Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 2.08.2021 - 12:04:01

  Dil Efendim... Dil... (7)

  ....Sanırım böyle giderse seçimi iptal ya da erteleme yoluyla zaman kazanmaya devam edecekler. Önemsiz ben, başıma silah dayasalar hiçbir biçimde ve zamanda ve koşulda dini siyasete alt edenlerle, açık seçik hırsızlarla ve kimlik siyaseti güdenlerle iş birliği içine girmem; hamurum buna uygun değil. Herkesin gündemi kendine. Ateş düştüğü yeri yakar. Ülke dertten kurtulmuyor. Biri bitmeden ötekisi başlıyor. Ne zaman gün yüzü göreceğiz? Gelecek kuşakların işi daha da zor. Saygılar.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 2.08.2021 - 12:03:21

  Dil Efendim... Dil... (7)

  Ülke sorunlarının öncelik sırlaması zamanın gündemine göre belirlendiği gibi, bağlaşımlara, gruplaşmalara ve çıkar gruplarına göre de belirlenip değişebiliyor. “Cumhur ittifakı” ülke sorunlarının başına özellikle son dört-beş yıldır “beka” ve “terör” sorunların koyarken; “Millet İttifakı ”ise işsizlik, hayat pahalılığı, düşük ücret, tarım ve hayvancılık sorunları, döviz sorunu, geri kalmışlık gibi ekonomik sorunlarla birlikte “göç ve mülteci” sorununu, “eğitim” sorununu, devlet kurumlarının bütünlüğüne, mallarına veya simgesel ve kültürel değerlerine zarar veren uygulamalarını, kaynakların üzerine çökülmesini, bitmez tükenmez yolsuzluk gibi sosyal ve etik sorunları öne çıkarıyor. Cumhur ittifakı ise bu konularda sessiz kalıyor ya da sıkıştıklarında hiçbir sorumluluk almayıp bir düşman yaratıp ya da muhalefeti düşmanlaştırarak işin içinden sıyrılmayı yeğliyorlar; her şey güllük gülistanlık havasını estirmeye çalışıyor. ... devam

 • Metin Uysal

  Metin Uysal 31.07.2021 - 17:50:38

  Dil Efendim... Dil... (7)

  Feys yorumu / Günümüz Türkiye'sinde siyasi mücadele de bu tür bilgi sinekleri ile uğraşmanın yararı olmayacağı artık kavranmalıdır. asıl olan kendi tezlerimizin en basit en pratik yoldan hedef kitleye ulaştırıp karşı tarafın yaratıcı ataklarının önüne geçecek .. onları yeni tezler ileri sürecek zamanı ve ortamı fırsat vermeden yok edici ve durdurulamaz dalgalar ile ileri atılmak. savunma psikolojisinin uyuşuk sıradanlığından çıkmak gerekiyor. Burada en önemli mesele hedeflerin çeşitliliği ile parçalanmış güçlerin koordinasyonu meselesidir. bunun biricik çıkış yolu hedefi ve düşmanı daraltmaktan ve kendi cephemizi olağanüstü çoğaltmaktan geçer. Kabul edelim ki halkın asli sorunu ve talebi sosyalizm değildir,ülke ile geniş halk kitlelerinin çıkarları bir araya gelmiş durumdadır. Siyaset dünyası parçalanmış sağ ve sol partiler ile militan kadrolarda bile kimlik bunalımı had safhadadır. Ortada halkı örgütleyen yöneten bir parti yoktur (yaratılmalıdır)geçmişin ön yargıları silkilip atılmalı ve yeni birlikteliklerin çekirdeği oluşturulmalıdır. bu anlamda en dipte Aydınlıkçılar olmak üzere .. Kemalistler, antiemperyalist bütün kesimler, örgütsüz sol katmanlar ile AKP nin uzun süredir bilerek (mecburen olsa da durum değişmez) antiemperyalist ve Kemalizme ılımanlaşmış çekirdek kadrosu ve devasa gücü bu yeni oluşumuna sarılıp MHP nin millici kesimleri ile harman edilerek ..ABD ve AB nin karşısına çıkılmalı, bu gayrimilli güçlerin ülkede ki güçlerine karşı asla durmayan, asla aman vermeyen taarruzi eylemlere girişilmeli, başarılar ortaklaştırılmalı, kritik olmayan konularda tartışmaya girilmemeli, başarı odaklı tek hedefli (Bağımsız Türkiye) mücadele zemini yaratılmalıdır. Bu yolun hazırlayıcıları bu ülkede fazlası ile vardır. Her tür platform bu işin birleştiricisi olabilir / geçmişin muazzam birikimi hepimize ilham kaynağı olmak durumundadır. bu yönü ile M.Kemal ile D.Gezmişler aynı yolun yoldaşlığını M.Akif Ersoy'larla birleştirmiştir. Milli yön evrensel yöne baskındır. Kürt /Türk birliği ciddi yara almış olmasına karşın hala mevcudiyetini sürdürmekte olup tersine evrilmesi mümkündür. Her kim siyasi olarak var olmak istiyorsa ? hedefte birlik .. ülkede birlik.. milli mücadelede ortaklık mecburiyetindedir. aksini savunanlar dağılmaya yok olmaya uğrayacaktır. bu birliğin yolunu döşeyen yüce gönüllere selam olsun !

