Ahmet İsvan’ı kaybettik… Baykal’ın Gül Döktüm Yollarına şarkısı...

Ahmet İsvan’ı kaybettik… Baykal’ın Gül Döktüm Yollarına şarkısı...

Sosyal demokratların sevilen sayılan değerli isimlerinden Ahmet İsvan’ın vefatını üzüntüyle öğrendim. Cumhuriyet değerlerine bağlı, emeğe değer veren, beyefendi kişiliğiyle saygı uyandıran bir CHP çınarıydı Ahmet İsvan. 1923, yani cumhuriyet doğumlu olan İsvan; cumhuriyetin onurlu, üretken, namuslu, güzel insanlarındandı.
 

***
 

İsvan, Karaoğlan rüzgârının estiği 1973 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmişti. Belediye başkanlığı döneminde fırıncıların fiyat tekelini kırmak için kurduğu Halk Ekmek fabrikası daha sonra Bursa’da belediye başkanı olan CHP’li Mustafa Eroğlu’na ilham verecek, kentimizde de BESAŞ kurulacaktı.
 

İsvan, 12 Eylül faşizminin gazabına uğrayanlardandı; DİSK davasından yargılanıp ceza aldı ve cezaevinde 27 ay kaldı. İsvan bir ara SHP’de PM (Parti Meclisi) üyeliği de yaptı.
 

***
 

Yaşar Kemal’in “Demirciler Çarşısı Romanı’’nın girişinde dediği gibi, o iyi insanlar o güzel atlara binip gidiyorlar işte. Geriye acı tatlı hatıralar kalıyor. Yıldızlar yoldaşı olsun Ahmet İsvan’ın; çok sevdiği eşi, dava arkadaşı, yoldaşı Reha İsvan’a kavuştu.

Deniz Baykal’ın Gül aymazlığı

Referandum sürecinde Baykal’ın gayretlerini takdir etmiştim. Baykal Bursa mitinginde de güzel, itidalli üslubu olan bir konuşma yapmıştı. Referandum çalışmaları, yaptığı trajik hatalarla CHP’lilerle arasındaki bağı epey zayıflatan ve ağır politik bedel ödeyen Deniz Baykal’a CHP tabanıyla yeniden gönül bağı kurma olanağı veriyordu.
 

***

Ancak, Baykal’ın artık ne CHP’de genel başkan adayı olması ne de CHP’nin 2019’da başkan adayı olması akla, vicdana sığar. CHP dünde takılıp kalmamalı, yenilenmeli, gençleşmeli. Kılıçdaroğlu’nun başarısızlığı, Baykal bahane olamaz.
 

Baykal’ın bu yönde bir talebi var mı bilmiyorum ama yakın geçmişte aniden TBMM Başkanı olmak için ortaya çıkışı da büyük hataydı.
 

***
 

Baykal’ın Abdullah Gül için Ahmet Hakan’a sıcak ifadeler kullanması anlaşılır gibi değildir; kim bilir belki de anlaşılırdır da ben anlayamıyorumdur: “Kemal Kılıçdaroğlu ben Cumhurbaşkanı adayıyım derse biz de ‘tamam’ deriz, arkasında oluruz, adayımız o olur. ‘Hayır, olma’ demeyi uygun görmeyiz. Doğal olarak cumhurbaşkanı adayı olma hakkı var. Kendisi uygun gördüğünde böyle bir karar alacaktır. Yüzde 49’u tutmanın yolu, adayı netleştirmek. Eğer Kılıçdaroğlu aday değilim derse kurultayı toplamalı ve aday olacak kişi genel başkan olmalı. Abdullah Gül yüzde 49’un adayı olabilir. Gül aday olursa değerlendirilmesi lazım.”
 

***
 

Baykal’ın başkan adaylığı için politik ufku Kılıçdaroğlu ve Gül parantezine sıkışmış olabilir ama aynı şey CHP için intihar olur. “Ekmek için Ekmeleddin’’ denmişti şimdi de “Gül döktüm başkanlık yollarına, atıldım siyasal İslamcılığın kollarına’’ mı denecek?

Can Ertan

Yazı Yenimarmara gazetesinden alınmıştır.


