Mehmet Tanju Akad’dan iki kitap

Alternatifsiz Kriz

Alternatifsiz Kriz’de, Türkiye solunun geçmişinden getirdiği yükleri, yeni bir toplumcu alternatif yaratmanın önündeki engelleri ve her şeye rağmen bu alternatifi yaratmanın zorunluluğunu kaleme alıyor Mehmet Tanju Akad. 

“Mevcut sağ ve sol ezici çoğunluk itibariyle sekter ve iticidir. Kendi kuyusunu kazmakta mahirdir. Bunların dışında kalanlar ise çoğunluğa karıştıkları anda kuşatılıp etkisizleşmektedir. Bu nedenle kendi akıllarını koruyacak ama orta vadede kuşatanları tecrit edip, giderek onları kuşatacak bir donanıma sahip olmalıdır. Dogmatik yaklaşımların terk edilmesi bunun ilk adımıdır. Kendi 

dışında kalan bütün siyasetlere düşman, halkın günün birinde kendi fikirlerini desteklemesini bekleyenlerin akıllarını başlarına toplamlarını beklemek ham bir hayaldir. Bu bağnaz soldan uzaklaşmak ve onları etkisiz kılmak ilk adımdır. İkinci adım ise asgari hedefte birleşecek geniş kesimlerin tümüyle diyalog kapılarını
açmaktır. Bu istemekle yapılabilecek bir şey değildir. Bu niyeti samimi olarak taşımak ve toplumdaki farklı kültürlere saygıyla yaklaşmak gerekir. Aksi hâlde samimiyetsizlik zaten derhâl fark edilir. İnsanları kullanma mantığı, tıpkı lidere biat alışkanlığı gibi, ne yazık ki solda çok yerleşiktir. Bunun terk edilmesi son derece önemlidir. Yani topyekûn yeni bir toplumcu hareketin yaratılması şarttır.”

Telgrafhane Yayınları 2015

 

Türk Siyaset Geleneği

“Türk siyaset geleneği, kültür tarihimizin yanı sıra, siyasi coğrafyamızın özel niteliklerini de içeren geniş bir konular silsilesinin parçasıdır. Hala ‘biz kimiz’ diye soranların olduğu bir toplumda, bağımsız olarak pek incelenmemiş olan bu konuda yaklaşım geliştirmek iddialı bir girişim sayılabilir, çünkü, ne kadar çok kaynaktan istifade edilmiş olursa olsun, bu sonuçta bir yorum tabidir, daima öyle olacaktır, mesele bu yorumları tutarlı dayanaklarla inşa etmekten ibadettir, her ne kadar zor olsa da.

Uluslaşma sürecinin sorunlarını tam aşamamış olmamızın getirdiği komplikasyonlar da tartışmaları kızıştırmaktadır. Kısaca sorunlarımız çoktur ama bunlar bizi bildiklerimizi ifade etmekten alıkoymamalı. Her samimi çabanın birbirine ve bir sonrakine destek olmasını bekleriz. Ayrıca, tarih ve toplum konularında hiçbir tartışmaya son nokta konulamaz.”

Alter Yayıncılık, 2015

Facebook
henüz yorum yapılmamış
20-03-2016
DOST SİTELER
Toplam Giriş Sayısı : 2210137
Arama

İmzasız yazı yayımlanmaz. Yazıların sorumluluğu öncelikle yazarına aittir.