Kürt sorununda yalan söyleyen solcunun kuyruğu kopsun mu?

İki eski dost yıllar sonra karşılaşmış. Sıcak bir hoşbeşin ardından biri sormuş. Senin oğlan ne yapıyor şimdi, çok cin çocuktu. Bir bilsen amcası, diye yanıtlamış adam, milletvekili oldu, devletle Kürt hareketi arasındaki barış görüşmelerinde aracı. İki tarafın da en üst adamlarıyla görüşüyor, en gizli mesajları o taşıyor. Müthiş kilit bir konumda. Oğlumdur diye söylemiyorum, huzurumuzu ona borçluyuz. Peki seninki ne yapıyor? Dostu biraz utanarak, ama hafifçe rahatlayarak cevaplamış: Benimki de mafya ile derin devlet arasında pazarlıkları yürütüyor, ama senin kadar güzel anlatamam.

"Çözüm Süreci" denen şeyde ne pazarlıklar, ne anlaşmalar yapılıyor? Ülkenin kaderi üstünde iki kişi, aldım verdim bir gizli oyun içinde. Herkes soruyor, nelerde anlaşıyorsunuz? Tek bir makul cevap var mı?

AKP-HDP seçim için anlaşmış deniyor. Her şey zaten bunu göstermiyor mu? Biri başkanlığı alacak, öbürü barajın altında da kalsa, üstüne de çıksa ne kazanacak?

Kürt sorunu konusunda hani sosyalistlerin programı yoktu, CHP'nin yoktu, kimsenin yoktu. 40 bin kişi öldü bu kanlı boğuşmada. PKK-HDP'nin programının ne olduğunu bilen var mı, ne istiyorlar, ayrılma mı, özerklik mi, federasyon mu? Bunlardan biri gerçekleştiğinde o topraklarda yaşayan Kürt olmayanlar ne yapacak, batıdaki Kürtlerin durumu ne olacak? Bir açıklama duydunuz mu?

Kürt sorununu çözmek Türkiye'de demokratikleşmenin ilk şartıymış. Şu kuyruğa bakın, çek çek ucu görünmüyor. Savaş ağalarını, emirle iş gören politikacıları mı güçlendirdi bu algı, yoksa siyasete katılımı mı?    

Kürt hareketi Türkiye'de solu geliştiriyormuş. Yuh, böyle kuyruk görülmedi.

Selahattin Demirtaş seçim ve baraj konusunda, "Gelsinler, herkese anlatırım ne istediğimizi" diyormuş. Kendi biliyor mu ertesi gün ne talimat geleceğini. Apo'yla Erdoğan'ın mesaj trafiğine, günlük duygu durumlarına göre aşağıya emirler gidiyor. Alın size solculuk, alın size demokrasi, siyasi katılım. Ejderha kuyruğu... Koptukça yenisi çıkıyor, eskileri ayrı kıvrılıyor.  

Buna karşı ne desen sosyalisti, Kürt'ü senin ağzına tıkar. "Devlet ağzıyla konuşma!" Yahu Öcalan, Demirtaş yıllardır gizli pazarlıkta, yıllardır devlet ağzıyla konuşmuyor mu?

Demokrasi için, Kürt hakları için HDP'yi destekleyecek sosyalistler, liberaller. Onların sosyalist ve liberal oldukları yalanının kuyruk boyu ne? Apo hükümete, Kandil ABD'ye doğrudan bağlı ve her şey gizli kapaklı ve demokrasi gelecek!

Ezen ulus ezilen ulus martavalı. Şu son yıllar itibarıyla bir soran var mı, uluslar nerede, kimin eli kimin cebinde, kim eziyor, kim eziliyor? Bunu sorduğunuz zaman, kafadan Kemalistsiniz. Ver klişeyi, paylaş kara parayı, paylaş kıyıları, pazarı, yağmayı.

Kobani'ye bayram yapar bizim saf solcu, Yunanistan'a sevinir. Her birinde kendisi sadece kol böreği yer, ona klişeler yeter. Burada sosyalist kaldı mı, orada kimse var mı?

Herhangi bir solcuyla konuş, sünger gibi emsin bütün umutlarını! Umutları bile umutsuzluk üreten başka bir milletin solcusu kaldı mı! 

Kürtlerin kendi kaderini tayini hakkında Kürt olmayan laf edemezmiş! ABD her gün laf değil, eylem edecek, Avrupalı zibidi edecek, Tayyip edecek, sermayedar her gün edecek, bir tek sosyalistler edemeyecekmiş. Onlar Türkiye'nin kaderini gizli odalarda pazarlık edecek, onlar bizim hakkımızda karar verecek, biz, yani sıradan yurttaş edemeyecekmiş. Bu bilinci içimize sokan Kürtler değil aslında, bizzat kendimiz. Hiçbir ülkede sosyalizm gelmesin diye bu denli gayretle çalışan bu kadar çok "sosyalist" görülmedi.    

Saf sosyalist bir toplumsal etkinlikte stant açmış, ne satacak, kendi uyduruk kitaplarını satacak tabii! HDP'li siyasetçi gelmiş, müthiş hüsnü kabul görmüş, kitapları tek tek evirip çevirmeye başlamış, alacaklarını koskoca iki yığın halinde toplamış. Sosyalistin ağzı kulaklarında. Sonunda demiş ki HDP'li," Şu yığını sarın, alacağım." Bizimki hemen torbalara koymaya başlamış kitapları, HDP'li birden demiş ki, "Yok vazgeçtim, onları değil, bunları alacağım." İkinci yığını kucaklamış, gidiyor. "Ama parayı ödemediniz" diye bağırmış arkadan satıcı. HDP'li terslenmiş. "Öbür kitapları verdim ya bunların yerine." "Ama onların parasını da ödememiştiniz ki!" HDP'li bağırmış: "Yahu bu ne yüzsüzlük, almadığım kitapların parasını niye verecekmişim!"   

