Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • Recai Kulaksız

  Recai Kulaksız 06.07.2020 - 01:57:29

  Değerli Deniz Can, gerçekten size çok teşekkür ederim. Kendi adıma dersler çıkardım. Esasında söylemek isteyipte söylemediğime tercüman olmuşsunuz. Olay maalesef mecrasından çıktı:)) Anlatım tarzınız, olayı değerlendirme şekliniz, açıklamalarınız ve üslubunuz çok etkileyici. Tekrar teşekkür ederim. Saygılar.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 02.07.2020 - 10:05:13

  20 dakikada insanlık felsefesi, dünya ve ülke siyaseti

  Teşekkürler Deniz Can, kendim çektiğim için zorlanıyorum, bu da stres yapıyor, görüntüye yansıyor sanırım. Kameraya bakıyorum, başka yere bakıyor gibi görünüyorum, başka yere bakıyorum, o da daha değişik görünüyor. O yüzden en son sefer gözlük kullandım. Bir de ne yapsam balık gözü görüntüsünden kurtulamıyorum.. :) :) Üstelik dediğiniz gibi açıyı bir türlü tam karşıdan alamıyorum. Araya başka sesler giriyor. Kaç kere sil baştan yaptım. Biraz sıkıcı bir iş.. Sevgiler, saygılar benden de.. :)

 • Deniz Can

  Deniz Can 02.07.2020 - 08:14:39

  20 dakikada insanlık felsefesi, dünya ve ülke siyaseti

  Neden daha etkili olamıyor diye düşünüyorum. Görsellik önemli, ışık etkisinden taktığınız gözlüğe, şapkaya, arkadaki fona kadar her şey. Vücut dili önemli, okuyor değilsiniz belki ama okuyor gibi anlatıyorsunuz, biraz daha sohbet ediyor gibi olmak gerekli belki de. En önemlisi de çekim açısı biz karşınızda değiliz, aşağılarda bir yerde masanın üzerinde size yan bakıyor gibiyiz. Bir iki kez özçekim denen şeyi yaptım tövbe ettim telefonu düz tutmuyorsun ondan dediler yani kameranın yeri ve açısı bile çok önemli. Sadece bir izleyici olarak hissettiklerim ve ifade edebildiklerim bunlar, hoşgörünüze sığınarak, sonuçta konunun uzmanı değilim. Ben bu konuda da daha iyi olacağınıza inanıyorum. Sevgi, saygıyla.

 • Deniz Can

  Deniz Can 02.07.2020 - 08:13:33

  20 dakikada insanlık felsefesi, dünya ve ülke siyaseti

  Kaan Bey sizin bilginizi, birikiminizi ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmanızı ve aydın bilinciyle kitlelere ulaştırma çabanızı takdir ediyorum. Bunun için her yolu denemeniz de güzel ve eleştiriyi göze alarak yapıyorsunuz bunları. Samimiyetinizden de en ufak kuşkum yok. Videolarınızı izlerken hep bir eksiklik duygusu yaşıyorum, daha iyi olmalıydı diyorum. Aslında bu sizin açınızdan olumlu bir şey, sizden beklentinin yüksekliğinin göstergesi. Videonun metnini okuyunca aldığım hazzı izlerken almıyorum. Recai bey eleştirisinde bazı ipuçları vermiş bu konuda ama sanırım nedenini o da tam çözememiş. Sonra da şaka yapayım demiş başka bir şey olmuş. Göz okurken de devrede ama siz yoksunuz kelimelerle aktardığınız düşüncelerinizle başbaşayız. İzlerken önce siz varsınız. Burada güçlü bir sunum yazıdan daha etkili olur ya da tam tersi. Ne hitabet ne de ses konusunda bir sorununuz yok. Toplantı videolarında görünüyor zaten ve sizi canlı izleme şansım da oldu. ......

 • Deniz Can

  Deniz Can 02.07.2020 - 05:42:26

  ABD'deki Gösteriler ve Vatan Partisi-Veryansın Kavgası

  Çare feysi sadece duyuru amaçlı kullanmanız olabilir. Buradaki paylaşımları orada sadece duyurun paylaşmayın ya da yoruma kapayın, yorum yapmak isteyen buraya gelsin.

