PKK Katliamı'nı kınamadan sendikacı, oda başkanı, demokratik kitle örgütü önderi olunmaz!

Bursa’da odalarda, sendikalarda, demokratik kitle örgütlerinde, sol partilerde dostlarım var.
Çoğunun sola, demokrasiye, insan haklarına büyük saygısı olduğunu biliyorum.
Ezici çoğunluğu yurtseverdir, barışçıdır, bu ülkeyi sever, alın teriyle para kazanır, Bursa’nın sorunlarına duyarlıdır.
*****************
Ama uzun süredir bazıları PKK şiddetine ve solun kimi örgütlerinin HDP’nin kürt milliyetçiliği ekseninde siyaset yapmasına sessiz kaldılar; dahası bunu solculuk sandılar, HDP’yi solculuk adına AKP’yi geriletmek adına desteklemeyi savundular;  dengeleri koruyalım her kesime yaranalım dediler.
Şiddet denince sadece devlet anlaşıldı. PKK’nın silahlı güç oluşu görmezden gelindi, şiddet konusunda sadece AKP, ordu, polis  ve devlet suçluydu, PKK sütten çıkmış ak kaşıktı.
Oysa PKK kuruluşundan beri kandan şiddetten beslenmiş önce bölgedeki solcuları öldürerek işe başlamış, örgüt içinde de binlerce infaz yapmıştı. Bu kanlı geçmişin solda üstü örtüldü. PKK terörü devrimcilik gibi sunuldu. PKK’nın ABD ile ittifakı da sessizlikle karşılandı.
Basın açıklamalarında bildirilerde toplantılarda PKK eleştirilmeden geçildi. Dahası HDP’nin ve Kürt milliyetçiliğinin destekçisi olmak AKP karşıtlığının, solculuğun şanındandır dendi.
Bursa’da CHP içinde üst düzeyde görev almış veya  göreve  soyunmuşlar içinde bile HDP’cilik yapanlar, kürsülerde  el ele şirinlik edenler oldu.
*****************
Geçenlerde bir meslek odası yöneticisi dostum şikayet ediyordu:
Bir bildiri hazırlanmış Ankara katliamı ile ilgili. Ancak  PKK kınaması yok hep devlet suçlanıyor, Sur’a  Cizre’ye getiriliyor olay. Sert itiraz ettik de değişti bildiri, diyordu ve artık HDP ve Kürt milliyetçiliği ile ilgili net tavır alınması gerektiğini vurguluyordu.
*****************
Soner Yalçın’a katılıyorum: Ankara katliamı, PKK’nın Orly katliamı’dır.
Ayrılmak mı masaya konuyor, özerklik mi isteniyor, federasyon mu düşünülüyor dile getirilir. Ama başkentin göbeğinde katliamla masum insanları öldürmek başkadır.
Benim pusum doğru, benim suikastım haklı, benim katliamım meşru diyemezsiniz.
Akıttığınız kanda boğulursunuz ve kürt halkı yanınızda durmaz. Durmuyor da zaten.
Ayrıca Türkiye’nin barışı emek kardeşliği üzerinden olur, ABD emperyalizminin kucağında, etnik kimikçilikle olmaz.


PKK’nın hezimet psikolojine girdiği görülüyor. Bir panik havası hakim PKK’da.
Kazdıkları hendeklere gömüldüler, gömüldükleri gibi bekledikleri halk desteğini de bulamadılar; halk ayaklanması planlayan PKK‘yı Kürtler yalnız bıraktı.
Sivillere yönelik saldırılar, katliamlar o dağılmaya işaret ediyor;  katliamcı evine taziyeye gitmeler de öyle.
HDP ise Kürt milliyetçiliği yaparak,  ABD ile işbirliğinden medet umarak, işine gelince AKP’ye yanaşarak işine gelince dinci görünüm almaya çalışarak, şiddetle arasına mesafe koymayarak Türkiye partisi olma savını yitiriyor.
 *****************
Alçakça katliam yapmak bir politika değildir, kandan pusudan cinayetten bir ideoloji çıkmaz.
Baharda kan akacak, şiddet artacak, batıyı da yakıp yıkarız söylemleri acizliktir, kaybedersiniz.
PKK çıkarmaya çalıştığı iç savaşa destek için solun kapısını çalıyorsa o kapıları hiçbir aklı başında solcu, oda başkanı, sendikacı, demokratik kitle örgütü önderi, sol parti açmaz. Hadi başka kapıya derler.
*****************
Türkiye barıştan yana. Elbette her fikir konuşulsun ama masaya canlı bombayla, kaleşnikofla, mayınla oturulmaz.
