Bütün şairler, şiirlerinizi ayakta okuyun!

Haber: Şükrü Erbaş’a ayakta şiir okumaması için denetim

 

“İzmir’in Kiraz ilçesinde Eğitim-Sen temsilciliği tarafından Sağlık Meslek Lisesi Konferans Salonunda düzenlemeyi düşündüğü Şair Şükrü Erbaş’ın katılacağı şiir dinletisine Kiraz İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yasak getirildi. 

Getirilen yasağa herhangi bir gerekçe bulunamazken Eğitim-Sen tarafından etkinlik yeri değiştirilerek düğün salonu kiralandı. Ancak etkinliğe birkaç gün kala düğün salonu sahibi tarafından yine herhangi bir gerekçe gösterilmeden etkinliğin yapılamayacağı açıklandı.

Son çare olarak Kiraz’da bulunan tek otel olan Koru Otel’e alınan etkinlik için İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden ilginç bir kısıtlama getirildi. Emniyet Müdürlüğü ile yapılan görüşmede Şair Şükrü Erbaş’ın şiirlerini ancak “oturarak” okuyabileceğini, dinleti esnasında oturduğu yerden ayağa kalkması ve şiirlerini ayakta okuması durumunda “Emniyet Güçleri” tarafından müdahalede bulunulacağı belirtildi. 

Müdahale tehditleri nedeniyle Koru Otel yönetimi tarafından da “salon dolu” denilerek iptal edilen etkinlik 13 Ocak tarihinde Eğitim-Sen Ödemiş temsilciliği tarafından Ödemiş İlçesinde gerçekleştirildi. 

Etkinliği düzenleyenler ile Şükrü Erbaş’ın akşam yemek yediği yere de gelen Emniyet, şair masada da ayağa kalkarak şiir okuması durumunda müdahale edeceklerini söyledi. Akşam yemek boyunca, şairin masasının yan tarafında polisler Erbaş’ın ayağa kalkmasını beklediler.”

 

Haber metni bu!

 

Şimdi Emniyet Müdürlüğü, neyi engelledi?  Ya da neyi engellemek istedi?

 

Sadece oturarak okumak ne demektir?

 

Ayağa kalkmak, meydan okumanın bir göstergesi olarak mı algılanıyor?

 

Bir şairin, oturarak şiirlerini dinleyicilere okuması; ayağa kalkarak okuduğu zaman neden zararlı bir davranış oluyor?

 

Tüm bunlar ve bu soruların çıkış mecburiyeti: yaşadığımız faşizmin ayak sesleridir! Mevcut iktidar sahipleri, “karşı” olabilecek herhangi bir nedeni, hareketi, eylemi, sözü zapturapt altına almak üzere tetikte beklemektedir! Yaşattıkları korkunun bıçkılarında doğranıp, un ufak olma olasılığının korkusudur bu! Şükrü Erbaş’a yapılan herkesin başına gelebilir bir durumdur. Çünkü yaşadığımız cendere içinde, söz, ses, hareket serbestimiz kısıtlanmıştır.

 

Şiir için ayağa kalkmak gerek!

 

Şiiri ayağa düşürmemek gerek!

 

Bütün şairlerin, şiirlerini faşizme karşı ayakta okumalarının zamanıdır!

 

Kaan Turhan

 

Facebook
yorumlar ... ( 1 )
18-01-2016
18-01-2016 01:52 (1)
Tepkinizi alkışlıyorum Kaan Bey. Sessiz kalınmamalı yoksa gidiyor, geri dönüşü yok. Heykelimizi yıktılar, sessiz kaldık. Buna bin değil onbin imza toplanabilmeli, şairimizden özür dilenmeli. Deniz Can
DOST SİTELER
Toplam Giriş Sayısı : 2210639
Arama

İmzasız yazı yayımlanmaz. Yazıların sorumluluğu öncelikle yazarına aittir.