Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • Fahri Kumbul

  Fahri Kumbul 29.09.2020 - 12:50:23

  Şairime Mektuplar ve Aziz Nesin'e Mektubum

  Yüzde 60 sözündeki mizah unsurunu kendisi açıkladı: “Yüzde 92 diyecektim, dilim varmadı.” Sözüne yıllar sonra getireceği bir başka açıklama ise “Bu demek değil ki Türk halkını sevmiyorum ve bütün Türkiye aptaldır... Bir annenin çocuğu geri zekâlı olsa ne yapar, hayatını ona adar. Ben de aynısını yapıyorum işte!” şeklinde olacaktır. Kenan Evren’le uğraşmaktan başını alamadı. Halkın en çok tanıdığı ve toplumdaki kara mizah durumlarını “Tam Aziz Nesinlik” diye tanımlayarak adını andığı bir ustadır. Bence Aziz nesin, tavrı ve duruşuyla Türkiye’nin en önemli ve gerçek aydınlarının başında gelir.

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 29.09.2020 - 00:52:12

  Şairime Mektuplar ve Aziz Nesin'e Mektubum

  Sanırım Hocam, rahmetli sizi aforoz ederdi. Belki öte tarafta etmiştir bile. Ne acı ki, hiç birinde, bir F. Naci, bir M. Fuat tavrı olmadı. Geçenlerde bir yerde okudum, "Y. Kemal kendinden başkasını düşünmezdi." Şimdi o ünlü dizeyi değiştirmek istiyorum: Kabahat senin demeye dilim varmıyor ama, kabahatin çoğu senin ey aydın, ey yazar, ey burnundan kıl aldırmaz canım kardeşlerim...

 • Ilknur Arslanoglu

  Ilknur Arslanoglu 24.09.2020 - 18:24:44

  Şairime Mektuplar ve Aziz Nesin'e Mektubum

  Çok etkilendim, çok beğendim. İnşallah diğer okurlar "keller yağırlar, birbirini ağırlar" demez

 • editör

  editör 23.09.2020 - 16:51:34

  SALGINDA HEPİMİZ ÖLDÜK.. SAĞLIK BAKANLIĞI BUNU GİZLİYOR..

  Bize çok sayıda amatör ve profesyonel trolün yorumları geliyor. Bazılarını ibret olsun diye onaylıyor, bazılarını siliyoruz. Adını bile yazma cesareti olmayan bir trolün yorumu aşağıda. Yazdıklarımızı kanıtladığı için yayımladık. Bilim bilim diyenlerin bilimden zerre kadar nasibini almadığını gösteriyor. Daha hazret yazıyı okuyamamış ki ya da okumuş anlamamış. Yazıda cevabı peşinen verilmiş karşı tezlerden birkaçını ezberden tekrarlıyor. Tabii bilimden bahsedenlerin önce bilimsel terbiye sahibi olması gerek. Bu virüs öncekilerden ne kadar tehlikeli sorusuna "kat kat" diyen birinde elbette bu aranmaz. Kendisi okuduğunu anlamadığı halde bize "bilimsel yayın okuyun" diyor. Sıradan insan terbiyesi de yok ve salgın panikçilerinin düzeyi işte bu...

 • UU AA

  UU AA 23.09.2020 - 14:51:15

  SALGINDA HEPİMİZ ÖLDÜK.. SAĞLIK BAKANLIĞI BUNU GİZLİYOR..

  Bu uzun yazinin dayandigi tek bir sey var; o da 650000 gibi yillik normal grip olum sayisini kovid verileriyle karsilastirmak; tam anlamiyla bir akil tutulmasi ve o yuzden butun bir yaziyi bosa cikariyor. Su anki kovid sayilari butun dunyanin canla basla calismasi sonucunda ortaya cikan sayilardir. Eger sizin gibi cok bilmisleri dinleyip o kadar da onlem alinmasaydi durumu siz kestirin (veya bir bilene sorun). Bu oran hesaplamalari orta okul mantigiyla yapilmaz; belirli bir bilimsel calisma sonusu yapilir ver dunyadaki butun ciddi bilim kuruluslarinin yaptigi calismalar da gosteriyor ki bu virus KAT ve KAT tehlikelidir normal grip virusune kiyasla. Oturdugunuz yerden toplama carpma islemleri yapacaginiza biraz bilimsel yayin okuyun ve yazilarinizi ve argumanlariniz bilimsel calismalara dayandirin...