 ‘’Dünya yaşamak için tehlikeli bir yer; kötülük yapanlar yüzünden değil, durup seyreden ve onlara ses çıkarmayanlar yüzünden’’ demişti Albert Einstein.
Türküyle Kürdüyle, kimden gelirse gelsin önce şiddete karşı çıkmalıyız; barışın ilk şartı budur.

Can Ertan

Yeni Marmara Gazetesi

Facebook
yorumlar ... ( 19 )
19-03-2016
19-03-2016 13:13 (1)
Solculuğu bıraktık artık... Namuslu insan olunabilir mi? Kaan Ars.
22-03-2016 08:44 (2)
Sayın Ertan, bu yazıyı gördüğümde bir an Perinçek siteye müdahil olmak zorunda hissetmiş sandım. Benim bazı itiraz noktalarım var Perinçek ruhu sezdiğim bu yazıya. 1. HDP ve PKK'nın sütten çıkmış ak kaşık olmaması ayrı bir fenomendir. Ama bu, Türkiye'de devlet terörünün yerleşik bir idari kültür özelliği olduğu gerçeğini değiştirmez. 2. Ankara katliamı PKK'nın Orly eşdeğeri eylemi değildir. Masum insanlar başkentin göbeğinde öldürülünce ses çıkarmak, masum insanların "periferi"de öldürülebilir olduğunu zımnen desteklemek anlamına gelir ki kanaatimce bu daha az insanca bir yaklaşımdır. 3. Mesele Orly'de bitmemiştir. Orly sonrası Fransa'nın devlet erkanı alenen ASALA'cıların kurtulmasını sağlamıştır. Batı böyle konularda 5 tane beyaz renkli ırkdaşını kaybetmeyi çok önemsemez, yeter ki "Qamal'in kurduğu devlet ve onun moğol sürüsü tebaası" zarar görsün. Sevinir, hatta kına bile yakabilirler. 4. PKK akıttığı kanda boğulacak olaydı 35 yılda bu boğulma olayının 35 sefer gerçekleşmesi mümkün+
22-03-2016 08:44 (3)
+ idi. Ama ne oldu? Adeta Erzsebet Bathory gibi kan banyosunda hacim arttıkça örgüt güçlendi. 5. Kürt halkının örgütün yanında durmadığı savını artık gülünç bile bulamıyorum. Atv'de genelkurmay kamerasından itirafçı ya da teslim olmuş PKK'lı videosu izleyerek olaylara bakmasın kimse. Nasıl anlı şanlı "müslüman" halk herkesin gözünün önünde cereyan etmiş yolsuzluklara bir de dini kılıf bulup oyları daha da arttırmışsa (ki tek güdülenme var bu davranışın altında: iktidar nimetlerinden faydalanma), kürtlerin içinde de "dava"nın uzun süredir nimetli birşey olduğunu gören çok kalabalık bir güruh vardır ve bu kalabalık daha da artmaktadır. Mesele onlar açısından (onlar diyorum; o tarafta ağız 30 yıldır "biz ve onlar" şeklinde) haklı ve şanlı bir mücadeledir (hepimiz de biliyoruz hak ve şan değil kâr odaklı olduğunu). Bu saatten sonra sizinle gönül birliği ve birlikte yaşama iradesi kalmamış "ayrı" bir halktan bahsediyoruz! Ben ulusalcı değilim. Bugün sol adına yazıp çizen hiçkimsenin kürt ++
22-03-2016 08:44 (4)
++ meselesinde masum olmadığını düşünüyorum. Sırf kendileri Kemalizm'le ya da ulus devlet modeliyle yapısal olarak sorunlu oldukları için (hiçkimse sadece bugünün liberallerini suçlamasın, herkes oradaydı) kürt milliyetçiliğini utanmadan koyunlarında büyüttüler. Hatta kuşsütüyle beslediler. Bu canavar yaratıldı. Kendi gelinini almadan da gitmeyecek. Emek kardeşliği üzerinden barış ancak slogan olur. Ortalaması ağır derecede zeka geriliğinden çeken türümüz bugün devlet kapısından sekme taşeron işçiliğe, eve gönderilen dandik kömüre, tarihi geçmiş makarnaya ve nihayet güvencesiz yaşamlarda asker/polis "şehit" olmaya veya maden göçüğünde niyazi yazılmaya, güvencelilerinde de umreyle / hacla kendini avutmaya bu kadar tav olmuşsa, karşı tarafın da gerilla efsanesi ve kendi içinde bir ekonomik örgütlenme ile milleti avutması-avantalaması artık normdur. Örgütlenme tamamdır. Barış hayaldir. Hele emek barışı düpedüz saçmalıktır. Ayrıca alçakça katliam yapmak da bal gibi politikadır. Ve emin +++
22-03-2016 08:44 (5)
+++ olun Türk-Kürt kardeş falan değildir. Tek bağ olabilirdi. O da vatandaşlıktı. Hemşerilik, mafya içi dayanışma, tarikatçılık girdikten sonra vatandışlığa da geçmiş oldu. Son not: bugünleri bile arayacaksınız-arayacağız. Saygıyla. Çağrı
22-03-2016 09:59 (6)
Son kısım uçmuş. Çağrı Erhan'a selam ediyodum orda. Tabisi de ulusal dezenformasyon müdürü soner aga tanımının kopirraytı ve yesorraytı şahsıma ait. Bu yazıda da geçiy kendisi ve şekeri. a.y.a. hala yavruvatan kıprısss, kısmetse cumartesiye dönsss. Büyüklerin ellerinden, cüccüklerin burcuvalarından öpsss
22-03-2016 10:02 (7)
Yorumlarda karşılıklı gıcıklaşma nedeniyle AYA'dan muzdarip olanlara benden bir tüyo: Ne oldu, İnsan BU'ya yüzüncü kez söz verip göndermediğin şu yazılar? deyin.... En az bir hafta ortadan yok olması garanti :)) herkese ssssss Kaan Ars.