 • Teknik Yönetim

  Teknik Yönetim 01.07.2020 - 18:42:40

  ABD'deki Gösteriler ve Vatan Partisi-Veryansın Kavgası

  burdaki örnekten de görüldüğü gibi.. Yeni medyanın parıltılı ışıkları, california sosyal medyalarının testostoron salgılayan yapıları .. sitelerimizi pasifleştirdi. bu yazının Feysbuk paylaşımında, çoğunluğu olumlu, bir bölümü olumsuz ortalama 100 civarı yorum geldiği, 10 civarı paylaşım, 100 civarı beğen v.b. etkileşim olduğu halde .. sitemizde 1 tane bile etkileşim yok ! eksenimiz, ana mekânımız Feys olmuş. Kaan bey'in dediği gibi ''beyinlerin üst tabakası, teknolojiyle, sosyal medyayla kaynaşmış. toplum androidleşme aşamasına gelmiş'' Halbuki bizim asıl kaynağımız burası .. serverımız, döküman hafızamız bu mekân. Fakat ? California'nın sosyal medyalarının mavi gökleri, beyaz bulutları çok toplumsal yapımızda çok daha etkin. Burada kalıcı, düzenli derli toplu duracak yorum, katkı, tartışma ve fikirler .. feysin hengâmesi içinde dağılıp gidiyor, üstelik buradaki emeğin çabanın veri birikimleri.. artıları Feyse yazılıyor. bence bu pozisyon offsayt, bi çare bulmak lâzım.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 27.06.2020 - 14:30:51

  20 dakikada insanlık felsefesi, dünya ve ülke siyaseti

  Problem şu: Herhangi bir "görece" popüler yayın organına ya da partiye yanaştığınız zaman "niye bunu yaptın, o grubun şöyle şöyle olduğunu bilmiyor musun?.. Bu ilkesizliktir vb.." tonla eleştiri alıyorsun... Bağımsız kalmayı yeğlediğinde ise "bir sen mi doğrusun" lafları işitiyorsun... :) :) Bazen hatta bu iki tür eleştiriyi aynı kişiler yapıyor.. :) Bir şey deyip karşı çıktığında ise "alıngan" oluyorsun... Ne güzel değil mi! O zaman da insan Nasrettin Hoca gibi"sen de haklısın.. sen de haklısın.." demeli ve kendi bildiği gibi davranmalı sonucu çıkarıyor... Fakat bunu yaptığında bu sefer "eleştirilere kapalı" damgası geliyor.. :) Yani ülke ve veya dünya çapında ünlü birisi olmadıkça "bağımsız" bir yazarın işi zor.. Ne yapsan hatalı.. Çünkü kaftanın pek gösterişli değil.. Bereket ki çok uzun zamandır buna alıştım ve takmamayı öğrendim.. :)

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 27.06.2020 - 14:01:56

  20 dakikada insanlık felsefesi, dünya ve ülke siyaseti

  Buradaki duruştan sıkılanlar, bir süre sonra bana ve bu siteye karşı saldırganlaşmaya başlıyor. Çok tipik. Çünkü en kolayı bu.. Başka şeylere kızamadığınız zaman en kolay hedef en yakınınız... Herkes haksız bir ben mi haklıymışım???? Bu da nereden çıktı şimdi? Burada bir tezimiz var, onu savunuyoruz ve yıllardır aynı şeyi yapıyoruz. Yeni mi görüyorsunuz? Bu tezleri savunmak zor olunca, tepki alınca, bazı değerli arkadaşlar sadece izlemekle, "beğenmekle" yetiniyor! Bu yetmez denince de "Kaan Arslanoğlu tişörtüyle mi gezelim" cevap oluyor.. Hayır.. Aydınsanız, en azından bir okumuş sorumluluğu taşıyorsanız, sadece izlemek ve hatta bize çemkirmek yerine bizde, bende neyi beğeniyorsanız onu çevrenize aktarmanız gerekiyor. Dedik ya, bu zor tabii... Hayatta en yapmak istemediğim şey duygusal baskıyla insanları bir duruşa getirmek. Zaten bu işe yaramıyor. Her neyse... hiçbir insan bir çizgiyi, bir duruşu ilelebet beğenmek zorunda da değil elbette.. Yeter ki birbirimize kabalaşmayalım..