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 20.09.2020 - 15:54:42

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  72 darbesi sonrası.. ünlü dışişleri bakanımız Çağlayangil/ 80 darbe sonrası uzun dönemin başbakanı Demirel/ CIA, abd.. bizim altımızı oymuş, bi sürü iş çevirmiş, bizi aldatmış dediler.. O beğenmediğiniz Muhsin Yazıcıoğlu ; Malatya kitapevi cinayetleri, Trabzon papaz Santrino suikasti, Hrant Dink cinayeti dönemi hemen sonrası.. ölmeden önce ''bizim arka bahçemizi sürmüşler, altyapıdan adam devşirip cinayetler işletmişler'' dedi / Erdoğan ve ekibinden bi kaç kişi.. toplum önünde açıkça müttefik projelerinde kandırıldıklarını, oyuna geldiklerini belirttiler ! Peki siz şimdiye kadar bu uyanık geçinen, çok bilen entel/ dantelden, trişka aydından.. solumtrak demokratımdan böyle bi lâf, ima.. itiraf duyabildiniz mi ? bu saftirik sos. demokratı mı, romantik vatansız solcuyu mu aldatamadı, oltaya getiremedi bu çakal emperyalistler? Muhafazakâr, dindar, sağcı siyasetçiler bu konuda çok daha gerçekçi samimi davrandı. bizim sahte solcu, kapitalizme entegre sosyalistler şişkin egoları, aptalca kibirlerini yenemeyip, şu anki rezil rüsva durumlarının niçin bu hale geldiğini ifşa edemedi.

 • 11.09.2020 - 20:23:41

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  Sağ olun, çok eğlendim😊👍👍👍

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 01.09.2020 - 18:58:47

  SALGINDA HEPİMİZ ÖLDÜK.. SAĞLIK BAKANLIĞI BUNU GİZLİYOR..

  Soğukta virüs daha uzun süre yaşıyor, yüksek sesli, kapalı ve kalabalık ortamlarda bağırarak çalışmak zorunda kalıyorlar. Covid-19 bu şartlarda çok hızlı yayılıyor.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 01.09.2020 - 18:55:32

  SALGINDA HEPİMİZ ÖLDÜK.. SAĞLIK BAKANLIĞI BUNU GİZLİYOR..

  Teşekkürler sayın Bozkurt.. Fakat et deposu işçileri neden riskli, onu anlamadım..

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 01.09.2020 - 18:34:52

  SALGINDA HEPİMİZ ÖLDÜK.. SAĞLIK BAKANLIĞI BUNU GİZLİYOR..

  Covid-19 havadan aerosollerle bulaşan bir virüstür. Aerosoller damlacıklardan çok daha küçük olduklarından havada uzun süre asılı kalabilen, virüs yüklü küçük sıvı toplarıdır. Temas süresi, kapalı yerler, kalabalık, havalandırma, maske ya da yüz koruyucu kullanmamak en onemli risk faktörleri. Eğer virüs yükü bağışıklık sisteminin üzerindeyse hastalık, en güçlü insanların bile ağır bir şekilde hastalanmasına neden olabilir. Doktorlar uzun süre poliklinikte çalışırken fazla virüs yükü nedeniyle cerrahi maskeyle yeterince korunamazlar. O yüzden N95 veya FFP3, mümkünse yüz koruması (siperlik, gözlük gibi) poliklinik şartlarında standart olarak kabul edilir. Yine de doktorlar, özellikle solunum sistemine girişim yapan göğüs hastalıkları, toraks cerrahisi veya kulak burun boğaz uzmanları yüksek risk altındadır. Poliklinikte hastaların şikayetlerini anlatmak için konuşmak zorunda olmaları, bağırarak konuşmaları riski tepelere fırlatır. Koro sarkıcıları, et depoları işçileri de risklidir.

 • Koray Minik

  Koray Minik 31.08.2020 - 00:56:33

  SALGINDA HEPİMİZ ÖLDÜK.. SAĞLIK BAKANLIĞI BUNU GİZLİYOR..

  Yurt dışı, ABD adresliyim. Trollük yapmaya kalktım. Ama geri zekalı olduğum için onu da beceremedim. Sadece böyle salak bir izim kaldı. Özür dileyecek aklım da yok.

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 30.08.2020 - 00:16:16

  SALGINDA HEPİMİZ ÖLDÜK.. SAĞLIK BAKANLIĞI BUNU GİZLİYOR..

  Üniversite de, iktisat ve istatiztik derslerinde ön sırada otururdum !.. Eğitimsiz-Sen, Birgün Gaztenekesi ve erotik hesap Madam Tuttu Furutti'nin ve de bizim hormonlu gıda yemekten.. beyinleri mayonez kıvamına gelmiş olan mualefetimizin istatistiklerine baktığımızda ? ? Gerçekten ; bizlerin bu hesaplara göre !! çoktan ölmüş olmamız gerekiyodu. belki de ölmüşüzdür de ?? .. ruhsal boyutta yaşama devam ettiğimiz için, kendimizi yaşıyor zannediyor olabiliriz ? Belki de ; D vitamini içerken, yanlışlıkla mavi hapı içtik ve matrixteyiz ? Yoksa ?? bu kıyamet döneminin trişka mualefetinin bu komplolarından etkilenerek, bize her yer Matrix mi oldu ?

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 28.08.2020 - 23:49:23

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  sayın Hocaam .. Neyşınıl Ceografig de.. Zombiriler türünün en vahşi kolu olan avcı Kandililer'in yetişkinlerinin .. Y-chp'li av gördümü ?? günde 15 beyin yiyebildiğini izlemiştim ! Sizce Y-chp'miz bu yüzden mi.. bi türlü oyunu arttıramayıp, hep % 25 lerde kalıyoo ??

