KILIÇDAROĞLU VE MUHARREM BEY

KILIÇDAROĞLU VE MUHARREM BEY

HİÇ KOMİK DEĞİL TiVİ – ALTINCI BÖLÜM

(Daha önce facebook sayfalarımızda yayımlandı)

Kılıçdar müjdeyi verdi: Seçim ne zaman olursa olsun, ister 3 yıl sonra olsun.. TEK BAŞINA İKTİDAR YOK! Muhakkak dostlarla birlikte iktidara gelinecek. Durumun kesinleşmesi CHP tabanında bayram etkisi yarattı… İsminin açıklanmasını isteyen ve bu yüzden açıklamadığımız bir delege, muhabirimize şöyle konuştu:

“İktidara gelmek zor. Çok çalışmak istiyor. Hele tek başına iktidara gelmek… Bizi aşar. Zaten bunu öteden beri biliyorduk. Biz sıradan bir parti değiliz. İçimizde her parti var. Ama bazı söylentiler moral bozuyordu. Şimdi sayın Genel Başkanımız sözü, müjdeyi verdi. Artık içimiz rahat. Gelirsek şayet, dostlarla birlikte geleceğiz.

Kim bu dostlar. Başkan sadece Selo ve Osman’ın adını açıkladı. Onlar varsa zaten içimiz rahat. Hayatta iktidara gelemeyiz. Dostlarımızdan Feto ve Abdo-Davut-Ali’den bahsetmedi. Onlar işi riske sokuyor, iktidar ihtimalimizi güçlendiriyor. Başkanımızın kesinlikle bir bildiği vardır, o boşa konuşmaz, her şeyi de söylemez.

Zaten biz halen iktidardayız. Neyimiz eksik. Muhalefetin ve belediyelerin iktidarı çok daha doyurucu, çok daha zevkli. Zorlamanın alemi yok. Gel bize bazı bazı, böyle çok daha güzeliz.”

Konuşmasını bu şekilde tamamlayan delege “Tek bıradır, Tek aday, Tek başkan, Çok dost” sloganı atarak coşkuyla haykıran öteki delegelerin arasına karıştı, sürüde kayboldu.

(YSHA – Yalan Söyleyenin Haber Ajansı)

 

MUHARREM İNCE’NİN ÇIKIŞI, LİDERLİK SORUNU VE “Z” KUŞAĞI

(VİDEO KONUŞMANIN YAKLAŞIK METNİ)

Selamlar. Konumuz Muharrem İnce’nin yeni parti kuracağı haberleri üzerine siyasi liderlik sorunu. Bu arada “Z kuşağı” denen şeyi de ele alacağız. Muharrem İnce CHP’den ayrılacak ve yeni parti kuracak haberleri duyulunca birçok yerden farklı birçok tepki gelmeye başladı. Birileri diyor ki, bu yeni bir Atlantik projesi yeni ABD projesi. Kemal beyin CHP’sinin ne mal olduğu iyice ayyuka çıkınca ABD böyle yeni bir “h” planı yapmış. CHP kanadı şimdiden bozuk. Onlara göre her şey çok güzel olmuştu, daha da güzel olacaktı. Dostlarla birlikte güneşin sofrasında içki içecekleri günlere şunun şurasında birkaç yıl kalmıştı. Bu işler bıçak sırtı. Muharrem bey yüzde birkaç götürse tüm plan suya düşebilir. CHP kanadından bazıları birden ABD emperyalizmini hatırladılar bu arada. Muharrem bey ABDciymiş, vazifesi CHP’yi bölmekmiş. Bu noktada kimi VP’li  arkadaşlarla aynı noktada buluşmaları işin başka bir ilginç yanı...

Kimileri de diyor ki.. Muharrem beyden lider olmaz cumhurbaşkanı da olmaz. Cumhur seçimi sonrası kaybolmuştu. Ona güven olmaz. Partisi gelişmez, o zaten büyük bir partiye lider olamaz.