 • Recai Kulaksız

  Recai Kulaksız 27.06.2020 - 13:12:57

  20 dakikada insanlık felsefesi, dünya ve ülke siyaseti

  Değerli Kaan Arslanoğlu, özellikle son videonuzdaki görseli vurgulamak istedim:))). Ayrıca diğer belirtmek istediğim nokta tamamen öznel değerlendirmem; İnsanları etkileme, yönlendirme, sürükleme, beğenilme gibi konularda bazı yazar, gazetecilerin konuşmaları yazılı anlatımı kadar etkiyi yaratmıyor. Tabi bunun tersi de olabiliyor. Ha şunu diyebilirsiniz, bu kadar yıldır yazıyoruz da ne oldu? Bundan başka manalar çıkarmak, aşırı alınganlık, konuyu farklı yerlere götürmek gereksiz. Herkes haksız, kötü bir siz mi iyisiniz? Uzun yıllardır sizi takip ediyorum, elimden geldiğince de destek olmaya çalışıyorum. Herhalde tişörtümüm önüne Kaan Arslanoğlu yazıp gezmemi beklemiyorsunuzdur:). Son yazınızda da belirtiyorsunuz İnsan ne tam iyi ne tam kötü. Bu temelde her şeyi tartışabiliriz. Tekrar saygılarımla. Selamlar.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 27.06.2020 - 10:40:37

  20 dakikada insanlık felsefesi, dünya ve ülke siyaseti

  Recai Kulaksız arkadaşım, nesini yakıştıramadığını açarsan belki bir şeyleri tartışır, gerekirse düzeltirim. Daha önce de "yazıları çok iyi ama konuşması kötü" türünden bir şeyler söylemiştin. Yazılarım da aynı konuşmalarım da hep aynı, pek fazla içerik ve tarz değişikliği yok.. O bakımdan eleştirilerini cidden anlayamıyorum. Anlayamayınca da nesnel bir şekilde değerlendirmem söz konusu olamıyor. Bir de arkadaşlardan dostlardan artık şunu beklediğimi yıllardır söylüyorum: Beni beğenmeyin, izlemeyin, takdir etmeyin. Şayet bunları çevrenize yaygınlaştırmak için bir çabanız yoksa. Ben bir avuç insan tarafından beğenilmek istemiyorum. O bir avuç insanın çaba göstermesini istiyorum..Benden de sevgiler, saygılar.. :)

 • Recai Kulaksız

  Recai Kulaksız 26.06.2020 - 19:53:01

  20 dakikada insanlık felsefesi, dünya ve ülke siyaseti

  Ben açıkçası bu videoyu Kaan Arslanoğlu'na yakıştıramadım. Esasında çok kuvvetli tezleri olan bir yazar olmasına rağmen belki de daha vurucu olabilir diye bu tarz benimsenmiş olabilir. Bence daha farklı yollar denebilir. Saygılar.

 • Deniz Karslı

  Deniz Karslı 06.06.2020 - 18:13:57

  Yazın Alanının Generali Eleştiri Nedir?

  Doyurucu bir yazı olmuş,rütbeleri sökülmüş general tanımlaması yazınsal eleştiri için güzel bir tanımlama...İnsanbunun siyasetten yazın sorunlarına sıçraması çok rahatlattı beni.Belki devlet memuru olmanın getirdiği kısıtlılıktandır...Kaan hocamdan da yazın alanına giren yazılar bekliyoruz insanbunun sessiz okurları olarak...

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 06.06.2020 - 10:19:36

  Bana Yamuk Yapanların Yamukluğu Er Geç Ortaya Çıkar

  Çok teşekkürler sevgili Özgür, Sevgili Recai.. Şimdilik bu kadar cevap vereyim.. :) :) Sevgilerimle..

 • Recai Kulaksız

  Recai Kulaksız 05.06.2020 - 23:47:46

  Bana Yamuk Yapanların Yamukluğu Er Geç Ortaya Çıkar

  Kaan Arslanoğlu, Yaklaşık 17 yıldır takip ediyor, düşüncelerini, fikirlerini çok önemsiyorum. Adanmışlık, samimiyet, içtenlik, olağanüstü üretkenlik kendisiyle ilgili aklıma gelenler. Ayrıca çokta nüktedandır pek bilinmez belki, sert görünümünden ve ciddiyetinden dolayı:))) Video konusunda aynı şekilde düşünemiycem. Konuşmalarına göre, yazıları daha güçlü ve etkin. Allah herkese bir özellik vermiş. Saygılar.