 • Doğa Yaşar

  Doğa Yaşar 26.08.2020 - 12:16:17

  Osman Efendinin Makus Talihi

  Öyküde betimlemeler öyle güzel yapılmış ki her bir durum insanın gözlerinde canlanıyor. Nigar hanım kısmı biraz daha açılabilirdi sanki. Makus talih konusuna gelince bir ironi sezdim. Annenin makus talihine bir atıf var bence :) Duru anlatımın için teşekkürler Füsun, Başka öykülerini heyecanla bekliyor olacağım. Yolun daima açık olsun..

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 26.08.2020 - 10:32:40

  Osman Efendinin Makus Talihi

  Füsun Tünay'ın öyküleri gönderdiği ilk öykülerden beri hep eğlencelidir. Ama aynı zamanda insan psikolojisinden iyi anlayan biri olarak insana anlamlı dokunuşlar içerir, düşündürücü ve yer yer dokunaklıdır. Bu hikaye de onlardan biri. Öykü tekniği açısından zorlamaya girmeyen, alçak gönüllü, ama birçok yeni yazarda rastlamadığımız bir bütünlük ve düzgünlük gösterir. Değişik yönlerden eleştirenler de çıkıyor tabii. Bunlar da kısmen haklılık taşıyor. Dilin biraz daha zenginleşmesi, zenginleşirken basitleşmesi gerekiyor belki. Bir de bu öyküye özel not. Ben uzun süredir horoz ötüşlerini "Osman abiiiii!" gibi duyardım, çevremdekilere de bunu söylerdim, bu algıya katılırlardı, gülerlerdi. Demek ki o horozların bir bildiği varmış.. :)

 • Şeniz Vural

  Şeniz Vural 26.08.2020 - 02:03:47

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  Kaan Bey bir yanlışı düzeltmek istiyorum. İmamoğlu tekme attı söylemiyle herkesi kandırmayı başarmış olmalarına üzülüyorum. Özellikle puslandırılmış bir video olsa da bunda en azından duvarda farklı bir taş ya da yazı bir şey olduğu ve ona bakmak için hafif eğildiği anlaşılıyor. Ayak görünmüyor tekme attı diyorlar, ellerini arkadan bağlamasının sebebi bence el hareketi yaptı demesinler diye olabilir. https://www.youtube.com/watch?v=CK-dj5YUxd4

 • Yusuf Bodur

  Yusuf Bodur 25.08.2020 - 16:26:02

  Osman Efendinin Makus Talihi

  Harika konusu, duru ,sade anlatımı ile keyif veren bir öykü..Teşekkürler. Devamını bekleriz...

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 24.08.2020 - 12:47:36

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  Fahri bey, teşekkürler. Bu takıldığınız cümlede şöyle demek istiyorum: Bu kadar sorumsuz ve laçka insan vasatında, şayet bu muhalefet iktidara gelirse, düzeni sağlamak için demokrasiyi falan bırakıp dikta uygulamak zorunda. Aksi halde büyük kargaşa günleri bizi bekler. O da kötü, dikta da kötü, iki halde de bugünleri mumla arayabiliriz. Saygılar.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 24.08.2020 - 11:28:37

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  Çoğuna katılıyorum, ama katılıyorum, harikasınız... diyen olmaktansa (Bunu ayıpladığım için değil; ki bazen yaptığım oldu) katılmadıklarımı belirtmeyi yeğ tutuyorum: Bunlardan en çarpıcı olanı, üstelik ürkütücü bulduğum cümleniz: "Çok sıkı dikta tedbirleri almadan herhangi bir dirlik, düzen sağlanabilir mi?" Belki açılmaya muhtaçtır.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 23.08.2020 - 22:35:04

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  CHP yöneticisi Onur Öymen Halk-TV’de açık açık anlatıyor. Amerika Baykal’ı nasıl ve niye indirdi, CHP’nin başına Kılıçdar’ı nasıl atadı. Öymen belgelerle anlatıyor. Bunları bilmiyor muyduk? Biliyorduk. Ama inanın bu kadar göstere göstere yaptıklarını bilmiyordum, bu eski konuşmayı yeni gördüm, onun için paylaşıyorum. Kılıçdar’ın ve CHP’nin ne olduğunu başından beri biliyordum. Şimdi pek çok CHP’linin bildiği gibi. Ama madem tepemizde bir AKP diktatörlüğü vardı, onu indirmek için Kılıçdar ve yeni CHP ikili oynuyor diye düşünüyordum. Kılıçdar taktik yapıyor, HDP’ye de onun için yanaşıyor, diye düşünüyordum. O yüzden hiç sevemesem de Ekmeleddin’i bile destekledim. Boykot yapanlara çok kızdım. Emine Ülker Tarhan’lara falan çok kızdım. +++++++++