Kürtler PKK sayesinde saygınlık kazanmış! Başları dik dolaşıyormuş. Başlarının tüm öteki Türkiye milliyetlerinden dik olduğu kesin, ama saygınlık kavramında hiç anlaşamıyoruz sanırım. Kara paracıların, sermayedarların, büyük devletlerin güdümünde denetimli, gözetimli, planlı bir isyan ne kadar saygın?

Kürt sorununun çözümü ne diye sorarsanız, bu soru da bir yalan. Milliyetçi sorunun tam çözümü nerede görülmüş?  

Milliyetçi sorunu hafifleten çözüm ise üç yolla sağlanır.

1- Ezilenlerin, halkın uyanması ve kaderlerini birleştirmeleri, yani sosyalizm, ama nerede? Yakınmak için söyleyemiyoruz artık, hakikaten sosyalizmi unutun, çünkü bu yukarıdaki yalanları yayan (bizler dahil) tüm sosyalistler. Sosyalist demek yalancı demek artık.

2- Kapitalist refah devleti

3- Kanlı bir iç savaş.

Emin olun herkes hazırlığını bir yandan 3. çözüme göre yapıyor; bir yandan da o kozu göstererek paylaşımda en yüksek payı koparmaya çalışıyor.

Nasrettin Hoca, dul bir kadınla evlenmiş. Onun iki çocuğu var, Hoca'nın da iki. Birbirlerinden iki çocukları daha olmuş. Bir gün Hoca'nın karısı avaz avaz bağırmış: "Hoca Hoca, yetiş, senin çocuklarla benim çocuklar bir olmuş, bizim çocukları dövüyor."

Şahsen Kürtlerin her türlü hakkını (ayrılma dahil) tavizsiz savundum bugüne dek. Oyalamaca olduğunu bildiğim halde "Çözüm Süreci"ni bile destekledim. Ama PKK-HDP ile bu işin olmayacağını da söyledim. Olay Nasrettin Hoca, oğlu ve hırsız fıkrasına benzedi. Bunlar belaydı, evimize girdiler artık. Gel diyoruz gelmiyorlar, git diyoruz gitmiyorlar, o halde bizi bırak diyoruz, bırakmıyorlar. PKK-HDP'yi dost belleyen siyasi çevre, bizim siyasi dostumuz değildir. Biz derken, benim gibi düşünen on binlerce sosyalisti kast ediyorum, onların da öyle düşündüğüne inanıyorum. Bu böyle biline. ÖDP'miymiş, KESK'miş, SES'miş, TTB imiş... Köküne kibrit suyu döktünüz sosyalist ruhun. Alın Kobaninizi, uzak durun. Size fıkra dahi yok artık :)    

Kaan Arslanoğlu

(Fıkralarla siyaset - 1)

