Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 30.09.2022 - 15:00:05

  Son 6 facebook paylaşımı Eylül 2022

  Değerli Dicle Ekinci, teşekkür ederim, sağolun. Saygılar, sevgiler...

 • Dicle Ekinci

  Dicle Ekinci 30.09.2022 - 10:24:37

  Son 6 facebook paylaşımı Eylül 2022

  Yine muhteşem yazılar, hep doğru tespitler! Dediklerinizin her bir kelimesine katılıyorum. Kaleminize yüreğinize sağlık.

 • Murat Demir

  Murat Demir 27.09.2022 - 10:41:24

  GÜNEŞ-DİL SÖZLÜĞÜ.. TÜRKÇENİN KÖK DİL OLDUĞUNU GÖSTERİR YÜZLERCE KANIT..

  Absorb abs- kokunun arapca "Habs" kokunden geldigini dusunuyorum. Absorb aslinda birseyi "emmek" degil bir seyin icinde "hapsolmak" gibi dusunulebilir. -orb kismi belki turkce etkiler tasiyabilir. Bu da "delmek burmak boru" kelimelerinin degismis hali olabilir. Latin dillerinde turkce boru bur buruk gibi bir cok kok olmus kelimeler oldugu aciktir. ( "bore" "burg" "borg" "birg" ..gibi) Bunlar icin bir kaynak veremem tamamen sahsi fikrimdir.

 • Ercan Sarı

  Ercan Sarı 19.09.2022 - 17:08:16

  Bilim ile ALDATMAK

  Muhteşem anlatım. Yüreğinize sağlık ✌

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 19.09.2022 - 11:38:30

  Bilim ile ALDATMAK

  Netice olarak ..! Evrensel İlim/ Bilim'in 'karanlık olmadan, ışık algılanamaz' veya 'batıl, kötü, yalan.. vücud bulmadan .. doğru, haklı, iyi, hakikât bilinmez !' temel algoritması ile ; son 2,5 yıl boyunca yaşadığımız sağlık sektörümüzdeki batıl, karartma, manüplâsyon, yalan dolan ile.. bizler de, hakikâti iyiyi doğruyu görmüş olduk ! çok azınlık ta olsa ? (sistem daima böyle çalışır.. hakikât doğru, iyi.. toplama göre daima çok azınlıkda olacak) gerçeği fark ederek, Bir avuçta olsa? gerçek hekimlerin seslerini duyup, haklı iyi doğruya eriştik. Bu sitedeki 'Tıp Bu Değil' yazılarının kıymetini bildik. Hiç alâkamız olmadığı halde ? sağlıklı beslenme, vücud bağışıklığı, insan metabolizmasında doğal D vitamin üretmenin sistemini fark ettik. Küresel kapitâlin ticaret kârHanesi'ne evrilmiş medikâl sektör ve onun pazarlamacısı olmuş Dr. bozuntularıyla .. 'insan' sağlığını eksen edinmiş gerçek hekimlerin farkını, inkâr kolaycılığına düşmeden .. idrak etme yüceliğine eriştik. 'her şerr'den bir hayır çıkar' kuralının çalıştığını da.. teyid ettik.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 18.09.2022 - 15:30:04

  Latin alfabesi eski bir Türk alfabesidir

  Teşekkürler değerli Fahri Kumbul ve Çetin Kayaoğlu. Fahri bey pacific sözcüğünü düzelttim, sağ olun. Saygılar, sevgilerimle.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 16.09.2022 - 13:29:33

  Latin alfabesi eski bir Türk alfabesidir

  Kaan Bey kutlarım. Onur duyduk. Umar ve dilerim etkisi büyük olur. İngilizceyi kesinlikle sizden az bilmeme karşın yine de dayanamayıp cüret ettiğim küçük ve önemsiz bir düzeltme için beni bağışlayın. Şöyle ki; "İngilizcede “Pasific Ocean” ismindeki üç ‘c’ de ayrı seslerle okunur." cümlenizde verdiğiniz örnekte iki "c" var:):); doğrusu 'Pacific' olan sözcük, yanlışlıkla, (dalgınlıkla) Pasific yazılmış olsa gerek. Saygılarımla.