 • Halil Gürhan

  Halil Gürhan 31.07.2021 - 17:43:03

  Dil Efendim... Dil... (7)

  Feys yorumu/ Ruşen Cakır, Teksaslı karı-kocadan fon aldık .. bu gizli bişey değilki diyor, suratına tükürsen ?? ya rabbi çok şükür der. Neyse en azindan dürüst çıktı. 10 sene önce sipariş ergenekon haberleri yapan İsmail Saymaz'da Rusen Cakır'ı savunuyor hâlâ. Muhalefette omurga falan kalmamış tamamen acziyet icindeler. Normal vatandaş şu dönen işleri bilse ? chp-ip barajı geçemezdi.

 • Can İnal

  Can İnal 31.07.2021 - 17:36:54

  Dil Efendim... Dil... (7)

  Feys yorumu/ Bakıyorum artık düzelecek hali kalmamış ? tamamen zombi olmuş ? kesiyorum ilişkimi. Kırk .. elli senelik dostlukları bile bitirdim. Ne yüzlerini ne samimiyetsiz paylaşımlarını görüyorum. Bayağı bi faydası oldu.

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 30.07.2021 - 23:08:12

  Mehmet Ceyhan Bilim İnsanı mı?

  Küresel Medikal Kartellerin, onların üst örgütü DSÖ'nün ayakçıları ! Medipol, Medicana, Memorial, Pfiezer, American Hospitol'ün .. Lionsçu Rotaryenci pazarlamacı çakma hekimleri .. Yıllardır Hdp/Pkk eksenindeki Tabipler birlik yönetimindeki küresel tıp yardakçıları. Sizlerden ve sizin abartı pandemi, her yıl bi kaç kere yaptırmak istediğiniz Mrna aşı baskılarından korkmuyoruz. Hepinizin nelerin peşinde koştuğunu biliyoruz, yaptıklarınız manüplasyonları kayda aldık, Türk yargısı önünde yargılanacaksınız !

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 30.07.2021 - 11:33:22

  Dil Efendim... Dil... (7)

  Kaan bey.. müsadenizle son bölüme küçük bir katkı yapmak istiyorum. söz konusu olan bu yığınsal sol gençliğin bu rezilce dönüşümünde, 80 sonrası dünya çapında yoğunlaşan ve ülkemizde de.. Washington ve Pentagon tarafından tayin edilen Nato generalleri ve dünya bankasından transfer edilen abd bölge valisi Özal dönemiyle başlayan .. araç gereç, kültürel, teknolojik aygıtlar çok etkili oldu. Bence bu yığınların dönüşümü, günümüzdeki bu seviyelere kadar düşen zihinsel çöküşleri travmaları ..doğal kendiliğinden bir yol izleyemedi. Küresel çapta yoğunlaştırılan, adetâ sürekli ışınlanan neo liberâl, batı kültürü odaklı radyasyonlarla bu genç + orta yaş kitlelerin formatlamaları yapıldı. Özellikle ot gibi her tepeden yükselen radyo tv vericileriyle, FM'ler, Star, Show, atv, kanal6, Tgrt, cnn, NTV msnbc.. ler 24 saat bombardıman yaptı. Gazete kitap ve dergi tezgâhlarındaki .. Altan'lar, M.Belge, Kavala, Çandar, Safagh, birikim, iletişim .. banka yayın evlerinin ürünleri; bu yığınların son kalan 3 kuruşluk akıllarını da aldı.

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 26.07.2021 - 19:39:18

  Dil Efendim... Dil... (6)

  şahsen .. Ruşen Çakır, medyascop, T-24, Tele1, Sözcü, HalkTv, yazar çizer, programcı Y.Ozdil, U.Dündar, İ.Saymaz .. gibi parayla, fonla, rantiye, kitap satışı .. ile cukkayı kapanlara, profosyonel ajanlık yapanlara pek kızamıyorum ! fekât .. emperyalizmin muhalefeti dizaynında .. Atatürk, laiklik, solculuk demokrasi ayaklarında oltaya takılan, paspas gibi kullanılan bizim gariban cehaapee'lilere çok acıyorum ! sazan gibi bilem ! davranmıyolar, sazana bile oltanın ucundan biraz solucan, kurtçuk falan takılır verilir, öyle avlanırlar ! Bunlar 2 .. 3 lâfla, bi kaç TV programıyla, Kılıçdar'ın ekibindeki 3 .. 5 çakalın gazıyla tufaya geliyolar. bedavadan çalışıyolar. yazıktır, günahtır ( ; - /

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 26.07.2021 - 17:51:18

  Dil Efendim... Dil... (6)

  CHP'yi tekrar desteklemem için neredeyse tek ama artık çok kesin şartım PKK katliamlarını kınamaları, HDP ile ortaklığı sonlandırmaları, içlerindeki HDP'lileri atmaları. Bazıları bunu duyunca hakaret ediyor, bazıları arkadaşlığa son veriyor, az bir kısmı ayıp ettiğimi söylüyor. Ama asla HDP ile ortaklığı sonlandıralım, katliamları kınayalım demiyorlar. Bin dereden su getiriyorlar. Ama o konuya yaklaşmıyorlar bile. İş işten çoktan geçmiş. CHP bitmiş. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 26.07.2021 - 17:09:45

  Dil Efendim... Dil... (6)

