Türkiye’de Futbolun Kuralı Var mı ki, Kural Hatasından Maç Tekrarlansın !

Türkiye’de Futbolun Kuralı Var mı ki, Kural Hatasından Maç Tekrarlansın !

Muhalefetle iktidarın her alanda ortak çalıştığını, ülkeyi birlikte idare edip, pastayı birlikte yediğini söyleyip duruyoruz!

Göztepe-Beşiktaş maçında yapılan bariz kural hatasına, uluslararası hakem birliğinin “tekrarlansın” tavsiyesine rağmen Türkiye Futbol Federasyonundan yine siyasi bir karar geldi. Kural hatası yapılmadığına hükmedildi. İktidarın mutlak siyasi denetiminde görünen futbol alanında sözde muhalefetin ortaklığı pek açıktır. Ve bu karara karşı da muhalefetten destek dışında tepki gelmeyecektir.

2 yıl önce ne olmuştu? Fenerbahçe-Beşiktaş kupa maçında seyirci oyuna müdahale etmiş, Şenol Güneş yaralanmış, kurallar açık biçimde maçın iptalini gerektirirken Tayyip Erdoğan’ın demeç ve talimatları devreye girmiş, federasyonca maçın tekrarına karar verilmişti.

Muhalefet ne yapmıştı? Sevinç içinde sayın Cumhurbaşkanının yanında yer almıştı. Beşiktaş’a ne muhalif siyasi liderlerden ne de yazarlardan ciddi bir destek glmişti. 

Beşiktaş protesto için sahaya çıkmadığında yine muhalif taban ve tepenin alaylarıyla karşılaşmıştı.

O gün şunu demiştik: İktidar - muhalefet el ele verecek, Beşiktaş’tan bunun acısını en az birkaç yıl süründürerek çıkaracaklar. Tablo ortadadır.

Türkiye’de futbol başından beri siyasi, başından beri şike. Üç büyük kulübün hegemonyası, seyirci sayılarına orantılı biçimde yıllar içinde şampiyonluğun bu üç güce dağıtılması “sportif ahlak” içinde normal, ama düşünsel olarak baktığımızda şike. Tüm dünyada aynı şike sürüp gidiyor.

Ancak buradan kimse “ezilen Anadolu takımları” edebiyatı üretmesin. Onlar da bu şikenin içinde. Üstelik bazen kanıtlı, mahkemeli, çoğu zaman önü alınamaz söylentili gerçek şikelere de en çok onlar bulaşıyor. Yerine göre, siyasete göre sıklıkla da federasyon ve idarece kayrılıyorlar.

Fanatiklik saymayın, 61 yıllık gerçektir: Futbolda önemli olan şampiyonluksa eğer, ki öyledir: Bu filler tepişmesinde en çok Beşiktaş tekmeleniyor, en çok onun hakkı yeniyor. İstatistik olarak sabittir.

Öyle ki üç büyüklere düşman önemli bir kesim futbol “otoritesi” ötekilere diş geçiremeyince hırslarını kartalın kanatlarından çıkarıyor.

Ne kadar kompleksli hakem, hakem yorumcusu varsa öbürlerine vuramayınca en zayıfa vuruyorlar.

Başlarında her zaman ikitidarın kuklası bir federasyon başkanı bulunuyor. Dün eski Beşiktaşlıydı başkan, bugün Fenerli. Her ikisinin de adı en son şike davasında geçiyordu. O davayı da FETO bahanesiyle iktidar-muhalefet, sosyalisti-komünisti-ulusalcısı “kumpas” deyip yok ettiler.

Daha iki cümleyi üst üste düzgün kuramayan bir federasyon başkanı şimdi ülke bütçesi kadar büyük bütçeli bir sektörü yönetiyor. Kendi kafasına göre yönetecek hali yok herhalde. Kurallar da bulunmadığına göre. İktidar talimat verecek, CHP başta olmak üzere muhalefet iktidara destek çıkacak, pasta paylaşılacak, futbol aldatmacası devam edecek.

Futbol afyon mu! Kim demişse pek yanlış demiş. Bir tatmin aracıdır futbol. En alttakilerden, en üstekilere iktidar zevki, iktidar tatmini yaratır. Kimisinin ruhunun pastasıdır, kimininse midesinin…   

Kaan Arslanoğlu

NOT: Aynı konuda geçmişte yazdığımız bir yazı (Olaylı FB-BJK maçı sonrası ve yine muhalefet-iktidar işbirliği) : http://www.insanbu.com/Spor-Haberleri/674-yuzsuzlugun-psikiyatrisi

 


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
  • Erkurt Özkurt

    Erkurt Özkurt 16.02.2020

    Benim önerim profesyonel futbol kaldırılsın. Amatör ligde oynansın maçlar. Anormal transfer ücretleri önlensin. Uluslar arası arenada milli takım bizi temsil etsin. Gerçekten forma için ter döken sporcuları destekleyelim. Bu ligden Dünya çapında yıldızlar çıkarsa yurt dışına transfer olsunlar. Kliplerine belli miktar para kazandıran şartıyla. Profesyonel lig zaten iflas etti. Beşiktaş başkanı ağlıyor 2 milyardan fazla borç var diye. Yardım kampanyası başlatacakmış. Oldu olacak futbol vergisi koysunlar. 😊

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.