Söylem skandal, gazetecilik skandal. SoL'a yakışıyor mu bu? Hak ediyor muyuz bunu?

Ege Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrencilerin çatışması üstüne soL Portal'ın haberi:

Ege Üniversitesi'nde faşist saldırı

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yaklaşık 200 kişilik ülkücü grup, solcu ve Kürt öğrencilere ellerinde satır ve baltalarla saldırdı. Ülkücü gruptan bir kişi öldü.

Evrensel'in haberine göre Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yaklaşık 200 kişilik ülkücü grup, devrimci, demokrat, Kürt öğrencilere ellerinde satır ve baltalarla saldırdı. Saldırıda yaralılar var, çıkan çatışmada bir kişinin de yaşamını yitirdiği iddia ediliyor.

Fakülte önüne pusu kararak öğrencilerin gelmesini bekleyen ülkücü grup gördükleri öğrencileri satır ve baltalarla darbetti. Bir öğrencinin kafasına baltayla vurularak yaralandığı, 3-4 yaralının daha olduğu öğrenildi.

Ve böyle devam ediyor.

Birgün gazetesi de başta "Faşist Saldırı" diye başlık atmış, sonra onu değiştirip daha nesnel bir anlatıma dönmüş.

Şimdi KP'li ve soL'cu arkadaşlara sorular:

1- Haberleri illa ki bir yerlerden kes yapıştır yayımlamak zorunda mısınız? Böyle abuk sabuk birçok haber yayımladınız daha önce. Ne zaman sona erecek bu?

2- Haberi aldığınız Evrensel'in bir PKK uydusu olduğunu bilmiyor musunuz?

3- Olayın sizin anlattığınız gibi gelişip gelişmediğini ben bilmiyorum. Araştırmadan da bilemem. Siz niye araştırmadan haber yapıyorsunuz sürekli?

4- Ülkücülere iki de bir faşist demekte ısrar ediyorsunuz. Bu ifade baştan yanlış. Yanlışın hangi yönünü anlatalım. Sadece birini söyleyeyim, Gezi Hareketi'ne katılan gruplardan birine faşist diyorsunuz, farkında mısınız?

5- Hadi gözü karartıp Ülkücülere hep birlikte faşist diyelim. Şimdiye dek on bine yakın insan öldüren PKK ve yandaşı siyasi örgütlere ne zaman faşist diyeceksiniz? Bunların içinde binden fazla devrimci, sosyalist, kürt muhalifi, sıradan sivil yurttaş var. Bunların kanları sizi hiç mi rahatsız etmiyor? Hadi kayışlaştı vicdanlar diyelim, gazetecilik böyle mi yapılmalı?

6- Yaklaşan iç savaşı böyle mi önleyeceksiniz, çatışmalar başlarsa böyle mi duracaksınız?

Bugün Türkiye solunun en önemli iki problemi:

1- Sonu gelmeyecek gibi görünen PKK yalakalığı,

2- Gezi'den sonra ortaya çıkan, Gezi lafazanlığı veya keskin millicilik arkasında seçimlerde Erdoğan'la gizli işbirliği politikaları.

Türkiye'de sosyalizmi böyle anlayışlar temsil ettiği sürece sıradan solcuda en ufak sempati uyandıramazsınız dostlar. Değil ki halk bu iki yüzlülüğe sıcaklık duysun. Olgular meydanda ve gören görüyor.