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 23.08.2020 - 22:28:47

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  DEVAM.. Öymen gibilerin anti-ABD söylemlerini küçümsedim. O zaman hala “komünistlerden”, “sosyalistlerden” az da olsa umudum vardı. Bir numara anti-emperyalist onlardı güya! Hepsi hikayeymiş, ünvanları tamamen sahteymiş. Kılıçdar da başından beri ikili değil, kalitesiz bir robot gibi tek yöne oynuyormuş. Tam kuklaymış ve başından beri CHP’yi PKK’ya katmak için plan kuruyormuş. Daha doğrusu o plan falan kuramaz, eline verilen planı uyguluyormuş. Sonuç olarak benim iyi niyetimi bile kullanmışlar, beni bile son CB seçimi ertesine kadar aldatmışlar. O zamana dek yanılttığım, bunlar için boş umut yaydığım kim varsa özür diliyorum. https://www.youtube.com/watch?v=R3yx5JTRRic

 • Akif Nuray

  Akif Nuray 23.08.2020 - 17:33:56

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  Her konuda 50-50 ayrılmış toplumda yansız/yandaşsız/objektif olan ve kalmaya çabalayanların sayısı arttıkça bu iki kitle uzlaşmak zorunda olduklarını anlayacak. Zor ama zorunlu turum bu . Ben böyle yaşıyorum.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 23.08.2020 - 13:53:38

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  Muhalefetteki çok geniş yığınlarda Cumhuriyet Yurttaşlığı bilincinin kalmamasında iktidarın günahı büyük. Geçmişte yalnızca kutuplaşma üzerinden siyaset yaptı ve şimdi ektiğini biçiyor. Sadece geçmişte değil, son aylarda da Cumhuriyet’in kuruluş değerlerine saldırılarını artırdı. Maksat kendi kitlesini muhtemel dış müdahaleye karşı pekiştirmek. Ama ayakta kalmak için seçtiği yol yine kutuplaşma. Peki şimdiki hırsızın hiç mi kabahati yok? Müdahale için fırsat kollayan ABD’nin, her gün müdahale eden AB’nin ve onun işbirlikçilerinin? +++++++

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 23.08.2020 - 13:51:34

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  DEVAM : Geçmişte aydın sandığımız okumuşların hali utanç verici. Sıradan muhalif vatandaşların ve gençlerin önemli bir bölümü yurttaşlık sorumluluğunda sefil durumda. Amerikan yalakalığı, ülke düşmanlığı moda haline gelmiş. Ve bu yüzden muhalefetin gizli iktidarlık düzeyinden gerçek iktidarlık düzeyine geçmesi güç. Peki güç müç, bu muhalefet partileri, bu muhalif kitle iktidara geldi diyelim… Bu vatandaşlık bilinciyle, bu ortaçağ beylikleri kafasıyla ülkenin hali nice olur? Böyle kadrolarla, böyle bir kitleyle devlet ve sistem işleyebilir mi? Çok sıkı dikta tedbirleri almadan herhangi bir dirlik, düzen sağlanabilir mi? Ama belki o zaman kafalarına taş düşer, biraz düzelirler! Çok küçük olasılık… Daha büyük olasılık Yugoslavya’dan beter hale gelmek… Zaten planlardan biri de bu… Çok endişe verici… Yani olay, sosyal medyada yaşanan bir şımarıklık patlamasından ibaret değil… Toplumumuz dağılmak üzere…

 • Yeşim

  Yeşim 23.08.2020 - 11:02:57

  TÜRKİYE’DEKİ TARİKATLARIN HARİTASINI YAYINLIYORUZ

  Aklınıza,fikrinize,gönlünüze sağlık....

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 20.08.2020 - 09:10:21

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Şu ana dek 10 adet yorum yapmışsınız Mehmet bey, neredeyse yukarıdaki yazıdan fazla yazmışsınız. Aşıyı bilmiyorsunuz, psikiyatriyi hiç bilmiyorsunuz. Sizdeki bu sorun sizin önerdiğiniz yöntemle çözülmez. Saygı sorunu ise hiç çözülmez. Lütfen artık başka yerlerde büyük travmanızı boşaltın. Tahmin ediyorum ki başka mecralarda çok daha saygılı bir insansınız. Sağlıcakla kalın, güle güle...

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 20.08.2020 - 05:34:05

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Yorumlara tekrar göz geçirdim, ne söylesem cevap vermek yerine bana küfretmişsiniz. Fikir adamlığınızın düzeyi bu kadar anlaşılan. Mantığınızı bu öfkeniz bozuyor olabilir. Fazla sinir bünyenize zarar vermesin. Beşer saniyeye yayarak yavaşça nefes alıp vermek ya da yüzünüzü 15-20 saniye buzlu kovaya sokmak iyi gelir. Fazla kelle paça da sağlığınızı bozar, kolesterolünüz yükselir. Damar sertliği beyninize giden kanı, dolayısıyla oksijeni azaltır. Siz de bilirsiniz, organik rahatsızlıklar ruhsal sorunların temeli olabiliyor.