 • H.Çetin Kayaoğlu

  H.Çetin Kayaoğlu 13.09.2022 - 11:55:51

  Latin alfabesi eski bir Türk alfabesidir

  KAAN BEYİN SÖYLEDİKLERİ DOĞRUDUR BU KONUDA DETAYLI BİLGİ MERHUM KAZIM MİRŞANIN "YAZI İŞARETLERİ" , "PROTO TÜRKÇE HAKKINDA KONFERANS" ,"BUGÜNKÜ AVRUPA DİLLERİNDE ETRÜSKÇE İZLERİ" , " PRO-TÜRKÇE YAZITLAR" ," ERKEN TÜRKLERİN SKANDİNAVYA YAZITLARI" ,"BOLBOLLAR" , "ERKEN- TÜRK DEVLETLERİ VE TÜRÜK BİL" , "ALFABETİK YAZI BAŞLANGICI" , " BUGÜNKÜ AVRUPA DİLLERİNDE PROTOTÜRKÇE İZLERİ" ,"HİEROGLİFLER" ,"ERKEN TÜRKLERİN ANADOLU YAZITLARI" , " PRA-MISIR HİEROGLİFLERİ" , "ETRÜSKLER" ADLI KİTAPLARINDA ÇOK DETAYLI ANLATILMIŞTIR. KAAN BEYE DE BU KONUYA DEĞİNDİĞİ İÇİN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM. H.ÇETİN KAYAOĞLU E-MAİL ADRESİM heceka@gmail.com

 • inanç özgen

  inanç özgen 5.09.2022 - 23:55:28

  HASTANE ÖNÜ İNCİR AĞACI

  Kaleminize sağlık

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 2.09.2022 - 21:19:55

  İki Temel Konuda Ağır Sansür

  Evimdeki yüzlerce kitap arasında.. Atatürk'ün ölümü sonrası hemen kurulan Celal Bayar hükümetinin Marif Vekili Hasan A. Yücel'in devlet eliyle çevrilip bastırılan kitapları da.. var. Kitapların son sayfalarında bu kitapların listesi bulunuyor. Tam ; 241 kitap tercüme edilip bastırılıp dağıtılmış. Aman yaârebbim ! ( ; - çoğunluğu üfürükten teyyâre, selam sööle o yâre.. İngiliz eserleri //.. Kral IV. Henry, V. Henry .. VI. Henry ! Kral 8. Henry // 4. Henry'nin 2 kitabı, 6. Henry'nin 3 kitabı, 2. Richard'lar.. Windsor'un Şen Kadınları .. daha neler neler ! Zannedersin ki ?? ingiliz ırkçıları bastırmış !!? Ne bu Laââayynn !? bu mudur laayyn Türk Marif vekilliği ? bi de.. Köy enistütülerini kurdu diye bunu göklere çıkaran, ilerici devrimci Türkçe'ci diye bize yutturmaya çalışan angutlar var ! oturun yerinize ..SIFIR ! gölge etmeyin başka ihsan istemezz ! bu adam ilerici devrimci Atatürkçüyse ?? ben de Ugandalı museviyim !

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 1.09.2022 - 13:38:57

  İki Temel Konuda Ağır Sansür

  Teşekkürler Değerli yorumcu arkadaşlar, Bekir Kayık ve Dicle... Bekir Bey, Yakınca için "gitgide AKP görüşlerine yaklaşma" ifadesi eksik kalır ne yazık ki... :) :( Sevgiler, selamlar..

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 1.09.2022 - 13:35:43

  ATATÜRK’Ü ÖLDÜREN KİNİN 2020’de KAÇ BİN KİŞİ ÖLDÜRDÜ?

  Değerli Özgür Arkadaşım, O sadık okurum o kadar da sadık değilmiş. :) :) Basılı roman artık belki de yazmam. Ama internet romanı yazdım birkaç tane. Sonuncusu Dil Efendim... Dil.. adlı tefrikaydı. Bence romandı ve bence öteki kitaplarımdan eksiği yok fazlası vardı. Teşekkürler, sevgiler..

 • Özgür Coşar

  Özgür Coşar 1.09.2022 - 06:17:16

  ATATÜRK’Ü ÖLDÜREN KİNİN 2020’de KAÇ BİN KİŞİ ÖLDÜRDÜ?

  Kaan Hocam, Sadık okurlarınızdan birisiyle geçen gün konuşurken Kaan Hoca yeni roman yazmayacak mı acaba diye sordu. Yoldaki İşaretler gibi romanlarınızı hasretle bekliyoruz. Saygılarımla

 • Dicle

  Dicle 29.08.2022 - 09:31:16

  İki Temel Konuda Ağır Sansür

  Yazılarınızı çok beğeniyorum

 • Bekir Kayik

  Bekir Kayik 28.08.2022 - 18:35:03

  İki Temel Konuda Ağır Sansür

  Gaffar Yakınca git gide AKP görüşlerine yakinlasmiyor mu Sn.Arslanoğlu?

