Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 2.12.2021 - 18:02:09

  NORM KİSAMOV: “Günlük İngilizcede konuşulan sözcüklerin yaklaşık yarısı Türkçedir."

  Bir arkadaş demiş ki feyste: "Size suskunluk suikasti yapıyorlar." Dedim ki: "Onlar bana değil, kendilerine suikast yapıyorlar, farkında değiller. Kamuya ve bilime suikast yapan kendine suikast yapmış olur. Hele ki, solcu, ilerici iddiaları varsa. O yüzden küçücük kalıyorlar, milletçe de pek fazla ilerleyemiyoruz.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 2.12.2021 - 18:00:53

  NORM KİSAMOV: “Günlük İngilizcede konuşulan sözcüklerin yaklaşık yarısı Türkçedir."

  TÜRKÇENİN OLAĞANÜSTÜ GÜCÜ ÜSTÜNDEKİ ŞEYTANİ LANET… Fazla zekâya gerek yok. Az buçuk İngilizce az buçuk Türkçe bilen her Türk veya yabancı bu diller arasındaki inkar edilemez ortaklığı fark eder. Ama etmiyorlar. Batılı beyaz ve kara adam dünyayı avucu içinde tutmak, alabildiğine sömürmek için yüzyıllardır bir sosyal bilim ağı, bir tarih, bir dil bilim teorisi oluşturmuş. Bu işe dünyanın yatırımını yapıyor, on binlerce yazar, akademisyen, yayın çalıştırıyor. Bizim okumuşlara anlatmaya çalışıyoruz, “ne olmuş, ne fark eder” diyorlar. Biraz kanıt göstersen “bunlar bilim dışı” diye mırıldanıp kaçıyorlar. 1938’den beri karşı tez oluşturmak yasak. Alenen yasak. +++++++

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 2.12.2021 - 17:58:35

  NORM KİSAMOV: “Günlük İngilizcede konuşulan sözcüklerin yaklaşık yarısı Türkçedir."

  DEVAM.... Koskoca ülkede Soner Yalçın’dan başka çok okunan yazar var mı bu çalışmalardan bahseden? Ayıptır, yazıktır. O bile çekiniyor, her konuda marjinal ilan edilmekten bıkmış, biz konunun tam içine almak istiyoruz, o uzaktan uzaktan destek veriyor. Haklı. Vatanı satsak, devleti yıkmaya kalksak inanın bu kadar engelle karşılaşmayız, bu kadar çelme yemeyiz… Aksine teşvik ediliriz. Bakın gerçeğin peşinde koşan insan ta Amerika’dan kitabımıza ulaşıyor, okuyor, bizim daha kendi arkadaşlarımız okumuyor. Sorsanız herkes Atatürkçü, herkes milli, herkes vatansever. Daha diline sahip çıkmıyor. +++++++

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 2.12.2021 - 17:58:01

  NORM KİSAMOV: “Günlük İngilizcede konuşulan sözcüklerin yaklaşık yarısı Türkçedir."

  DEVAM... Geçmişte de bizden ve yabancı önemli bilim insanları çıktı benzer şeyleri söyleyen, hepsi unutturuldu. Çalışmalarımızı buradan beğeniyle karşılayan dostlardan daha ciddi yardım istiyoruz artık. Okusunlar, üzerine yazsınlar, katkıda bulunsunlar, gündemde tutsunlar. Bir de şunu yapsınlar: Beğendikleri yazarlara, akademisyenlere, peşinden gittikleri siyasilere sorsunlar. Atatürk’ün dil-tarih tezi üstündeki bu ambargo neden. Atatürk’ü geçelim, Türkçe hiç mi önemli değil, dil bu kadar mı küçümsenecek bir şey. Tarihi, kültürü boş mu verelim? Her bir şeyi biliyorlar, bu konuda niye yazmıyorlar, konuşmuyorlar. Bizim iddialarımızı kabul etmek zorunda değil hiçbiri, kendi eleştirileri ne, tezleri ne? Bu suskunluğun siyasi ve ideolojik amacı, anlamı nedir? Lütfen sorun onlara, sıkıştırın onları artık.

 • Deniz Can

  Deniz Can 2.12.2021 - 01:39:04

  NORM KİSAMOV: “Günlük İngilizcede konuşulan sözcüklerin yaklaşık yarısı Türkçedir."

  Bugün internette herhangi bir konuda merak edip bir sayfaya girin, çoğunlukla etimolojisi şudur diye başlıyor. Ne etimoloji sözlüklerine, ne de TDK Sözlük’e güvenmeyin, sorgulamadıkça doğru kabul etmeyin diyorum. Ve bugünden tezi yok kökeni ister Arapça, Farsça ister Latince, Rumca desin hepsini silin. Kültürümüzün ve geçmişimizin yok edilme çabasına katkı koyan olmak istemiyorsanız eğer bunu yapın. Aksi ispat edilene kadar hepsini Türkçe kabul edebilirsiniz, şu anki durumdan daha doğru olur bu.