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 20.08.2020 - 04:47:48

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Siz bu salgın fazla büyütülüyor diyordunuz. Aşı da bekler o halde, niye bekleyemiyorsunuz. Size göre basit bir gripten biraz fazlası değil miydi? Bu kadar panik başka hastalıklara yol açmasın. https://www.yurtgazetesi.com.tr/m/yasam/kaan-arslanoglu-herkes-olumsuz-dusunmeye-ve-konusmaya-sartlandiriliyor-2-h154304.html Takip ettiğiniz kelle paçacı, salgına kahkahayla karşı duran, küçümseyen karakter sahibi hekimleriniz ortalıkta görünmüyor uzun zamandır. Sizi bilginiz var mı, değerli fikirlerine nereden erişebiliriz.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 19.08.2020 - 23:59:57

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Bu İTO oy oranlarını “seçimi kazandık” diye ilan ettikleri ilk whatsapp mesajlarına göre hesaplamıştım. Şimdi kesin sonuçların açıklandığını duyurdu İTO. Buna göre seçime katılım 5670 kişi, kendi aldıkları ortalama oy 3850 imiş. 2018’de seçim öncesinde üye sayısını 33 bin 61 olarak ilan etmişlerdi. Mayıs ayında ise yuvarlak 31 bin rakamını vermişlerdi. Ancak tabip odasına üye olmayan çalışan ve emekli pek çok hekim de bulunmakta. İstanbul’da toplam hekim sayısı tahmini 40-42 bindir. Buna göre tekrar hesaplarsak: Katılım oranı 42-40-33-31 bine göre yüzde 13.5-14.2-17.2-18.3 tür. Bana göre tüm hekimler bazında ortalama yüzde 14’ün altındadır. Kazanan DKG grubunun aldığı oy oranı ise 9.2-9.6-11.7-12.4 tür. Bence gerçek rakamlarda yüzde 10’nun altındadır. Düşünün, bir siyasi iktidar vatandaşının yüzde 10’undan daha az, yani baraj altında oy alarak başa gelse meşruiyetini ne kadar görür bu aynı muhalefet?

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 19.08.2020 - 23:01:50

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Basit bir yazının mantığını işine gelmediği için anladığı halde anlamayana ansiklopedi yazsak faydası yok. İlaç araştırmaları kapitalist dünya düzeninin işine geldiği zaman hızlandırılır, işe gelmediğinde ipe un serilir. Bir yandan salgın korkusu yaratılır, öte yandan virüsün etkisi geçtikten sonra aşı çıkartılır. Sağlığa açıkça zararlı ilaçlar piar çalışmalarıyla peynir ekmek gibi satılır, şimdiden 750 bin kişiyi öldüren virüsün aşısının piyasaya verilmesi için ölümlerin bitmesi beklenir. Komplo teorileri hakkında ne düşündüğümü yazdım, konuştum. Tereciye tere kaynağı sunmaya devam ediyorsunuz Mehmet bey.. İngilizceyi bu kadar öne çıkardığınıza göre İngilizcenizden de Türkçenizden de şüpheye düştüm.. Bu arada Kübayı birçok konuda takdir ederiz de.. O da, onun hayranları da sınırını bilsin. Küba kaynaklı özgün ve yeni bir ideolojik yayın, hiç değilse dünya tıp düzenini eleştiren bir yayın biliyorsanız gönderin.. Birilerine çevirtip okumaya çalışır, size de duacı oluruz.

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 19.08.2020 - 22:42:33

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Sevgili Kaan Arslanoğlu, amerikan gazetesinde yazan herşey yanlış, Soner Yalçın yazınca doğru diye bir kural mı var? Yazıların neresini eleştirdiğinizi söyleyin, konuşalım. Amaç tartışmak değil mi? Yazılardan biri saygın bilim dergisi Science'tandı. Beraber inceleyelim, beğenmezsek mektup yazarız, bilim dünyasını sallarız. Bilimsel eleştirileri kabul ediyorlar.

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 19.08.2020 - 22:41:06

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Hayret (!), Kübalı bilim adamları da aşının 2021'den önce hazır olamayacağını söylüyor. https://m.dw.com/en/cuba-joins-the-race-for-vaccine-against-the-coronavirus/a-54615364

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 19.08.2020 - 21:52:54

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Şunlar burada dursun, biraz bilimsel içerik okursunuz: https://evrimagaci.org/asi-nedir-nasil-calisir-asilar-hayatimizi-nasil-degistirdi-5349 https://evrimagaci.org/turkiyede-daha-egitimli-olan-kesimde-bile-her-3-kisiden-1i-covid19-komplolarina-inaniyor-9175