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 28.08.2022 - 13:17:20

  ATATÜRK’Ü ÖLDÜREN KİNİN 2020’de KAÇ BİN KİŞİ ÖLDÜRDÜ?

  son 2,5 yıl boyunca içinden geçtiğimiz bol abartılı, planlı programlı, karantinalı tedarik zincir kırılmalı plandemi tezgahının çok faydaları da.. oldu. ‘her müsibetin ardında hayır da.. vardır’’ derdi büyüklerimiz ! haklı çıktılar. bu süreçte yaşadıklarımız, şahit olup ta gördüklerimiz, duyup ta işidtiklerimiz .. medikal dediğimiz sektörün, sağlık denilen metaryeliz kapitaliz bilimin altına yatmış bu Kârhanenin .. ne menem bişey olduğunu anlamamıza vesile oldu. adeta bi aydınlanma yaşadık ! bu şok aydınlanma öncesi, kerhane kumarhane sektörlerini en kötü sektörler zannederdik ? ama.. sağlık sektörünün arka yüzünü görünce ?? birinciliği onlara verdik. diğerleri bunun yanında çırak çıktı. öbürleri en azından sağlam dik duran, pislikten kaçan insanlara ulaşamıyodu. ama sağlık sektörü denen müsibet .. holdingleri, tröstleri, küresel çaptaki üst örgütleri, zincir ticarethaneleri, sansürü, manüplasyonlarıyla toplumun her kesimine burundan, maskeden, iyneden, hastane ortamındaki şartlar, ilaçlar, basınçlı hortumlar ve bu tröstlerin zangoçları haline evrilmiş medyalar, sağlık bakanlıklarından kolaylıkla enjekte oluyordu. hepimize geçmiş .. yeni aydınlanma çağımıza da hayırlara vesile olsundu.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 27.08.2022 - 16:26:01

  İki Temel Konuda Ağır Sansür

  Teşekkürler değerli Mustafa Yıldız, aynı görüşteyiz. En iyi dileklerimle selamlar...

 • Mustafa Yıldız

  Mustafa Yıldız 27.08.2022 - 09:52:45

  İki Temel Konuda Ağır Sansür

  Bu arada Türkerin kitabını yeni okudum. Bağlantısallık ve yaşamdaşlık. Bir kere ortada özgün bir görüş yok. Kitap tekniğine göre yazılmamış, adeta hızlı bir derleme gibi olmuş. Özabartı içeren yaklaşımlar var. Ben de başlığından fazla bir beklentiyle okumuş oldum. Yorum yaparsan olasılıkla yazarı için iyi olmaz. Selamlar.

 • Mustafa Yıldız

  Mustafa Yıldız 27.08.2022 - 09:41:22

  İki Temel Konuda Ağır Sansür

  İnsanları bazı konularda ikna etmek zordur. Çünkü o konuda sizin kadar bilgi ve deneyime sahip değillerdir. Siz bile bilgi birikimi ve deneyimle görüşlerinizi geliştiriyorsunuz. Yeni görüşleriniz mutlaka eskisinden farklar içerecektir. Yeni fikirlere hazır oluşluluk ne yazık ki çok az kişide vardır. Bir de görüşlerin duygusal şekillenişi ve toplumsal-kültürel kalıplanışı olduğunu düşünürsek haklı fikirleri savunmak için aslında nerdeyse ciddi bir savaşım vermek gerektiği kolayca anlaşılabilir. Sevgili Kağan, benzer süreçleri yaşadığım için hayıflanmanı anlayabiliyorum. İşin çetin mücadele gerektirdiğini anımsatmak istedim. Esenlikle.

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 21.08.2022 - 01:11:45

  Kurucu Dil Olarak Türkçenin “Hint-Avrupa” ve Başka Dillere Geçiş Yasaları

  Değerli Hocam, Bizler göçebe bir toplumun çocuklarıyız diye, itilip kakıldık, dövüldük. Hiçlendik. Yazdıklarınızın bize neler ifade ettiğini anlatamam. Atalarımızın diliyle, Mustafa Kemal gibi, onurlandırıyorsunuz bu ülkenin çocuklarını. Üzülme, bırak sağırlar, sağırlıklarıyla kalsınlar. Kötü niyetliler, kıskançlar, aşağılık komplekslerinden kurtulamayanlar, onları mutlu eden afyonlarında kalsınlar. Saygılar...