 • Deniz Can

  Deniz Can 2.12.2021 - 01:37:49

  NORM KİSAMOV: “Günlük İngilizcede konuşulan sözcüklerin yaklaşık yarısı Türkçedir."

  Kaan bey, paylaşım için teşekkürler. Konuya yoğun ilgimin geçmişi çok kısa, yine de ne kadar yetersiz olduğumuzu görmeye yetti bu süre. TDK'da eğer Kisamov kadar bu konuya ilgili bir kişi olsa idi, güncel sözlüğümüzün çehresi değişirdi. Bir milletin dili bu kadar hakim dil olmuşsa eğer, o millet de hakim millet olmuştur. Türkçenin izini denizcilik terimlerinde bile sürebiliyorum ve şaşırıyorum. Türklere yönelik sağlıksız bir bakış hatta korku egemen bir durum olduğunu, güçlü Türk kavramının genlerine işlemiş olduğunu anlayabiliyordum ancak sebebini doğru tanımlayamıyordum. Dünya lideri gibi bir konumdan, konuştuğumuz dilin bile neredeyse tümüyle yabancı bir dil olduğuna inanma noktasına getirilmişiz. Bu çok vahim bir durum ve bu konuda TDK işini yapmıyorsa da vatandaş olarak bizler çok şey yapabiliriz. ......

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 1.12.2021 - 18:30:17

  NORM KİSAMOV: “Günlük İngilizcede konuşulan sözcüklerin yaklaşık yarısı Türkçedir."

  Çok teşekkürler Tarık Günersel hocam. Böyle desteklere cidden ihtiyacımız var. Sevgiler, saygıyla..

 • Tarık Günersel

  Tarık Günersel 1.12.2021 - 16:52:31

  NORM KİSAMOV: “Günlük İngilizcede konuşulan sözcüklerin yaklaşık yarısı Türkçedir."

  Çok önemli. Sağ olun. Aktarıyorum. Saygı ve en iyi dileklerimle...

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 12.11.2021 - 10:46:41

  SON FACEBOOK PAYLAŞIMLARIMIZDAN…

  Küresel CHİP tröstlerinin Taiwan, Singapur, Malezya'daki CHİP üretim tesisleri.. abd'deki hakim sermaye gruplarının manüplâsyonu ile plandemi ayaklarında yavaşlatıldı. böylelikle yapay chip krizi oluştu. cihip krizi ile; Çin'in hakim olduğu elektronik ve bilişim sektöründe .. üretim aksaması, fiyat artışları ve istikrarsızlığı oldu // Çin buna; dünya pazarının %80 nini elinde bulundurduğu Mg.(magnezyum) kısıtlaması ile cevap verdi ! böylece avrupa/abd'nin hakim olduğu otomativ sektör üretimini sekteye uğrattı. (Mg. otomativ endüstrisinde demir/saç sertliğini sağlayan en önemli alaşım) Karşılıklı yapay ekonomik hamleler, yaptırımlar, krizler şu andaki dünya gündemini belirliyor (plandemi, iyneler, iklim krizi, ısınma, yangınlar, kısıtlamalar ..) da bu işlerin yan ürünleri. filler tepreşiyo, çimenler ezilip kopup.. savruluyor. dönüşüm, hesaplaşma, yeni ekonomik ve sosyal sistemlerin dayatılıp inşası öncesinde korkular travmalar zihinsel savrulmalar daha önceki tarihlerde de.. çok yapıldı.

 • Nafiz Seçilmiş

  Nafiz Seçilmiş 9.11.2021 - 14:31:59

  SON FACEBOOK PAYLAŞIMLARIMIZDAN…

  Kaan bey, Teşekkür ederim. De, da ve ki kullanımını daha iyi anlayıp pekiştirdim. Türkçeye dair bu tür pratik bilgilerin türkçemizin kullamını yaygınlaştıracak ve kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. Devamını bekliyoruz.

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 1.11.2021 - 02:36:37

  ‘SESSİZLİK KULELERİ’ ROMAN ELEŞTİRİSİ

  Kitapla ilgili ikinci bir yorum yapmışım. Bunu bir hata olarak görmedim. Defalarca konuşulacak bir eser çünkü...

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 1.11.2021 - 02:25:52

  ‘SESSİZLİK KULELERİ’ ROMAN ELEŞTİRİSİ

  Kaan Hocamın, müthiş bir keyifle okuduğum romanı. Okurun çoktan belleğinde yer etmeliydi. Ne sessizlik değil mi? Değerleri yok etmekte eşsiz ülkem...