İşte tam da buradan ilerleyelim. Muharrem bey niye lider olamaz? Şimdiye kadarki liderleri gözünüzün önüne getirin. Atatürk’ten sonra devlette ve çeşitli partilerde yüzlerce insan bu statüde. Şimdiki liderleri düşünün. Bu topluma sormak lazım. Bunlar çok iyi liderlerdir o zaman. Muharrem beyden üstün olduklarına göre. Onların peşinden kitleler halinde gitmişsiniz.. Şimdi Klıçdaroğlu’nun peşinden de gidiyor milyonlar. Muharrem beyin nesi eksik?

Başka bir soru sorayım.. Şimdi ben bir parti kurmaya kalksam kaç üye bulabilirim? Kaç oy alabilirim ilk seçimde. Ya da cb adayı olmaya kalksam kaç imza toplayabilirim? Benim eksiğim ne? Bir düşünün.. Birçok fazlam var eksiğim pek az.. Bir düşünün bu ülkeyi şimdiye kadar yönetenlere daha mı kötü yönetirim. Ha diyeceksiniz ki partili siyasi tecrüben zayıf. Yoo.. Şu anki liderlerin bazıları ilk zamanlarda daha tecrübesizdi. Üstelik bakan seviyesinde ya da parti başkan yardımcılığı düzeyinde bazı isimler var ki.. Şimdi bile siyasete acemi duruyorlar. Tavırlarına konuşmalarına bakın. Benim siyasete atılmaya hiç niyetim yok ama. Başka bir  yere gelmek için bunu söyledim.

Burada sorun lider sorunu değil sizsiniz ey halkım, ey arkadaşlar. Bu liderleri beğenmiyor yetersiz görüyorsanız özlediğiniz liderler de bir türlü çıkmıyorsa sorun toplumdadır. Yoksa her şart altında o partilerin başında birileri bulunacak. Siz de onları beğenmeseniz bile beğenir gibi yapacaksınız. Beğenmeseniz bile tıpış tıpış peşlerinden gideceksiniz. İşte farkımız burada o liderlerle. Bizim gibi insanlar beceremeyecekleri işe kalkışıp milyonları aldatmaz. Sizler ise beceremeyenleri başınıza getirir bir de onların kulu kölesi olursunuz.

Muharrem beye ben çok mu güveniyorum. Hayır. Kuracağı parti düzgün bir parti mi olacak. Hayır.  Bu toplumdan düzgün bir parti çıkması imkansız. Ama Muharrem beyin böyle bir iş için ortaya çıkması çok iyidir. CHP yarı faşist bir parti haline geldi. Yarı faşist diyorum çünkü az buçuk cesaretli olsalar düz faşist diyeceğim. Onların militan eksiğini, cesaret eksiğini HDP-PKK kapatıyor. Zaten neredeyse tek parti haline gelmişler. CHP yönetim kadrolarının tamamı birinci sınıf ABDcilerden oluşuyor. Ve en kötüsü gerek CHP tabanında, gerekse geçmişte sol rüyalar gören geniş Atatürkçü, solcusu, şocu bucu yığınlarda.. yazarı, çizeri, engeli, dantelinde.. gazetecisi, sanatçısı, öğretmeni, doktorunda… en ufak nöronsal kıpırdanma kalmamış. Tamamen ölmüşler.. zombileşmiler.. hırıltılı şekilde aynı nakaratları homurdanan yaratıklara dönüşmüşler. Milyonlarca insan.. Walking deads. Korkunç bir şey.. İşte Mharrem İnce’nin bu çıkışı, virüsü kapmış ama henüz tam zombileşmemiş bir kısım insanda bir silkiniş yaratabilir. Buna ABD projesi vs. diye karşı çıkmak, CHP tabanını, muhalif tabanı uyandırmak için çırpınan bazı insanlara, bir avuç insana haksızlıktır en azından. Bize haksızlıktır. Bu CHP’den daha kötüsü katiyen olmaz. Müsterih olun.