Kaan Arslanoğlu

Facebook
yorumlar ... ( 44 )
21-02-2014
21-02-2015 13:55 (1)
Kaleminize yüreğinize sağlık. Bu ülkede PKK hayranı olmayan devrimcilerin olması umut verici. Asıl faşizm, fikirleri ne olursa olsun sadece onları savunduğu için bir insanı öldürmek, öldüreni savunmaktır. HAZAR
21-02-2015 15:41 (2)
Onat Kutlar... Lafazanlığa gelince en fazla "...bombalı saldırıyla öldürülen" denip geçilir. Büyük bir hayranlıkla koşulsuz kürt hareketini destekleyen semih gümüş de böyle kullanır. Peki Onat Kutlar'ı kim öldürdü? PKK. Yıllarca İBDA-C diye geçiştirdiler. Ama sonrasında PKK nın olduğu kanıtlanınca ve faili yakalanınca sus pus oldular. Bir tanesi bile Onat Kutlar veYasemin Cebenoyan'ı PKK nın öldürdüğünü söylemiyor, geçiştiriyor. Yaseminin abisi eleştirmen Cüneyt Cebenoyan Birgün Gazetesi'nde bu duruma isyan etmişti. Çıt çıkmaz bu konuda. İnanmıyorsanız gidin Semih Gümüşe bunu sorun, ya susar ya da sizi hemen bloklar. İkiyüzlüler, ikiyüzlüler...
21-02-2015 15:43 (3)
Düşmanlığın temel ilkeleri http://dunyalilar.org/dusmanligin-temel-ilkeleri.html
21-02-2015 19:55 (4)
Kaan kardeşim ellerine sağlık.Biraz daha geniş açıdan bakarsak kimliği ne olursa olsun ölen mağdur, öldüren katildir. Akıl, bilim ve ahlakın gereği de budur. Solcular da böyle düşünmelidir... Bünyamin GÜMÜŞ
21-02-2015 15:58 (5)
Olayları birinci elden kaynaklardan elde ettiğim bilgilerle anlatayım. Sosyalist basın çarpıtma uygulayınca, milliyetçi basındaki çarpıtmalarda gerçek gibi zannedilebiliyor. Olayların başlangıcı 2 gün öncesine dayanıyor. Ege Üniversitesi okul temsilcisi(reis) yani ölen kişi ile 2-3 kişi arasında kavga çıkıyor. Kavganın nedeni siyasi mi başka nedenle mi o konuda bilgi sahibi değilim. Bu kişi dayak yiyor. Ondan sonra cuma günü geleceklerini söylüyor. Çarşamba günü 30 kişilik Özgecan eylemine 2 toma 150'ye yakın polis geliyor. Akademisyenler özel güvenlik müdürüne özel güvenlik müdürü de polise haber veriyor. Olay çıkacak önemini alı diye. o gün kampüste 1 tane polis yok. Bu kişi topladığı 150-200'e yakın kişiyle kampüse geliyor.Çoğunluğu dışarıdan kişiler. Ha bu arada haberi kürt hareketi içlerinde sosyalist var mı var deniyor ama o bilgiyi teyit edemedim. Geleceğini bilen onlarda benzeri aletleri getirmişlerdir.(bu bilgiyi sosyalist basın vermez ç.
21-02-2015 16:07 (6)
Sosyalist basın tırnak içinde sosyalist basın. İleri Haber'e baktım, hak geçmesin diye. Onlar da "Faşist Saldırı - bir ülkücü öldü" demişler. Sonra da Demirtaş'ın demecini manşete almışlar. Bu İleri Haber'i çözemedim. Topal Osman'ın torunları da orada yazıyor, Şeyh Sait'in torunları da... Tamam herkes yazsın, Leninizmi rafa yerleştirmişler, tamam bir şey demiyorum, bunu gizliden yapmasınlar. Bir de bu kadar farklı fikirdekiler.. bir yanda Bizim Sadık Albayrak, Yavuz Alogan, öbür yanda Haluk Yurtsever ve yayının başındakiler... Aralarında hiç mi bir şey tartışmıyorlar, yoksa ayakta adam mı kandırıyorlar? Yahu neresinden baksanız müthiş bir riya her yerden akıyor, söyleyecek söz bulamıyorum, bunlar sol damarlarımı kuruttular, sosyalist ruhumu çürüttüler. Kaan Arslanoğlu