 • Deniz Can

  Deniz Can 30.10.2021 - 00:01:42

  YALNIZCA TÜRKÇE KÖKLÜ SÖZCÜKLERİ KULLANARAK HER DERDİMİZİ İNGİLİZCE ANLATABİLİRİZ…

  Kaan bey, yeni yazılarınızı okuyamadım henüz, burada yaptığım yorumdan sonra dilin girdabına kapıldım sanki. İlginç olduğunu düşündüğüm benzerlikleri paylaşmak istedim sizlerle. Örneğin budak anlamındaki İngilizce bud kelimesi. En ilgimi çeken kur kökünden türemiş kurtçuk, solucan anlamındaki, kök anlamı gerilmek, büzülmek, kasılmak olan kurt sözcüğü. Aynı anlama gelen cord sözcüğünden türetilmiş yüzlerce sözcük. Bunları tek tek yazmaya çalışıyordum ki bu listeyi gördüm, en kolayı bunu paylaşmak. https://www.seslisozluk.net/cord-nedir-ne-demek/ Görebildiğim kadarıyla benim tesbit ettiğim sıradağlar anlamında cordillera var ve Türkçe kurdele, ayrıca ip, tel, katgüt anlamında khorde. Kurtçuk için şerit denmesi de ilginç.

 • Medyacı Macit

  Medyacı Macit 28.10.2021 - 10:20:41

  DSÖ KURUCU DEVLETLERDEN BAĞIMSIZ BİR ÖRGÜTE DÖNÜŞÜYOR

  Fahişeleşmiş, pezevenkleşmiş, kartelleşmiş ..küresel kapitalist elitlerin dayattığı varsayımlar kabuller, lisans (microsoft) .. para basma (FED) gibi tezgahlarla güçlenip dünya çapında dönmekte olan paraya hakim olduktan sonra ?? öyle bir hale gelirler ki ..? senin nasıl yaşayıp, nasıl gebereceğini, nüfüsunu, genetiğini, yeyip içeceğini bile tayin edecek hakkı kendilerinde görürler ! Öyle tezgâhlar örgütler kurarlar, kendi kafalarına göre yasalar hazırlar çıkarırlar .. ve aciz, paraya muhtaç, onlarla işbirliği yapmak zorunda olan diğer ülke iktidarlarını, başkanlarını .. öyle adamların eline bırakırlar ki ?? zamanı geldiğinde ancak dünya çapında topyekün oluşacak bir isyan onların bu yaptırımlarına diktatörlüklerine son verebilir.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 26.10.2021 - 17:14:41

  Dil Efendim... Dil... (13)

  Ayrıca.. sağ olasın Yusuf Bodur hocam.. :)

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 26.10.2021 - 17:13:04

  Dil Efendim... Dil... (13)

  Anlaşıldı ki bizim okur “SON”dan hiç hoşlanmıyor. “Dil Efendim… Dil…” yazı dizimiz önceki bölümlerde sitede 840-2100 aralığında tık alırken, “sondan bir önceki bölüm” dedim, okur sayısı 300’lere, “SON” dedik… 200’lere düştü. Ortada merak duygusu da kalmamış veya pek kesat haftalara denk geldik. Ne yapalım, okur velinimetimizdir :) Yapacak bir şey yok, biz sadece tekrar hatırlatalım… BÜYÜK SİYASET dediğim aslında küçük siyaseti tartakladım bu son bölümlerde. Acaba ondan mı? Birkaç cümleyle açıklık getirecek olursam. Aslında siyaset denen şey çok önemlidir. Fakat benim eleştirdiğim şey bana az çok yakın veya uzak küçük “sol” parti ve grupların bu güncel siyasette bir belirleyicilikleri… etkileri varmış, olacakmış gibi.. Her güncel tartışmayı, başkalarının, büyük güçlerin önlerine koydukları her güncel sorunu her şeyden önemli saymaları.. saydırmaları… İdeolojiden, felsefeden kopmaları… 50 yıldır bizim “sol”un küçük kalmasının en önemli nedenlerinden biri… (DEVAMI ALTTA)

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 26.10.2021 - 17:06:28

  Dil Efendim... Dil... (13)

  DEVAM... Kaplanların kavgasında küçük sevimli veya sevimsiz sinekler gibi vızıltı çıkarmayı siyaset yapma zannetmeleri… Yoksa elbette her grup veya kişinin her güncel meselede bir fikir ileri sürme hakkı vardır. Karşı çıktığım şey, her meselede laf yetiştirmeye çalışmak, siyaseti sadece bu zannetmek. Asıl derin meselelerde sistem partileri gibi davranmak… Aynı anda göstermelik olarak büyük ideolojik laflar da ederek büyüme şansı varsa, onu da sıfırlamak. Bu tarz yalnızca küçük kalmayı garanti eder, büyümek için çok farklı ve ciddi yollar geliştirmek zorunludur. Ama yakın veya uzak durduğumuz tüm bu gruplar, onların taraftarları belki gerçekte küçük kalmaktan hoşlanıyorlardır.