 • Özgür Önal

  Özgür Önal 05.06.2020 - 14:46:02

  Bana Yamuk Yapanların Yamukluğu Er Geç Ortaya Çıkar

  Kaan hocam ilk yorum yapan olmak için yazıyorum. Baktım hiç yazan olmamış. Ben derdi,davası olan bir işçiyim,yurttaşım. Seni buldum. Bulamayan, göremeyen, görmeyen ya man kafadır ya art niyetlidir. Kendi halinde vatandaşa sözüm yok elbette. Tespitleriniz nesneldir. (İlk yorum yapanlar arasında çekiliş olacak mı? Her sıradan insan gibi aşantiyona bayılırım)

 • BOşver

  BOşver 04.06.2020 - 13:00:13

  HDP İLE İNSAN AKLINI YIKMAK, AKP’Yİ İKTİDARDA TUTMAK (2. BÖLÜM)

  Tek çıkış noktası Türk düşmanlığı olan, insanlara çomar, faşist vb sıfatlar yakıştırarak hakaret eden, Özgür düşüncelerini ifade etmek isteyen insanları linç eden onlara ezbere ırkçı yaftası yapıştıran bir kitlenin partisidir. Kadın hakları, doğa vb kavramlar üzerinden kısmi duyar kasıyorlar ve bu konuda haklılar ama bir doğruluk ortaya atıp etrafına sıçmak büyük bir dejenerasyon ve topluma düşmanlığa gidiyor.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 31.05.2020 - 09:28:20

  Irkçılığın, Bağnaz Milliyetçiliğin Ana Kaynağı Batıdır

  Değerli Faik Çaltılı, Değerli Bahadır Gürbüzer... teşekkürler.. Sayın Gürbüzer.. işin teorik kısmı ayrı bir umman, örnekler ve sözlük kısmı ayrı bir deniz... Biz teorik bölümde yeterli ölçekte araştırma ve kanıttan sonra daha çok sözlük bölümüne yoğunlaşmaya çalıştık... Çünkü orası ötekine göre daha az çalışılmış bir alan.. Teorik bölümle ilgili binlerce kitap var.. Hangi birine yetişelim.. Pek çok teori var, bazılarından bir paragraf özetle geçmeyi yeterli gördük.. bazı tartışmalarda, makalelerde daha çok bahsettik... ama hepsini kitaba almak da imkansız. Bir de biz dil dilbilimci değiliz sonuta... Boş bir alanda çalışıyor, o alana işaret ediyoruz... Teşekkürler, sevgiler, saygılar...

 • Bahadır Gürbüzer

  Bahadır Gürbüzer 31.05.2020 - 01:09:52

  Irkçılığın, Bağnaz Milliyetçiliğin Ana Kaynağı Batıdır

  Güneş-Dil teorisi ve dillerin kökenine ait iki kitabınızı okudum. Elinize sağlık.Kolay okunan ve neşeli anlatımlı ayrıca açık sözlü.İki noktaya hep takıldım: 1.Nostratik teori ve onu destekleyenlerden daha çok atıf.hatta alıntı olsa bilimsellik belirginlşirmiydi?Çünkü bu teoriyi görmemezliğe gelmek gibi bir durum var batıda. 2. Şu Spencer Wells in kitabı dillerin kökeni akrabalıklar hakkında çok açık kanıtlar ileri sürüyor. Selamlar

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 29.05.2020 - 10:55:27

  HDP İLE İNSAN AKLINI YIKMAK, AKP’Yİ İKTİDARDA TUTMAK (2. BÖLÜM)

  devam..) ardından; tarihimize sahip çıkarak, islâm olan Türkler'in çağdaş uygarlığın öncüsü oldukları v.b. görüşlerini makalelerini yayınladı. tabiidir ki.. şu döneme dek ''İslam ve Türk'' kavramlarından bir öcü gibi korkan, bu kelimeleri duyunca ? şeytan görmüş cin gibi çarpılan, lâikliği din islâm düşmanlığı zân netme avanaklığına sürüklenmiş klâsik materyalist formatlı solcumsulara bu fikirler biraz ağır geldi ! kendi çevresinden de dahil, gemiyi terkedip başka kayıklara atlayanlar oldu. Yüz yılı aşkındır .. tarihsel kültürel bu değerlerimizi; sağcı yağmacı, siyaset ticaret islamcısı, emperyalizmin kucağındaki çakma milliyetçilere bırakıp.. siyasi / ticari kullanım alanı olarak onlara açan, emperyalizmin kültür bombardımanına maruz kalmış pabucumun ilericilerine devrimcilerine ters geldi. benim bu yazı dizisi son sorusundaki kastettiğim nokta da buydu.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 25.05.2020 - 15:54:17

