Führer'e Selam Vazifeye Devam

Führer'e Selam Vazifeye Devam

Değerli dostlar, Alman gizli belgelerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Adı geçen kişileri geçen haftadan biliyorsunuz. Yeni olan bir tek Führer, yani bildiğimiz Hitler. Büyükelçi merkeze, merkez büyükelçiye yazıyor. Führer'e selam yollanıyor, Irak'a topraklarımız üzerinden silah gönderiliyor, darbeden konuşuluyor, sonra biz de buna tarih diyoruz. Tarih, tarih olmamış ki hep şimdiki zaman.

 

NO. 1

PAPEN’DEN RIBBENTROP’A

TELGRAF

Ankara, 14 Mayıs 1941

Alındı: 14 Mayıs 1941 saat: 20:22

Gizli

Özel trene iletildi,

14 Mayıs, No. 1523

Çok ivedi

İmparatorluk Dışişleri Bakanı'na (Reichminister of Foreign Affairs)

Cumhurbaşkanı ile yapılan bir saatlik görüşmede büyük bir içtenlik dikkati çekiyordu. Benden, mektubun içeriğinden derinlemesine etkilendiğini ve satırlarının taşıdığı dostluk ve güven duygularına aynen karşılık vermek istediğini Führer’e aktarmamı rica etti.

Hava Yüzbaşısı Nein, konuşma sonuçlarının ayrıntılı raporunu getiriyor.

Cumhurbaşkanı, ilişkilerin yeniden dostça kurulmasını sağlayacak bir anlaşma imzalamaya hazır. Eğer Almanya, herhangi bir devletle (power) Türkiye’ye karşı bir taahhüte girmeyi düşünmezse, Türkiye’nin de Alman çıkarlarına aykırı bir anlaşmaya girmeyi ya da Almanya ile çelişmeyi asla düşünmeyeceğini söylemiştir. İngiliz-Türk anlaşmasının taşıdığı yükümlülüklerle (obligations) ilgili olarak da şöyle demiştir: “İstenirse bir formülasyon bulmak mümkündür.”(“Where there is the will, a formulation can be found.”) Dışişleri Bakanı Saraçoğlu ile görüşmeler hemen başlayacaktır.

Irak’a savaş malzemesinin, Türkiye topraklarından ulaştırılması tasarısına kesinleşmiş gözüyle bakılabilir.

PAPEN

●●●

NO. 2

RIBBENTROP’TAN PAPEN’E

TELGRAF

Fuschl, 16 Mayıs 1941, saat: 18:40

Alındı: 16 Mayıs 1941, saat: 19:00

Dışişleri Ofisi kanalıyla, Berlin

Ankara

No: 388

Gizli

Elçiye Özel

Türkiye’yle bu ülkenin İngiltere’yle mevcut bağlarını gevşetecek ve az çok bizim kampa geçmesini sağlayacak bir antlaşma düşünmezden önce, bunun ülkede Üçlü Pakt’a (Tripartite Pact) katıldığında Yugoslavya’da olana benzer bir iç siyasal darbe (putsch) riskini yaratıp yaratmayacağını incelemek gereklidir. Cumhurbaşkanı ve önde gelen Bakanların bir darbe (coup d’etat) ile düşürülmeleri ya da benzeri ani sürprizlerin kapısını açmıyor muyuz? Sizden dış siyasetin yeniden çizilmesi hedefimizi de gözönünde bulundurarak Türkiye’deki genel iç siyasal durum ve bugünkü devlet liderliğinin istikrarlılığı konusundaki ayrıntılı görüşlerinizi telgrafla bildirmenizi rica ediyorum.

RIBBENTROP

Ankara’ya iletildi.

16 Mayıs, saat: 20:10., No. 471


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...