 • Bülent Hayri Sakızlıgil

  Bülent Hayri Sakızlıgil 25.10.2021 - 21:03:57

  Ilımlı Atatürkçülük

  Her şeyin "yenisi", "ılımlısı" hatta "güler yüzlüsü" piyasaya sürülürken Atatürkçülük bundan münezzeh olamazdı. Bugün için 5-10 bin kişilik Partisi dahi olmayan , neredeyse sahipsiz kalmış bir fikir ve eylem çizgisidir Kemalizm. Bu duruma açıklık getiren ve görevimizi hatırlatan dört dörtlük bir yazı. Teşekkürler...

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 22.10.2021 - 20:21:17

  Dil Efendim... Dil... (13)

  SAYIN HOCAM FAZLADA BEKLETME.. SEVİYE OLARAK HER ZAMAN, ERİŞİLMEZ OLARAK BİLİRİM SİZİ..

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 12.10.2021 - 12:07:59

  İklim Değişikliği Tartışmalarında Madalyonun Öteki Yüzü

  evet ! 2 yıl sonra tekrar okudum bu yazıyı.. ve kamuoyundaki küresel medya ve şirketlerin borazanlığını yapan cazgırların son dönemdeki çemkirmelerine baktım ?? benzeri tezgâh ! benzer argümanlar, manüplasyonlar. ''inekler osuruyo, garbon dioksit çıkarıyoo, küresel sıcaklık artıyoo'' biz de.. salaktık ya ? bu martavalları yedik. hemen Paris iklim sözleşmesine sazan gibi atlayıp imzaladık. Dünya bankasından, B.M.(küreselleşmiş milletler)den bize atılan 3 .. 5 milyon dolar cukkayı kaptık. Bırakın bu işleri, fırçalayın o dişleri, çakma ulus devletin su işleri. Pandemi, PCRlar, iyneler, yangınlar, DSÖ, yapay et, ineklerin osurup.. iklimin çok fena olması, çoğu işlerde yönetimlerin devletler üstü küresel tezgahçı kurumlara devredilmesi.. hepsi aynı mokun boncukları. Yiyen yesin, Aâfiyet olsun ..yarasın. Ben yemiyom, hayvan terli.. yokuş çıkmıyo !

 • Fatih Torun

  Fatih Torun 9.10.2021 - 13:47:58

  Dil Efendim... Dil... (11)

  Bence şüphe etmeye gerek yok. Atamın bu yazıda söylediklerini irdelerseniz o olduğunu anlarsınız. ATAM geri döndü... “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir...” "Bundan sonra kontrol sizde değil. Bunu bilesiniz."

 • Akin Erbay

  Akin Erbay 7.10.2021 - 22:48:58

  KİMSESİZLERİN KİMSESİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ

  Çok yerinde tespitler kıyam lazım insanlığın en büyük düşmanı bu asırda emperyalizm +kapitalizim aydınlatıcı bir yazı teşekkürler

 • Neo Paladyum Feys yorum

  Neo Paladyum Feys yorum 27.09.2021 - 18:48:03

  LEONİD SAVİN İLE ÖZEL RÖPORTAJ

  bence de.. doğru diyor Can kardeş ! ondan başka ne kaldı ki elimizde ? batıdan bi operasyon rüzgârı esiyor.. 'TSK, siyaset, ulus devlet .. hepsi silivriye giriyor. bi ekonomik kriz üfleniyor ..ortalık dökülüp paramız pul olup uçuyor ! bi abartı pandemi yelleniyor ? en yakın olduğumuz parti, lider, arkadaşlar, çok bilenler dahil.. küresel elitlerin aynı doğrultudaki rüzgarının kuyruğunda sürükleniyor. çocuklarımızı bilem ''köppek gibi iyne olcaksınız'' faşizminden koruyamıyoruz. sonra bakıyoruz en azından maneviyatı sağlam son kalan 3 .. 5 kişi dışında yanımızda başka da.. ses veren olmuyor. dünyada da.. olan bu ! herkes bi yolunu kılıfını bulup ..bi şekilde çemberin içine giriyo, lâfta karşı görünsede ? pratikte sistemle uzlaşıp, boyun eğiyo. ama terlikleriyle gezen gariban Yemenli, kendi topraklarında köle gibi yaşayan Filistinli, her gün ölen, kafalarına roket atılan ırak suriyedeki direnişçi ; biât etmeyip, ellerinde ne imkân varsa? üzerlerine onları fırlatıp atıyor.