  HDP İLE İNSAN AKLINI YIKMAK, AKP’Yİ İKTİDARDA TUTMAK (2. BÖLÜM)

  2019 yılında Doğu bey, kaynak yayınlarında ''hz. Muhammed / silahlı peygamberin medeniyet devrimi'' adlı kitap yazdı. O’nun Büyük medeniyet devrimciliğini, Goethe’den Marx’a kadar insanlığın hakikat çevreleri tarafından selamlanmasını, medeniyetlerin kılıçla kurulması gerçeğinden, Türkler'in islamiyete geçmesiyle.. medeniyet, devlet kurumsal ilerlemeleri ön plana çıkartan görüşlerini iletti. kısaca ''din, islâm düşmanlığı ile bir yere varılamaz, bu sitedeki evrimle ilgili yazı kitaplarda da göreceğimiz gibi ''din ve inancın .. bilimin düşmanı, insan ve topluma zararlı bi fonksiyon değil ! evrimsel tarihsel gelişmenin bir ürünü olduğunu'' dile getirdi. Fekât tabiidir ki? bu tespitler, her bilincin, sıradan midenin kolayca sindirip hazmedebileceği lokmalar değil. kendi çevresi dahil.. işin felsefesi fazla idrâk edilememiş.

 • editör

  editör 11.05.2020 - 10:27:56

  1000 temel sözcük üstünden Türkçe-Sanskritçe-İngilizce uyumunun karşılaştırması

  Sayın Emir Aksu, 2. bölümün ortalarında "passage" maddesinde geçiyor.. Geçi: Gati ... Ayrıca bu sözcük keçi, geçi, goat ile de ilişkili olabilir..

 • Emir aksu

  Emir aksu 08.05.2020 - 14:12:20

  1000 temel sözcük üstünden Türkçe-Sanskritçe-İngilizce uyumunun karşılaştırması

  Ben geçit sözcüğünü bulamadım.

 • İNAN

  İNAN 07.05.2020 - 13:45:33

  İnsan BU you-tube kanalında videolar birikmeye başladı..

  Kaan Bey, merhaba. Gençler için iyi olacak, yaşlılar için iyi olacak, görme özürlüler için iyi olacak hatta ve hatta görmek istemeyenler için de iyi olacak. Özellikle beyaz yaka için güzel olacak, çalışırken dinleyerek öğrenme alışkanlığı olanlar var bir de. Mesela okuduğum Rus romanlarından aklımda bir şey kalmadı ama rahmetli Turgut Balya'nın anlattığı Demokratik Kamboçya'yı hala ara ara hatırlarım. :) Söz uçar yazı kalır ok amma önce söz vardı, dil vardı, anlatım vardı. Selamlar, çalışmalarınızda başarılar.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 05.05.2020 - 17:13:25

  İnsan BU you-tube kanalında videolar birikmeye başladı..

  Aptallıktan ve ya da kötü kalplilikten olduğundan değil. Öyle olanlar varsa bile çok az.Tek kutuplu, çok kutuplu dünya derken Türkiye de az kutuplu sayılmaz. Cumhur ve Millet olmak üzere, karpuz gibi bölünmenin yanında başka bölünmeler de eksik değil. Akpgnlbşk ve CB sisteminin açıkladığı, örneğin enflasyon oranına güven nasıl kalmadıysa, doğru da olsa hiç bir resmi açıklamaya, bundan kelli artık güvenmeyecek büyücek bir toplum kitlesi hazır bekliyor olacaktır. Onları da anlamak gerek. Saygılar. 2. mec. birbiriyle karşıt olan şeylerden her biri.

