Alçaklığın “yerel” tarihi ve karşısında susulanlar

Alçaklığın “yerel” tarihi ve karşısında susulanlar

Alçaklığın “yerel” tarihi ve karşısında susulanlar

Bertolt Brecht’in tamamlanmamış bir romanında şöyle bir öyküden söz eder. Zengin ve yaşlı bir adam, dünyadaki yoksulluk ve kötülüklere çok üzüldüğü için vasiyetinde bunların nedenini araştıracak bir enstitü kurulmasını ister. Oysa bunların nedeni kendisidir.*

Kültür Bakanlığı’nın örtülü ödeneğini dağıtması için gizlice görevlendirilen kurul üyesi kişi, şeffaflığın öneminden söz ediyor!

Kültür Bakanlığı’nın örtülü ödeneğinden para yardımı alan şair-yazar, kömür dağıtılarak seçmenin kafalandığından şikayet ediyor!

Ortaokul kompozisyon yarışmaları dahil bütün edebiyat ödüllerinde jüri üyeliği yapan kişi, çok sesliliğin önemini anlatıyor!

Ahbap çavuş ilişkileriyle verildiğini herkesin bildiği edebiyat ödüllerinde yıllarca “ahbaplık” ve “başçavuşluk” yapmış kişi, ödüllerin kalitesizliğinden yakınıyor!

Cumhurbaşkanlığı uçağından inmeyen, iktidarın kahvaltısından çıkmayan eleştirmen, entelektüelin iktidara mesafesinden söz ediyor!

On yıldır demokrasi diye diye iktidarı destekleyen “herbişeyolog”, “büyük bilici” profesör, iktidarın ülkeyi yaşanmaz hale getirmesinden şikayet ediyor!

Jüri üyesi olduğu yarışmada oğluna ödül veren şair, edebiyat ödüllerindeki torpillerden yakınıyor!

Bir jüri üyesini, bir ay önce “edebiyatımızın duayeni” ilan eden şair, beklediği ödülü alamayınca aynı kişinin aslında 30 yıldır edebiyata zarar verdiğini ilan ediyor!

Bir ıslıkta iktidarın sofrasına tıpış tıpış gidip gerdan kıran şair, bağımsızlıktan ve muhaliflikten söz ediyor!

Yunus Nadi Ödülü’nü 99 yıllığına kiralayan yayınevinin sahibi, edebiyattaki tekelleşmeden söz ediyor!

Fransızca bilmediği halde Fransızca çeviri kitabına ödül veren kişi, TÜBİTAK’ın başına hayvanat bahçesi müdürünün atanmasını eleştiriyor!

”Bu edebiyat piyasasının oluşmasının sorumluları kimdir? “diye sorulsa, yanıt olarak sayılacak 3-5 kişiden birisi olan şahıs, edebiyat ortamının kalitesizliğinden söz ediyor!

Yıllarca, çok satması için yazılmış vasat kitaplara talep yaratmayı kendisine iş edinmiş pazarlama mümessili profesör, Türkiye’de kitap eleştirisinin olmamasından yakınıyor!

Üyesi olduğu seçiciler kurulunda, kendi başkanına ödül veren jüri üyesi, ödül dağıtımının adaletsiz olduğundan söz ediyor!

Bir yıl önce güle oynaya bir edebiyat ödülüne katılan şair, ödülü alamayınca o ödüle aslında hep karşı olduğunu ilan ediyor!

Yıllarca piyasanın en çok satan, en prestijli kitap ekinde edebiyat piyasasının trafik polisliğini yapan yazar, şimdi çıkıp edebiyatın bozduğundan şikayet ediyor!

*

Ve bütün bu “tuhaf ötesi” olaylar olurken gıkını çıkarmayan ve hatta “ee ne var ki bunda?” diyerek destekleyen yazar-şair-okurlar, toplumun yolsuzluğa, haksızlığa, hırsızlığa karşı ses çıkarmamasından yakınıyor!

 

Taylan Kara

taylankara111@gmail.com

 

*Martin Jay, Diyalektik İmgelem, Belge Yayınları.  Aktaran Cengiz Gündoğdu’ya teşekkür ederim.

 

Solportal'den alınmıştır. 


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 02.11.2016

  Bu pek garip. Hatta garip ötesi. Geçen cuma Ufaks'la hastane kantininde tam da black mirror'ın ilk sezon ikinci bölümünü konuşuyoduk. Yeni sezonun ilk bölümünün de aslında aynı konsept üzerinde bi senaryosu olduğu gündeme geldiydi. Anestezi uzmanı Taner Abi de sohbete müdahil olmuştu. Layn? Big brother's eye is on us?!? Sessiz takipçimiz sert girmiş ama epey de tanıdık stayla girmiş. Taban da deseymiş beni benden alacakmış. a.y.a. şibumisss ve Çakır Memed'e velkamsss

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 01.11.2016

  Bir okla daldaki bütün leşleri düşürmek, atıcının ustalığından olsa gerek. Ödüllendirme kepâzeliği üzerine daha önce yazdıklarınız da çok güzeldi. Bu kez muhteşem oldu. Çünkü çoğu, alçaklığın atomlarından oluşmuş. Biraz Hamlet olup, çürüyen bir şeyler var diyelim şu Patagonya Krallığında... Saygılar...

 • Deniz Can

  Deniz Can 01.11.2016

  Örtülü ödeneğin örtüsüne ne olmuş. :)

 • Mehmet Çakır

  Mehmet Çakır 31.10.2016

  Black Mirror 1.sezon 2.bölüm Çapım küçük olsa da tafsiye ederim. Not:ilk yorumumdur(yorum denemez tabi ama kutunun üstünde öyle yazıyor).Sessiz takipçinizim diyelim.Ve evet bu b.ktan düzene sessizliğimle bir taş da ben koyuyorum(sert oldu ama sizleyken aldırmıyorum). Hürmetsss byesss(alıntıdır :) )

 • Cemal Öztürk

  Cemal Öztürk 30.10.2016

  Abdestli kapitalizmin en üst aşaması olan emperyalizmin elindeki en büyük silah da yine bireyleri, kurumları, hatta siyasal iktidarları satınalmagücüdür! Değilse bu kadar çürümenin psikodinamiğini hazırlamak başka türlü nasıl olabilirdi ki? -İmam, haçlı emperyalizme ve ABD ordusuna duacı -Soros solcusu, ağzına bir gün olsun emperyalizm sözcüğünü almıyor. - Yazar, gerçeği yazmadığı veya çarpıttığı oranda ödüle layık görülüyor. Alçaklığın yerel tarihini araştırın altında mutlaka satın alınma olgusu çıkacaktır. (C.Ö.)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.