 • Can İnal Feys yorum

  Can İnal Feys yorum 27.09.2021 - 18:46:04

  LEONİD SAVİN İLE ÖZEL RÖPORTAJ

  Maneviyatı sağlam tutalım' diyor ! Her şeye isyan ederek başladığım yolculuğu üç beş seneden beri muhafazakar olarak sürdürüyorum. Nasıl değiştim bilmiyorum ama kendini koruma iç güdüsü sanırım. Belki de.. artık muhafazakarlık bir isyan biçimidir. Bu algı soğuk zincirini de kıracak olan anahtar da o bence.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 27.09.2021 - 10:07:36

  LEONİD SAVİN İLE ÖZEL RÖPORTAJ

  Savin de kurtuluşu dinde bulmuş. N zaman gerçekleşecek bitmeyen bu özlem; ölmeden (Pratikte) bir görsem dişimi kıracağım:). Ve doğal olarak bir de Rusya’nın daha da güçlenmesinde ve dünya siyasetini yönlendiren en büyük güç olmasında bulmuş insanlığın kurtuluşunu. “Ekonomi kendi kendine amaç olamaz, kültürlerimiz de bir tür çevre, ev inşa etme sürecidir.” gibi güzel sözler de söylemiş.

 • Deniz Can

  Deniz Can 26.09.2021 - 05:22:02

  Kaan bey asıl teşekkür etmesi gereken benim, konuya sayenizde ilgi duydum ve kelimelerle uğraşmak çok keyifli. Tek bir kelime bile beni hiç bilmediğim bambaşka konularla tanıştırıyor, internetin kolaylaştırıcılığına değinmesem olmaz. Önceden birbirine benzemez görünen kelimelerin, aslında tek bir duygudan beslendiğini göremezdim. Bu konuda bilgim yetersiz yine de kendimce bağlantılı gördüklerimi, size ve sizin gibi çalışma yapanlara ufacık da olsa belki fikir verir diyerek paylaşmaya çalışıyorum, katkım oluyorsa bundan mutluluk duyarım. Saygılar, sevgiler.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 23.09.2021 - 13:38:46

  YALNIZCA TÜRKÇE KÖKLÜ SÖZCÜKLERİ KULLANARAK HER DERDİMİZİ İNGİLİZCE ANLATABİLİRİZ…

  Sevgili Deniz Can, ilginiz, desteğiniz ve katkınız için teşekkürler. Sevgiler.

 • Deniz Can

  Deniz Can 21.09.2021 - 23:06:27

  YALNIZCA TÜRKÇE KÖKLÜ SÖZCÜKLERİ KULLANARAK HER DERDİMİZİ İNGİLİZCE ANLATABİLİRİZ…

  Kaan bey, çok güzel bir çalışma olmuş. Bu konudaki yazılarınız beni gerçekten heyecanlandırıyor. Emeğinize teşekkürler. Keep kelimesinin korumak, sarmak, himaye etmek anlamlarıyla hem kap hem kep kelimesi uyuşuyor. Bende yaptığı çağrışımlar: Kep; kepek, kepçe, kepenek, kepenk, kepez hatta belki kepit, kebit (meyhane anlamında) Kap; kapak, kapgak(kapak, sadağın yani ok kutusunun kapağı), kapılmak(hapsedilmek), kaplamak, kapsamak, kapug(kapı), kaput, kaplumbağa, kapsül, kaporta, kapitone (?). Kab; kabak, kabuk, kabırçak(tabut), kaban, kabarcık, kaba, kabza, kabzımal, kaburga, kabir, kabin, kabine, kabile, kabare(?), kabul, kablo, v.s.. (turkbitig.com, Nişanyan Sözlük, etmyonline.com)

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 20.09.2021 - 10:55:23

  YALNIZCA TÜRKÇE KÖKLÜ SÖZCÜKLERİ KULLANARAK HER DERDİMİZİ İNGİLİZCE ANLATABİLİRİZ…

  Teşekkürler sevgili Tarık Günersel, keşke herkes sizin gibi ilgili, bilgili ve duyarlı olsa. Türkler kendi dillerine ilgisiz. Yabancı dil bilen Türkler hemen Türkçeyi küçümsemeye başlıyor. Aslında ne dili, ne kendi dillerini bir ruh olarak yaşıyorlar. Elbise gibi kullanıyorlar sadece. Gerçi elbisenin de bir ruhu vardır, ama bunlarınki birkaç giy, kaldır at, konfeksiyon. :) Saygılar.

 • Tarık Günersel

  Tarık Günersel 19.09.2021 - 15:08:20

  YALNIZCA TÜRKÇE KÖKLÜ SÖZCÜKLERİ KULLANARAK HER DERDİMİZİ İNGİLİZCE ANLATABİLİRİZ…

  Yaşayın. Kaan Bey. Hemen aktarıyorum. En iyi dileklerimle...