Facebook
yorumlar ... ( 58 )
08-02-2015
09-02-2015 09:12 (1)
Zor zamanlardayız. Yol ayrımındayız. Sünni-mezhepçi-Dinci'lerin bir hedefi var. Kürt Siyasal Hareketinin bir hedefi var. Bir "hedef duyguları" var; Bizim ne hedefimiz var, ne de hedef duygumuz! Biz, kimiz; biz, kim olduğumuzu bile bilmiyoruz! Birisi Azgın Kapitalist Parti olarak, köleleştireceği tebaa'sıyla, "asr-ı saadet" arıyor; onların kitabında zaten köle'lik meşru... Diğeri ulusal haklarının peşinde; her ulusal hareket gibi oportünist ve pragmatist olma "Hakkı'nı" kendinde görecek. Biz? Kimiz biz? Kendimizi tanımlayamadığımız sürece salt eleştiren olacağız; "istemezükçü!" Biz kimiz ve ne istiyoruz? Yanıtını bilen var mı? gürsel
09-02-2015 09:14 (2)
okur yorumuna eski chp'den başlayıp, yeni chp ile devam eden hdp'nin de olduğu bir yorum yazacaktım. yazıyla uyumlu olduğu için burada yazayım. eski chp baykal chp'si hiçbir zaman sol olmadı bu konuda hem fikiriz. eski chp'yi burada irdelememin gereği de yok. yenisi ile ilgili bir link http://www.nilufer.bel.tr/haber-2130-nobelli_yazar_orhan_pamuk_niluferde_okurlariyla_bulustu yenisi de bu. nobel ödüllü yazarımızı nazım hikmet kültür evinde(chp'lilerde de var,hdp'lilerde de var sosyalist olmadıkları halde sosyalist değerleri sahiplenme takıntısı nedenini hala anlayamadım) misafir etmişler. hdp'nin kobani'ye sosyalizm getireceğini zanneden sosyalistlerimiz (desteklemek ayrı üstüne bir de hayatlarını verdiler) http://muhalefet.org/haber-ypg-ve-sam-cephesi-anlasti-36-13887.aspx bu haberi okuyunca ne düşünecekler acaba? chp-hdp seçim ittifakı yapsa (sosyalistlerde bu ittifaka katılmasa) ittifak olursa ihtiyaçta kalmıyor zaten ç.
09-02-2015 09:53 (3)
bugün nuray mert'in cumhuriyet'te yazacak haberini de okudum. (ulusalcı sitede kesin mi bilemiyeceğim sitede doğru olmayan haber de çıkabiliyor öyleyse de sitenin yalancısıyım) hdp'de chp'de toplumsal tabanı olmayan liberal "sol" yazarlara hayranlar. bhh'de bir chp'ye bir hdp'ye bakıyor. (bugünkü eylemi desteklemesi için eğitim sen'i ikna edene kadar zorlandınız biraz da iç baskıyla ancak oldu hdp,seçim olmasa alevi oyları olmasa ona da ikna olmazlardı) bhh'nin amacı sosyalizm değil de chp'yi sola çekmek hdp'yi sola çekmek ise bunu başarırlar. kendileri de yok olur bu hareketlerin sol renkleri olurlar. sosyalistleri eleştirdin,hdp'yi eleştirdin,chp'yi eleştirdin ulusalcıları eleştirmedin diyen olursa diye http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/199643/ Egemen_Bagis__Deniz_Baykal_Perincek_in_davasinda.html bu habere bakabilir. ulusalcıların hdp'den farkı yok. tablo bu umut var mı diyorsanız var diyemiyorum. sosyalistlerimiz chp,hdp'ye değil emekçilere bakmaya başlarsa umut oluşur. ç.
09-02-2015 10:24 (4)
Kaan abi sadece okuyorum ve büyük bir dikkatle,keşke herkes okusa konuşmasa düşünse uzun uzun düşünse
09-02-2015 11:21 (5)
Kaan Hocam aman ne olur böyle Kürtleri eleştiren yazılar yazmayın sonra adınız faşiste çıkar :) HAZAR
09-02-2015 11:41 (6)
Yazdıkların son harfine kadar doğru saptamalar içeriyor. Bu saptamayi yapıyorsun sonrada elimiz mahkum CHP yi desteklememiz gerekir diyorsun.Artık başka bir kapı açıp oradan yürümenin zamn geldi de geçti. Bu durumu değerlendirmen dileğimle. HBAKSOY
09-02-2015 11:44 (7)
Sevgili Hasan, başka bir yolu sürekli deniyoruz. Ama kiminle? Perinçek, ulusalcılar, CHP'den ayrılan milletvekilleri ve onların gizli yüzlerine bir sonraki fıkralı yazıda geleceğiz :)) O zaman yine görüşürüz. Kaan A.
09-02-2015 12:05 (8)
1970'li yıllarda Türkiye'deki en güçlü solcu Kürt hareketleri Sovyet çizgisini benimseyen DDKD ve DHKD idi. Kurtuluş gibi "ortayolcu" ve Kawa gibi Maocu gruplar da vardı fakat toplam içinde çok küçük bir oran oluşturuyorlardı. Bu dönemde PKK daha çok kırsal kesimde faaliyet gösteriyordu. PKK'nın Kürt solu üzerinde egemen oluşu 12 Eylül sonrasında ve 12 Eylül sayesinde olmuştur. 12 Eylül'ü izleyen yıllarda PKK'nin başta DDKD ve DHKD olmak üzere solcu Kürt örgütlerini "temizlemesine" yardımcı olan devlet, 1980'lerin ortasında PKK'nın Kürt solundaki TEK örgüt haline gelmesini sağlamıştır. 1990'larda sendikalar, meslek odaları ve demokratik kitle örgütlerine girerek buralarda palazlanmaya çabalayan Türkiye solunu da "etkisizleştiren" PKK, 20 yılı aşkın bir süre ekonomik/sendikal demokratik mücadeleyi Kürt sorununa endeksleyerek yok etmiştir. Bu ortamda siyaset yapabilmek için PKK'nın kanatları altına giren solculara, 2000'li yıllarda liberaller de katılmıştır.AA.