22-03-2016 11:46 (8)
başganım, a.y.a.'yı kendisi takip edemiyo, emin olabilirsiniz (henüz maniye girmedi ama eli kulağında). evine 2 haftadır gidemedi (allahtan 3 tane evde yedek kıyafetler, tıraş takımı falan var). sadece son 2 buçuk ayda fransa, ispanya, sudan (evet, sudan), irlanda, isviçre, azerbaycan ve kıprıs'a gitti (iş-güç; gezme değil). bu arada bodrum'daki işlerini ve istanbul'u yürütüyo. ve harbi bu siteyi takip ediyo. ama heryerden değil. çünkü mümkün değil. internete erişim bazan olmuyo. +
22-03-2016 11:46 (9)
bi de yazıları (yorumları değil) sadece 1 bilgisayardan yazabiliyo. ordan da size gönderiyo. o yüzden mobil'e güvenin der. orhan pamuk yazısını kendisi beğenmedi. onu da revize edecek. c u, kib, bye! a.y.a. kıprıs'ın en güzel brendisinden sabah yudumu alsss (markayı söylemem; maçist pislik derler), herkese de selamsss (ç'ye hususi bi daha selamsss)
22-03-2016 22:19 (10)
Arif Yavuz Aksoy'a benden de selam. Arif Yavuz Aksoy Can Ertan'ın yazısına yaptığı yorumda düşündüklerimi dile getirmiş. Gar katliamı da iktidara olan desteği arttırmıştır. Türk milliyetçiliğinin de Kürt milliyetçiliğinin de siyasi getirisi var. Kötülüğü bu getiri ülkeyi yaşanılmaz hale getirecek. ç.
23-03-2016 03:17 (11)
katkılara çok teşekkür ederim...okuyanlar yorum yazanlar sağ olsunlar perinçek'i kimi yönleriyle beğenirim çok yönden de eleştiririm...öyle bir ruh bulunmuşsa, olabilir, itiraz etmem...ben öyle bir ruh olsun diye yazmadım...sevgili kaan'a yazıyı yayınladığı için teşekkür ediyorum...emek kardeşliği konusundaki karşı düşünce dikkate değer...yararlandım...tekrar sevgiler...can ertan
23-03-2016 08:39 (12)
Sn. Can Ertan, saptamalarınızın benzerini Merdan Yanardağ yapmış, PKK'yı bırakın kınamayı, daha bile fazlasını demiş. Kaan Hocamın söyleye söyleye dilinde tüy bittiği meseleyi -kuyrukçuluk- saptamış. Buna insanBu effect denebilir sanki. http://www.abcgazetesi.com/sol-artik-pkk-vesayetinden-cikmalidir-6999yy.htm mh
23-03-2016 22:26 (13)
Bu ç ye milliyetçiliğin ne olduğunu anlatabilecek birisi var mı? Irkçılık ümmetçilik ile karistiriyorsun milliyetçiliği ve bilerek yapıyorsun bunu. Mİ
23-03-2016 15:02 (14)
Liberal "sol" iktidarı insan haklarının,özgürlüklerin temsilcisi olarak gösteriyordu. Bugün de Perinçek iktidarı emperyalizme karşı direnen güç olarak gösteriyor. Natoculardan anti emperyalist çıkarmaya çalışıyor. Zaten kapitalist sistemle bir sorunu yok. Kendileri iktidara geldiğinde üretim ekonomisine geçireceklerinden milli sanayicileri? de temsil ettiklerinden bahsediyor. Ufuk, Uras,Perinçek ve Demirtaş kapitalist sisteme bakış açılarında bir fark yoktur. ç.