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 10.05.2017

  2010 muydu ha bu kk'nın cehape'nin başına geçişi? valla, o zaman çok cehape fetişisti bi tanıdığıma "olüm, siz beyinsiz misiniz? ortalama türk seçmeni tuncelili bi aleviye oy verir mi la? bu resmen kendi ayağına kurşun sıkmak. sizin demografiden, tarihten, toplumsal reflekslerden hiç mi haberiniz yok? ha varsa ve bunu yapıyosanız uzun'la ortak mısınız?" diye ünlediydim. o da "sus lan salak; bu adam çok dürüst! onunla rüzgarı arkamıza alacağız" diye beni kendi aklınca payladıydı. gördük. arkanıza aldığınız rüzgar yelkenleriniz epey şişirdi! tatlı suyumun solcuları sizi! a.y.a. acı susss, hatta acissosss

 • Miyase Aytaç Yılmaz

  Miyase Aytaç Yılmaz 10.05.2017

  Merhaba; Kılıçdaroğlu alevi olduğu için mi...? Lider olamadığı için olmasın sakın! Bu arada iktidarda olan da "lider" öyleyse değil tabii. Bence kitle buysa güç televizyondur. Onun (Big Brother) televizyonu var; vizyon kimin umrunda...Saygılarımla.

 • İNAN

  İNAN 09.05.2017

  ++++Ahmet İsvan'ı hatırlatmışsınız, ne güzel, Gültepe'de de yiğit belediye başkanı Aydın Erten vardı örneğin. Bir de Nurettin Sözen vardı, İstanbul belediye başkanı. Fatih, Eyüp'te tekke ve zaviyelerle arası iyiydi, ve oylarını almıştı. Sorun zaten burada kilitleniyor. Merkez-sol siyasette işler, dergicilik ya da uyduruk küçük sol partilerin yaptığı gibi yürümüyor. Kitleyi kafaya alamazsanız, başkanın kontenjanında olamazsınız. Üye olur, ön seçime gidersiniz, ön seçimdeki sonucu, başkan kabul ederse kabul edilirsiniz. Örgüt kendi içinden adam çıkartmamışsa çalışmalarda sahip çıkmaz, yıllardır seçimler olur kapı kapı gezen iki parti gördüm, bu Chp değildi. :) Bu ara bir dönemdir, olabilir olan modeli yazayım. Gülle mülle vakit kaybedilmemelidir. Genel başkan, gençlerden Türk-Sünni-modernist, diğerleri alevi, kürt vs. genel başkan yard. gelen ve gelecek oy oranına göre nüfusun yapısına göre dizilim olması lazım. Bunları yazarken isteğim hayalim olarak yazmadım, buradan yürünürse belki.

 • İNAN

  İNAN 09.05.2017

  ++** Türkiye Solu'nun paradoksu, (maceracı/sahtekar) şimdi kimlikçilik/alt mezhepçilik/kolay para vs. peşinde koşması Türkiye'de çoğunluğu oluşturan çalışanlara hitap etmemesi çoğunlukla zaten zayıf olan bağlarının iyice kopmasına neden oluyor. Bağların nasıl geri kurulacağı, solun tüm toplumu ve esasen ülkenin çalışan çoğunluğuna giderken nasıl meşrulaşacağını aramak araştırmak lazım. Sizin insanbu sitesinde gayretler/araştırmalar var, izliyorum. ***K.K. iyi bir adam. Temiz, dürüst, tamam. Yapması gerekenleri yapan ama başaramayacak bir adam. Çünkü alevi. Ülkede çoğunluk sünni. Başka ülkede olsak emin olun çok iyi işlere yüzdelere imza atardı. Türkiye'de bu modelde ömür boyu muhalefette kalır. Yüzyıllardır sistematik olarak baskı altında sünni insanlar, kızılbaşı dinlemezler. Bu cümleyi kurarken üzülüyorum ama seçmenler, oy atanlar, ve kimi parti yöneticileri batı bölgeleri kırsal kesim Chp seçmenleri kahvede Akp'ye yeniktir, K.K.'dan rahatsızlar. İyi de şimdi ne olacak ne olabilir?+

 • İNAN

  İNAN 09.05.2017

  Can Ertan Bey, merhaba. Yazınızı okudum, bence panik olacak bir durum yoktur, Deniz Bey'in pek geleceğini sanmıyorum, sağlığı bir çok şeye müsait olsa da yaşı müsaade etmiyor, gelip 1 yıldan fazla kalamaz, yeni gençten birini hazırlaması lazım. Bende kendi gördüklerimi sıralayayım. Yazdıklarımdaki tek koşul şudur,eğer merkez-sol siyaset yapacaksanız; *Tayyip Bey'in karşısında takriben 15 yıldır lider yoktur. Chp'de adı geçenler ise ikincil tiplerdir, kitleyi/seçmeni kafaya alamazlar. Deniz Bey'in Aydın Beye ve Ertuğrul'a siz karışmayın artık tutumu bence yerindedir, yine bir manşet toplantısında basın odasında Chp lideri kim olacak oturup gazeteciler karar vermesin, arada bir örgüte ve eldeki potansiyellere de bakılsın.