09-02-2015 14:25 (9)
İster Türk, ister Kürt... Evrensel değil, yerel solcu oldun mu ortaya böyle bir manzara çıkıyor. Sayın K. A.'nın bazı tespitlerine katılıyorum ama, yazının çerçevesini belirleyen bakış açısını tehlikeli ve yanlış buluyorum.
09-02-2015 18:29 (10)
Amerikan planlarının taşeron askeri PKK ıle işbirliği yapanlar da sol adını kullanmaktan utanıyor ya, işte ona yanarım.
09-02-2015 22:32 (11)
Neden yalan söylesinler Kaan Hocam. Canları tatlıdır "sosyalist" yoldaşların. Kobane -yoksa Stalingrad mı demeliydim- direnişinde Amerika'dan beraberce bomba dilenmediler mi "sosyalist" ve kürt "yoldaş"lar? Tuğrul
10-02-2015 09:38 (12)
''Biz derken, benim gibi düşünen on binlerce sosyalisti kast ediyorum, onların da öyle düşündüğüne inanıyorum.'' derken ciddi misin , yoksa fıkraya devam mı? K.Y.C.
10-02-2015 09:51 (13)
IŞİD'le savaşanlara Amerikancı diyenlerden iğreniyorum.
10-02-2015 09:53 (14)
Al benden de o kadar 13 nümero. Ben de İŞİD'le savaşan Amerikalılara Amerikalı diyenlerden iğreniyorum. Ne diyelim acaba onlara. "Özgürlük savaşçısı" iyi gider. Bundan sonra Amerikalılara Amerikalı demek yok :))
10-02-2015 10:28 (15)
CEVAPLAR: Bu yazının bir açığı var, önce 1 numara Gürsel temas etmiş, sonra 12 numara K.Y.C. tam üstüne basmış. Bir yandan ülkede sosyalist kalmadığını söylüyorum, öte yandan "on binlerce" sosyalistin sözcülüğüne soyunuyorum. Bunu bilerek yapmadım. Asıl görüşüm ülkede sosyalist kalmadığıdır. Ben ve benim gibi on binlerce bağımsız sosyalist var ama, en azından büyük kısmı için söyleyeyim ki, bu kalben sosyalistlik. Sosyalist olduğumuzu pratikte pek gösteremiyoruz. Son cümledeki ifade daha çok temennimizi, kalbimizden geçirdiklerimizi gösteriyor, gerçeği değil. 9 numaranın eleştirisini anlamadım. Anlatmamış çünkü. Bazı tespitlerime katılıyormuş, ama yazının çerçevesini yanlış ve tehlikeli buluyormuş. Bu çerçeve ne? Öteki yorumculara da katılsalar da katılmasalar da teşekkürler. 13 numaranın cevabını 14 vermiş zaten :))) Kaan Ars.
10-02-2015 11:05 (16)
Bataklık zemini Türkiye'nin yardımıyla biraz iyileştirilince, Erbil'e ABD üssü kuruluyor. Böylece ABD için İran ve Rusya'ya uzanmak artık daha kolaylaşacak. Kürtler bir ulusun doğal zenginliklerini gasp ettikleri için Kürt-Arap savaşı geliyor. Şii-Sünni savaşına Kürtler girmez. O nedenle Amerika, Kürtler için cici'dir. Zaten hiç bir zaman kaka olmamıştır. Biji Amerika-Biji Coni
10-02-2015 13:39 (17)
TABİP ODASI BAŞKANLIĞI'NA Konu: TTB Platinum Kredi Kartı Türkiye İş Bankası ile yaptığımız işbirliği doğrultusunda, temassız özellikli ve üyelerimize özel avantajlar içeren TTB Platinum Kredi Kartı çıkartılmıştır. Bu kart yalnızca Türk Tabipleri Birliği üyelerine verilebilmektedir. Bu karta sahip olmak isteyen üyelerimiz, tüm İş Bankası Şubelerinden veya "TTB" boşluk Kimlik Numaralarını (TCKN) yazıp 4402'ye SMS göndererek başvurabiliyor. Üyelik bilgileri control edildikten sonra bankacılık usullerine göre kredi kartı verilmektedir. Kredi Kartının üyelerimizce talep edilmesine karşın olumlu yanıt verilmemesine neden olabilen en önemli sorunun, limit kontrol sistemi olduğu paylaşılmıştır. Bu sistem nedeniyle kredi kartı alamayan üyelerimizin kart temini için uygulamaları gereken bilgiler ekte sunulmuştur. Gereğini bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz. Saygılarımızla, Dr. H. Özden Şener TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri
10-02-2015 13:41 (18)
Yukarıdaki yorumda "sosyalistlerin" yönettiği TTB'de gerçek yaşama ve "Marksistlerce", sosyalistlerce "temel" kabul edilen ekonomiye dair TTB mentalitesinin ne olduğu örneklenmek istenmiştir. Daha fazlası YORUMSUZ
10-02-2015 15:28 (19)
kobani'de hayatlarını feda eden gencecik kürtleri, türkleri amerikancı diye aşağılamak, bu sitenin rahatı ve keyfi yerinde sağcı okurlarından ve yazarlarından beklediğim bir hareketti. şaşırmadım. ama iğrendim.
10-02-2015 15:33 (20)
19 numaralı midesi kalkmış arkadaşa bir belge sunalım, bu savaşın arkası, önü ne? Buyrun: http://t.co/7y4mTryb7d
10-02-2015 16:51 (21)
