Dailysabah, Newsweek, Türkiye gazeteleri; CNN Türk, ATV, Show TV, Show Türk, Show Max, Habertürk TV, Bloomberg HT, Bloomberg TV, NTV, Star TV, Tv8, TV NET, NTVSpor, Kral TV, Kral Pop TV, DMAXCartoon Network, Boomerang Çocuk Smart, Dream TV, Dream Türk, Kral TV, Kral Pop TV, Kanal D, NBA TV, Çocuk Smart, teve2 TV’leri… devam edecek..

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 05.12.2020

  bu değerli yazıya uzmanlık alanımdan küçük bi katkıda bulunayım. Yazıda belirttiğiniz fahişeleşmiş medya ve küresel oligarşinin sosyal medya aparatları .. en çok da; bu entel sol, hormonlu fikirlerle benlik ego şişmesine maruz kalan müzmin muhalif, okumuş camiada etkili oldu ! yapı ve sosyal sınıf olarak teknolojik medyaya çok daha yakın olan, kentsel ortamın getirdiği günlük yaşamda etkisi gittikçe artan bu sanal sahte ortamların haber, eğlence, kültür üfürüklerine enformasyonlarına sürekli maruz kalan bu kesim.. kırsal kesim, çalışma hayatının içindeki emekçi üretici gerçek insanlardan çok daha fazla etkilendi. Müzmin muhalif entel sol yığınların akıl, bilinç seviyesi.. küresel medya ve sosyal medya aparatlarının formatlamasını, operasyonlarını anlayacak kapasiteden artık çok uzak. Bu sol akıl .. küresel kapitalizmin bedavadan çalışan taşeronu olmuş durumda. Kafası çalışan 80 .. 100 tanesi Soros vakıflarından, abd elçiliğinin kültür/medya fonlarından otlanıyo yemleniyo ama .. %99,9 u bedavadan çalışıyo.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.