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 19.08.2020 - 21:42:38

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Ne dediğiniz anlaşılmıyor. Aşı hemen bulunsun, kullanılsın mı istiyorsunuz? Dünyada birbirinden bağımsız en az 170 merkez aşı çalışması yürütüyor. Türkiye'den de var. Neden hiçbiri piyasaya sürülmüyor hiç düşündünüz mü? Siz ilaç geliştirilirken hangi aşamalardan geçerek kullanıma sunuluyor sanıyorsunuz. Değerli bilgilerinizi, kaynaklarınızi paylaşırsanız her yerde paylaşalım. Türkiye'deki aşılar faz 3 başlarken gönüllü de olabilirsiniz. Onlara da sorun niye herkesi aşılamıyorlarmış. Türkçe anlatsınlar. Yeterli Türkçe kaynak vardı da biz mi paylaşmadık.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 19.08.2020 - 21:23:35

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Mehmet Bozkurt beyefendi. Konunun bir numara uzmanı olduğunuz, amerikan gazetelerinden bilimsel imbik yapmanızdan anlaşılıyor. Sizin biliminizi de zaten o amerikan gazeteleri oluşturuyor. Lütfen burada harcanmayın, efendinizin ülkesine gidiniz. Amerikan tekellerinin emrinde embedded bilim yapanlar bir de işte böyle burnu havada oluyor. O burunlarınız bu salgında yerlerde sürttü, hala ders almadınız. Birgün istemeseniz de alacaksınız. Aşı konusunu 20 yıldır okuyorum ve de zeka ve karakter sahibi doktorlardan okuyorum. İncinmenizi de anlıyorum fakat dediğim gibi daha da incineceksiniz her çakma bilimci gibi. Daha bu kısacık yazının mantığını, ne dediğini, ne demediğini anlayamamışsınız. Allah halkı sizin gibi bilgilerden korusun.. Amen.. :)

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 19.08.2020 - 19:08:43

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Bilmediğiniz konuda yazmadan önce biraz araştırın. Mutlaka uzmanlara sorun. Filin kuyruğuna bakarak tamamını anlayamazsınız.

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 19.08.2020 - 19:00:40

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Gripte niye mi her yıl yeniden aşı yaptırmanız gerekiyor. Her virüs diğerinden farklıdır. Influenza virüsü hızlı mutasyon yaparak antijenlerini değiştiğinden her yıl bir önceki yılın virüs aşısıyla aşılanmak zorunda kalıyoruz. https://www.nytimes.com/2017/12/12/smarter-living/why-you-need-the-flu-shot-every-year.html

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 19.08.2020 - 18:57:06

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Acele edilmesinin nasıl sağlık sorunlarınayol açacağını da şuradan okuyabilirsiniz: https://science.sciencemag.org/content/early/2020/08/12/science.abe3147

 • Mehmet Bozkurt

  Mehmet Bozkurt 19.08.2020 - 18:47:37

  BİR KEZ DAHA COVİD SALGINI VE TABİP ODALARININ DURUMU ÜZERİNE

  Aşılar daha önce ortalama 10 yılda geliştiriliyordu. "Kahpece rehavet" diye düşük kalitede bir iddia atmışsınız ortaya. Hiçbir aklı selim sahibi doktor bu yorumunuzu onaylamaz. Dil biliyorsanız bir kaç makale okuyun. Başlangıç olarak şuradan başlayabilirsiniz. https://www.washingtonpost.com/graphics/2020/health/covid-vaccine-update-coronavirus/

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 09.08.2020 - 20:49:48

  TÜRKÇEYE TÜRKİYE’DE NEREDEYSE HERKES DÜŞMAN

  Düne dönüp baktığımda, dile getirilen küçücük artıların yanında, kültür adına, büyük resimde küçümseme vardı. Dayanakların en sık dile geleni, göçebe toplum, göçebe toplum ne olacaktı, ne bekliyordunuz? Geçmişimizin değersizliğini, sığlığını açıklayan en etkili sözdü. Göçebe toplum!!! Göçebe toplum!!! Birde sizin çalışmalarınıza bakınca, neydi bu bitmez küçümseme yılları diyorum. Evet, artık bende kasıt vardı diyorum. Yazık, çok yazık...

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 09.08.2020 - 13:15:56

  TÜRKÇEYE TÜRKİYE’DE NEREDEYSE HERKES DÜŞMAN

  sıçrayabilmek, daha yükseğe ileriye ulaşabilmek için dahi.. birşeye basmak, kuvvet almak lâzım ! bunlar da bizim önceki kültürümüz, kök dilimiz, nesiller boyunca hayatın içinde yaşayarak gelen toplum, insan, tarihsel değerlerimiz ! Bu sentezi yapamayan, önceki değerlerini inkâr edip .. bir üst aşamaya geçmek için herhangi bir şeyden kuvvet alamayan insan ve toplumlardan, bugünkü klâsik okumuş, dengesiz entellektüel kültür ve kendini aydınlatamamış aydınımsı bir yapı çıkar. Kaan bey bu çalışmasında .. köklerini kaybeden, dillini 3. sınıf türev dillerden avrupa hint kökenli zannedip ? batı dillerinin dahi kendi dil köklerinden geldiğinin ayırdında olmayan şaşkın, köksüz, tarihsiz, temelsiz .. çok okumuş, fekât? eski teknoloji, verimsiz parazitli floresan ampüllü yapay ışıkla aydınlanmış insanlarımıza.. gün ışığı frekansında, verimli tasarruflu bir âmpul kullanarak gerçek dünyalarının kültür altyapısını anlatmaya çalışmış.