  Ayrılıkçı PKK terörü gibi süreğen sorunlar, zamanla kanıksanıyor. İstemesek de gerçek bu. Suçlanacak olanlar ise en başta ülkeyi yönetip bu sorunu çözmeyenlerdir. Gezi ya da Sivas Toplu Kırımı gibi tek ve tarihi olaylar ve bu olaylarda ölen beş on kişinin anılması daha kolay, pratik ve doğal. Örneğin Gezi’deki sayı Sivas Toplu Kırımına göre daha düşük olduğu için tek tek; Sivas’takiler ise tanınınmış şair ve sanatçıların adları tek tek sayılıp tanınmayanlar da toplam ölüm sayısının içinde “Gizli Özne“ biçiminde anılmış oluyorlar. Bunun bir sakıncası ve kınanacak bir yan yok. Karşılaştırma ise anlamsız. Sayın ve değerli aydın Arslanoğlu CHP’yi kapatmakta buldu çözümü ve Bahçeli ile bir kez daha aynı noktada buluştu. Doğrusu düş kırıklığına uğradım.:) Kendisini takipteyiz yine de ve saygılar.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 26.07.2021 - 13:18:14

  Dil Efendim... Dil... (6)

  Benzer yönde FB'da eleştiri yapan bir arkadaşıma verdiğim cevabı ALP'e de tekrarlayayım: PKK katliamlarını kınamamak ve PKK ile işbirliği yapmak ayıp değil. Onca kana, cana rağmen bunlar ayıp değil. Katilsiniz ve katillerle işbirliği yapıyorsunuz demek ayıp. İşte yeni dünya demokrasisi,. Kınayın PKK ile işbirliği yapanları, bu ayıptan kurtulun, bu kadar basit. Sevgiler.

 • Alp

  Alp 25.07.2021 - 07:25:01

  Dil Efendim... Dil... (6)

  Biraz ayıp olmuş,çok genelleme yapmışsın chp için, katıldığım noktalar olsa da. Ayrıca yanlış şeyleri karşılaştırmışsın.gezide öldürülende,pkknın öldürdükleride bizim masum insanlarımız.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 18.07.2021 - 12:35:20

  Dil Efendim... Dil... (5)

  naapalım ? olanlar olmuş ( ; - sonunda bağlanmış ! yapay zeka ata karakterini, fiziksel matrix'in ..data boyutundaki paralel yapılanması olan internete açmışsınız. iyi güzel de.. en azından bundan sonrası için önlem alın. modem kontrol arayüz panelinden her siteye girmesine, her yere ulaşmasına .. feysbuk, tivitır, insta ya bulaşıp, oralarda hesap açıp, profil oluşturmasına engel koyun. sadece haber, bilgi, ansiklopedi, wiki .. gibi ve karşılıklı interaktif bağlantısı olmayan site ve portallara girmesini sağlayın ! maazAllah.. olur ya ? merak eder, hesap açıp insanlarla diyaloğa girer.. onlarla iletişime geçer ve bundan hoşlanırsa ? o zaman papazı bulduk demektir. demedi demeyin ! çok tehlikeli, âlkol esrar, kokain .. cigara gibi bağımlılık yapar. gerçek güncel ülke ve dünya boyutunu sosyal medyalardan yansıyan ortamlar gibi algılamaya başlar. ayrıca teknik olarak da.. sıkıntılı. çerez ve çöplerden dolayı ön bellek kapasitesi dolar, ram'lar yetersiz kalır. işlemcisi çok ısınır, fanlar yetersiz kalır ..aman haa !

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 13.07.2021 - 21:52:33

  Mehmet Ceyhan Bilim İnsanı mı?

  Netekim .. son yorumumdan sonra 40 gün geçmiş ! nooolmuş ? mevsimsel sıcak havalar başlayınca, ''çok öldürücü/ ultra bulaşıcı'' grip.. pardon pandemi diicektim ! her dönemdeki gibi etkisini kaybetmiş. Küresel medikâl kartellerin ideologları, çalgıcıları, medya may.. pardon starları; yeni üfürükler, 3. dozlar, delta teta varyantları üflemek zorunda kalmış. Twitter gibi daha ciddi, politik soslu medyalarda; pandemi abartı tezgâhına karşı olanların .. doğru, bilimsel hakikât haykırışları, çok daha gür, coşkulu ve etkili çıkmaya başlamış ! Hak görünmeye başlayınca ? Batıl zâil (ziyan, zebil) olmaya başlamış. UEFA kupasındaki stadlarda 80 bin seyircinin maskesiz iç içe oturmakta olduğu canlı yayınlar, bizim açık havada bilem maske takmaya devam eden cemaâtimize ''yetmez ama? eWet'' dedirtmiş. Aynı yazlığa çıkan tatilcilerimiz gibi, aşırı bulaşıcı pandemimiz de.. Tur firmalarından kredi kartıyla 9 taksitle tatil paketi alarak, tatile gitmiş.

 • Ilknur Arslanoglu

  Ilknur Arslanoglu 13.07.2021 - 18:52:13

  Dil Efendim... Dil... (4)

  "Geçmiş ancak eleştirilerek yücelir, yoksa ayıba, utanca evrilir" sözü çok hoşuma gitti

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 12.07.2021 - 11:17:16

  Dil Efendim... Dil... (4)

