Birinci DİYABET ve SPOR ÇALIŞTAYI, altıncı Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu- Kampı yapıldı

6-10 Temmuz tarihleri arasında Düzce Pelemir Otel’de 6. Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu – Kampı gerçekleştirildi. Okula 9 ilden 85 çocuk ve genç, 15 kadar görevli, ziyaretçi olarak çok sayıda çocuk yakınları ve ilgililer katıldı.    

Okul bünyesinde 8 Temmuz Çarşamba günü ülkenin ilk Diyabet ve Spor Çalıştay’ı yapıldı. Çalıştaya Marmara Üniversitesi BESYO’dan Prof. Dr. Birol Çotuk, kendileri de tip 1 diyabetli olan Süper Lig basketbolcularından Alper Saruhan, maratoncu Gürkan Açıkgöz, spor hocası Abdullah Bahçekapılı ve ayrıca Düzce Üniversitesi BESYO’dan Yard. Doç. Dr. Ayla Taşkıran ile İstanbul’dan diyetisyen Kevser Başkara katıldı.

Çalıştay’da spor ve diyabet hakkında yeni bilgiler edinildi, geçmiş deneyimler gözden geçirildi, gerek vatandaş gerekse konunun uzmanları için faydalı ipuçları sunuldu. Öne çıkan başlıklardan biri, Birol Çotuk’un sunduğu, uzun ve yavaş antrenmanlar yerine kısa (hatta çok kısa) yoğun antrenmanların son 10 yılın çalışmalarında öne çıkmasıydı. Bir başkası, öteki konuşmacıların dile getirdiği, diyabetli sporcuların sağlık raporu alırken karşılaştıkları bilgisizlikten kaynaklı engellerdi. Çalıştay’a 140 kadar katılımcı ilgi gösterdi.

Bir bütün olarak yaz okulu – kamp ve çalıştay diyabetli genç ve çocuklar için, aileleri için yine öğretici oldu. Ayrıca diyabetli genç ve çocuklar dayanışmalarını pekiştirdiler; diyabetle mücadele için güç, moral, motivasyon biriktirdiler; bolca da eğlendiler.

Yaz okulu – kampını Düzce Üniversitesi’nin personel desteğiyle Düzce Çocuk ve Genç Diyabetliler derneği düzenledi. Ana parasal destekçi Düzce Üniversitesi ve Düzce Çocuk ve Genç Diyabetliler Derneği idi. Roche Diagnostik ve Medsalus küçük katkılarda bulundu.  

Burası Düzce Gazetesi ve Düzce-TV etkinliklerin duyurusu için yardımcı oldular.

Facebook
yorumlar ... ( 1 )
11-07-2015
12-07-2015 09:25 (1)
emeğinize sağlık.. cidden.. mühimdir heralde böyle şeyler de. biz tabi tıp işlerini pek bilmiyoruz ve işte anca sağlığımız bozulursa değerini anlıyoruz klasik insanlar olarak.. yalnız onun dışında da naçizane önerim çoluk çocuk kampınızın bundan sonra milyarlarca çocuğun az ya da çok acısının vebali üzerlerinde olan şahısların mülk sahibi olduğu bilhassa sembolik "dost" adreslerden waşington portakallar bahçesinde temiz hava, bol oksijen ve de bol sağlıklı anti-diyabetik gıdalı mekanlarda yapılmasını "saygı" ile arz ve talep ederim siz "büyüklerimden" de... thank U thank U muah muah muah (The Fall - in ingiliş!) (hya)
DOST SİTELER
Toplam Giriş Sayısı : 2210306
Arama

İmzasız yazı yayımlanmaz. Yazıların sorumluluğu öncelikle yazarına aittir.