KORONAVİRÜS HAKKINDA: KİŞİSEL

KORONAVİRÜS HAKKINDA: KİŞİSEL

SUNU: Ülkemizde “Avrasyacı yazar, düşünür, siyasetçi” olarak geniş bir kesimce tanınan Alexander Dugin sadece Avrasyacı siyasi yazılar yazmıyor. Bildiğim kadarıyla bir Rus milliyetçisi olarak geleneğe dönüş, eski değerlere dönüş, sorumluluk ahlakına dönüş çizgisini savunuyor. Keza “İmparatorluk” disiplinine, “Hıristiyan Ortodoks” felsefesine dönüş…

Tabii bizdeki Avrasyacılar onun bu yöndeki görüşlerine pek girmiyorlar. Dugin’in tıp-sağlık sistemine, onun güncel işleyişine yönelik de ciddi görüşleri ve eleştirileri var ki başta VP’li arkadaşlar olmak üzere Dugin’e yakın kesimler Rus yazarın hele ki bu yönüne hiç değinmiyorlar.

Son iki yıldır insanlığı esir eden bu salgını berbat bir şekilde yöneten, daha doğrusu bunu bilinçli olarak bir fırsata dönüştürüp çıkarları doğrultusunda yönlendiren dünya oligarşisi… Medikal karteli, onun emrindeki sözde bilimsel tıbbı, medyası ve hükumetleriyle müthiş bir bilgi kirliliği yayıyor, pervasız bir sansür uyguluyor. Daha da kötüsü bu tezgaha emperyalizm karşıtlığında iddialı güçler de katılıyor.

O yüzden tıp-sağlık alanındaki her bilimsel eleştirel görüş gibi, Dugin’in bu yöndeki görüşleri de bizim için özellikle önemlidir.

Kaan Arslanoğlu   

 

 

KORONAVİRÜS HAKKINDA: KİŞİSEL

02.12.2021

Alexander Dugin

Aşı hakkında… Buradaki ana sorunu şu şekilde görüyorum: Aslında, deneyimlerin gösterdiği gibi (yakın zamanda kaybettiğim iki yaşlı akraba örneğini kullanarak), aşılama ne koronavirüs bulaşmasından ne de koronavirüsün taşıyıcısı olarak hizmet etmekten bizleri kurtarıyor. Bu anlamda aşılı ve aşısız arasında hiçbir fark yoktur. Ve herkes (hem aşılı hem de aşısız) aşının enfeksiyona karşı güvenilir koruma sağladığından emindir! : Asla.

Belki burada kesin bir yargıda bulunmaya cüret edemem, aşı, hastalığın şiddetli seyrine karşı korur (yine de bazı aşılılar ciddi şekilde hasta olsa da, yine deneyimlerden dolayı). Ve aşıdan sonra yoğun bakım, solunum cihazına bağlanma ve ölüm daha az gibi görünüyor (önemli ölçüde daha az olduğu konusunda hemfikir olmaya bile hazırım). Ama sonuçta bize her şey farklı sunuluyor: “Hastalığın ağır seyrinde ölüm riskini azaltmak için aşı olun” demek doğru olur, ama bize deniliyor ki, ‘’aşı olun, dert etmeyin’’. Bu başka bir şey. Bana öyle geliyor ki, bu tür aşı propagandası hatalı, sorumsuz ve son derece suçtur. İnsanlar güvende olduklarına inanırlar, önlem almazlar ve artık tehlikededirler. Ölümcül tehlikede.

Ancak karantina, maske, izolasyon, hijyen seviyesinde keskin bir artış, eldiven takma, uzaktan çalışma ve insanlarla temasın temelden azaltılması gibi yöntemleri - hepimizin başına gelen korkunç bir felaketin kaçınılmaz maliyetleri olarak – bir ölçüde destekliyorum. Başka sağlıklı (ama güvenilir) bir çözüm bulunana kadar aşının bu problemi çözemediği aşikar. Ama bunu bir aşıda bulduğumuzu düşünürsek, yanılıyoruz ve başkalarını yanıltıyoruz demektir. Çözüm yoksa aranmalıdır. Aşı fanatiğinin tüm argümanlarını geçersiz kılan omikron varyantı ile ilgili hikaye işe yaramaz. Belki de omikron paniği, aşının etkisinin abartıldığını dolaylı olarak kabul etmek için bir bahanedir. Aptal Biden herkesi aşı olmaya çağırdığında, zaten çok fazla oluyordu. Böyle bir mal iyi bir şey tavsiye etmez.

Bir şey daha. Salgının başlangıcından itibaren, herkeste - insanlarda ve yetkililerde – isterik bir arzu var. Yeniden "eskisi gibi" olması için mümkün olan en kısa sürede öncesi zamanlara dönmek. Ancak, bu arada, sonu henüz görünmeyen covid gibi büyüklükte bir felaket tesadüfi değildir. Bir amacı ve bir anlamı var. Bunu bir işaret olarak yorumluyorum. Bir şeylerin değiştirilmesi gerekiyor. Covid'den "nasıl oldu"ya geri dönemezsiniz. Biz histerik bir şekilde oraya koşarken salgın devam edecek ve daha da kötüleşecek. Ne düşünüyorsunuz, omicron, bu son sınav mı? Öyle düşünmüyorum. Salgından kurtulmanın tek yolu değişimdir.