 • Turaç Astanalı

  Turaç Astanalı 19.08.2022 - 23:27:25

  Kurucu Dil Olarak Türkçenin “Hint-Avrupa” ve Başka Dillere Geçiş Yasaları

  Makaleden grupta olup da notlarıma eklemediğim pek çok kelimenin etimolojisini öğrenme imkânı buldum. Bu yüzden Adnan Atabek’e ve size gösterdiğiniz çabalardan dolayı müteşekkirim. İyi çalışmalar dilerim.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 14.08.2022 - 21:20:30

  AVRASYA (ÇİN – RUS) DOSYASI

  devam.. ''ekonomi, teknoloji, ticaret, silahlanma olunca.. kaplan kesiliyosun ! eyvallah güzel ! ama iş insanlık, kültür, sosyal .. konular olunca? es geçiyor .. küresel dijital tröstlerin bu çok önemli silahlarına bırak alternatif olmayı, çanak tutuyorsun. kendi ülkende yarattığın, geliştirdiğin baido'yu, alternatif dijital sosyal karşı koyma silahlarını kullanmıyor ..dünya insanlığının beyinlerinin formatlanmasını görmemezliğe geliyorsun. üstüne üstlük kovid, karantina, insanı nesne haline getiren dijital gözetim, denetim ve yaptırım uygulama projelerinde .. biyolojik silah laboratuarları projelerinde ülkeni ve halkını ; dijital ve medikâl tröstlerin araştırma geliştirme laboratuarı yapıyor, demostrasyon alanı haline getiriyosun ! olmaz böyle sosyalistlik, ilericilik. yemezler hayvan terli, yokuş çıkmaz.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 14.08.2022 - 21:15:48

  AVRASYA (ÇİN – RUS) DOSYASI

  küresel kapitalist sistem, abd/avrupa sermayesi son 50 yıldır.. çin'in ucuz iş gücünü, altyapı kaynaklarını kullandı. bunun karşılığında ..Çin de onlardan sanayi teknoloji öğrendi, taşeronluk işçilik yaparken.. sanayi, ticaret finans sistemini yükseltti. Büyük nüfusunu besledi, ülke altyapısını geliştirdi, yââni karşılıklı win/ win yapıldı. Tamam .. eyvallah ta ? artık çok geliştin, dünya üretim üssü oldun, birçok konuda abd'yi geçtin ! peki ideolojik, kültür, iyi insanlık.. ilericilik konusunda naaptın ? Elinde çok büyük imkânlar var. Telekomünikasyon, dijital teknoloji, donanım yazılım, en kralını yapabilirsin. en azından şu .. california lağımlarından insanlığın suratlarına püskürtülen sosyal medya/ feys, twitır, insta, yutüp çirkeflerine .. insanları ve gelecek nesli yozlaştırıp androidLEŞtiren emperyalizmin sansürcü aparatlarına alternatif yaratabilir huawei'ler, tencent'ler v.b. elinde bulunan güçlerle hem para kazanıp ..hemi de insanları küresel emperyalizmin lağımlarından kurtarabilirsin ?

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 11.08.2022 - 10:00:18

  GÜNEŞ-DİL SÖZLÜĞÜ.. TÜRKÇENİN KÖK DİL OLDUĞUNU GÖSTERİR YÜZLERCE KANIT..

  Sayın Arda Han Akçay, Kaan, Han, Kan vb. gibi sözcükler öz be öz Türkçedir. Sözlüklere, etimoloji sözlüklerine kesinlikle güvenmeyin. En başta Türk Dil Kurumu'nun sözlüklerine güvenmeyin. Bunlar kasıtlı olarak binlerce Türkçe sözcüğü Arapça, Farsça, Çince, Moğolca, Latince, İtalyanca vb. olarak gösteriyor. Misyonları bu. 1938'den beri Türk Dil Bilimcilerin çoğunun misyonu bu. Bu siteyi takip edin. Güneş Dil Kuramı adlı FB grubunu takip edin. Teşekkürler, selamlar.

 • Günay Güner

  Günay Güner 10.08.2022 - 18:41:25

  Sümerce Türkçedir: Bu kez başka bir Rus yazar kapsamlı anlatıyor…

  Sn. Arslanoğlu, Çok sağ olun. İki yüze yaklaşan sözcük benzerliğini rastlantıyla açıklamak olanaksızdır. Saygılar, Günay Güner

 • Arda Han Akçay

  Arda Han Akçay 9.08.2022 - 18:58:30

  GÜNEŞ-DİL SÖZLÜĞÜ.. TÜRKÇENİN KÖK DİL OLDUĞUNU GÖSTERİR YÜZLERCE KANIT..

  Kağan/Kan kelimesi Türkçe mi?Aksözlükte Çince veya Japoncada olabileceğini okumuştum.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 6.08.2022 - 11:12:57

  Lazca Türkçe dil ailesinin bir kolu, Türkçeyle Keltçe yakın akraba

  Teşekkürler değerli Günay Güner, destek ve katkılarınız bizim için önemli. Benden de saygılar, sevgiler.