bu ülkede ulusalcılar da liberaller de kendini sosyalist olarak sununca 13 numaralı yorumcunun verdiği örnek ortaya çıkıyor. Ne kürt hareketi ne CHP ne de ulusalcılar sol değildir. Kapitalizme karşı isimleri anarak sosyalist olunmuyor. Duruma göre ABD iyi Rusya iyi oluyor. Ulusalcılar Rusya'dan anti emperyalist çıkarma peşinde. Sovyetler yıkılmadan önce aynı kişiler Sovyetlere karşı ABD'yi müttefik görüyorlardı. 19 numaralı yorumcu beni de sağcı mı görüyor merak ediyorum. http://muhalefet.org/haber-ypg-ve-sam-cephesi-anlasti-36-13887.aspx bu haber doğrulandı bu konuda ne düşünüyor merak ediyorum. Ölen gençlere üzülmeyen yoktur. Ama sosyalist gençlerin sosyalizm için ölmedikleri ortadadır. Abdullah Cömert'i unutan ulusalcılar ile 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ı unutan kürt hareketi arasında fark göremiyorum. bu duruma sesini çıkarmayıp da sosyalistler çok sağcı eleşitirisinde bulunmayı da anlayamıyorum. ç.
10-02-2015 19:06 (22)
t.co/..'da, eğer orası Kobani/Ayn el Arap ise gerçekten, hayatlarını feda eden gencecik kürtleri ve türkleri değil de, gencecik amerikan askerlerinin, komuta merkezindeki monitörlerinden, muhtemelen kahvelerini yudumlarken ve muhtemelen IŞİD'lileri nasıl keklik gibi avladıklarını gösteriyor. Gerçi keklik bile daha insani şartlarda avlanır zannedersem. Her birini gece karanlığında tek tek takip edip, yaralananları bile bombayla tekrar vuruyorlar. Barzani'nin yaşlı başlı maaşlı peşmergelerinin Kobani'ye gitmek için Urfa'dan geçerken yemek molası verdikleri lokantadan hasıl firar ettiklerini ve kırsalda jandarma tarafından nasıl yakalandıklarını da gördük.Bu savaş emperyalizmin savaşıdır, savaşı Amerika kazanmıştır, Kürtlere yedirmezler, ancak o toprakları, petrolü beklemeleri karşılığında Kürtlere geçici olarak kullandırabilirler. Buna özgürlük diyorsa Kürt kardeşlerimiz, yapacak bir şey yok. Biji Coni
10-02-2015 22:02 (23)
Enfes. Altına imzamı atarcasına paylaştım.. y.bodur
11-02-2015 22:38 (24)
3- Kanlı bir iç savaş. Emin olun herkes hazırlığını bir yandan 3. çözüme göre yapıyor; bir yandan da o kozu göstererek paylaşımda en yüksek payı koparmaya çalışıyor. Nasrettin Hoca, dul bir kadınla evlenmiş. Onun iki çocuğu var, Hoca'nın da iki. Birbirlerinden iki çocukları daha olmuş. Bir gün Hoca'nın karısı avaz avaz bağırmış: "Hoca Hoca, yetiş, senin çocuklarla benim çocuklar bir olmuş, bizim çocukları dövüyor."+++
11-02-2015 22:38 (25)
artık bunu yaşayacağız başka yolu yok.zihinlerde iş tamam.gerisi eyleme dökmek kalmış az zamanda bu 3. seçenekte resmen kanlı bir şekilde başlar.(güneydoğunun bir ilinde tarih öğretmenliği yapıyorum.yaşım 38.bir kürt kızıyla evliyim)askeri çek zaten gerisi boş herşey hazır.ben bunu 15 yıldır söylüyorum.ülke hızla iç savaşa gidiyor.+++
11-02-2015 22:39 (26)
bu arada kürt hareketi kendisini sol dan tanımlıyor.bir tek evet bir tek grev örgütlediği yada sahip çıktığı bir grev var mı?o kadar özelleştirme oldu doğu ve güney doğuda yok pahasına sattılar bu kürtçülerin buna karşı yaptığı bir eylemi hatırlayan var mı yadaaaaaaaaaaaa ırak işgalini yada Ebu Gureyb hapisanesindeki o rezillikler için eylem değil tek bir söz ettiklerini duyan varmı?bu arada pkk nın 12 eylül öncesi apocular olarak diyarbakırda ilk bombaladıkları yer neresi şaka gibiiiii...neyse ben yazayım o zaman yeraltında olan tkp nin bürosunu bombaladılarrrrrrrrrrrrrr.neyse iş bitti az kanlı ayrılmanın bence planı yapılmalı.herşey bitti .herkes lodosçu olduuuuuuuu.
11-02-2015 22:39 (27)
+++ ismail kaptan
12-02-2015 09:26 (28)
Kimin "solcu" olup olmadığı "sol"dan ne anladığınıza, kişisel olarak ölçünüzün ne olduğuna bağlı. Hoş, kimsecikler kendi solculuğunu ölçmez de, başkalarının solculuğunu ölçmek için elinde koca bir meziro ile dolaşıp durur. "Kürt Hareketi" denilen şey solcu mu? E valla gidin onu Ertuğrul Kürkçü'ye, Sırrı Önder'e sorun. Bu ikisi Türkiye'nin namlı solcularından. Üstelik de Türkler. Onlara yönelik tutum ve şikayetiniz sadece Kürt Hareketi'ne yakın durmalarından mı kaynaklanıyor? Bana göre Kürt Hareketi'nin solcu molcu olduğu yok. Laf üretip hayal satmaya gelince solcu çok, o kadarını biliyoruz. Ama bir gerçek de var ki, PKK sosyaist bir çizgi izleyecek olsa, bugün PKK diye bir şey olmazdı. Hayat da böyle bir şeydir. Mangalda kül bırakmayan çok ama, göz göre göre yok oluşa gidecek kadar enayi olan pek fazla kişi yokturdur herhalde. PKK ABD'yi karşısına alıp da oralarda barınabilir miydi? O yüzden lütfen destekli konuşalım. Neyse. Bana ayrılan karakter sayısının sonuna gelmişim. :)))