Bir kişi ölümcül şekilde hastalandığında, eskisi gibi olmaktan çıkar. Ölüm karşısında  -kendiniz veya sevdikleriniz için - bir kişi kendini yeniden düşünür ve çok azı yaşamını tamamen doğru ve kusursuz bulur. Koronavirüs, insanlığa düşünmek, yeniden düşünmek için ısrarlı bir öneridir. Eh, açıkçası doğru yönde değil... Bir salgından çıkmanın tek yolu geleceğe gitmek. Geçmişe dönmek imkansızdır. Asla aynı olmayacak. Ama covid'den sonra ne olacağı bize bağlı. Daha farklı, daha iyi bir gelecek hayal edemezsek, bu kabus asla bitmeyecek ya da yeni bir kabus başlayacak.

Evet ve son bir şey: Doktorlar böyle bir durumda şüphesiz kahramanlardır. Kendilerini riske atıyorlar, ellerinden geldiğince insanların hayatlarını kurtarmaya çalışıyorlar. Bu hastalığı nasıl önleyeceklerini ve nasıl güvenilir bir şekilde tedavi edeceklerini bilmiyorlar, ancak bir şeyler öğrendiler -deneysel olarak, deneyimlerine dayanarak- ve bazen hayatları pahasına. Bu arada, Rusya'daki sağlık sistemi eleştirmenlerin çizdiği karikatürden çok uzak. Özellikle uzak bölgelerde her şey mükemmel değil ama genel olarak devlet tıbbi sahada toparlanmış durumda. Doktorlar insandır, memur değil,  çalışan değil. Onlar her şeyden önce insandırlar. İnsan olmasaydılar bir teknik unsur olurlardı ve uzun zaman önce kaçarlardı. Ve onlar tekrar tekrar kırmızı bölgelerdeki ve onun ötesindeki insanları kurtarıyorlar.

Kaynak: https://www.geopolitica.ru/article/o-koronaviruse-lichnoe

Çeviren : Mihriban Memmedova


 • Tarık Günersel

  Tarık Günersel 12.12.2021

  Yaşayın, Dünyadaşlar. Sanırım özetle: 1) Aşı gerekli, yeterli değil. 2) Kapitalizmi aşmak gerek: Kâr odaklı düzenden insan (sağlık...) öncelikli düzene. Bence 3: Avrasyacı vb olmak yeterli değil; Dünyacı olmak, demokratik ('tabii ki' laik) bir Dünya Federasyonu (Earth Federation, World yerine) yönünde hamlelere katkı...

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 12.12.2021

  duygusal, fanatik takım taraftarı gibi davranmayı bi kenara koyalım. sanki bi devrimciymiş gibi ..!? gerçekçi/ akl_ı selim olalım/ son 1,5 yıllık süreçte, küreselci emperyalist çakalların, onların medya ve medikâl sektörünü yönlendiren aklın, medikal sektör çatı örgütü DSÖ denilen üst tezgâhın; manüplâsyon ve dezenformasyonlarına .. bizler dahil yeterli refleks, karşı tavır, eleştiri getirilemedi/ ulus devlet savunucusu etiketli çoğu yazar, çizer, medya organlarımız .. Hürriyet başyazarı, sosyete ve mafya doktoru O.Müftüoğlu ve Pfayzır'ın tenekeden bilim kurul jürisi M.Ceyhan .. tabip birlikçi, lions rotaryenci Dr. kılıklı biontek pazarlamacıları ile senkron bi pozisyonda dans etti !! bu konularda Sabah, Atv yazarları H.Babaoğlu, M.Altınok, C.Barlas ve muhafazakâr camianın yıldız isimleri Fatih Erbakan ve A.Dilipak kadar bilem.. cesaretli, aklı başında bir pozisyon alamadı, tavır gösteremedi .. devamı altta.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 12.12.2021

  Avrasyacı, ulus devlet savunucusu bir çok yetkin, samimi, güvenilir mesleğinin uzmanı bizden !! dediğimiz doktor, bilim insanımız, feleğin çemberinden ters takla atarak geçmiş mühendis ve düşünürümüzün yazı, yorum ve araştırmaları .. içinde hep birlikte bulunduğumuz anti emperyalist, vatansever bağımsız ulusalcı medya ve camiamız tarafından bakıldı ama görülmedi, duyuldu ama işitilmedi .. yok farzedildi/ bu hepimizin bildiği ..fekât kendimizden bilem saklamaya çalıştığımız bi durum/ geçmiş 1,5 yıl için geriye dönerek değiştirebileceğimiz bi dünya yok ..! O zaman .. titreyelim ve kendimize gelelim/ Dugin bey'in dediği gibi ''önümüzdeki maçlara bakalım''

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.