 • Günay Güner

  Günay Güner 4.08.2022 - 13:10:34

  Lazca Türkçe dil ailesinin bir kolu, Türkçeyle Keltçe yakın akraba

  Sayın Arslanoğlu çalışmalarınız çok değerli; sağ olun, var olun. Tarihte Keltler Anadolu'ya da Ankara, Yozgat odaklı olmak üzere göçmüşlerdir. Belli ki Karadeniz Bölgesine de yerleşmişler. Ekinsel sonuçları olmaması düşünülemez. Saygılar sevgiler. Günay Güner

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 2.08.2022 - 17:02:24

  AVRASYA (ÇİN – RUS) DOSYASI

  ABD dünyanın yol kesen haydutu. Yaptığı operasyonların büyük bir maliyeti var ve bunun önemli kısmını Çin'den sağlıyor. Bana ne bir Türkiye veya Dünya yurttaşı olarak Çin'deki rejimin güzelliğinden. ABD-Çin ortak aklı bu bariz ilişkideki kirliliği örtmek için sürekli rekabet ve çekişme haberlerini öne çıkarıyor. ÇİN ABD'yi bu tahvillerle tehdit ediyormuş! Her yerde bu yazıyor. Can kurban öyle tehdide. Bir ülke de bunun onda biri kadar faizsiz Türk devlet tahvili alsa keşke de sonra tehdit etse. 🙂 Bu ilişkinin tek açıklamsı şu: Çin dünya ticaretini devam ettirmek için ABD'ye açıktan büyük rüşvet veriyor. Rüşvet verilince geri istenen bir şey değildir. Ancak "bundan sonra vermem" diyebilir. Ara sıra bunu ima ediyor ama vermeye devam ediyor. Çünkü eli mecbur. O tahvilleri satışa çıkarırsa ABD çöker diyorsunuz. Çökertsin o zaman. Ne duruyor. 25 yıldır ne duruyor??? ABD çökerse, Avrupa çökerse Çin de çöker. Ekonomileri bir çünkü. Çin'in en büyük pazarları ABD ve Avrupa. Çökert bakalım.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 30.07.2022 - 13:26:21

  Bilim ile ALDATMAK

  devam.. İnsan ve onun yaşam alanı evrenin ayrılmaz ve her an birlikte şekillendiği tekillik/ ahadiyet boyutunda olup // Holografik evren gerçekliğiyle ispatlanmış, insan ve evrenin sadece biyolojik madde yapıdan oluşmadığı hakikati// İnsan biyolojik yapısı, zihni, bilinci ruhunun ..iç içe geçmiş, her an etkileşimde ve bağlantısal bütünsellikle oluşan.. her an yenilenen dalgaboyları hâlindeki data/bilgiden ibaret bir yapı olduğunu// laboratuar ortamında yeni farkedilen DNA’ların “bilinçli bilgi birikimleri” olduğu// nöronların ya da DNA’ların “dalga”larla değişik veritabanları oluşturduklarını// Beynin biyokimyasının, biyoelektrik yapı tarafından yönlendirildiğini// Enzimlerin dahi “can”lı ve “bilgi”li olduğunu// Her hücredeki binlerce enzimin her birinin özel görevinin, DNAdaki “bilgi'nin”, proteinde bir “aksiyon”a dönüştürmek olup// DNAdaki 'bilgi' enzimde “can” olarak ortaya nasıl çıkıyorsa?// enzimlerden oluşan vücutta da, daha farklı bir düzeyde “Can'ın ortaya çıkıyor olduğunu kavrayıp// bunu bilimine, medikâline, yaşamına uygulamıyorsan? sizlere ''hayırlı işler .. D vitamin üreten, bol güneşler'' dilerim.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 30.07.2022 - 12:49:09

  Bilim ile ALDATMAK

  Bilim ile aldatmada ; sorunun kaynağı sadece insan zaafları, yanılgıları veya hatalı yanlış teşhis ve tedavi de.. değil ! Sorun çok daha derin ve ciddi. 19. y.y. bilim ve teknoloji verileriyle üretilen teoriler ve algılarla bu sorunu çözmenin tıp, felsefe, sosyal ve tüm alanlarda bu kabullerle doğru yöntemlere ulaşmanın imkanı yook ! Babaannemin ebesinin amcasının döneminden kalan.. Darwin’in ‘’hepimiz hayvanız, maymundan geldik’’ gibi önermeleriyle ! veya bölünemiyen en küçük madde şekli atomdur diyen ‘’tenekeden yapılmış’’ metaryellerden şekillenmiş ve günümüz dünyasında kapitalist sistemin gayrı meşru çocuğu haline gelen metaryelist bilim ile.. insanın ve diğer sosyal, siyasal, bilimsel gerçekliğinin, gelip ulaşabileceği nokta bu işte ! Üfürükten teyyare / selam sööle o yâre ‘ pozisyonu.