12-02-2015 09:37 (29)
Bir de aklımdayken, evet ben Kürt hareketi denilen şeyi "solcu" olarak görmüyorum. Ama Kobane konusunda bazı yazılan şeyler gerçekten de çok ayıp. Yani orası İŞİD'in eline geçse ve oradaki bütün Kürtler'i öldürse sevinecek miydiniz? Amerika bombalamışmış.. Tamam. Bombaladı. Irak ordusunun ve Türkiye'den gönderilen tırlar dolusu silahın karşısında ölüm-kalım savaşı verildi mi, verilmedi mi? Verildi. Denize düşseniz sizi bir Amerikalı asker atlayıp kurtarsa, "bırak lan ben boğulup ölmeyi tercih ederim" mi diyeceksiniz? Tabii ki demeyeceksiniz. Geçelim bunları. Azıcık insaflı olun. "Amerika'ya teslim olmuşluk"tan söz edecekseniz, siz önce başka yerlere, mesela "our boys"lara bakacaksınız. Yoksa bu ülkede her şey çok başka olabilir ve tarih başka türlü akabilirdi. Hakikaten bu konuda Kürtler'e laf atmadan önce, Marshall yardımı, şu bu, diye diye, ABD silahlarının peşinden koşa koşa, Amerika'nın kucağına koşa koşa bir hâl olanlara bakmalısınız önce. İmza: Bir İdiot
12-02-2015 09:27 (30)
Kaan,Mavzeri Alıp kobani ye gidip savaşsaydın!tuzunuz kuru.mta
12-02-2015 09:27 (31)
Kürt meselesi sende tuhaf bir hal oluşturuyor,hasedin pil yapıyor,mta
12-02-2015 09:27 (32)
Solcu Kaan, Sen kobaniyi boş ver ,Küba'ya devrim turizmi yapmaya git,mta
12-02-2015 09:27 (33)
Kaan sen soğuk savaş Döneminden kalmışsın,hayat Değişiyor,senin kaprislerine yüz vermez,mta
12-02-2015 09:27 (34)
Kaan,bu sitede Kürtleri aşağılayanlarla Kürtler niye birlikte aynı ülkede yaşasın söyle bakiyem?bence her kez yoluna gitsin,karadenizi,Ege'yi Marmara'yı toplar 16. Büyük tc yi kurarar yasarsınız,Kürtler de bu aşağılanmayan kurtulur.mta
12-02-2015 09:37 (35)
mta bence bir trol robotu, yani gerçek kişi değil. KÜRT lafı geçince hemen bir şeyler yumurtluyor. Konu başkaysa uykuda. Kendisinin kelime hazinesi 150 yok sanırım. Onları da doğru yazamıyor zaten. Doğru dürüst bir yazılımcı yok mu kardeşim şu memlekette! Bakalım buna da cevap verecek mi: Kürt Kürt Kürt Kürt Kürt Kürt
12-02-2015 10:18 (36)
34 mta, bu ülkede cumhurbaşkanlığından, mafyatik oluşumlara kadar her pozisyonda kürtler bulunmuştur. bu mudur aşağılanmak. işte fırsat eşitliği. Biji Amerika
12-02-2015 23:30 (37)
Kimisi tüfengi alır cepheye gider, kimisi de... Biji Madam Mitterand
12-02-2015 23:31 (38)
mta; tepkisel olarak, salt "itham" ile değil, kendi düşüncelerini derli-toplu anlatırsa daha iyi olacak. Bu yöntemi ile "trol" gibi; ki, troller de bence ezberi bozma imkanları ile işe yarayabilir. "Kürt Kürt Kürt Kürt.." yazan arkadaşın her sözcükte Kürt'ü büyük harflerle yazıyor olması hoş ve saygıya değer. Neolitik dönem kültürü içinde yaşayan kadim Kürt halkının önünde yürüyeceği korkunç bir ulus-hayat yolculuğu var! Bizim önümüzde de sünni köleci toplum kültüründen kurtulma mücadelemiz. Bu iki yolculuğu birleştirme imkanlarını aramak gerekli.. ogürsel
13-02-2015 23:59 (39)
sevgili dostum,bu yazıyı imzalıyor ve serok obama! diye haykırıyorum.Süleyman S.Kazdal
21-02-2015 10:16 (40)
Ege Üniversite'sinde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada bir ülkücü öğrenci ölmüş. SOL Haber portalı olayı faşist saldırı olarak nitelemiş, Evrensel'den aldığı habere göre Ülkücülere faşist demiş. Bir tek ölen de faşistti, iyi oldu dememiş! Birgün baştan benzer bir ifade kullanmış, sonra daha nesnel ifadeler kullanmış. Bunlar PKK'nın hiçbir saldırısı için faşist dememişlerdir, dikkat. SOL Haber bunu hep yapıyor. Bu PKK yalakalığı devam ettiği sürece Türkiye'de sosyalizm olmaz. Olur diyen varsa şarlatandır. Kaan Arslanoğlu
16-04-2015 12:20 (41)
Bence burada asıl soru şu, Kürt halkının kimliğiyle ve diliyle birlikte yaşamaya hazır mısınız? Gerisi boş laf. Ezilmiş kimlik, emek tabii ki sol söylemle hakkını arayacak. Ya kabullernirsiniz ya da kendi yollarını tayin edecekler. Bu kadar basit. Olay kimin gerçek solcu olduğu değil, hak meselesidir. Ben ezilenin haklarından ve birlikte yaşamaktan yanayım. Tabii ki HDP mecliste olmalı. Aksini düşünmek bu vatana ihanet olur. Suna Demir
16-04-2015 14:06 (42)