 • osman turna

  osman turna 05.08.2020 - 02:21:25

  TACİZ, TECAVÜZ, LGBT VE CİNSELLİK ÜZERİNE NOTLAR..

  bunu bir nevi eldeki verilerin olasılık hesapları dahilinde denenmesi ve sebep sonuç ilişkilerine göre ki burada sebep sonuç ilişkisi muhtemelen Freud’un cinsel bakış açısı tasnifi sonucudur. Cinsel özgürlük konusu : toplum "muhtemelen insan" dediğimiz sayısal canlı eşit bir yapıda olmadığı için bu konuya yaklaşımım kural, yasak yerine aslında her konuda olduğu gibi serbest bırakmak. fakat bu ne derece mümkün ? temenni !! sosyo-biyolojik, evrimci görüş yazınız ile haberdar olduğum bir kavramdır bilgilenme gayteri içinde olacağım, teşekkürler..

 • osman turna

  osman turna 05.08.2020 - 02:19:29

  TACİZ, TECAVÜZ, LGBT VE CİNSELLİK ÜZERİNE NOTLAR..

  iki ayağının üstüne kalkması, el beçerilerini kullanması vs. bütün bunlar artan girdi "veri" ve dolayısı ile bu girdinin depolanacağı yerin "beynin" evrimi konusunda fark sağlamıştır insana. dersenizki maymun, ayı benzer şeyler yapabiliyor bu durum yukarıdada belirttiğim giib makasın açılması durumudur vede bu canlıların yaptıklarına ilişkin farklarda gözlemlenmektedir. yazınızdan " İç güdülere karşı içgüdüler. Saldırganlığa karşı merhamet… Hayvani sexe karşı aşk, dostluk, sevgi… Rekabete karşı dayanışma… Kıskanmaya karşı takdir… Ve başka birçok şey… Hepsi evrimsel kaynaklı ve genetik özlü biyolojik davranış örüntüleri… Uzun konu, burada ancak bu kadar kısa ve basitleştirilmiş anlatabiliyorum." bence bu detayın sebebi evrimin binlerce yıllık sürecinde insan beyninin depolama ve buna paralel olarak depolanan verinin işleme hızının artışıdır.

 • osman turna

  osman turna 05.08.2020 - 02:18:34

  TACİZ, TECAVÜZ, LGBT VE CİNSELLİK ÜZERİNE NOTLAR..

  yazınızdan "Şahsımın görüşünü soracak olursanız, siz sormasanız da zaten söyleyeceğim: İnsan, hayvan doğasının sınırlarını asla aşamayacak bir canlıdır. Ya da yakın dönemlerde, yüzyıllarda aşacağının hiçbir belirtisi yoktur. Bu hayvan doğasının en temel iskeleti de cinselliğidir. Bu cinsellik temel anlamda hayvani bir cinselliktir hem iyi, hem kötü yönde. Ancak hayvandan farklı olarak insan, kendi doğasının az çok (tam olmasa da) farkındadır ve bununla yer yer, zaman zaman mücadele halindedir. Sürekli bir mücadele. Hatta bu mücadele bazen ağır çatışmaya dönüşmektedir. Aklı ve kültürü nedeniyle böyle bir çatışma yaşamaktadır insan." bu tespitinize tamamı ile katılıyorum. insan ile hayvan arasındaki en büyük fark 1970 li yılların "buna başındaki bilgisayarlarda diyebiliriz" bilgisayarları ile günümüz bilgisayarları arasındaki farktir. gerek depolama kapasiteleri, gerekse işlem hızları açısından.

 • osman turna

  osman turna 05.08.2020 - 02:17:27

  TACİZ, TECAVÜZ, LGBT VE CİNSELLİK ÜZERİNE NOTLAR..

  bu noktada her zamanki tespitim taciz, tecavüz, cinayet bütün bunlar evrimin başından beri umrunda değil kaldıki insanlığında zamana, mekana, ırka göre değişen göreceli kavramları. tespitim bugüne kadar insanlara pompalanan "insallık dışı" başlıklı olayların, vahşetlerin tümü insan kaynaklı.hiçbir deprem, sel, tusunami nicelik olarak çok daha fazla insnanın ölümüne sebep olan olay "insanlık dışı" sıfatını almıyor.herhalde hiçbir canlı cinsi yokturki kendi türü tarafından bu kadar saf yerine konmasın. aslında üstü örtülü bir dönem yaşıyoruz uzun geçmişe ait Neandertal insanı,Homo sapiens gibi sıfatlar, tasnifler günümü insanı için yapılmış fakat dillendirilmiyor. bunun sebebini "aman keriz uyanmasın" sözüne bağlıyacamda buradaki "keriz in" bu tanımlamadan zaten haberi olma ihtimali yok lakin bazı kendini aydın, ileri, hak savunucu gören insanlar buradan kendilerine iş çıkartıp gündemi meşgul etmesinler diye olabilir.