  Serinin bu son parçasını daha çok benimsedim. Şurasını ayırarak: “Şimdi MHP haklı durduğu birçok noktada daha kendini savunamıyor, bu derin konulara nasıl girsinler. Kısa dönemde beklentim zayıf.” MHP için Ata’ya ‘Uzun dönemde bu derin konulara belki girerler’ dedirtmenizi kabullenmeyerek… Saygılar.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 9.07.2021 - 13:36:38

  keşke bu kitabı milyonlarca kişi okusa

  Sayın Gülsoy, insanlar ne yazık ki somut bilgi ve belgelere göre değil, keyiflerine ve duygularına göre değerlendirme yapıyor. Tek kelimede özetlersem CHP bu 19 yıllık iktidarın sebebidir. Bu kadar geniş kitle desteğine, dış desteğe rağmen iktidara gelemiyorsa, önce bunu düşünmeniz gerekir. Mansur Yavaş'ın CHP'li olması dışında büyük bir yanlışını göremedim şimdiye dek. CHP'li oluşu da yeteri kadar bir falso. Fakat İmamoğlu bey oraya davutoğlu-babacan-hdp desteğiyle geldi, kalben, fikren ve eylem olarak onlara hizmeti sürdürüyor. Olumlu bir tutumunu göremedik şimdiye kadar. Kanal'a karşı olması dışında. Kanal'a da herkes karşı zaten. Siz eğer kafa yormak ve incelemek istiyorsanız bu CHP eğer bir gün iktidara gelirse kimlerle birlikte gelir, ne yapar? Ona yoğunlaşın derim. Saygılar.

 • Umay Zülal Gülsoy

  Umay Zülal Gülsoy 9.07.2021 - 13:01:34

  keşke bu kitabı milyonlarca kişi okusa

  Hocam yazınızı okudum yeni şeyler öğrenmenin yanı sıra bazı kısımlarına katılmadığım veya kararsız kaldığım da oldu. Ben mi çok cahilim yoksa siz mi karamsarsınız anlamadım. Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu gibi CHP’nin temsilcileri olan kişiler şeffaf ve iyi işler yapıyor gibi görünüyor sosyal medyada. Ayrıca, CHP’ye de oy vermeyeceksek kime vereceğiz? Şu an Türkiye’de AKP gibi bir parti iktidardayken CHP gibi iyi vaatleri ve işleri olan bir partiyi beğenmeme ‘lüks’ümüz var mı?

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 8.07.2021 - 23:14:52

  keşke bu kitabı milyonlarca kişi okusa

  Sayın Umay Zülal Gürsoy, CHP Atatürk öldükten sonra Atatürk'ün partisi olmaktan çıktı. Ama hiç değilse Türkiye'nin partisiydi. Kılıçdaroğlu'ndan sonra adım adım yıl be yıl yeniden dizayn edildi. Türkiye'nin partisi olmaktan da çıktı. Bir tür HDP haline getirildi. HDP ile ittifak yapmasına da gerek yok artık. Kendisi HDP oldu. HDP zihniyetindekiler partinin tüm yönetim kademelerinde ve buna bir direnç de kalmadı. İddialarım keskin görünebilir, ama bunları kanıtlarıyla defalarca anlattık bu sitede. Her yalanı özetlediğim uzun bir yazı. İsterseniz şunu okuyun: https://www.insanbu.com/Medya-Haberleri/882-yakin-tarihin-en-buyuk-siyasi-yalanlari kopyalayın yapıştırın. Bu parti iktidara gelirse HDP ile ne yapar? Onu da kendi saptamayacak. ABD saptayacak. Saygılar.

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 8.07.2021 - 20:34:21

  Dil Efendim... Dil... (4)

  Olmaz .. internet riskli ! Bankaların güvenlik yazılımları, donanımları bile dayanamıyo ordaki saldırılara (akbank olayı) Koskoca teknoloji odaklı devletlerin sistemleri bilem internet üzerinden hack'lenip kekleniyor ! (ingiliz sağlık bakanı internet bağlantılı kamera üzerinden görüntülerinin hacklenip istifa etmesi) Yapay zeka sanal Ata karakterinin yazılım ve donanımını riske atabilirsiniz ?? internete bağlanan zekâlardan pek hayır gelmedi şimdiye kadar. Doksanlı yılların başlarından itibaren microsoft yazılım güncelleme ayaklarında, PC'lerimiz laptoplarımız bağlandı onlara.. sonrada microsoft başımıza belâ oldu. ikibinli yıllar başında telefonlarımız bağlandı internete .. insanların beyinleri android işlemcili veya iOS yazılımlı robot beynine döndü. demedi demeyin riskli bi iş ! bence iyi düşünün ?( ; -

 • Umay Zülal Gülsoy

  Umay Zülal Gülsoy 8.07.2021 - 12:29:00

  keşke bu kitabı milyonlarca kişi okusa

  Hocam bu CHP-HDP yakınlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben bir CHPli olarak, her ne kadar Kemal Kılıçdaroğlu CHP’yi temsil etse de, CHP’nin bünyesindeki herkesin HDP’ye yakın olduğunu düşünmüyorum. Bu yakınlığı daha çok stratejik görüyorum. HDP dediğiniz gibi her ne kadar PKK’yı temsil etse de mecliste kağıt üstünde Kürtleri temsil ediyor ve CHP’nin davası da eşitlikçi, adaletli bir Türkiye. AKP iktidardan gidince ortada CHP’nin HDP’ye karşı olan tutumunun aynı kalacağını da düşünmüyorum.

 • Ç.Faruk PAKSOY

  Ç.Faruk PAKSOY 7.07.2021 - 03:24:13

  Dil Efendim... Dil... (3)

  Türklerin anavatanının orta asya olduğu nereden belli kim söylemiş bunu.Ayrıca türkçe yazılı belgeler her tarafta var.Türkçe belgeler başka dillerde kayıt altına alınmışdır ki o dillerde de söz konusu belgeler şu ana kadar deşifre edilmemişlerdir.