21-02-2015 17:24 (7)
sonrasında da saçma bir durum oluşur. Bunlar saldırdı da her türlü kesici alet var dedin nasıl milliyetçi bu kişi bıçaklanarak öldü cevabı yanıtsız kalır doğal olarak inanmayan insanlarda milliyetçi basına bakarlar, onlar da sınav var demişler o gün sınav falan da yok.) bu arada sosyal medyada okuduğum yorumlarda kendi kendilerini bıçakladı yorumları da vardı. çarpıtma konusunda benzeri düşünceye sahip olunduğu görünüyor. Gezi olaylarındaki ülkücü konusunda daha sonra geleceğim. Ege üniversitesinde kürt hareketi sol bir bakış açısına sahip değil. Başka üniversitelerde durum farklı. O gün bir tane güvenliğin olmaması ilk soru işaretim. İkincisi kimin bıçakladığı belli olmaması yerin farklı bir yer olması o konuda da bilgi edinemedim. Rektörün iktidardan adaylık düşünceleri de var. Ölen kişiye gelirsek daha öncesinde kürt öğrenciyi bıçaklamış. uzaklaştırma almış sonra okula geri dönmüş. ç.
21-02-2015 17:24 (8)
Bu durum bir kişinin öldüğü gerçeğini değiştirmez. Ülükücü hareketinde belli tabanı geziye katıldı. Tamamı değil. Bir kısmı vandalizim olarak gördü. laik kesimi katıldı. Aynısı kürt hareketi içinde geçerli. Sola yakın kesimleri katıldı. Kürt milliyetçilerinin ie hükümetle bir sorunu yok. Onlar geziye destek vermedi ç.
21-02-2015 17:25 (9)
Kaan Arslanoğlu İleri Haber sizin büyük siyaset örneğinize uyuyor. Herkesi kapsama amacındalar. Hem kürt hareketinin sola yakın kesimlerini hem de ulusalcıları kapsamayı amaçlıyorlar. Sokak dışındaki farklı düşünceleri buydu.KP'liler daha küçük siyaseti amaçlıyor ama pratikte tam tersini yaptığı örneklerde çok. Yakında Enver Aysever örneği duruyor ç.
21-02-2015 17:25 (10)
Beğendim ve paylaştım..nebil
21-02-2015 17:32 (11)
Sayın Ç, İleri Haber'in bu yayın çizgisine "büyük siyaset" yapmak bile diyemeyeceğim. Buna olsa olsa "cin olmadan adam çarpmak" denir. İçinde bir sürü dostum var, alınmasınlar demiyorum, alınsınlar. Çıktığı günden beri izliyorum, tam bir laf kalabalığı, derinlik sıfır. Emin olun soL'dan daha iyi olmalarını isterdim, bekledim, ama daha kötüler. Oyalama, göz boyama, top çevirme, gaza getirme... Teorisyenleri bile söndü bitti... Kaan Arslanoğlu
21-02-2015 19:45 (12)
sağol Kaan bu güzel değerlendirme için. Mutluhan.
21-02-2015 20:17 (13)
Ben de aynısını bekliyordum. soL'a yönelik eleştirilerini önemsiyordum daha iyisi iddiası ile yol çıktılar(ben de sizin gibi umutluydum) ama daha kötüsü ile karşılaştık. Söylediklerinize tamamen katılıyorum. ç.
21-02-2015 20:18 (14)