 • osman turna

  osman turna 29.07.2022 - 02:05:48

  Bilim ile ALDATMAK

  yazınızın başlığını ve zoldaki horbogolog milim insanını görüpte bir şaplağın tıp dünyasındaki iyileştirici etkisine değinmemenizi esefle karşılıyor kelle paçalı günler diliyorum..

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 27.07.2022 - 20:24:33

  Bilim ile ALDATMAK

  Teşekkürler değerli Mustafa Bektay, hep birlikte...

 • Mustafa bektay

  Mustafa bektay 27.07.2022 - 11:28:33

  Bilim ile ALDATMAK

  Gayretleriniz için tşkler Yolunuz açık olsun

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 17.07.2022 - 23:21:38

  SAĞLIKTA ŞİDDET ve YÜKSEK ENFLASYON

  Teşekkürler Bülent hocam, yorumunuz ve desteğiniz için. Hekimlerin bu kısır döngüyü kırması gerek. Bu yüzden hekim desteği önemli. Neo Paladyum zaten bizden. Osman arkadaşıma da teşekkürler... :)

 • Bülent Hayri Sakızlıgil

  Bülent Hayri Sakızlıgil 16.07.2022 - 17:17:53

  SAĞLIKTA ŞİDDET ve YÜKSEK ENFLASYON

  Kaan Hocam, kalemine sağlık... "TOPUNUZ PKK’LISINIZ… ŞİDDET SİZİN YÜZÜNÜZDEN DURMUYOR" ifadene yürekten katılıyorum. Üretimde en ileri ülkelerde bile enflasyon aldı başını gidiyor. Dediğin gibi bu çılgınca tüketime hiçbir şey dayanmaz. Bizim çocukluğumuzda sadece "Yerli Mallar Haftası" yoktu "Tutum Haftası" da vardı.

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 16.07.2022 - 14:08:01

  SAĞLIKTA ŞİDDET ve YÜKSEK ENFLASYON

  80 yılında Nato+abd darbesiyle dağıtılan sol'un .. sonraki dönemde emperyalizmin, liberâl kapitalizmin kültür, medya, sanat ve son dönemde dijital medya aracılığyla fonlanması, yemlenmesi, formatlanması aşamasından sonraki pozisyonu çok rezilce bi durumdu. ..90'lı yıllardan itibaren günümüze kadar gelişen süreçte Müh.Mim. odaları, Tabipler birliği, baro .. meslek örgütleri ve sendikalar ezici çoğunluk oranda ..bu liberal sol kadrolarca yönetildi ! sonuçta geldiğimiz noktada da.. üyeleri nezdinde dahil saygınlığının kalmadığı daha önceleri kamuoyunun kabul ettiği en önemli silahı olan ''mesleki uzmanlık yetkinliklerini'' de yitirdiler. İşlevselliği etkisı kalmayan bu meslek örgütleri; yöneticilerinin egolarını, benliklerini, halktan kopuk siyasi vehimlerini kendi dar alanlarında tatmin etmeye çalıştıkları liberal sol+hdp yancısı ''dinozorlaşmış yönetici kadro tekkesi'' haline evrildi. vatanseverliği, emperyalizm karşıtlığını da unutarak, lügatlarından silerek .. zombi LEŞtiler.

 • osman turna

  osman turna 16.07.2022 - 01:18:54

  SAĞLIKTA ŞİDDET ve YÜKSEK ENFLASYON

  " polis biz doktoruz dostuz yanlız biz sana kurtuluşun bizimledir elini uzatsana.. "

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 6.07.2022 - 12:36:59

  Lazca Türkçe dil ailesinin bir kolu, Türkçeyle Keltçe yakın akraba

  Değerli Fahri Bey, bu çalışmaları ben 9 yıldır yapıp yayınlıyorum. Son 6 ayda yurt dışına açıldık. 8.5 yılda aldığım geri bildirimin birkaç katını bu 6 ayda yabancılardan aldım. Bizim akademinin halini anlayın. Büyük çoğunluk bu işten haberdar. Çünkü sınırlı İnsanBu olanaklarını kullanmıyoruz son zamanlarda. ODA-TV'de 7-8 haberim çıktı. 100 bin kişi okumuştur. Akademisyenlerden de duyan e çok. Fakat Türk akademisyenlerden aldığım geri bildirim en çok 20 kişidendir. Bunların da yarısı olumsuz. Türkiye'de akademinin bilimsel hali herkesin malumu. Ayrıca Türkçenin Batı dillerine derinden etki ettiği konusu veya Güneş-Dil'i çağrıştıracak bir şey siyasi ve ideolojik olarak yasaklı. Bunu dediğimiz zaman uydurduğumuzu, abarttığımız düşünüyor bazıları. Ama gerçek durum budur. Sonuç olarak ne zaman Batı bilimi bu dediklerimizi onaylar, o zaman bizim akademi de aynı doğrultuda araştırma!! yapar, yayın yapar, öğrencilerine bunu okutur. Henüz Batı'dan yeşil ışık yanmadı. Durum bu. Saygıyla.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 5.07.2022 - 13:03:51