 • A. Semra Eyinnen

  A. Semra Eyinnen 6.07.2021 - 10:14:17

  Dil Efendim... Dil... (3)

  Hindistan'a Altaylı Ön-türkler, Dravit adı altında sarı ırk (mongoloid) olarak ilk kez ulaşmışlardı. Daha sonra da Altaylarda beyaz ırk oluşunca, ikinci kez ulaştılar. Bunlara da Hint-Avrupa'lı denildi. Beyazlar Oguz ırkı=Alpin=Kafkasien olarak da bilinir.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 3.07.2021 - 13:41:05

  Dil Efendim... Dil... (3)

  Cemal bey, dedikleriniz büyük ölçüde haklı. Bunun cevabını kitaplarımızda veriyoruz. Ancak okunmuyorlar. Biri 1500 satmış şu ana dek, öbürü 300. Kaçının okunduğu, kaçının dikkatli okunduğu da başka bir soru ve sorun. Fakat teşekkürler, sorunuzu ATA'ya aktaralım. Bakalım o ne diyecek.. :) Size de teşekkürler Nedim bey.. :)

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 3.07.2021 - 10:11:23

  Dil Efendim... Dil... (3)

  sayın hocağm.. meseleyi adeta bir psikiYATIR gibi, terapi koltuğuna YATIRmışsınız ! çocukluklarından başlayıp, gençlik.. olgunluk döneminde yaşadıkları formatlamaları, oltaları aççık seççik anlatmışsınız. Kemâlizmi oto arka camı çıkartmasına, ata resimli rakı bardaklı içki masasına, ''meyhanedeyim'' videosu paylaşmasına eviren .. Lâikliği islâm düşmanlığı zanneden, milliyetçiliği kendi ulusundan utanmak seviyesine düşüren .. batı medeniyetine ulaşıp onları aşmayı ? batı ayakçılığı, zangoçluğu zanneden bu zavallı kaybedilmiş neslin ..limbik sisteminden girerek, amigdala üzerinden yürüyerek .. zihinsel kodlarının, matematiksel algoritmalarını, insan zihni / fEMAR arayüz ekranına çıkarmışsınız. ben bilem anladım ! bırakınız beni ?? kılıçdar bey ve bilâl bey bilem anlamışdır.

 • Cemal Kaygılı

  Cemal Kaygılı 3.07.2021 - 07:14:49

  Dil Efendim... Dil... (3)

  Yazılı metinler, kitaplar gerekiyor uygarlık kurup aktarmak için. Temel o yüzden Sümer, Hellen, Roma, Hint, Mısır... Bu tezlerin tutarlılığı için Orta Asya'dan daha eski metinlerin bulunması gerekmez mi?

 • Cemal Kaygılı

  Cemal Kaygılı 3.07.2021 - 06:58:32

  Dil Efendim... Dil... (3)

  Yazdıklarınız ufuk açıyor. Yalnız yazılı kültürü oluşturmadan tüm dillerin temelini kuran bir ulus olmanın ne faydası var? Ata'ya sorabilir misiniz, yazılmış ilk yazılı eserlergöçebelikten yerleşik kültüre geçince, yani Sümer, Hellen, Roma uygarlıklarında ortaya çıkmadı mı? O eserleri kendimizinmiş gibi benimsemeden dil tezinin bir anlamı kalıyor mu? Türkçe'nin önemli dillerin başlangıcını oluşturduğunu iddia ederken bereketli hilal gelene kadar yazılı bir kültür oluşmamasının nedenlerini sorgulamak gerekmez mi?

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 29.06.2021 - 17:47:11

  Dil Efendim... Dil... (2)

  Değerli Kumbul, yorumunuz için teşekkürler. Atatürk "Kemalizm"e izin vermeseydi yine bir ad bulup onu karalarlardı, demişsiniz. Doğru. Ama Atatürk düşmanlarının ne yapacağı açısından değil, benim ve benim gibilerin "bilimsel" yaklaşımı açısından sorunlu olduğunu anlatmak istemiştim. Baba oğul aynı çizgideyse ve birçok oğul bu çizgi ve o baba sayesinde bir yerlere geliyorsa bunu herkes anlatacak, ben niye anlatamayacağım, merak ettim. Bir problem varsa babalar ve oğullar, Turgenyev ve Freud gibiler düşünsün. :) Haksızlık? Bu teorilerin araştırılmasını ve okutulmasını Cumhur reisi ve eğitim bakanı olarak İnönü, Yücel yasaklamayıp Ronaldo ve Messi yasaklasaydı o dönemin şefleri olarak onlardan bahsedecektim. Bir şakayla bitireyim. Dadaizmi anımsatıyormuş tarzım, Dadalı Akçakoca'ya bağlı bir belde. Bizim köye de yakın. Herhalde dadaistler oradan çıkmıştı ve beni de etkilemeleri doğal. :) Tekrar sağ olun diyerek, saygılarımla.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 29.06.2021 - 17:31:34

  Dil Efendim... Dil... (2)

  ....bir önceki isimsiz yorumun devamı.. Suçun hepsini ona yüklemek biraz adaletsizlik oldu. Bir de bu baba-oğlu eşleştirmeleri ya da karşılaştırmaları ile yaptığınız eleştirilerin ne derece sağlıklı olduğundan kuşkuluyum. Teşbihte hata olmaz desturuna sığınarak, (H.Âli Yücel gibi) “yüceltildikçe değersizleşen şeyleri ortaya çıkarma, isyan, bir tür kışkırtma, var olan yerleşmiş anlayış ve ilkeleri sorgulama, uyarma, eleştirme ve belki biraz aşağılama” açısından; sizin yönteminizi biraz Dadacılığa benzetiyorum.