Sınıf mücadelesinin gerilemesi en çok ideolojiyi vurdu. Ortada sınıf mücadelesi olmayınca siyaset kendisine başka alanlardan yer açmaya çalışıyor. Metal işçileri DİSK tarafından yarı yolda bırakılmasaydı soldaki bütün partiler bugün grev çadırlarında olacaklardı. Şimdi pantolon uyduramadık, gömlek verelim misali herkes Özgecan eylemlerinde. Sol kitleselliğe o kadar aç ki, yarın fabrikatörler kredi faizleri düşürülsün diye sokağa çıksa, inanın pankartını alan yanlarına koşacak. Bunun sonunun nereye varacağını çok merak ediyorum. AA.
21-02-2015 20:20 (15)
AA'nın bu yorumu traji komik halimizde geldiğimiz son noktayı çok güzel özetliyor :)))
21-02-2015 21:06 (16)
Kafaya baltayla vurup yaralıyorlar. Kimin kafasına baltayla vurulur da yaralanır. Herhalde sapıyla vurmuşlar. Habercilik mi bu? Bari bunu haber yapsalardı "baltayı ters tutarak karşıt görüşlü bebelere saldıran....." buraky
21-02-2015 22:39 (17)
SDP nin olayla ilgili açıklaması: http://www.gelecekgazetesi.org/kurtulus-yolunda-dev-genc-aciklama-yayinladi/
21-02-2015 22:48 (18)
Ender Helvacıoğlu'nun konuyla ilgili yorumu: Ege Üniversitesi’ndeki olaydan sonra sosyal medyada “bölücülerden hesap soracağız” veya “faşist saldırganlara gerekli yanıtı verdik” türünden iletiler okuyorum ve bu oyunu çok iyi biliyorum. Bu ülkede “devrimci-ülkücü”, “Türk-Kürt”, “Alevi-Sünni” kavgası yaşanırsa (ki, kışkırtıldığı açık), sonuç kesin olarak faşist diktatörlüktür ve halkın ezilmesidir. Bu iki kere iki dörttür. 12 Eylül’e giden süreci bilen sosyalistleri (ben de onlardan biriyim) sorumluluğa davet ediyorum.
22-02-2015 09:46 (19)
sevgili kaan... bu güzel bu cesur yazın için kutluyorum...icim acıyarak okudum...büyük siyasetin(!)iki yüzlü tutumların, ucuz politik manevralara bel bağlamanın solu nasıl da küçülttüğü değersizleştirdiği ortada...solun aklı vicdanı bu ölçüde çürüyemez...yazmalı kararlılıkla yazmalı bunları...sevgiler...can ertan
22-02-2015 10:22 (20)
“Ege Üniversitesi’nde faşist saldırı” diyerek “insan öldürülmesini” destekleyenlerle Tecavüze uğrayan kadınların arkasından “Ama kısa etek giyiyordu ve tenhada geziyordu” diyerek tecavüzü savunan zihniyet arasındaki tek fark; ait oldukları sürüler farklı. Birinin rengi kırmızıya boyanmış diğeri yeşile.” nebil
22-02-2015 10:33 (21)
HAZAR Onat Kutlar'a dikkat çektiğin için teşekkür.. gerçekedebiyat sitesi Onat KUtlar cinayetiyle ilgili çok haber yaptı.. Bilginize:)
22-02-2015 10:39 (22)
HTKP'nin siyasi çizgisi nedir, bir bilen var mı arkadaşlar? Bir yıla yakın oluyor, bekliyorum, inceliyorum, dünyada böyle özgün bir siyasi hareket var mı? Siyasi çizgisi olmayan bir siyasi hareket gördünüz mü? Ulusalcı mı, Kürtçü mü, Liberal mi nedir, her çizgiden yazı, haber var. Bir başlıkta Türk bayrağı var, öteki başlıkta ülkücünün öldürülmesini destekleyen haber var. EGE FKF'nin bildirisini okudum, PKK bildirisi gibi. Bunlar Düzce'de de Türk bayraklarıyla yürümüşlerdi. Biz çok mu aptalız arkadaşlar, bunlar mı çok zeki? Bir bilen lütfen açıklasın. Kaan Arslanoğlu
22-02-2015 11:36 (23)
Gerçekten teşekkürler. Yani adalet. Bir hukuk! Eşitlik! Tutarlılık kardeşim. Solculuk Türk karşıtlığı, kürt taraftarlığı mı? Niye bütün etnik ayrımcılar solun içinde. Sol etnik ayrımcılığın değil etnik eşitlikçiliğin ya da etnik tarafsızlığın yeri olmalı.