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 14.09.2021 - 10:58:12

  Saçımızı bir yıldır tarıyoruz ya da bir of çeksem hiçbir dağ yıkılmaz!

  Yoksulluktan, derbederlikten ve açlıktan ölenlere, belediye çukuruna düşenlere, hapiste çürüyenlere ve en verimli çağlarında öldürülenlere kıyasla durumuna teşekkür etmeli Sayın Haydar demek isterdik ki anlatmak istediği yaşayan ölü olmanın ya da bin kere ölmenin, öldürülmenin daha zor olduğu olsa gerek. Bir zamanlar sokak ve meydan eylemlerinde çığlık atmak, “ulumak” olasıydı, ancak onun da bedeli vardı; şimdilerde bu da olanaksız, belki bulunabilirse yakılmadık bir orman ve delinmedik, kazılmadık bir dağ denenebilir.

 • Suleyman Sırrı Kazdal

  Suleyman Sırrı Kazdal 13.09.2021 - 21:50:21

  kırmızı bulut

  Hocam,çok teşekkür ederim.

 • Günel Altıntaş

  Günel Altıntaş 13.09.2021 - 14:45:14

  kırmızı bulut

  Bence bazı söyleyiş hataları var. Yamalı mintanlı sözcükleri dolayısıyla lı eki arka arkaya gelerek kakofoni oluşturmuş. "Mintanı yamalı yolcuların" denebilirdi. "Nice beşikler" de güzel değil. "Nice"ye gerek yok. Nice kullanılacaksa, "nice beşiğini" denebilirdi. Bence o dize "beşiğini salladığı nice acı" şeklinde olmalıydı. Son dizede "dır" olmasaydı keşke.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 12.09.2021 - 13:36:41

  Tıpta Zor Kabul Edilen Gerçekler

  Hemen hemen herkesin sağlıkçı akrabaları, samimi arkadaşları, tanıdıkları vardır. Onlardan da duyar böyle şeyleri. Birebir yaşayıp birinci ağızdan aktaran birisi olarak ilaç şirketi temsilciliği yapan bir tanıdık vardı, işiyle ilgili “komik” anılar anlatırdı. Kendisinin hiçbir şeyi ciddiye almayan bir yanı vardı, anlatırken ağzı hiç kapanmaz, bizleri de güldürürdü; sanki içinde bulunduğu sektöre hiç saygısı kalmamıştı. Ama aslında anlattıkları çok ciddi şeylerdi. Tıp dünyasında ağır görevi olanlarla ilgili öyle inanılmaz şeyler anlatırdı ki, güler mısın ağlar mısın türünden ve BÖLÜM 7’yi doğrulayan. Okurken aklıma düştü. Saygılar.

 • Özgür Önal

  Özgür Önal 10.09.2021 - 16:05:17

  Dil Efendim... Dil... (10)

  Kaan Hocanın Politik Psikiyatri kitabındaki "Siyasette Liderin Yeri" (sayfa 83) adlı denemesinden uzunca bir alıntı yapmıştım. 1000 karakter dolmuştu. Gönder butonuna bastım, site hata verdi, uçtu gitti :)) Tekrar hepsini yazamayacağım. Fikrimi destekleyen, en kapsayıcı olduğunu düşündüğüm şu cümleyi yazayım sadece: "Liderlik kavramı din gibidir; o olmadığında her şeyin birbirine gireceği, her şeyin mahvolacağı düşünülür; ama olduğunda yararından çok zarar getirir, yine de kaçınılmazdır."

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 10.09.2021 - 14:58:45

  Tıpta Zor Kabul Edilen Gerçekler

  ..ama bu böyle olmaz Kağan beyğ (;- ne o öyle ? 10 .. 20 liralık vitamin C'ler D'ler .. doğal beslenmeler ! mübârek Tıp sektörümüz bunlarla ilerlemezki ? Noolcak medipol, medikâlpark, memorial, florence naytıngellerimiz? türkiyâ hastanelerimiz .. sadece benim bildiğimiz 38 tane şubesi olan acıbadem'lerimiz, her maalleye şube açan hospitâllerimiz ne yeyip ne içecek ? bahçeden OTmu toplayıp kaynatıp doyacak ? sonra, o kadar senedir uğraştığımız, özerk üniversite tıp fakültelerini bayypass etmek için bunca emek verip inşaatın tesisin yapımı karşılığı aylık/ yıllık hasta garantisi verdiğimiz şehir hastanelerimiz naapacak ? bol bol hasta, teşhis, tedavi, ameliyat operasyon lââzım ! 3 kuruşluk damla, 5 kuruşluk vitamin dozlarıyla dönmezki bu suyun çarkı ? bu işin PCR'ı, pozitif tanının 666 TL vizitesi, senede 5 tane aşısı var, son kalan 3 kuruşluk nöronlarımızın unuttuğunu hatırlamak içün? hatırlatma dozumuz var .. Var da VAR ! bırakalım sizin bu işleri, fırçalayalım o dişleri, verelim mehteri sokalım burunlarına çubukları .. çakalım biyontekleri !