 • 29.06.2021 - 17:24:12

  Dil Efendim... Dil... (2)

  Atatürk dönemi bir “…izm” takısıyla adlandırılmasaydı ve kendisi de buna izin vermeseydi dahi kuyruk acısı olanlarca yine karalanırdı. Kendileri bir adlandırma yaparlar ve bir lakap bulurlardı. Bütün kötülüklerin anası (atası) cumhuriyet ve kurucu öğretisi, ülküsü ve düşünceleriydi onlara göre. Türl çevrelerin H. Âli Yücel Eleştirilerinden örnekler: “Tek parti, ulus-devlet ve milli kimlik oluşturma sürecinin bir yontusudur. Devrim karşıtı dönem diye sınıflandırılan zamanlar içinde kurulsa da kendi gerçekliğinin üzerine katlanan bir mitin (Köy Enstitüleri) kurucusu sıfatıyla şişirilmiş bir balondur. Siz de Atatürk’ün dil teorisini sonlandırdığı için eleştirmiş oldunuz.. devam edecek

 • Ahmet Yeşildirek

  Ahmet Yeşildirek 27.06.2021 - 12:51:34

  Dil Efendim... Dil... (2)

  Sayın Perinçek bu konunun uzmanı sayılır (Güneş dil teorisi yada Türk dili) ancak Hasan Ali Yücel konusunda sizin gibi mi düşünür bilemiyorum?

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 25.06.2021 - 23:19:56

  Dil Efendim... Dil... (2)

  Erkan Demirci kardeş .. Nazım Hikmet'in en ünlü eseri Kuvvâyi Milliye Destanı. Mustafa Kemal'e, istiklâl savaşımıza samimiyetle övgüler düzmüş. Gençliğinde okuduğu Galatasaray Lisesini bırakarak İnebolu üzerinden Kastamonu / Bolu / Ankara'ya kadar aylarca çok zor şartlarda.. kuvayi milliye bölgesine gidip destek vermiş. Ankara'nın görevlendirmesiyle çeşitli kasaba köy okullarında eğitmenlik yapmış. Anadolu insanlarına, Şeyh Bedrettin gibi halk kahramanlarına, yoksul, geri bırakılmış halkların isyanlarına, mücadelelerine destek vermiş, şiirler yazmış. ABD / Batı emperyalizminin taahkümüne canı pahassına karşı çıkmış. Bu yüzden hapishanelerde çürütülmüş, yurt dışına kaçmak mecburiyetinde kalmış. Dışarda da.. hiç bi zaman ülkesini ve halkını kötülememiş, anti emperyalist görüşlerini, mücadelesini edebiyatında şiirinde sürdürmüş. Üst resimde gördüğün paçoz, çakma.. etil âlkolden nöronları patlamış, nikotin çekmekten sinapsları uçmuş .. batı yanaşması solcularla karıştırmamak lââzım.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 25.06.2021 - 13:45:55

  Dil Efendim... Dil... (2)

  İsmini yazmayan son sayın yorumcumuz, Kazım Mirşan arkeolog değildi. Değerli çalışmaları ve kitapları vardır. Keşke çok daha fazla okunsa. Ama işin kurgusuna, abartısına fazlaca kaçmıştır. Bu da bu tür tezlerin tersi yönde en büyük açmazı. Bilimsellikten kopmamak, hayal gücünü zorlamamak gerekiyor. Aksi halde inandırıcılığı azalıyor. Çoğunlukla uçuk kaçık insanların tezi gibi algılanmasına yol açıyor. Erkan Demirci dostum, Nazım Hikmet'i bu yönüyle hiç düşünmemiştim. Halk şiirine nasıl zarar vermiş? Biraz açarsan iyi olacak. Sevgiler.

 • 25.06.2021 - 12:15:19

  Dil Efendim... Dil... (2)

  Arkiolok rahmetli kazım mirsan araştırmalarında Turklerin anadoluda 13,000 yıl önce var olduklarını yazıyordu bundan 10 yıl önce televizyonlara çıkıyor on Türk yazılarını cevirmini göstererek anlatiyorduAvrupada isvicrede markalarda Türk yazıları Türk kültürüne Ayit hali kilim dokuma aynı modeller buluyor televizyonda gösteriyordu Tarihten Türkü çıkar yerinde hiç kimse kalmaz diyordu

 • erkan demirci

  erkan demirci 25.06.2021 - 12:20:04

  Dil Efendim... Dil... (2)

  nazım hikmet de aynı degil mi halk şiirine verdigi zarar az mı

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 25.06.2021 - 10:06:22

  Dil Efendim... Dil... (2)

  10 yaşlarında ilkokul da başladık ..Türkçe, dilbilgisi, tarih ..sonra orta, lise de devam ettik edebiyat, felsefe.. tam 10 yıl boyunca yüzlerce saat bu derslerden eğitim gördük. fâilâtün mefülün .. tecahülü arif sanatı, şair nedim'in sadabat kayıklarında şarabı çekerken okuduğu şiirler. homeros, dyonizos, persopolos, zeus.. atrakisyon, falsafisyon, demostrasyon .. evde, kütüphanelerde, babamın gazete kitap bayisinde, gençlik dönemimde her hafta girip çıktığım cağaloğlundaki yayınevlerinde ..on binlerce kitapla karşılaştım ! bi tane kitaba bile rastlamadım Türk tarih tezi / Güneş dil teorisi falan gibi bişeye ? 60 yaşına doğru haberim oldu, böyle bi teori, bilim varmış diye ! üstünü ölü topraklarıyla yerin 7 kat dibine gömmüşler ! bakmışlar ama görmemişler, duymuşlar ama işidmemişler .. kazara görenler de ''şeytan görmüş cin gibi çarpılmışlar ! Tööbe estağfurullah diye istiğfar edüp ! boy abdesti almışlar. Kimseye bahsetmeyip sır gibi saklamışlar.