  Lazca Türkçe dil ailesinin bir kolu, Türkçeyle Keltçe yakın akraba

  Değerli Kaan Bey; Türkçe üzerine baya bir zamandır yaptığınız bu çok değerli çalışmalarınızı uluslararası akademik çevrelere ulaştırdığınızı ve -yeterince veya az - ilgi çektiğini biliyoruz. Türkiye’deki Üniversite çevrelerine (Özellikle Dil, Kültür ve Edebiyat, Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, İletişim ve Dil Öğretmenliği Bölümlerine) ulaştırabiliyor musunuz? Bu tür bir çabanız var mı? Varsa çalışmalarınız bu çevrelerde de alıntılama ve kaynak gösterme vs. gibi ilgi ve heyecan uyandırıyor mu? Merak ettim. Teşekkürler ve kolay gelsin.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 5.07.2022 - 10:35:45

  Lazca Türkçe dil ailesinin bir kolu, Türkçeyle Keltçe yakın akraba

  Marr şöyle yazmış: "İslam kültürü ile beraber, feodal-ruhanî çevreler aracılığıyla Arapça ve Farsça kelimeler Türkçeyi istila etmiştir... Arapça bütün Müslüman kültürlerin temelidir, fakat, edebiyat Türkçesi Arapça kelimelerle o kadar dolmuş ki, toplumun geniş kitleleri bunu anlamaz hale gelmiş ve bu olgu asırlar boyunca kültürün halk arasında yayılmasını olumsuz yönde etkilemiştir... (Egemen feodal-ruhanî kitlelerin sebep olduğu hazin sonuçları göz önünde bulundurarak şunun ayırdına varmıştır:) “Türkçeyi önceki devirlere, geniş halk kitlelerinin canlı dilinden koparılmış Arap ve Fars dillerinin tabakaları taşımıştır” (Marr 1934a: 10)-Sergi Cikia / Dil Araştırmaları, Bahar 2019/24: 151-159

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 4.07.2022 - 21:40:02

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  İrfan Çevik arkadaşım, herkes kendi açısından haklı. Herkesin kendince sorunları sıkıntıları var elbette. Ama sonuç ne? İnsanlık olarak her bakımdan berbat durumdayız. Bu işte asıl gerçek. Elbette iyi taraflarımız da var, Ama ağırlıklı yanımız gevşeklik, vurdumduymazlık. Tolerans yokmuş ifadelerimde, esneklik yokmuş! Ben aksini düşünüyorum: Ben de bu konularda aşırı gevşek davrandığımı düşünüyorum. Ara sıra normal davranınca memnuniyetsizlik olarak algılanıyor. Memnuniyetsizlik bu durumu anlatmak için yetersiz kalır. 3500'den fazla arkadaşım var güya, bir şey yazıyorum en çok 150 kişi okuyor. Sel felaketine uğradık diyorum, 150 kişi geçmiş olsun demiyor. Bu mu insanlık. Bu mu arkadaşlık. 3500 kişi arkadaş olamayacaksa ki olamıyor, olmasın o zaman. Bunun nesi mantıksız. Saygılar

 • İrfan Çevik

  İrfan Çevik 4.07.2022 - 12:38:13

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  Azizim,facede bugünkü yazınızda serzeniş,memnuniyetsizlik,sitemkarlık ve kızgınlık anlamında yorumladığım ifadeleriniz benim ilgimi çekti ve sayfanızda dolaştım.Bu yazınızda da bence gözardı ettiğiniz önemli bir husus var,insan hatta diğer tüm canlıların organizmalarında oluşmuş bizlerin hastalık veya sağlıksızlık diye tanımladığımız değişkenlik arz eden durumlarında,hallerinde ifade davranış ve eylemler ,sağlıklılık hallerindeki gibi olamıyor.Ben ağrı,sızı acı gibi sıkıntılı hallerde iken ne sizin yazılarınızı okuyabilir nede okursamda sağlıklı tahlil edebilirim.İfadelerinizde hiç esneklik,tolerasyon sezinleyemedim.Bazı şeyleri de akışına ,zamana bırakmak gerekmiyor mu?Ne zamandan beri arkadaş listenizdeyim bilmiyorum.Bu gün belki vakti geldi,kendimi iyi hissettiğim bir güne denk geldi ve bir şeyler yazabilme potansiyeli oluştu ve bu yazıyı size yazdım.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 2.07.2022 - 17:06:48

