Millet İradesine Bu Kaçıncı Tecavüz

Millet İradesine Bu Kaçıncı Tecavüz

Referandumda çalışan, sokak sokak dolaşan, ortaya çıkıp “hayır” diyen, oy takibi yapan, işin peşini bırakmayan başta CHP olmak üzere tüm partilere, çalışanlarına, örgütlü, örgütsüz olarak emek harcayan herkese teşekkürler. İnsanlık adına.

Oranları gösterildiğinden de fazla olan “hayırcı” veya hiç değilse sandığa gitmeyen AKP’lilere, MHP’lilere ülkemiz için teşekkürler.

AKP’li olmadıkları halde “evet” diyen ve bunun için çalışan sivil yurttaşlar, görünür görünmez, açık, “derin” devlet mensuplarının da kuşkusuz kendilerine göre haklı nedenleri vardı, ama büyük yanlış yaptılar. “Devlet ve millet” bu kadar haksız ve hukuksuz korunamaz!

Millet İradesi bir kez daha çiğnendi. Önce 7 Haziran’da çiğnendi. Sonra 15 Temmuz karanlık darbe girişimi yapıldı. Orada tam olarak ne oldu, öncesinde ve sonrasında kimler ne pazarlıklar yaptı, çoğunu biliyor veya tahmin ediyoruz, ama bazı şeyler hâlâ karanlık.

Ve bu referandum kararı niye alındı. Bahçeli hangi gizli plana göre hareket etti. Onu da tahmin ediyor, tam bilmiyoruz, ama bu ülke için son derece hayırsız bir iş yaptığını biliyoruz. Ayrıca referandum kararı alınırken anayasanın defalarca çiğnendiğini, referandum propagandasında bizzat iktidarca yine her saat çiğnendiğini biliyoruz. “Yedi Düvel”in de işin içinde olduğunu, hem “evet”i, hem “hayır”ı desteklediğini ve çıkan sonucu kurduğunu görüyoruz.

Sonunda oylamada da hile yapıldığı, hukuksuzluk yapıldığı açıkça ortada.
Bu referandumda “Hayır” çıkmıştır. Devlet ve Yedi Düvel? “milli irade”yi çiğneyerek “evet” kararı almıştır. Resmi sonuç geçersiz, vicdanlardaki sonuç kalıcıdır.
 

Kaan Arslanoğlu


 • Ç.

  Ç. 19.04.2017

  (Bkz: Ziyaret Et) liberal "sol"cuların geçmişteki yazılarını hatırlattı.

 • Süleyman Sırrı Kazdal

  Süleyman Sırrı Kazdal 19.04.2017

  geleni yaptılar.bu beklenmedik bir şey değildi.yapmak istediklerini yaparken yoksu anadolu halkını yalnızca işgücü olaral gördüler.onları ölmeyecek kadar doyurdular.anlatmaya gerek yok,işlerini görecek kadar okuma yazma,başlarını sokacak kadar konut yeter de artar bile.bu her dönem böyle olmuştur.bugün de böyledir.peki 15 yıldır bu pembe panterlerin peşinden neden ayrılmıyorlar.çoğunun cebinde son model telefonları ,evlerinde süper lüks tv ler,altlarında iyi kötü arabalar var.her yere köprüler,yollar,barajlar yaptılar.hastaneleri görece düzelttiler.ona buna kafa tutuyorlar.daha ne olsun? ha bütün bunları elde ederken çocuklarını ve onların çocuklarını ödenmez bir borcun altına mı sokmuşlar? geçelim bunlar.onlar bunun farkında değiller ki.yalnızca bugüne ve şimdiye bakarlar.daha çok araba ve yedek parça satılsın diye yol ve köprüler yapıp,parasını da halktan al,üstüne üstlük yoldan geçersen bir de para al.(devam)

 • Süleyman Sırrı Kazdal

  Süleyman Sırrı Kazdal 19.04.2017

  gerçekten de memleket meselesi olunca iş değişiyor.insan gözlerinin önünde yaşanan olaylara sesini çıkarmadan edemiyor.hele ki ömrünün büyük bölümünü memleket meseleleri için tarumar etmiş,bu yolda bir baltaya sap olamamış(!) bizler gibi iyilik perileri bunları görünce yamulup kalıyoruz.oysa bizler,adamların yaptıkları bu planları daha çözümleyemeden atı alan üsküdar'ı geçiyor.aslında hepsi de haklı.bir biz değiliz.hep onların kötü niyetli olduklarını öne sürüyoruz.bunun kanıtı da sevgili halkımız.onlar,osmanlı dönemini bir yana bırakırsak,yaklaşık 100 yıldır "ağam ne derse doğrudur" diye diye bu günlere geldik.çok da haksız sayılmazlardı.öyle görmüşlerdi ve yapacak fazla bir şeyleri de yoktu.doğrusu bu 100 yılda bir sürü ağa bulduk ve ne dedilerse yaptık.kaldı ki,mustafa kemal dahil,devletin şimdiye kadar olan yöneticileri,ait oldukları burjuva sınıfının serpilip boy vermesi ve kontrolü elinde tutması için ellerinden (devam)