 • Özgür Coşar

  Özgür Coşar 23.06.2021 - 22:12:10

  Dil Efendim... Dil...

  Şimdiye kadar okuduklarım Reenkarnasyon Kulübü romanınızı hatırlattı. Bu çalışmanın ilerleyen bölümlerini merakla bekliyorum. Saygılar

 • Kâmil Ali Savaş

  Kâmil Ali Savaş 23.06.2021 - 20:39:25

  Dil Efendim... Dil...

  Kaan Bey, “Güneş Dil Kuramı ve İlk Güneş-Dil Sözlüğü” kitabınızı okumaya başlarken, bu projenizin bilgisini paylaşmanız çok etkileyici oldu. Müthiş bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Yol açıklığı temenni ediyorum sizlere. Esen kalın.

 • Erkan

  Erkan 23.06.2021 - 18:09:35

  Dil Efendim... Dil...

  Sagol kardeşim eline saglık

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 22.06.2021 - 20:54:48

  Dil Efendim... Dil...

  çok enteresan ! dil biliminin ; antroploloji, tarih, arkeoloji, kültürle bağlantılarını ilgisini biliyorduk ta ?? ''Biyo-Psikoloji'' bağlantısının .. 83 yıl önceki bu kurultayda dile geldiğini şimdi öğrendim. çok şaşırdım. Günümüz teknolojik olanaklarıyla daha yeni farkına varılmakta olan, beyin bilgisayar arayüz ekranlarında yüksek çözünürlüklü connectom (anlık zihin haritaları ) çözümlemeleri, ancak 3 .. 5 yıl önce anlamdırılmaya başlanan bu durumdan bahsedilmesi çok ilginç ! İnsandaki dil fonksiyonunun, anlamlı kelime, bunların manalarından kaynaklanan faaliyetin beynin biyolojik yapısındaki karşılığı olan aktiveyle .. psikolojiye etkisi '' işaret ediliyor diye anlıyorum. Tabii.. durum böyle olunca da ? bizim klasik gardrop Atatürkçüsü, rakı balık kemâlisti U.Dündar/ Can Dündar/ Y.Özdil / E.Çölaşan .. halkTV, Sözcü'den Atatürk'ü öğrenen arkadaşların da?? niye bu tür ciddi üst düzey teorilere, gerçek Ata değeri dil bilime sıra gelince ? topu taça attıklarını, görmemezliğe geldiklerini de anlayışla karşılıyorum.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 9.06.2021 - 14:34:48

  Yeni Bilim BAĞLANTISALLIK, Yeni Kültür YAŞAMDAŞLIK

  Kitap; ilk çıktığı günlerde, tanıtım amacıyla twitter üzerinden yazarın el yazısı ile ithafta bulunup imzaladığı ve mesaj ileterek talep eden ilk 100 kişiye kargo ile ev veya işyeri adresine ücretsiz yollandı. Yazarın sadece küçük bir ricası vardı ! '' kitap okunduktan sonra .. okuyan tarafından başka bir kişiye okuması için hediye edilecekti '' Ben de.. bu tanıtım yazısından sonra, sitede kitapla ilgili ilk yorum yapacak kişiye göndermeyi kararlaştırdım. 1,5 ay bende kaldı. Bu süre sonunda herhangi bir yorum gelmeyince ? ben de kitabı iş yerimdeki müh. bir arkadaşa verdim. onun da.. kızı yeni psikolog olmuş, o da okuduktan sonra kızına verecek. Ama .. normaldir ! ülkemizin gündemi çok yoğun, bu tür konular, ilim, bilim .. tabii ki sıkıcı şeyler ? heyecan macera reyting aksiyon popülasyon .. yapmıyo ! mafya vidyoları, salı günü atışmaları, twittır lâf sokmaları, survivor yarışmaları gibi .. testestoron hormonu salgılatmıyo.

 • Hatice İskenderkaptanoğlu

  Hatice İskenderkaptanoğlu 6.06.2021 - 17:21:40

  Mavili Kuş

  Üstteki kuş kırmızı ( kan rengi) ile şiirin içeriğine daha uygun.

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 3.06.2021 - 00:03:58

  Mehmet Ceyhan Bilim İnsanı mı?