23-03-2016 15:03 (15)
PKK vesayeti kibar bir deyim...:)kimlik siyaseti çıkmaz sokak...sınıf siyaseti deseniz sizin de bildiğiniz gibi o da pek yok, merdan yanardağı okurum, soner yalçın'ı, deli gaffar'ı, mehmet tanju akad'ı, nihat genç'i de...insan bu ve kaan arslanoğlu başka bir ölçek...kaan müthiş bir akıl-vicdan emeği veriyor...sola unutulmaz katkılar yapıyor hem edebi açıdan hem kuramsal açıdan...taylan kara'yı da çok beğenerek okuyorum...katkınız için sağolunuz...can ertan
24-03-2016 09:23 (16)
7 hazirandan sonra elindeki araçları tükettiğini farkeden iktidar, bir aygıt olarak terörü keşfetti. Halkı terör sopasıyla korkutup etrafına toplarken, gizli işleri seven perinçeki ve derin devletin tasfiye edilmiş ve geri dönmeyi arzulayan bir kesimini de yanlarında buldular. Yetişmiş kadrosunu önceleri paralelden sağladığından, kendi kontrollerinde olduğu sürece bu yanaşma iktidarın işine geliyor. Solcular Pkk konusunda olduğu gibi bu konuda da sessizler. Bilimsel ve felsefik yetersizlik nedeniyle "düşmanımın düşmanı dostumdur" hatasına mütemadiyen düşüyorlar. Ezel Parsa
24-03-2016 22:35 (17)
13 numaralı yorumun sahibi sanırım Mutluhan Bey. Bence bu yorumda kendisinin bir yaklaşım kusuru var. Daha önceden tarzı böyle değildi. Kendisine sorayım. "Bu ç ye milliyetçiliğin ne olduğunu anlatabilecek birisi var mı?" ifadesi okurken bile ortalama nezaketten biraz uzak durmuyor mu? Ben de Sayın Arslanoğlu'nun Ç rumuzlu yorumcuya torpil geçtiğini ve Ç'nin kimliksizce yorum yazmasına gözyumduğunu düşünüyorum . Yine de bu çok sorunlu bir tavır gibi gözükmedi bu zamana kadar. Bazı kimlikli yorumculardan daha kaba veya saldırgan olduğunu hiç görmedim ben Ç'nin. Kendince gayet tutarlı bir çizgisi olduğunu bile düşünüyorum. Gramer hataları da eskiye göre epey azalmış duruyor. Son olarak şunu da belirteyim. Mutluhan Bey galiba 10 numaralı yorumdaki milliyetçilik sözcüklerinin kullanımına takmış. Ben okuyunca Ç'nin neyi kastettiğini anladım sanırım. Kaldı ki, 13 numaralı yorumdan aldığım ses tonu da "ikisi arasında denklik olmaz" gibi. Böyle diyenlere karşı "egemen ulusunki milliyetçilik **
24-03-2016 22:35 (18)
** oluyorsa ezileninki de hayda hayda milliyetçilik olur" diyen birileri çıkar. Şaşırmayın. Ben bu tutumun fazlaca şahince olduğunu düşünüyorum. Mesele şahinlikle halledilecek olaydı tarihimizdeki şahin, doğan ve kartal gibi yırtıcı kuş türlerinin bolluğuyla çoktan hal olunurdu. Mamafih durumumuzun an itibarı ile pek de içaçıcı olmadığını hatırlatmak isterim. Saygılar efendim. Çağrı Erhan
25-03-2016 08:08 (19)
Çağrı Erhan yorumumu doğru anlamışsınız. Mutluhan İzmir'in üslubuna karşı aynı üslupla cevap yazısı yazmayacağım. Bir insanın kendisini yalnızca etnik kimliğiyle tanımlamasının sorunlu olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de kendilerini milliyetçi olarak tanımlayanların bir kısmı dini kimliklerine de aynı önemi atfederler. Türk milliyetçilerin de Kürt milliyetçilerin de bir kısmı milli kimlikleriyle dini kimliklerini bir bütün olarak görür. Bu bir gerçekliktir. Sizin tanımlamanıza göre kim Türk milliyetçisidir ? (Doğu Perinçek mi Gökçe Fırat mı Devlet Bahçeli mi Kemal Kılıçdaroğlu mu) 1 Kasım seçimlerinde iktidarın milliyetçi söylemi kullanarak Türk milliyetçilerinin oylarını aldığı da bir gerçekliktir. ç.
DOST SİTELER
Toplam Giriş Sayısı : 2210138
Arama

İmzasız yazı yayımlanmaz. Yazıların sorumluluğu öncelikle yazarına aittir.