 • OKUYUCU

  OKUYUCU 19.04.2017

  Pek sayın yazıcımız, canınacomcom'dan bahsediyosanız buralara uğrayacağını pek sanmıyorum. Colloquials masterimiz a.y.a. her türlü anti-colloquials komisere gelişine voleyi çoktan çaktı. Onunçün benim darlarıma uzunlarıma kimse şeetmess. Antikomisersss. Kıs kıs kıssss :)

 • Yazıcı

  Yazıcı 19.04.2017

  Saygıdeğer okuyucu, "introvert" yazmışsınız. Şimdiki zaman eklerinizin sonuna da r eklememişsiniz. İnsanBu sitesinin yüksek ahlak sahibi, "yüksek dil komiserleri" sizi yabancı dilden kelime alıntılarınızın gereksiz sıklığı ve colloquial dil kullanımınızın yolaçacağı özensizlik nedenleriyle her an topa tutabilirler. Umut konusunda sizinle aynı kanaatteyim. Yine de dil kullanımınız ile ilişkili olarak "Aman" diyeyim. Bir de tabii ki kıs kıs kısss diye ekleyeyim. Kıs kıs kısss ;)

 • OKUYUCU

  OKUYUCU 18.04.2017

  Süregelen bu düzenin böyle devam etmemesini hayırcı çoğunluğun bir ferdi olarak yürekten diliyorum. Milli irademiz çiğnendi, örselendi, aşağılandı fakat bence yok olmadı, yerli yerinde duruyor. Yeni oluşumlar ve temiz siyasetçiler hepimizin umudu olsun.

 • OKUYUCU

  OKUYUCU 18.04.2017

  Ne kadar siyasal islamcı tanıdıysam, kurnaz, tatlı dilli, basit mantık ilkeleriyle hareket ederek fazla kafa karıştırmadan ikna etmeye yönelik denemeler yapmaktan asla yorulmayan, pek tabi ki (davası uğruna!) herşeymübahçı ve aşşırı vatanseverdir. Ortalama tarih, siyaset ve din bilgileriyle ve Arapça kelimelerle buğulanmış hitabet ve münazara çabalamalarıyla illâ ki saygı hiyerarşisi oluşturma hırsına kapılırlar, hırslarını tevazu ile çok güzel örterler ve muhataplarında hayatın sırrını çözdükleri hissi yaratarak, egzotik ve uhrevi bir atmosferin etkisiyle yoğun bir merak uyandırırlar. Çoğu kafasındaki üç parçalı puzzle tamamlandığı için kendinden çok emindir. Bu özgüven karşıdakine de güven verir. Kazankazanı çok sever. İyi pazarlama yapar. O nedenle virüs gibidirler. Bunlar benim gözlemim. Çok daha detaylılarını da maklubeciler bilir. Ne kadar solcu tanıdıysam da zeki ve fazlaca açık sözlü ve hatta kırıcıdır. Introvert ve umutsuz oluyolar. Satıştan anlamıyolar.

 • mehmet harma

  mehmet harma 18.04.2017

  Yeni parti gerekli. Programını burada yazmaya başlayalım. Sol'un ne dediği önemli değil halk nezdinde, uzunca süredir dikkate almıyor onu. Sol kötü şeyler mi söylüyor? Hangi soldan bahsettiğinize göre değişiyor. Halk için sadece, kısmen kendisinin hissettiği (bölünme tehlikesi) ve ağırlıkla yaşadığı (ekonomik sıkıntı) durumlar belirleyici oldu. Son eyalet lafları olmasa ve dolar-avro 1'er tl daha ucuz olsaydı, referandum yine rekor kırardı. Özgürlük, demokrasi hikaye, güruh için.

 • Gül T.

  Gül T. 18.04.2017

  Sayın Akif Akalın haklı. Bir kurtuluş yok görünürde.Bu olaylar bizi daha da pasifize ediyor sanırım.

 • H.ÜNSAL

  H.ÜNSAL 18.04.2017

  Sevgili Kaan, İki gözüm beni reklam etme. Ben sana sadece genel kanaatimi ifade etmiştim. Kırk yıldır biliyorsun kısa ama tam 12 den vuran yazılar yazamam. Kötümü oldu ilk cümleyi yazdım, arkasından senin bir sayfada verdiğin temayı ifade etmek için 10 sayfa yazmam gerekirdi. Bu 10 sayfa yazım da senin billurlaştırdığın manayı vermezdi. Alçakgönüllüğü bırak, ne intihali, hepimiz senden öğreniyoruz.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 18.04.2017

  H. Ünsal dün akşam kısa bir mesaj gönderdi. Onu derleyip toplayıp yine kısa bir yazıya döktüm. Demin beni arayıp ne dese beğenirsiniz: "Fikirlerine tamamen katılıyorum!" Ulan ne katılması, senden kopya çektim işte dedim. Yok, yok öyle deme, diyor. Görüldüğü gibi kaliteli bir intihali asıl sahibine bile yeni gibi yedirebilirsiniz :)

 • Mete Demirtürk

  Mete Demirtürk 18.04.2017

  Kaan Hocam, sonuna kadar haklısınız. Saygılar...

 • Acar

  Acar 18.04.2017

  Yedi düvel istediği gibi "güdüyor" hepimizi. Bizler de bu durumu ziyadesiyle hak ediyoruz...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.