  2 Haziran / 2021.. Saat 19.00 Sağlık bakanı Fahrettin bey, DSÖ'nün direktifi ile diğer ülke başkanlarının da.. benzer açıklaması gibi ''aman aşı olun, aşılama olursa normale döneriz, yoksa? normalleşemeyiz'' içerikli ve promptemperdan okuduğu bir video koymuş sosyal medyaya. Twiter da.. izledim. Sonra da, altındaki yorumlara baktım. Aman tanrım !! insanlar bu tehdit ağırlıklı vidyoya çok tepki göstermiş. Yorum yapanların %95'i hiç te korkmadan gerçek hesap isimleriyle, bilimsel, belgeli referanslarını da yazıp koyarak tepki göstermiş. Bence bu durum.. küresel pandemi abartısının, DSÖ korku üfürüklerinin kamuoyu nezdinde dünya genelinde olduğu gibi, bizde de.. kırıldığını gösteriyor. ''Çok bulaşıcı ve öldürücü'' pandemi abartı senaryolu filmin sonlarına geldiğimizin .. insanların küresel medya ve sağlık kartellerinin manüplâsyonu ile zoraki sokuldukları korku tünelinden çıkmakta olduğumuzun belirtisi olarak gördüm. İnsanların artık ''hayvan çok terli, yokuş çıkmaz'' dediğini duydum.

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 1.06.2021 - 21:06:44

  SİYASETTE DOĞRULUK, SAMİMİYET, DÜRÜSTLÜK…

  yazının sonunda Velev kii.. iktidar gitti ! 7 parçalı mualefetimiz yönetime geldi.. diyerekten .. iktidar bileşenlerinin yönetim icraatlerinin senaryosunu yazmışsınız sn. hocağm ?? Ohh my God ! ben bilem çok korktum. 15 aylık pandemi de.. hadi mecburen 1 ay kadar ''hayat eve sığar'' dedik, evde oturduk. sonraki aylarda .. e-ticaret site görevlisi ayaklarında gidip geldik, dışarı çıktık felân ama ?? bu senaryodaki 7 parçalı mualefetin yeni iktidarında ..bırakınız dışarı çıkmayı, balkonda veya pencerede oturup dışarıyı seyretmek bilem.. çok riskli ! her an bi bela gelebilir insanın başına.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 1.06.2021 - 20:00:09

  SİYASETTE DOĞRULUK, SAMİMİYET, DÜRÜSTLÜK…

  Teşekkürler sevgili Turgut, maalesef siyasette dürüstlük hiç olmayacak. Daha az oyunbazlarla yetinmek, onları tercih etmek durumundayız. Bu insanın değişmez özelliği. Sevgiler.

 • Turgut Sönmez

  Turgut Sönmez 1.06.2021 - 17:53:05

  SİYASETTE DOĞRULUK, SAMİMİYET, DÜRÜSTLÜK…

  Eline sağlık. Güzel bir analiz. Sorum şu:Önce insan mı dürüstleşecek yoksa siyaset mi? Yoksa rahmetli Rasim Öztekinin 80 ler adlı dizide sıklıkla kullandığı kısır döngü devam mı edecek. Bu döngüden nasıl çıkacağız. Selamlar sevgiler

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 1.06.2021 - 14:51:23

  SİYASETTE DOĞRULUK, SAMİMİYET, DÜRÜSTLÜK…

  AYASOFYA İMAMI GİBİ NANKÖR OLMAYALIM. 2015’de PKK-HDP hendeğe gömülmese şu anda küçük federatif devletlerde yaşıyorduk. ABD işine gelmeyen yönetimlere sürekli operasyon çekiyor. Yöntemler neredeyse hep aynı. Bin kere aynısını yapsa çoğunu yediriyor. Bu kadar kandırılmaya hazır okumuş kitle buldukça fazlasını da yapacaktır. Şimdi de Erdoğan’ı, Soylu’yu bir mafyacının liderliğinde yıkmaya çalışıyor. Aynısını Saddam’a yaptılar, Kaddafi’ye yaptılar. Esad’a yapmaya çalıştılar. Bunların hepsi diktatördü, teröristti, karaparacı ve mafyacıydı! Türkiye tarihinde hiçbir dönem bu kadar uzun süre ABD’ye kafa tutmamıştı. Amerikancı darbe önlendi. Önlenmese şimdi “modifiye şeriat” altında yaşıyor olacaktık. Nankörlük etmeyelim. PKK her gün tokatlanıyor Suriye’de, Irak’ta… ABD, AB çıldırıyor. Karabağ kurtarıldı. Akdeniz’de haklarımıza sahip çıkıyoruz. Tüm Avrupa, Amerika diş biliyor. Her oltaya sazan gibi atlamayalım! Hep kötülükleri görüyor, gösteriyoruz, bunun sonu neye varır, bir dakika düşünelim.

 • S. S. Kazdal

  S. S. Kazdal 27.05.2021 - 22:59:00

  Mavili Kuş

  Değerli Mete hocam çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için.Burada benim bir seçimim yok.Kaan bey ile benim aramda bir Beşiktaşlılık muhabbeti yalnızca.Ayrıca şiir artık benim değil.Kim ne işine yarayacaksa ve nasıl hissediyorsa öyle yargı verir.Saygılar.

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 27.05.2021 - 17:47:53

  Mavili Kuş

  Elbet şaire karşı çıkmak çok zor. O şiir ruhundan süzülüp geldiğine göre doğruya en yakın onun söylediğidir. Ya okurun duyguları? Şiirin içindeki açık ve gizli umudu görmezden gelemeyiz. Hepimizin içinde olduğu gibi. Birinci resim, o güzel umutların simgesiydi bana göre. Bir kere daha şairi kutluyorum. Saygılar...

 • Suleyman Sırrı Kazdal

  Suleyman Sırrı Kazdal 27.05.2021 - 10:09:28

  Mavili Kuş

  Çok değerli ,Karakartal aşkının büyük temsilcisi Kaan hoca'nın böyle filim düşündüğünü tahmin etmiştim.Tabii ki ikinci resim!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.