 • KÜL-N KAS

  KÜL-N KAS 04.05.2020 - 21:36:41

  UFUKTAN GÜNEŞ Mİ DOĞACAK? SAYMA SAYILARI VE KÖK DİL ÜZERİNE

  Sevgili İnsanbu; Bu çok değerli yazıya ek yapmak torunlarımıza bırakabileceğimiz belki doğru bilgi için yazara ve ALÖ- Dilbilim dersi aldığım zır değerli Çakır hocama teşekkür amaçlı yazma ihtiyacı hissettim. 6 ve zır- s(z)ehr, -*almanca cümle başı s'lerde z telaffuz kuralı işler- bağlantısı kuracağım." Zer" altın demek kürtçe ve zazacada da bulunmakta yani muhtemelen köken farsça değil zazaca veya soğdca veya sümerce. Alt,altın, ground, burada işleyen ;td,nd dönüşümü belirgin sanırım. sehr, zer, zır: çok olunca altın delirtiyor, üzüyor. Bağlantı bu bulduğum. von am besten Tag. Saygılar,sevgilerle. KÜL199

 • Suleyman Sırrı Kazdal

  Suleyman Sırrı Kazdal 04.05.2020 - 18:58:03

  korku

  Çok teşekkür ederim.

 • mete demirtürk

  mete demirtürk 03.05.2020 - 21:00:36

  korku

  "Yoksul bir ağacın altında ilkbahar..." Ve sanki bütün hayatımız... Tebrikler sn. Kazdal...

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 02.05.2020 - 15:27:30

  HDP İLE İNSAN AKLINI YIKMAK, AKP’Yİ İKTİDARDA TUTMAK (2. BÖLÜM)

  ...devam: Öğrenciliğim sırasında ettiğim yaramazlıklar, angutluklar, çıkışmalar, ters ve yan bakışlar sizi kaldıramayacağınız noktaya getirdiğinde; beni okuldan atabilirsiniz. Bana fark etmez. Yine de arada bir sizde yine otlanır, geviş getirir; gaz atmak içinse biraz uzaklaşırım: )). Ama bu doğru olur mu? Sitenizde kendiniz pişirir kendiniz yerseniz; sen-ben-bizim oğlan, siz size yeter iseniz; işlevsel ve özellikli büyük insan kalabalıklarını nasıl oluşturacaksınız? Bin kere saygılar.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 02.05.2020 - 15:25:39

  HDP İLE İNSAN AKLINI YIKMAK, AKP’Yİ İKTİDARDA TUTMAK (2. BÖLÜM)

  Bu siteye ilk yorumumun ilk cümlesi “Ben solcu değilim ama… “diye başlar. Yaşamım boyunca sağlam(!) bir solcu olmadım, olamadım. Fakat solcuların haline nedense hep üzülür dururum. Sizin yardımınızla bilnç düzeyim gıdım gıdım artıyor. Yüksek izninizle yanınızda alçak lisansımı yapıyorum. Düşünerek, merak ederek, anlamaya çalışarak, sorgulayarak düşünce ve fikir sorunlarımı gidermeye ve gelişmeye çalışıyorum. Yoksul beynimin sağ ve sol yarı küresi arasındaki bağlantıları güçlendiriyorum. Farklı düşünceleri bir araya getirerek yeni çıkarımlar oluşturuyorum. Çölde vaha arıyor, toprağı kazıyor, susuzluğumu gidermeye çalışıyorum. Her kişinin, onu başkalarından ayıran temel bir özelliği, davranış biçimi, tutumu, kısaca bir öz yapısı vardır. Yoksa da olmalı. ...

 • Editör

  Editör 28.04.2020 - 10:34:02

  İnsancıl Dergisi Nereye Gidiyor?

  Sayın Murat Çitikbel, yorumda eleştirdiğiniz değerli yazarımız Kaan Turhan iki yıl kadar önce yaşamına son vermiştir. Yaşamı ve yazdıklarını fazlasıyla ciddiye alan bir insandı. Ancak bu eleştirinize cevap verecek durumda değildir. Saygı ve sevgiyle anıyoruz.

 • Murat çitikbel

  Murat çitikbel 27.04.2020 - 09:07:13

  İnsancıl Dergisi Nereye Gidiyor?