  Amme

  Bu kelimenin hemen öndeki satırına .. şu hepimizin bildiği, bütün dünyanın söylediği '' AMEN / AMİN '' kelimesini de.. eklemek gerekiyo galiba. Recep Toparlı'nın Güneş-Dil Feys sayfasındaki Kıpçak - Türkçe sözlüğüne baktım ! Amen > amin > öyle olsun (Tr) / emin olmak, emniyet, amin (arp.) .. hırıstiyanı, müslümanı, musevisi, isevisi, muhammedisi, ümmisi .. şüphesiz eminim, güvenim tam, kuşku duymadan inanıyorum muhabbetini bu kelimeden tedarik etmişler diye düşündüm.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 15.06.2022 - 10:25:30

  Batı dillerindeki Türkçe köklü sözcükler SÖZLÜĞÜ

  Dear Georgeos Diaz Montexano, Thank you so much for your comment. I could not come to the meeting in Istanbul. But I made especially your announcement on my facebook page. I hope it went well for you and in general. I'll watch the video when I find it. When I have the first opportunity, I will read your Spanish-Turkish works. Let's be communicating. With my deepest respect and regards.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 15.06.2022 - 09:31:26

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  DEVAM.... İnsanın iyimserliği doğrular ve gerçekler üzerinde değil yalanlar ve kendini kandırmalar üstünde yükseliyorsa bu iyimserlik uzun, hatta orta vadede boşa çıkar, yenilgi ve karamsarlık getirir. Zaten yaşamak için, bir şey yapmak için, sorumluluklarımızı yerine getirmek için, çalışmak veya eğlenmek için illa iyimser olmamıza gerek yok. İyimserliğin de karamsarlığın da azı faydalıdır. İkisinin de çoğu zararlıdır. Sevgiler ve selamlarımla.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 15.06.2022 - 09:20:08

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  Değerli Baki Poyraz, teşekkür ederim ilginize ve söylediklerinize. Evet, insan doğası da tıpkı milyonlarca öteki tür gibi oluşurken çevre koşulları ve genetikteki mutasyonların ürünü olarak doğuyor. İnsanın sosyal zekası, evet çevre koşullarının ve o anki türün (insansı canlının) buna göre mutasyona uğramasının sonucudur. Çevre koşullarının, evet ama, 200 bin yıl önceki çevre koşullarının. Bir tür bir kez oluştuktan sonra temel genetiği çevre koşullarından çok çok az etkileniyor. Ta ki ondan yeni bir tür çıkana dek. Ve yine evet, bir hayvanın hayatını kurtarmak için canını tehlikeye atmak insanın temel bir özelliği değil, ayrıksı özelliği. Ama onun kökünde soyu, kabileyi, sürüyü koruma güdüsü var ki, o özellik insanın temel özelliği. Sağ sol siyasi kavramlarına bakılmaksızın insanda toplumcu duyguyu yaratan da bu güdü. Temel dayanağımız. Karamsarlık ve iyimserliğe gelince. İnsanların kültürel olarak çok kötüye kullandığı kavramlar. .....

 • Baki Poyraz

  Baki Poyraz 15.06.2022 - 01:18:40

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  Yazınızda evrimci psikolojiyi çok güzel özetlemişsiniz. Konuyu merak eden benim gibi biri için çok açıklayıcı bir yazı olmuş ama anlamadığım bir kaç nokta var. Mesela insanın sosyal zekasının gelişmemesi zaten çevre koşullarına bağlı değil mi? Evrimsel süreçte insanda yüklü "modüller" bu koşullara göre şekillenmemiş midir? İnsan karakterinin bozuk olması hayatta kalma ve üreme seçilim yasasına göre evrimin bir sonucu değil midir? "bir hayvanın hayatını kurtarmak için canını tehlikeye atan insan" başka bir insan türünden daha çok insan doğasına aykırılığı temsil etmiyor mu? Umarım okudukça anlarım ama evrimci psikoloji insanı karamsarlığa itmiyor da değil. Ki bu karamsarlık sizin çözüm konusunda yazdıklarınızda hissediliyor. Sosyal zeka gelişse bile insanların bir kısmı maalesef kaybetmeye mahkum gibi duruyor. Gene de çözüm farklı bir insan türünün bakış açısında. İyi çalışmalar Saygılar

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 10.06.2022 - 11:56:45

  Bomhard, Nostratik Teorinin Zayıf Noktaları ve Hint-Avrupa’nın Kökündeki Çok Yoğun Türkçe

  Teşekkürler değerli Yüksel Al, selamlar, saygılar.

 • Yüksel AL

  Yüksel AL 9.06.2022 - 09:10:00

  Bomhard, Nostratik Teorinin Zayıf Noktaları ve Hint-Avrupa’nın Kökündeki Çok Yoğun Türkçe

  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.