22-02-2015 11:37 (24)
arslanoglu'nun kendisi de freud icin dile getirdigi maraziyeden mustarib. her dogru ettigi bir söz icin birkac hatayi da yaninda sunmadan edememektedir. cakiroglu'nun fb'daki paylastigi yahut kendisinden sonra anma amaciyla paylasilanlari okuyunca bir fasistle karsi karsiya oldugunuzu anlamiyor musunuz? mhp'ye oy vermis ama gezi'ye katilmis siradan insanlarla "okulun reisi"ni ayni kefeye koyan sol cenahtan kimse görmedim ben daha. ama siz kürt hareketini toptan "fasist" diye damgaliyorsunuz. bahsettiginiz hatalari yapmis olmalarina ragmen kürt hareketinin "fasist", "radikal sagci-milliyetci" bir örgüt olarak nitelendirilmesi en hafif deyimle methodolojinin katledilmesidir. sizin ölcütünüzü kullanacak olursak m.kemal'e hangi sifatlari kullanmamiz gerekecek? ama mütemadiyen "fasit pkk, bebek katili apo, solcu katili gerilla"yi asmayan savlarinizi duyarken perincek ve tarikatini da soldan saymayi basariyorsunuz. pes! imza: yakub
22-02-2015 11:37 (25)
arslanoglu, size masum bir soru soruyorum: özgecan'in katiline de fasist dedigimiz de rahatsiz oluyor musunuz? yoksa soför ve suca muvaffak olan ülkücü kötü ama üniversitede solcu ya da kürt genclere satir sallamakta zerre tereddüt etmeyen ve amacina ulasamamis olan ülkücü melaike mi oluyor? allah askina tasra üniversitelerine bir gidin ve görün ülkücü tasallutu altinda hayat neye benziyor.... yakub
22-02-2015 11:49 (26)
Sayın Yakub, lütfen tartışmada üste çıkacağım diye çarpıtmayın. Ben "faşist PKK" demedim, bundan on beş yıl önce diyordum, ama kavramlarla küfretmenin bir işe yaramayacağını düşündüm, çok uzun süredir demiyorum. Ama bundan sonra galiba diyeceğim. Çünkü insanlarda anlayış bulunduğuna dair son ümitlerimi kaybetmek üzereyim. Çözüm Sürecini bile destekledim, birçok okur kaybettim. Sırf iyi niyet biraz yükselsin diye. Ama bu siyasi öznelerde zerre kadar iyi niyet yok. Ülkücü tasallutuna gelince. Bunun ne kadarı solcuların PKK ile kucak kucağa oturmasından, ne kadarı gerçekten ilerici-sosyalist olunduğu için, şu an sizler sayesinde bunu anlamak mümkün değil. PKK'nın yaptıklarına karşı ülkücüler bayağı liberal davranıyorlar aslında. Bunun kıymetini bilin. Bu böyle sürmez. Kışkırtmayı, cinayetleri durdurun, yoksa patlama çok büyük olacak, hepimiz altında kalacağız. Ey solcular PKK yalakalığını bırakın artık, hep birlikte batıyoruz. İç savaşa gidiyoruz. Kaan Arslanoğlu
22-02-2015 12:49 (27)
HTKP ve İLERİ HABER'le ilgili yorumlar: 6, 9, 11, 13, 18, 22... Buradan devam. Müdüriyet.
22-02-2015 12:56 (28)
