Karazin Edebiyat Dergisi çıktı

 

 

Karazin Edebiyat Dergisi çıktı

 

"Kara'nın hakikatine ve sahiciliğine sığındık, gösteri dolu aydınlıktan kaçıp. " diyerek yayın hayatına başlayan Karazin, ilk sayısını yayımladı. Bertolt Brecht'in "Hakikati Yazmada Beş Güçlük" başlıklı yazısıyla açılışı yapan Karazin, Zafer Yalçınpınar'ın, Ece Ayhan'ın ilk şiirlerine değinen "Ece Ayhan’ın Yeşil Mürekkep’le Yazılmış Şiirleri ya da Tetiklenmemiş Başlangıçlar" başlıklı yazısıyla devam ediyor. Ayrıca Uğur Yanıkel'in kaleme almış olduğu Zafer Ekin Karabay'ın şiirine ve intiharına değinen, şairin ismiyle aynı başlığı taşıyan bir de inceleme yer alıyor.

Dergide yer alan yazıların tamamı şöyle ;

Bertolt Brecht - Hakikati Yazmada Beş Güçlük
Zafer Yalçınpınar - Ece Ayhan’ın Yeşil Mürekkep’le Yazılmış Şiirleri ya da Tetiklenmemiş Başlangıçlar
Uğur Yanıkel - Zafer Ekin Karabay
Cemile Rüveyda Zavalsız - Endişehri
Bürran Saka - Kadınlara Haziranname
Demet Çakıcı - Uyanış
Övgü Avcıer - Hissi ve Kısmi Bağzı Şeyler
Hüseyin Algül - Karşımdaki O Adam
Dilay Arslan - Lokal Anestezi
Rıdvan Keskin - Ölüm, Anne, Biraz Da Sen
Pınar Sünger - Yarım
Ahmet Akgün - İrkildik
Ahmet Keskinkılıç - Jargon Afazi
Muhammet Özmen - İlk Ahiy
Feridun Zor - Bitik Dünya
Janset Ummaz - Sanılmuş Dokunak
Esra Tunca - Salvo
Yunus Emre Özyurt - Devinim
Ebru Kaya - Kırmızı ve Griden Kadınlar
Baturalp İlkay Gülten - Duruşma
Mert Caner - Osmanbey Metrosu
Erdal Erdem - Öğrenilememiş Çaresizlik
Mehmet Yiğit Göktepe - Odun Ateşi


Karazin'i anlamak adına
Güncel edebiyat dergilerinin değinmediği ya da değinmeye çekindiği konulara değinmek, bu alanda sahici bir dayanışma ortamı oluşturmak, edebiyat dergiciliğinin bir gelir kaynağı olarak görülmesine karşı tavır sergilemek için çıkmış bir edebiyat dergisidir. Güncel edebiyat dergilerinin yapmış olduğu gibi reklam almak yerine, edebiyat adına sıkı ve kâr gütmeyen teşebbüslere destek olmak/duyurusunu yapmak için çıkmış bir edebiyat dergisidir.
Aynı zamanda da çeşitli "sosyal sorumluluk projesi" adı verilen ki aslında zaten yapılması gerekenin o olduğunu düşündüğümüz faaliyetleri gerçekleştirmek adına çıkmış bir edebiyat dergisidir.
Derginin matbu halini dağıtım noktalarından temin ederek bu faaliyetlerin gerçekleşmesine destek olabilirsiniz. Ek olarak Karazin'in her sayısı özgür yayıncılık anlayışı içerisinde, matbu halinin yayımlanmasının ardından, internet ortamında ePub ve PDF olarak ücretsiz bir şekilde de dolaşıma sokulacatır.
-Sahici- Dayanışmayla...İletişim :
www.karazindergi.org / https://twitter.com/karazindergi / https://www.facebook.com/karazindergi

 