  “Demir kapı, kör pencere/ ve hücre/ Ey özgürlük/Buranın zenginliğine/ Değer senin yoksulluğun!” dizelerinde de olumsuz hücre koşullarını, zenginlik olarak değerlendirmiştir. Bu yazıyı sizden kopyaladim yanlız zenginlik olarak nitelendirmiş dediniz. Yanlış bir konuşma yapmışsınız düzelteyim istedim cahillik suç değil ben size bilimce konuşayım sevgili yazar arkadaşım “Demir kapı, kör pencere/ ve hücre/ Ey özgürlük/Buranın zenginliğine/ Değer senin yoksulluğun!” burdaki yazıda bir misalleme var bunu anlamak zor değil sizin de anlamamaniz normal karşılıyorum. O yaşadığı hücre zengin bile olsa ben özgürlüğün yoksulluğunu istiyorum diyor. Içeriği zengin göstermemiş tamamen doğaçlama yapmış misaller vermiş sizin recep çitikbel i anlamaniz icin yaklaşık 38 sene cezaevinde yatmaniz lazım yani kısacası anladimki yazar arkadaş sen ve senin gibiler anlayamaz anlaman icinde bir ata sözü yazayım . EL ELIN ESSEGINI TÜRKÜ SOYLUYEREK CAGIRIRMIS.

 • Turabi Yerli

  Turabi Yerli 25.04.2020 - 14:17:26

  HDP İLE İNSAN AKLINI YIKMAK, AKP’Yİ İKTİDARDA TUTMAK (2. BÖLÜM)

  "işgale uğrayan ulus" yanlış bir tanımlama. İşgale uğrayan devletten söz edebiliriz. Öteki durum, ya etnik çatışma, ya da etnik soykırım çerçevesinde tartışılabilir ama "işgale uğrayan ulus" tanımlaması her türlü uygun değil.

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 24.04.2020 - 19:34:34

  HDP İLE İNSAN AKLINI YIKMAK, AKP’Yİ İKTİDARDA TUTMAK (2. BÖLÜM)

  11. Maddeyle ilgili bir not düştüm.. Maddeyi kısa yazayım derken hatalı yazmışım. Düzelttim. Kusura bakmayın..

 • Ali Söylemezoğlu

  Ali Söylemezoğlu 23.04.2020 - 23:02:15

  15 Yıl Sonra.. Gaffar Yakınca'nın Cevabı..

  Gaffar beyin değerlendirmelerine iştirak ediyorum. Hakikaten 1683'ten beri Batı dünyaya hükmeder hale geldi. Batının maddi üstünlüğüne bakıp onun her bakımdan, manevi açıdan da üstün olduğunu sananlar her yanı sardı. Şimdi bu devir kapanıyor. İnsanlık bir eşikte. Eşiğin ötesinde kurulacak yeni dünyada Türkiyenin de etkin bir rol oynamasını nasıl sağlayabiliriz? Bunun için hem maddi, hem de manevi kuvvet lazım. Maddi kuvvetimiz çok şükür günbegün artıyor. Manevi gücümüz içimizde çekirdek şeklinde mevcut, ancak onu yeniden keşfetmemiz, yeşertmemiz, yani kendi öz benliğimizi hatırlamamız lazım. 200 yıldır bu özbenliğimize karşı tavır almaya alıştığımızdan bu kolay olmayacak. Bu alanda kimler yardımcı olabilir, yol gösterebilir? Aklıma ilk gelen isimler Mehmet Akif, Halide Edip hanım, Namık Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cemal Kutay. Mutlaka benim unuttuğum isimler de var.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 23.04.2020 - 15:37:52

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Fahri bey.. yorumunuzun ilk bölümünde, can ertan aforizmasındaki gibi 'duygularınızla değil, bilgi ve aklınızla' değerlendirmiş, çok iyi bir tahlil yapmışsınız ! 2. bölüm için bakarsak.. bizler gibi çok sayıda insanın, akp-mhp gibi yapılara yanaşması, destek çıkması genetik yapı, beyin haritası ve akıl mekanizması gereği mümkün değil.. zaten ! işte Kaan beyin yazısı tam da bu tür insanlara hitap eden bi yazı aslında, işin püf noktası ! bizler gibi siyasi akıl sağlığını, vijdanı, mantığını korumaya çalışan.. hele ki son dönemlerde, sayıları hızla artan.. chp mahallesindeki lağım patlamasından sonra ! kanalizasyon artıklarından kendini korumaya çalışan ve chp içinde ve çevresinde olup mevcut yapıdan tiksinme aşamasına gelen yüzbinlere hitap ediyor. Tabiidir ki, bu insanlar hemen refleks gösterip bir anda tavrını değiştirecek değil.. ama ; bu kritik dönemde yarına bırakacağımız ülke siyaseti için taktiksel bir alternatif sunuyor.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 23.04.2020 - 00:22:51