5. sualinizi diyorum kaan bey, lütfen diyorum, anlayin beni diyorum. kürt hareketine fasist diyerek mi ic savasin önünü alacaksiniz? bu nasil bir mantik? nasil bir bilimsellik? sizin yasiniz el verir, lütfen bir hatirlayin: "maocu bozkurtlar", "sosyal fasistler" vb ifadeler dönemin sol sektlerine ne katmisti? bu nobranlik, nadanlik kime yaramisti? bakin, türkiye solunun ve ondan türeyen kürt hareketinin hastaliklari aynidir efendim. bana bir tek sapkinlik gösteremezsiniz ki sadece kürt hareketinde var olsun da türk sosyalist sektlerin de ihtiva olunmasin. bir de buyurmussunuz: "PKK'nın yaptıklarına karşı ülkücüler bayağı liberal davranıyorlar aslında. Bunun kıymetini bilin." bana tersine ergiyor gibi geldi: "ey türk solculari ve hekimleri, türk milliyetciligine yalakalik yapmayi birakin!" kaan bey, ben kürt hareketinin hakim oldugu bir yurtta yasadim. orda ülkücüler saldirmadikca kürtler hic ortaya cikmiyorlardi.. ülkücülerin hakim oldugu ortamlari bir kadinlara sorun derim...yakub
22-02-2015 12:56 (29)
Bir okurdan gelen ilk cevap: HTKP programının ilk ve tek maddesi şimdilik: Anti-Kemal Okuyan olmak. Bu okurumuz FKF'nin de örgüt içinde ayrı bir örgüt olduğunu ve PKK'ya hayli yakın durduğunu söylüyor... Mail ile geldi... Tarafsız birinden geldi... Müdüriyet
22-02-2015 13:01 (30)
Sayın Yakup bey, PKK'ya faşist demeyelim, tamam, burada anlaştık... Ama tüm sözde sosyalist, liberal, komünist vb. tayfası da Ülkücülere faşist demesin. Çifte standarda hep birlikte karşı duralım. Var mısınız? Siz batıdan örnek veriyorsunuz. PKK doğuda izni olmadan hiçbir sol örgütü çalıştırmıyor, izinsiz çalışanları dövüyor, öldürüyor. Buradaki yurtlara bakmayın sadece (ben de taşradayım), oradaki yurtlara da bakın. Kaan A.
22-02-2015 15:50 (31)
29'daki sayın müdüriyet, FKF daha bu 29 ekimde Kadıköy'de bayraklı cumhuriyet yürüyüşü düzenledi. Bunu yapan insanlar nasıl pkk'ya yakın olabilirler ki? Çok mantıksız değil mi? Ayrıca geçen sene Kemal Okuyan İzmir'de Tepekule Kongre Merkezi'ndeki etkinlikte kürsüden Türk bayrağı salladığında ayağa kalkıp alkışlayan yine bu insanlar değil miydi? Nasıl anti-Kemal Okuyan ve pkk'ya hayli yakın olabilirler ki?
22-02-2015 16:49 (32)
İleri Haber ve HTKP bahsinde,nefesi kesilen ve durumu iç karartıcı solumuza denk düşen bir manzara var ortada.Kurulduğu günden beri takip ettiğimiz bu oluşumun hiç değilse başladıkları yerden irtifa yükseltmelerini beklerken gelinen nokta şimdilik pek parlak gözükmüyor.Yüksek bir dinamizm umarken yaratıcılık ,enerji hayli gerilerde.Bana kalırsa,İleri Haber yazar,düşünür boşluğunu dışarıdan ikame etmeye çalışıyor.H.Yurtsever bir kazanım olabilir.Soyut devrimci hülyalardan,tornadan çıkmışcasına benzer haberlerden,analizlerden kaçınmak durumundalar.Yeter ki düşünür,teorisyen,kadro yelpazesinde ölçü hepten kaçmasın. Merkezi kadrolar sönük,istenen etki ve üretkenlikte değiller...O halde,kaçarı yok,tez elden bir silkinme zaruri.Hele ki tüm coğrafya tam boy bir gericileşmenin,ihanetin pençesindeyken!Bizden söylemesi…Caner E.
22-02-2015 18:08 (33)