 • osman turna

  osman turna 05.08.2020 - 02:15:26

  TACİZ, TECAVÜZ, LGBT VE CİNSELLİK ÜZERİNE NOTLAR..

  Acaba ilkel toplumda bu olgu en güzel şekilde yaşanıyordu da yakın bir gelecekte insanlık tarihinin en kötü deneyimlerine mi şahitlik edilecek? Hayvanlaşacak mıyız? Bakın bu son soruya peşinen hayır diyebiliriz. Endişe hayvandan da beter olacağımız yönünde. Çünkü hayvanlar tüm yaşamlarını son derece işlevsel biçimde baştan düzenlenmiş içgüdülerine göre ayarlarlar… Onların davranış kalıplarına ister “mükemmel”, “çok güzel” deyin, isterseniz çok kötü, çok vahşi bulun. Pek fazla değişmez. Neyse odur…" kesinlikle hayvanlaşamayacağız. günümüz egemen dünyasında zengin ile fakir arasındaki eşitsizliğin uçurumun büyümesi benze şekilde dünyamızda da insan ve diğer canlılar arasındaki beyin fonksiyonları açısından gerçekleşmektedir. evcil dediğimiz insan ile iç içe yaşayan canlılar bu durumdan biraz daha az etkilenmektedir "üzücü bir durum".

 • Vüqar Xəzaralı

  Vüqar Xəzaralı 04.08.2020 - 23:35:00

  TACİZ, TECAVÜZ, LGBT VE CİNSELLİK ÜZERİNE NOTLAR..

  Müfəssəl və aydınlatıcı makaləyə görə təşəkkürlər Kaan bəy, arkadaşımla tək nəfəsə okuduk. Sizin timsalınızda həmfikir bulduğumuza çok sevindik. Affınıza sığınarak sizə sovet dönəmi Azərbaycanında yaşanan bir olayı anlatmak istərim çünki burada yazdıklarınızla ilgili zannımca. 60-70 yıllarda Azərbaycanda tüm sovetlərdə və bir çok "sosiyalist" ölkələrində olduğu kimi kahraman əməkçi ünvanı vardı. Bu adamlar çalışma cəbhəsinin öncülləriydi. Bilirsiniz tabii ki. Azərbaycanda bir kolhozda Sevil Qazıyeva adlı bir kahraman əməkçi kadın vardı. Pamuk tarlasında mekanizatör( kombaynla pamuk yığımı) çalışırdı. Bu kadın baş örtüsü takmadığı için, saçı kombaynın çarkına ilişib, kadının feci ölümünə səbəb olmuşdur...Yani demək istədigim baş örtüsü aslında dini degil ama sosyalist(ya da protososyalist) düzənin mahsulüdür. Yazı için təşəkkür edəriz hocam.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 04.08.2020 - 16:20:40

  TACİZ, TECAVÜZ, LGBT VE CİNSELLİK ÜZERİNE NOTLAR..

  Çok yetkin bir yazı. Hiç bir eksik bırakmama titizliği gösterilerek yazılmış. Önemsiz görüşlerimle hemen hemen tam benzerlik gösterdiği için de ayrıca mutlu oldum. Teşekkürler.

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 03.08.2020 - 20:41:48

  TACİZ, TECAVÜZ, LGBT VE CİNSELLİK ÜZERİNE NOTLAR..

  Aziz hocam, öyle bir şey söylüyorsunuz ki, verdiğiniz bilgi, binlerce yılın öyküsünde ki saf gerçeğin özünü de açıklıyor. "İnsanlık, hayvan doğasının sınırlarını asla aşamayacak bir canlıdır." Gelmiş geçmiş çileleri bir yana bırakırsak, bundan sonrası daha da vahim demek. Artık ellerinde öyle araçlar var ki, kan dökmeden kolayca başarıyorlar istediklerini. Ya doğasını aşamayacak bizler, hangi ütopyayı düşleyebilir ve hayata geçirme beceresini gösterebilir. Sınırları olan ne yapabilir? Küçücük bir umut var mı? Saygılar...

 • osman turna

  osman turna 03.08.2020 - 01:50:58

  TACİZ, TECAVÜZ, LGBT VE CİNSELLİK ÜZERİNE NOTLAR..

  son olarak bu kutunun altındaki "Yorumlara gerçek ad ve soyadınızı yazmanız onay kolaylığı sağlar. Mail adresinizi yazmanız keyfinize kalmıştır. Yorumlarınızın onaylanması da editörlerin tamamen keyfine bağlıdır. 4 yıllık deneyim sonucu bu bizde böyle." açıklama sizi kısmen de olsa affet diriyor. evrimin keyfiyetini anlayabildiğimiz günler temennisi ile...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.