 • can ertan

  can ertan 05.05.2017

  Baykal için söyleyeceğim son şey şudur. Zaafları çoktu, tarihin bir dönemecinde yakaladığı şansı partisi, ülkesi ve kendi adına gerektiği gibi değerlendiremedi. Referandumda güzel şeyler de söyledi ama son çıkışı berbattı yazık etti. İnsan kişiliğini aşamıyor işte.

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 05.05.2017

  Sayın Ertan, aslında tam da işaret etmek isteyeceğim şeyden başlamışsınız. benim şahsi kanaatim o yönde ki, bi insanın evlilik dışı cinsi münasebet yaşaması onun liderliğini hiç olumsuz etkilemezdi. bilakis, dünyada örnekleri mebzuldür: erkek politikacılar çapkınlaştıkça oy oranları artıyor. ben Baykal'ın eleştirilecek en büyük hatasının Siirt seçimlerinin yenilenmesine giden yolu açması olduğunu düşünüyorum. Yalçın Küçük haklı olabilir mi? ne karşılığında bu anlaşma yapıldı? bilmek isterim hakikaten. a.y.a. maçistsss

 • can ertan

  can ertan 04.05.2017

  Değerli Arif Yavuz Aksoy, uzun bir döküm olur, genel başkanlıktan istifa etmesini gerektiren konu mesela ve daha niceleri...Baykal büyük bir ego ama egoyu hoş görmeyi sağlayacak becerileri az. Yazıya ilginiz için teşekkürler

 • arif yavuz aksoy

  arif yavuz aksoy 04.05.2017

  1. Sayın Ertan, Aytaç Bakkal'ın babasının hangi trajik hataları cehapelilerle arasındaki gönül bağını kopartmıştır? Bakkal'ın gönül bağı var mıydı? 2. Akif Abi, ben mi idiotum, yoksa karşı tarafın seçmeninden oy almadan iktidar olabileceklerini sanan kişiler mi sipper zeka? Ya da kendine solcu diyenlerin iktidar olma hevesi var mı? a.y.a. meraklara gark olsss

 • orhan cura

  orhan cura 04.05.2017

  mükemmel ve çok doğru tespitler,başaramayan bırakmayacaksa biz neden sol vicdanlıyız

 • Can Ertan

  Can Ertan 04.05.2017

  Sevgili Akif Akalın Yazımı okuduğunz ve bir değerlendirme yazdığınız için teşekkür ederim. Ufku dar tutmak aymazlıktır tabi ki. Bursa'dan selamlar sevgiler.

 • Akif Akalın

  Akif Akalın 04.05.2017

  CHP tartışması bir yana fakat şu "℅ 49 adayı" ifadesinin saçmalığının kimsenin dikkatini çekmiyor oluşu belki AYAnın kr. bulgur entoksikasyonu ile açıklanabilir. ℅ 49 oyun adayı seçimde % 49 oy alır en iyi olasılıkla. Zaten hedef buysa seçime girmeye ne gerek var? Varsayın bu % 49 hepten CHP... Yenildik ama kaliteli yenildik mi denecek. Tekrar ediyorum CHP herşey bir yana % 51 "hayali" dahi olmayan ve % 49'a oynayan bir parti oldukça gençleşse ne olur, yaşlansa ne olur... Aynı yaklaşım Gezi ve sonrası solcularda da vardı. Kendilerini AKP'ye oy vermeyenler üzerinden tanımlama soytarılığı onlara aittir. Oysa "emeğin" partisinin son TUİK verilerine gõre oylarin % 94,5'ine talip olması gerekmez mi? AKP tabanındaki emekçilerin oyuna talip dahi olmayan sola ancak SOYTARI denir. Ne yazık ki soytarılık mesleği ortaçağda kaldı. Bugünlerde bu meslekten para kazanmak mümkün değil...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.