Sosyalist partilerin yöneticileri bir defa öz eleştiri getirdiklerinde, bir kez bile sorgulanabilir, hesap verebilir, yani zayıf göründüklerinde o örgütlerdeki bütün doğal otoritelerini kaybedeceklerini bilirler. Onun için asla kendilerine dokundurmazlar. Hep dışarıyı suçlarlar. İnsanlara hükmetmek, otorite içinde otorite olmak, yemek içmek sevişmek kadar yakıcı bir istektir. Başarısızlık var ise de faturayı alttaki gariban kadrolara, sıradan fedakar üyelere keserler. Olan onlara olur. Başarısızlığı fatura edecek günah keçisi o örgütlerde kolaylıkla bulunur. Olmadı, insanbu sitesi editörlerini ve biz okurları suçlarlar. Kabahatli biz olur çıkarız. Üstelik öyle başarılı bir demagoji yaparlar ki onları kıyasıya eleştiren biz bile "Vay be, asıl suçlu bizmişiz meğer" der çıkarız.
22-02-2015 19:19 (34)
"Olaylar sırasında ölen faşist çetenin lideri Fırat Yılmaz Çakıroğlu, bahsedildiği gibi sınavına giderken değil, elinde baltayla... ölmüştür. Aynı şahıs 1 sene önce yine bir.. saldırı sırasında bir Tıp Fakültesi öğrencisini bıçakladığı için de tutuklanmıştır." Sonuçta gencecik bir insan; keşke ölmeseydi. Ama böyle ise eğer. İnsanları bıçaklayan biri ise, bu tür ölümler kaçınılmaz değil mi? ogürsel
22-02-2015 19:29 (35)
Gürsel bak, birilerine faşist demeyi çok seviyorsun. Doğrudan diyemediğinde alıntı yapıyorsun :)) Şimdi bu ifadeyi kullananlar kim? PKK ile kucak kucağa olan zibidi solcular. O solcular ki bu ilişki yüzünden Türkiye'de halkın sosyalizmi kabul ihtimalini sıfıra indirmişlerdir. PKK ile kucak kucağa olan sözde sosyalistler Türkiye'de sosyalizmin en büyük düşmanıdır. Ülkücülere faşist deyip duruyorlar. Ülkücüler 80 sonrası kaç solcu öldürmüş, kaç sıradan sivil öldürmüş? Bir de PKK'nın cinayetleriyle kıyasla. Bunu böyle göremeyenler isimlerine ne derse desinler Birleşik Haziran desinler, başka şey desinler bu ülkede sosyalizmin yaygınlaşmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Hem bu ismi ne hakla kullanıyorlar ki? Gezi'ye katılanların yüzde kaçını oluşturuyorlar? Kaan A.
22-02-2015 20:53 (36)
o sözcükleri silmiştim, o gözümden kaçmış. Genel olarak PKK'nın bir cinayet örgütü olduğunu söyleyebiliriz; bu konuda farklı düşünmem. Bu olay özelinde ölen insanın da "saldırgan" olduğu görünüyor. Bu anlamda taraf tutmam; siyasi cinayetler işleyen örgüt yapıları, sonunda diktatörlüklere hizmet eder. PKK da onlardan biridir. Bu konuda PKK'nın bir özeleştiri verdiğini de duymadım. "Yoldaşını Öldürmek" kitabı da ortada. Paris cinayetleri bile unutturuldu. PKK peşine takılan sol yapılar konuşanda da aynı şekilde düşünüyorum. Milliyetçi-ulusal "kurtuluş" örgütü ile Sosyalist ideallerin ne alakası var? Örgütün değil ama Kürt halkının ulusal kurtuluş davasının da haklı olduğunu, desteklenmesi gerektiğini ancak tüm milliyetçi siyasal "saldırgan" örgütlerin de sonunda aynı ve eleştirilmesi gerektiğini olduğunu düşünüyorum. gürsel
23-02-2015 12:04 (37)
Beni en çok rahatsız eden hiç bir Kürt'ün devleti faşist olarak görmemesidir. Bu da aralarındaki sıcak ilişkinin kanıtıdır.Birde Türkiye solu olarak Kürtler önde biz nerdeyse "yenifaşist" olduk. Nezaket Ertunç