suna hanım, kürt halkının feodal yapı altında ezilmeye devam etmesinden yana mısınız? yoksa petrol kaynaklarının üzerindeki topraklarda, abd eliyle masa başı "istan" kurulmasını hak arama olarak görmeye devam mı edeceksiniz? 100 yıl önce ortadoğuda ingilizin arapa yaptığını, şimdi abd kürte yapıyor. biji coni!
16-04-2015 14:31 (43)
Dediğiniz doğruysa 42 numara Kürt halkı niye feodal yapıda, onu Türkiye'yi yönetenlerden sormalı ABD'den önce. Her kabahati dıştaki birine yükleme kolay sıyrılma kapısı oldu. Ve yine bu olay ekonomik ve petrole dayanıyorsa sadece, iyi işte ABD oralara daha fazla kapitalizm götürecektir, Kürt halkı da feodalizmden kurtulacaktır, tek sorun buysa. Ben HDP'yi desteklemiyorum, ama Suna hanıma destekli karşı durmak lazım, değil mi ama. Kürt halkı milli kimliğini, dilini arıyor. Hakkı mı hakkı. Bence hakkı. Ama Suna hanımın yaptığı gibi işe solu bulaştırmayacaksın. Milliyetçilik milliyetçiliktir, bunda sol söylem ne zaman haklı olur biliyor musunuz? Anti-emperyalist olursa. Sol lafları bırakın Suna hanım, ABD güdümlü solculuk olmaz. Biz hakkımızı arıyoruz, bu yolda her şey yaparız deyin, zaten olan da bu. O zaman dürüst zeminde tartışırız, belki biz de destekleriz sizi. HDP'yi destekleyenlerin solculukla, sosyalizmle bir ilgileri yok. Bırakın bu yalanları. Sonra anlaşırız.
16-04-2015 22:37 (44)
Ben Türküm, HDP ye oy vereceğim. Amacım ırkçılığa prim vermek değil, birlikte insanca yaşayabilmek ve mecliste(TBMM) eşit temsiliyet. Aramızdaki farklılıkları kullanarak emperyallerin kendi insanımızı birbirine kırdırmasından vicdanen bunaldım artık. Bu ülkede kardeşliği, birlikteliği, dayanışmayı adına ne derseniz işte bir bütün olmayı isteyen kimi görüyosanız, hangi parti bu nihai sonuca ulaşmaya en istekli, en yetkin ise oyunuzu ona verin. AKP mi, CHP mi,MHP mi, HDP mi? Kim bu ülkenin bozulmuş dokusunu kökten yenileyip değiştirmek istiyor? Kim yapabilir? Hangi parti en devrimci? Ona verin oyunuzu. Vicdanınız sizi yanıltmaz asla. Suna Demir
17-04-2015 07:38 (45)
oy oy oy. mecliste eşit temsiliyet??? o nası oluyo? bi de bize anlatır mısınız? fantastiklikte sınır tanımayan türk okumuşu... okumuş. ama yanlış yerleri bence. bi de hesap bilgisi de yok sanırım (hep söylüyorum, matematik tıs-düşünce nakıs). söylediği söz içsavaş çıkartır (hem de düşük yoğunluklu falan değil; tanklı, toplu, tüfenkli). baklayı böyle çıkartın ağzınızdan. açıkça "bölünelim" diyemiyonuz da... ha bana kor mu? tomas, bana bu işler komasss
17-04-2015 07:39 (46)
44 işte türk solu! Budur işte, kıvanç duydum adeta...
17-04-2015 08:49 (47)
Kim bu ülkenin bozulmuş dokusunu düzeltebilir? Soru güzel soru doğru. Cevap???
17-04-2015 08:50 (48)
Cevap belli. En acımasızı, en kanlısı, en faşisti. Bilin bakalım hangisi?
17-04-2015 18:39 (49)
Suna Demir'e hem size hem de sizin gibi düşünenlerin analizinde gerçeklere ilşkin sorun var. HDP ya da CHP'nin desteklenmesi görüşünü hatalı bulmayarak CHP ya da HDP'yi gerçekliğinden koparmanın yanlışlığından söz edeceğim. HDP ulusal bir harekettir. Kimlik siyaseti yapar. HDP'nin barajı geçmesi CHP'nin daha yüksek oy almasıyla şimdiki iktidarın tek başına iktidar olmasından kurtulma ve muhalif kitlelerde oluşan olumsuz psikolojiyi dağıtacaktır. Ama bu partiler için oy isterken devrimci gibi önermeler bizi gerçeklikten uzaklaştıracaktır. HDP sosyalist bir parti değildir.Kürt siyaseti sosyalist yapılarla ittifaktan daha çok iltihak durumu yaşanmıştır. Kürt siyaseti sol siyaseti içinde barındırdığı gibi feodal siyaseti,kürt burjuvazisini ve muhafazakar siyaseti içinde barındırıyor. Bunu barındırmasında kendi için sorun yok ama sosyalistler için sosyalistlerin kürt hareketine iltihak olmasında sorun var. 80 önceesi iltihak CHP'ye yaşanırken bugün kürt hareketine iltihak söz konusu. ç.
17-04-2015 18:40 (50)
Kaan Arslanoğlu CHP'ye oy isterken hiçbir zaman sosyalizm CHP ile gelecek dememiştir. Devrimci de dememiştir. Liberal "sol" bugün CHP'de de HDP'de de ne yazıkki sosyalist siyasal oluşumlarda da bulunuyor. Tabi ki sosyalist oluşumlarda CHP ,HDP kadar etkili değil. YSGP(Ufuk Uras'ın partisinden) iki aday HDP listesinde ilk sırada bulunuyor. Sosyalist yapıların adayları ise seçilemeyecek yerlerde. O toplumsal tabanı yok denilen yapılar bile oy potansiyeli daha yüksekken liberal "sol1 adayların seçilmesinin nedenlerini sorgulanmalıdır. CHP listesinde de bu tür adaylar var. Sadece aday meselesi de değil zihniyet bu iki partinin siyasal hattına yerleşmiş durumda. Ama bu duruma rağmen konjoktür gereği ve sosyalist hattın örülememiş olması nedeniyle (sosyalist hatta liberal ve milliyetçi siyasetlere savrulmalar yaşıyor) bu iki parti desteklenebilir,oy verilebilir. Ama oy verirken ya da isterken bile sosyalist olmadıkları liberal oldukları ortaya konulmalıdır. ç.