 • Özgür Önal

  Özgür Önal 10.09.2021 - 13:58:13

  Dil Efendim... Dil... (10)

  Eksik ifade etmişim Nedim Hocam. Ayna nöronlar kişinin ikili ve toplumsal ilişkilerinde, öğrenmesinde daha çok işlevsel kanımca. Empatiyle ilişkili mesela. Ayna nöronlar dışında ya da onu da kapsayarak; idealize etme, yüceltme, özdeşleşme, feda etme, boyun eğme, mücadeleye bilenme, odaklanma vb. duyguları yaratan nöronlar da olmalı demek istemiştim. Belki de ayna nöronları da kapsayarak daha fazla nöron aktivitesi olmalı.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 8.09.2021 - 10:43:37

  Tıpta Zor Kabul Edilen Gerçekler

  Bir yanda yangın ve susuzluk öteki yanda seller. Memleket, gelecekte göçlerin ve savaşların yurdu. Tek düşüncesi ve planı kaynakları kendi aralarında paylaşarak sürekli iktidar olma ereğinde olanların değildir bu sorunlar umru. En büyük ölüm nedeni kötü yönetimlerdir. Özsuyunun emilmemesi soluğunun kesilmemesi, direncin kırılmaması, yaşamın zehir olmaması; kısaca hasta olunmaması, haydi olduysa çabuk iyileşip olağandan erken ölmemesi için; temiz su için temiz iktidarlar, temiz yönetimler gerek. Hasta da biraz kendine dikkat etmeli, canının kıymetini bilmeli, ona buna kanıp durmamalı.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 8.09.2021 - 10:41:08

  Tıpta Zor Kabul Edilen Gerçekler

  Kuruma öğrenmeye gelmiş birinden öte okulu yağmalamaya, ele geçirmeye gelmiş birileri var. Ne öğretmen ne uzman tanıyor ne de onların gözetimini ve yol göstericiliğini. Dolayısıyla not verecek öğrenci yok. Disiplin kurulu çalıştırılıp derhal uzaklaştırılmalılar. Yaşam ve ölüme gelince, yaşam hep kısa kalır. Ölümün ilacı, aşısı bulunursa, bulanın halkla paylaşacağı yok. Gerçekte işsizlikten, yoksulluktan, mutsuzluktan, çaresizlikten, stresten ölünür. Yetmezse Uğruna ölünecek bir şeyler bulunur. Şu bir gerçek ki; yakın gelecekte nedenler arasında ilk sırayı temiz suya erişimdeki kısıtlar alacak.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 7.09.2021 - 20:59:05

  Dil Efendim... Dil... (10)

  iyi güzel söylüyorsun Özgür kardeşim de..? konumuz ayna nöron ise ?? bu ifade ettiğin bütün duygulanımların, anlamların, hislerin .. beyin haritası (connectom) içinde, somut karşılığı olan, connectomdaki nöron ve bunlar arasındaki snapsların anlık haritasının bileşenleri olmalı. biyolojik beyinde ; şeytan tüyü, empati, his, yücelik, vefa .. falan gibi şeylerin hiç bi anlamı yok. bunlardan anlamaz, haberi bile yok ! sadece .. nöron aktivesi ve onlar arasındaki snaps bağlantıları arasındaki bio kimyasal akışlar geçerli onun için. bu dediklerin, başka bi boyutun argümanları ve işlevi. konumuz beyin ise ? bu his, duygu, sıfatların karşılığı olan biyolojik beyindeki haritanın durumu aktivesi ve bu aktiveyi gerçekleştiren nöronlar ve snaps bağlantıları söz konusu (diye düşünüyorum)

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 7.09.2021 - 16:15:22

  Dil Efendim... Dil... (10)

  teşekkürler değerli Erkut Özkurt.. :)

 • Erkut Özkurt

  Erkut Özkurt 7.09.2021 - 14:58:57

  Dil Efendim... Dil... (10)

  İsimsiz yorum bana ait. Sizlerden güzel sözler duymak çok iyi geldi. ismimi yazdığımı sanıyordum ama eski telefonun azizliğine uğradım galiba. 😊

