İki Kadir İnanır
Akil İnsanlar Heyeti'ne katılan ve adı HDP’den milletvekili adaylığı için geçmekte olan Kadir İnanır bugünlerde dikkat çekici açıklamalar yapıyor. Ancak 2007'deki söyleşilerinde bu söylediklerinden çok çok farklı, bambaşka şeyler söylemişti. Söylediklerinin içeriğini, hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu tartışmıyorum.
ALPER KILIÇ
okunma sayısı : 1023

Kürtaj cinayet midir, hak mıdır? – Kürtaj tartışmalarına toplu bir bakış
Bu yazının amacı biraz gecikmiş olsa da kürtaj tartışmalarında öne sürülen iddiaları değerlendirmektir. Kürtaj taraftarı ve karşıtı olarak öne sürülen argümanlar ne derece savunulabilir, ne kadar bilimseldir ve ne kadar
ALPER KILIÇ
okunma sayısı : 2165

İnsanın mevcut yapısı sosyalizme uygun mudur?
Bu soruyu başka türlü soralım. 1) Mevcut haliyle insanın potansiyeli nedir? 2) Mevcut insan malzemesiyle kurulabilecek en ileri düzen ne olabilir? Marx’a göre, bireyler kesinlikle eşitsizdir. Sloganını hatırlayalım: "Herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacı kadar."
ALPER KILIÇ
okunma sayısı : 801

Sosyobiyoloji ırkçılık mıdır?
Eğer termitler bizim gibi “uygar” olsaydı, hasta ve yaralıların yenmesini destekler, bireysel üremeden kaçınır, dışkılarının değiş tokuşunu ve tüketilmesini ayine dönüştürürlerdi. Kısacası “termit ruhu”, insan ruhundan çok değişik olurdu.
ALPER KILIÇ
okunma sayısı : 1096

Genetik mi çevre mi?
Klişe bir muhabettir: Bir insanın yapısını belirlemede “genetik mi daha önce gelir, çevre koşulları mı? Onlarca yıldır süregiden bir tartışmadır bu. “Bir canlının doğasını belirlemede çevre mi yoksa genetik mi
ALPER KILIÇ
okunma sayısı : 2958

DOST SİTELER
Toplam Giriş Sayısı : 2210199
Arama

SAYFA 1
İmzasız yazı yayımlanmaz. Yazıların sorumluluğu öncelikle yazarına aittir.