23-05-2015 08:23 (51)
Kaan Arslanoğlu'nun 40 nolu yorumuna çok şaşırdım. Faşiste faşist demeyip ne yapacaktı SoL ve Birgün? PKK yokken de biz sosyalistler faşiste faşist diyorduk. "Karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavga" ne demek! Sosyalist böyle devlet ağzıyla konuşmaz. Kürt hareketini evet eleştirelim ama ülkücü deyip faşist saldırgana sahip çıkmak!!! Yazıklar olsun sana K.A.... Candan Badem, İleri yazarı
23-05-2015 08:34 (52)
Kürtçü faşistlere neden faşist demiyorsunuz o zaman sayın Badem, benim karşı çıktığım bu çifte standart. Hep aynı soruyu soruyorum: 80'den sonra ülkücüler kaç solcu, sivil yurttaş, Kürt yurttaş veya Kürt muhalif öldürdü; PKK ne kadar öldürdü? Ve kim daha çok ABD ile işbirliği içinde? Bu soruya adam gibi cevap vermeyen herkesin samimiyetini veya siyasi akıl düzeyini sorgulamak gerek. Düşünmeksizin, sorgulamaksızın, kafa çalıştırmaksızın, 30 yıllık moron klişelerle birine yazıklar olsun demek kolay. Faşistmiş. Kim faşist? Kim faşistlerle işbirliği yapıyor? Kaan Arslanoğlu
24-05-2015 10:27 (53)
1) Ezilen halkın milliyetçisine faşist denmez. İktidara gelirse faşist olabilir. 2) Bu ülkede her renkten ülkücülerin tamamı ve İslamcıların büyük kısmı faşisttir. 3) Sivas Madımak, Hrant Dink ve Malatya katliamını ülkücüler yaptı. 4) PKKyi ABD ile işbirliğiyle suçlamak mümkün ama ülkücü saldırgana sahip çıkmanın gerekçesi değildir. Klişeye karşıyım deyip burjuva medyasının en klişe ağzıyla faşist saldırıya "karşıt görüşlü öğrenciler.." demek çok zekice gelmedi bana.. Candan Badem
24-05-2015 10:27 (54)
Not: "İktidara gelirse faşist olabilir" derken kastettiğim öyle bir potansiyel taşıdığı ancak . İktidara gelmeyen faşist olamaz veya değildir anlamında söylemiyorum. Candan Badem
24-05-2015 10:37 (55)
Değerli Candan Badem, siz hem akademisyen hem siyasetçi bir insansınız bu argümanlar size yakışıyor mu? "Karşıt görüşlü öğrenciler çatıştı" ifadesi bizim ifademiz mi? Şuna adam gibi şu grupla şu grup çatıştı gibi sahici gazeteciliğe yakışır bir şey denemez mi? Şu katliamları faşistler yapmış? Hangi faşistler? Her MHP'liye ülkücüye faşist mi diyelim. PKK'lıların yaptığı katliamlar bu saydıklarınızı katlar. Her BDP'liye faşist mi diyelim sonra. Bu nasıl bir çifte standart, nasıl bir vicdan, nasıl bir solculuk. Bakın Halkın Kurtuluşu 80 öncesinde hem devletle, hem sivil faşistlerle, MHP ile, hem PKK ile çatışırdı, hepsine de faşist derdi, PKK'ya faşist dediği için onlara yazıklar olsun demek biraz sıkardı. Biliyoruz, o dik duruşu gösteremediğimizden kabahat bizde. Biraz izan dileklerimle saygılar. K.A.
24-05-2015 20:44 (56)
Ben dışarıdan itiraz ediyorum, 40 nolu yorumda "karşıt görüşlü öğrenciler" ifadesi sizin ifadeniz.
24-05-2015 20:51 (57)
Tamam, yanlış demişim, özür dilerim. Yazıda değil, yorumda geçiyor bu, tırnak içinde kullanmak gerekir belki ifadeyi, yorumlarda da hata aramaya kalkarsak çok hata buluruz. Yorumları hangi şartlarda yazıyoruz. Birçok yorumcu imlaya bile dikkat etmiyor. Tamam, diyelim medyadan bunları duyduk, aynen aktardık. Şimdi "bu devlet ağzı" oluyor, Kaç yıldır, bilhassa Oslo'dan beri resmi olarak devlet ağzından konuşan APO ilerici, solcu oluyor. Ezilen ulustan faşist çıkmazmış, bir yığın demagojik klişe. Sorun bunlar değil, karşıt görüşlü öğrenci demek devlet ağzı bilmem ne ağzı. Allah akıl fikir versin. K.A.
25-05-2015 12:41 (58)
1) Hz. Musa'yı son yemekte birlikte yemek yediği 12 askerden biri öldürdü. 2) Hz. İsmail babasını kurban etmek üzereyken göklerden bir keçi indirildi. 3) Hz. Davut çarmıha gerildi. 4) Solcu/sosyalist/devrimci/kürt/pkk-hdp'liler külliyen iyidir, güzeldir, insancıldır, doğrudur, dürüsttür, eşitlikçidir, adildir, naiftir, hümanisttir, sütte leke vardır, onlarda yoktur gibi geldi bana... Düşünce Toptancısı Javier Bardem.
DOST SİTELER
Toplam Giriş Sayısı : 2210921
Arama

İmzasız yazı yayımlanmaz. Yazıların sorumluluğu öncelikle yazarına aittir.