 • Neo Paladyum

  Neo Paladyum 6.09.2021 - 20:05:13

  Tıpta Zor Kabul Edilen Gerçekler

  bugün 6 eylül 2021/ tarihe not düşelim. T.C. vatandaşlarının gittikleri il dışından evlerine dönemedikleri, tren vapur uçak otobüslere alınmadıkları, çalışanların işyerine fabrikalarına giremedikleri, üniversitelilerin okullarına sokulmadıkları .. illâki 2 iğneyi koluna sokacam veya burnunun içinden beyninin dibine kadar çubukları saplayacam ! denilerek .. hukuk dışı, zoraki, faşistçe uygulandığı gün. kanun dışı bir genelge ile iğne veya haftada 2 pcr .. dayatması ilan edilerek, ülke yönetimi + itaat eden çoğunluk 'insan'ımızın küresel dijital faşizme resmi olarak biât ederek, küresel oligarşinin üst yapısına entegre edilerek, teslim olduğu gün ! herkese kutlu olsun.. yapımda ve yayında emeği geçen, katkısı olan her soydan ve boydan, siyasetten, ticaretten, necâsetten ve taharetten cemaatimize, katkılarından ötürü sonsuz müteşekkiriz.

 • Özgür Önal

  Özgür Önal 6.09.2021 - 13:38:29

  Dil Efendim... Dil... (10)

  Yani bir insanın ayna nöronlarla elde ettiği şeyle bir lideri takip etmeyle elde ettiği şey farklı olmalı. Lideri izlerken; idealize etme, yüceltme, özdeşleşme, feda etme, boyun eğme, mücadeleye bilenme, odaklanma vb. duygu durumları etkili oluyor sanki. Belki de ayna nöronlar bir durumun bir kısmında etkili oluyor, tamamıyla ilgili kuşkuluyum.

 • Özgür Önal

  Özgür Önal 6.09.2021 - 13:37:51

  Dil Efendim... Dil... (10)

  Nedim Hocam, ayna nöronlar bana daha çok toplumsal ilişkiler ve öğrenme konusunda etkili gibi geliyor. Eğer kavramı doğru anladıysam. Liderin toplumu etkileme gücü, basit ifadeyle "şeytan tüyü" gibi bir kavramla anlaşılabilir sanki.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 5.09.2021 - 16:37:00

  Dil Efendim... Dil... (10)

  Kaan'cığım.. kısa özetlersem; beyindeki belirli bölgelerde, diğer nöron gruplarına göre, karşılıklı etkileşim, taklit, empati kurma, uzaktan da olsa? düşünsel, amaçsal etkileşimle aktive olma özelliği farklı olan nöron çeşidi. fMRI cihazlarıyla da.. diğer nöronlardan çok daha etkin değerleri ölçülmüş. 1999 da ilk algılanan bu nöron gruplarının çok daha etkin formasyonda olduğu lider, önder gibi karakterlerde; toplumla iletişim, konuşma, nutuk, hitabet bunlarla paralel olarak topluma yansıyan, paylaşılan fikirleri .. karşılıklı empati akışında çok daha etkin olabilir. takip ettiğim evrim ağacı/ matematiksel org/ gibi bilim sitelerinde 3 makale okumuştum. makalelerin altlarında kaynak linkleri de vardı. alttaki yorumu görünce? bu özellik geldi aklıma. internetten aratınca sende göreceksin, videolar makaleler çok.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 5.09.2021 - 12:54:24

  Dil Efendim... Dil... (10)

  “Atatürkçülük” ve “Solculuk” kavramlarında gelinen son nokta: Postmodern Atatürkçü Taliban, kadın hakları savunucusu (‘pırlanta her kadının hakkı’ çarpıcı sözüyle) Seda Sayan, ‘solculardan daha solcu sağcılar’ , “Erdoğan, Parkasız Deniz Gezmiş” vb. vs. … Kafalar çok karışık.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 5.09.2021 - 09:31:35

  Dil Efendim... Dil... (10)

  Ayna nöronları bilmiyorum Nedim Pala dostum. Azcık açsan veya kısa bir yazıyla kendi bloğunda veya burada dile getirsen.. Teşekkürler..

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 5.09.2021 - 00:07:48

  Dil Efendim... Dil... (10)

  Kaan kardeş ! isimsiz yorumcumuzun vurguladığı ''onların genetik yapısına kodlanmış bu büyük armağan, ortalama insanlardan oluşan kamu oyunun genetik yapısına işleyebilme yeteneği'' meselesi ; yoksa insan beyinlerinde olduğu ispatlanan ''ayna nöronlar''mıdır ?? Bu nöronların yaptığı işlev son dönemde kanıtlanmış ve literâtüre de.. girmiş durumda. Ayna nöronları etkili olan önder, lider insanların toplumu ortalama etki ve ivmenin çok üstünde yönlendirme, kuvvetli önderlik yaparak dönüştürme durumunu buna bağlayabiliriz diye düşündüm. (nacizane kendi fikrimce)

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 3.09.2021 - 09:37:22

  Dil Efendim... Dil... (10)

  Aşağıdaki gerçekten değerli yorumu yapan sayın okurumuz keşke adını yazmayı unutmasaydı.. Teşekkürler..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.