Peki Muharrem İnce’den daha iyi lider çıkar mı? Ne için? AKP den kurtulmak için diyorsanız, bakışınız bu kadar darsa ki ezici çoğunluk bu durumda. Bu kurtuluşun gerçekleşmemesinin asıl nedeni bu. Ayrıca muhalefetin muhalif insanlığın gözümüzün önünde çürümesinin nedeni de bu. AKP den kurtulmak için hiçbir özveri göstermeyen, ama dışardan her türlü müdahaleye razı olan bir insan tipi.

Ondan veya bundan kurtulmak için genel olarak lider çıkar mı diye soralım o zaman. Çok zor. Olanı beğenmeyen, olanı yok eden bu toplum olabilecek olanın çıkışını da engelliyor. Toplumsal bir kokuşma içindeyiz. Bu topluma Atatürk gelse başarısız olurdu. Çünkü dostlar..

Savaş ve savaş sonrası dönemlerin büyük lider tipi farklıdır, büyük kriz dönemlerinin lider tipi farklı.. Şimdiki gibi orta düzeyde ama sürekli kriz dönemlerinin, nispeten barışçıl dönemlerin lider tipi farklı. Bu durumda üç ihtimal kalıyor elimizde. Bir mucizeye çok iyi bir lider bulmak.. Hiç istemediğimiz halde krizin derinleşmesine bekleyerek oradan çıkan liderlerden en iyisini yeğlemek. O bize kendisini yeğletecektir zaten. Ya da mevcutlarla idare etmek. Muharrem beyin destekçisi değilim. Ama onun ortaya çıkması bile bu ölü topraklarda iyidir. Bir şeyler filizlendirebilir.

Şu ünlü hayalet z kuşağına gelince. Politik anlamda cidden bir hayalet kuşak. Tepkisini sadece oy vererek ve sosyal medyada ipsiz sapsız tavırlar koyarak… bir de ilgisiz alakasız ve epeyce de sorumsuz yaşayarak gösteriyor. Onlara iki bakımdan hiç kabahat bulamayız. Bugün ağırlıklı olarak siyaseti yönetenler.. 60 yaş üstü kuşaktır. Ondan sonra 50 yaş üstü kuşak geliyor. Z kuşağının ne olduğu ne olmadığı siyasete ağırlıklı olarak girmek zorunda kalmalarıyla anlaşılacak. Yani en az 5-10 yıl sonra. Onlar ağırlığını gerçek anlamda hissettirince neler yaşanabilir? Çok da olumlu beklentim yok. Çünkü şu an gösterdikleri fazla bir olumluluk yok, ama olumsuzluk çok. Burada da onların ana babaları kabahatli onlardan çok. Tüm kategorilerde değerlendirildiğinde kesinlikle güvenilemeyecek, insani değerleri giderek daha da aşağı çeken kuşaklar bu kuşaklar. Değerlerden uzaklaştıkça kendine daha da aşık olan ama mutsuzluk içinde, psişik bir saldırganlıkla var olan kuşaklar.

Z kuşağı bunlardan kurtulup kendi toplumlarını kurunca umarım daha iyi şeyler olur. Var öyle bir olasılık.. Ama düşük ihtimal. Z kuşağı denince tüm insanlık tüm bir genç kuşak anlaşılmalı. Bin bir türlü insan. Yüzlerce ülkede, onlarca sınıftan yığın yığın insan. Kuşkusuz aralarındaki rekabet ve çelişki büyük olacak. Z kuşağı korkarım ki Z kuşağının kurdu olacak. Umarım büyük krizlere ve savaşlara uğramadan şimdiki den daha iyi liderleri çıkarabilirler.

Kaan Arslanoğlu

BU KONUŞMANIN VİDEOSU ŞURADA: https://www.youtube.com/watch?v=FtvHX8I3PT4&t=15s
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...