23-02-2015 16:30 (38)
CHP'li milletvekillerini kendi kendilerini dövdü açıklamalarından, Ali İsmail'i arkadaşları dövdü açıklamalarından sonra yeni açıklama da bu. http://haber.sol.org.tr/turkiye/ydg-htan-firat-cakiroglu-aciklamasi-kendi-arkadaslari-bicakladi-108458 ç.
23-02-2015 20:17 (39)
38 numaradaki haberi okudum. Utandım. KP'li dostlar önceki etik dışı haberle yetinmemişler, işi daha da ilerletmişler, şimdilik buna bir terim bulmasam iyi olacak. Bu nasıl komünistlik? Sosyalizm bu ülkeye gelmesin diye yemin mi ettiniz? PKK yalakalığı yaptığınız sürece size ne işçiler güvenir, ne köylüler güvenir, ne şehir halkı, ne köy halkı, ne dürüst aydınlar güvenir. Kendinizle birlikte tüm sosyalist ülküleri batırıyorsunuz. O "komünist" apoletler omzunuzda durmaz arkadaşlar. Güngören'i de bunlar yapmamıştı size göre, Onat Kutlar'ı da onlar öldürmemişti. Bu habercilik tarzına bir şey diyeceğim ama, tutuyorum kendimi. Ya sabır. Komünizmden sosyalizmden vazgeçtik, biraz dürüstlük... Kaan Arslanoğlu
23-02-2015 22:21 (40)
"İç savaşı engellemek" 13 yıl (AKP) öncesi devrimci bir görev olabilirdi. Bugün bu gündem geçti. Zaten böyle bir savaş olacak. Mesele kim hangi safta yer alacak meselesi. "Kobane"de ABD bombardımanı için kampanya başlatan "Komünistler" tabii ki PKK faşizmi ve ABD safında olacak. Dünyada ABD bombasına sevinen ilk komünistler bizim ülkemize nasip oldu. En etik diyebileceğimiz KP ve HTKP'nin tavrı ise sadece "ABD aslında mahsuscuktan bombalıyor, yanlış yerlere bomba atıyor, Kürt emekçileri bu tuzağa düşmüyor" düzeyindeydi. Bence böylesine inkarcılık ve korkaklık PKK Amerikancılığından daha büyük bir ahlaksızlıktır. Adamlardan Fırat için ahlaki tavır beklemek biraz aşırı iyimserlik değil mi? Eğer Türkiye bölünecekse bence "iç savaşsız", "barışçıl" bir şekilde olmasın. Savaşmadan hangi ulus toprak vermiş ki? YAYIMLANMADI 1919'da şansımızı denedik kazandık. Şimdi Kürtlerin ve ABD'nin kazanması için bir neden göremiyorum. A.Ö.
24-02-2015 16:46 (41)
Merhabalar. Galiba yorumumu yanlışlıkla yayınlamışsınız çünkü yoruma kocaman bir YAYINLANMADI ifadesi eklenmiş :-) A.Ö
24-02-2015 19:50 (42)
Yazınızdan kısa bir cümleyi çıkardık, oraya YAYIMLANMDI ibaresi koyduk sayın A.Ö. Saygıyla. K.A.
24-02-2015 20:58 (43)
sen buralarda yenisin galiba. san-ba zumzuğu yimemiş tazem benim... bunlara alış. ayağını dengal. karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bakmayı unutma. hamilelere, yaşlılara ve gazilere yer ver. hatta araç dur, far söndür! şaka şaka... yayımlanmadı'yı unutturmadığın için sana teşekkür ederiz. biz epeydir görmüyoduk! mucuks
24-02-2015 22:08 (44)
Orada hangi cümle vardı hatırlamıyorum valla :-) YAYINLANMADI demeseydiniz de alınganlık etmezdim. Ama böyle yazınca da sanki ana avrat birilerine sövmüşüm gibi olmuş :-)
DOST SİTELER
Toplam Giriş Sayısı : 2210556
Arama

İmzasız yazı yayımlanmaz. Yazıların sorumluluğu öncelikle yazarına aittir.