Sekizinci Düzce Çocuk-Genç Diyabet Kampı

Sekizinci Düzce Çocuk-Genç Diyabet Kampı

Sponsorsuz tek kamp ve katılım rekoru…

Bu yıl yaz okulu ve kamp yine ramazan ayına denk geldi. Bu yıl da kamp Pelemir Otel’de gerçekleştirildi.

İlk üç gün yoğun yağan yağmur katılımcıların neşesini hiç bozmadı. Havuz sporu-keyfini biraz aksattı.

Katılım her geçen yıl artarak bu yıl da rekor kırdı. Günü birlik gelip giden çocuklarla sayı 100’ü aştı.

11 ilden 90 çocuk ve genç daimi katılımcıydı.

Kamp 19 Haziran pazartesi günü başlayıp, 23 Haziran Cuma günü akşamı sona erdi.

Yaz okulunda her yıl olduğu gibi diyabet eğitim çalışmaları, dayanışma toplantıları, kitap okuma saatleri, oyunlar, sportif etkinlik-eğitim ve yarışmalar, akşam müzik dinletileri ve danslar zamanı doldurdu, vakit yetmedi..

Çocuklar her sene olduğu gibi “keşke biraz daha uzun olsaydı” duyguları ile ayrıldı.

Kamptaki 20 kadar görevlinin bir kısmı Düzce Üniversitesi’nden, bir bölümü şehirden farklı işyerlerinden, bir bölümü ise başka illerden geldi, hiç ücret almadılar, neredeyse hatasız, özveriyle çalıştılar.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü halen 453 diyabetli çocuğu takip etmekte ve bunlardan 67'si insülin pompalı. Kampta bir de "insülin pompası" çalıştayı yapıldı.  

Etkinliği gerçekleştiren Düzce Çocuk ve Genç Diyabetliler Derneği bu yıl hiçbir yerden sponsorluk almadı. Etkinlik giderlerinin küçük bir kısmı bazı katılımcılardan, büyük bölümü bağışlardan karşılandı. Kamp bu özelliğiyle ayrıksı bir yere oturuyor.

Derneğin amacı, giderek daha az sponsor destekli (medikal cihaz ve ilaç firmaları) veya hiç sponsorlu, daha az masraflı, daha uzun süreli ve katılımcıların daha fazla emeğine ve örgütlenmesine dayalı kamplar düzenleyebilmek.

Türkiye’de düzenli yapılan 7 çocuk ve genç diyabetliler kampı bulunmakta. Düzce kampı katılım sayısı bakımından şu anda ikinci sırada. Artış böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda birinci sıraya gelecek.

Kaan Arslanoğlu


Yorumlar

Maximum : 1000 Karakter / Karakter Sayısı: 
0
Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolayllığı sağlar.
Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da
editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. Yılların deneyimi sonucu bu bizde böyle.
 • Berrin karaaslan

  Berrin karaaslan 29.11.2017

  Merhaba benim yigenimde 13 yaşında 8 yıl oldu diyabet olması biz bu kamplardan nasıl yararlanırız tokatın kazasında oturuyolar hiç birşeyden haberleri olmuyor istanbulda doktorları ona 3 ayda 6 ayda bazende senede birlez kontrole geliyolar yigenime ney önerirsiniz yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

 • Doç.Dr.Ergun Çetinkaya

  Doç.Dr.Ergun Çetinkaya 01.07.2017

  Bu tür etkinlikleri başarıyla ve neredeyse sorunsuz düzenlemek büyük bir alkışı hak ediyor. Çok büyük emek ve özveri gerektirdiğini biliyorum. Sevgili meslekdaşım Prof.Dr.İlknur Arslanoğlu'nu ve ekibini candan kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

 • Mete Demirtürk

  Mete Demirtürk 30.06.2017

  Emeği geçen herkesi sevgiyle selâmlıyor ve saygıyla kucaklıyorum. Ülkeye hizmet, belki büyük büyük laflarla da olur. Ama, somut olan böylesi çalışmalar, her zaman için daha doğru, daha anlamlıdır. Hep hep, bir küçük adım... Sonra iri sözler ve güzel düşünceler. Saygılar...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.