Facebook
yorumlar ... ( 10 )
20-02-2015
20-02-2015 12:07 (1)
Taylan Kara ile de bir ilişki var mıdır?
20-02-2015 13:05 (2)
Bu derginin benimle hiçbir kişisel ya da kurumsal ilişkisi yoktur. Ancak olabilirse ilerleyen sayılarında yazılar yollamayı düşünüyorum. Okurlarımız da bu şekilde katkı yapabilirler.Saygılarımla Taylan Kara
20-02-2015 20:28 (3)
"Kara'nın hakikatine ve sahiciliğine sığındık, gösteri dolu aydınlıktan kaçıp."çok eleştiri götürür bir girizgah."KARA" çokları için, olumsuzlukları, kötülükleri, gizliliği çağrıştıran bir kavram.AYDINLIK ise gösteri dolu olmaktan çok, açıklık, bilgi, güvenle özdeşleştirilir, oysaki.neyse, hayırlı olsun, sanat ve fikir dünyasına.dbo
20-02-2015 21:20 (4)
Bizler, Kara'yı bir şiar olarak belledik. En açık şekilde açıklamak gerekirse, kara değişkenliği olmayan, tonundan ve koyuluğundan taviz vermeyen bir renktir. Aydınlıkta da, karanlıkta da değişmeyen bir renktir. Bunu dergimizin ana hattı olarak kabul ettik. Aydınlık konusuna gelirse, güncel edebiyat ortamında ne çok aydın-lık görünen-ler var siz daha iyi bilirsiniz. Gösteri dolu çünkü, sinsiliklerle, hilekâr tavırlarla ilerleyen bir çok isime ve yapıya şahit olduk. Aydınlık diyenler, en başta genç kesimin edebiyat sevgisini bir "pazar" haline getirmeye çalışıyorlar. Bizler de Kara diyoruz inatla ve kararlılıkla. Bu bağlamda "Kara'nın hakikatine ve sahiciliğine sığındık, gösteri dolu aydınlıktan kaçıp" Sevgiler -Sahici- Dayanışmayla.. (Karazin)
21-02-2015 13:13 (5)
açık olsun yolunuz.dbo
21-02-2015 21:06 (6)
Sâhici kültürel-sanatsal emek(çi)lerin,irili-ufaklı edebiyat/şiir erkleri tarafından kayıtsız-koşuşsuz yüzgeri edildiği,şiir yarıştırmalarıyla şair dövüştürmelerinin"en devrimci"şair ve yazar tayfalarınca(bile)utanmazcasına savunulduğu böylesine puslu havalarda geldi Karazin.Umalım ki,devirsin "kurtlar sofrası"nı!..İyilikler,güzellikler getirsin ülkemize.Bünyamin Durali
21-02-2015 21:48 (7)
Zin ekini fanzin kültürünün aykırı ve başıbozukluğunu,sıkı duruşunu,otorite tanımazlığını,amatör ruhunu yansıtmak için ''kara'' metaforuna eklemledik'' diyen karazinciler,size yürek dolusu başarılar dilerim....Dostlukla,Caner E.
22-02-2015 01:09 (8)
Dergiyi ne zaman pdf olarak okuma imkanımız olacak acaba? Matbu hali yayımlandıysa şayet link verebilir misiniz? Edebiyat dergisini benzerlerinden ayrı kılan, yayımlanmaya uygun görülen ürünlerdir. Bakalım bu dergideki şiirler Varlık, Kitaplık, Sözcükler, Natama'da çıkan şiirlerden ne kadar iyi? Okur olarak benim öncelikle merak ettiğim bu.
22-02-2015 08:55 (9)
23 Şubat akşamı internet sitemiz aracılığı -bu adresten http://karazindergi.org/sayi1 - ile derginin pdf halini ücretsiz olarak dolaşıma sokacağız. Elimizden geldiğince genç şairlere yer verdik, vereceğiz. Fanzin ruhunu hissedeceksiniz... Sevgiler (Karazin)
22-02-2015 11:37 (10)
"Genç şair"den kasıt,"biyolojik yaş"sa(Karazin adına yorum yazan arkadaşa bakılırsa,öyle görünüyor),poetik-estetik bir tavır değil bu.Dolayısıyla,doğru-nesnel bir tavır da sayılmaz."Genç şiir"dir aslolan,"genç şair"değil.Örnek olsun:Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın 90'lı yaşlarını tırmanırken yazdığı şiirler,nice 18'lik-20'lik şairin çiziktirdiği çerden-çöpten şeylerle kıyaslandığında ve kıyaslanmadığında,kutup yıldızı niteliğindedir.Gene,yaşayan en verimli şairlerimizden Gülten Akın(82 yaşındadır)şiirinin dalga boylarına erişen yaşça kaç genç şairimiz var, soruyorum.Gençliği ve diriliği/dinçliği,bedenlerle bağlantılı değil de duyarlık ve düşüncelerle bağlantılı algılamayı,ne zaman öğreneceğiz Allah aşkına?-Bünyamin Durali
DOST SİTELER
Toplam Giriş Sayısı : 2210911
Arama

İmzasız yazı yayımlanmaz. Yazıların sorumluluğu öncelikle yazarına aittir.