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Devam…) Ancak sorunların ordu gücüyle çözülebileceğine aşırı bağlılığı; şu zamanlarda “Tek tanrı ve tek hakan, Atlı Çoban ideolojisi”nin sıkı bir savunucusu; akpgnlbşk cb ve şahsı’na “Cumhurbaşkanımız” derken ağzından ballar akması… Bu ve benzeri tavırların asıl sahibi (MHP) varken, kimler oy versin ki? En yüksek oy sayısı olan yüz bin, taş çatlasa yüz elli bin olur diyorum. Saygılar.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 23.04.2020 - 00:21:45

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Yaklaşık 45 yıl siyasetin içinde olan Perinçek 77 yaşında. Aydınlık’ın başlangıç kurucuları arasında yer alan arkadaşları arasında Şahin Alpay, Cengiz Çandar, Nuri Çolakoğlu, Halil Berktay ve Oral Çalışlar gibi zatlar göre daha tertipli sayılır; ancak yine de “nereeden nereye…” dedirtecek düzeyde bir noktada. Savrulmalar ve çok önemli bazı çelişkilerini bir yana bırakırsak, ta 1997’de “ABD Tayyip Erdoğan’ı Başbakan, Abdullah Gül’ü de Dışişleri Bakanı yapacak. CIA’nın yan kuruluşlarından Rand Corporation’ın yayın organında da bu yazıldı” bilgisini verebilmesi; 2002 yılında dönemin AB Komisyonu Ankara Temsilcisi olan Karen Fogg'un yazışmalarını faş etmesi; Dugin ile ilişkileri nedeniyle Türkiye- Rusya işbirliğine(!) katkıda bulunması, 2005 yılında İsviçre'deyken Ermenilere 1915 yılında soykırım yapılmadığını iddia eden bir konuşması nedeniyle verilen cezayı AİHM kanalıyla lehe çevirmesi; Ergenekon duruş ve savunmaları vb. Perinçek’in onur hanesine yazılabilir... devam edecek...

 • Hüseyin Asgar

  Hüseyin Asgar 21.04.2020 - 18:41:36

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Kaan Hocam, inanın, sizin ya da Veryansın'da kümelenmiş eyvallahsız yazarların yazdıkları ve söyledikleri toplumun okumuş kesimlerini bir partiden, örgütten daha fazla etkilemektedir. Tanıklığım budur. Kaleminize, yüreğinize sağlık

 • Hüseyin Asgar

  Hüseyin Asgar 21.04.2020 - 18:31:27

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Cuma namazlarını asla kaçırmayan, 50 yıllık CHP'li dayım, tıpış-tıpış ve küfrederek oyunu hâlâ bu Atatürk'ün partisi diye bildiği partiye veriyor.. Ve bu partinin seçmen kitlesinin çoğunluğunun böyle bir çıkmaz içinde kıvrandığını biliyoruz. Fakat bu kütle hem Erdoğan ismini duyduğunda, hem de onu destekleyen herhangi bir x partinin/partilerin topunun cibiliyetini, haklı olarak feşmekan etmekten de ısrarcı.. Mesele X, ya da filan Parti değil elbet; ama bu X parti tek adam rejimi destekliyorsa, hatta "Türk hukuku şuan altın çağını yaşıyor" diyebiliyosa, açmaz burda başlıyor. Bu da bir gerçek ve CHP'li seçmenin genel ruh hali hakikaten böyleyken, VP sosyalist Sol'dan, AKP'li ya da MHP'li seçmenden zırnık oy koparamayacağına göre nasıl ve rakip bir cumhuriyetçi odak olarak ortaya çıkabilir sorusu elzem ve enteresan bir soru olsa bile, olasılığı aldığı oy kadar düşük bir ihtimal.

 • Gelecekten Gelen

  Gelecekten Gelen 21.04.2020 - 18:06:52

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Güzel yazı. Kendisini solda gören insanlar önyargısız olarak bu yazıyı ne kadar doğru okuyup anlayabilirlerse ne âlâ. Parti adı önemli değil, muhalif cenahta anti-emperyalist, anti-kapitalist yurtsever çizgide güçlü bir parti olsa durum bugünkünden farklı olabilirdi. Öyle bir partinin varlığı sözde muhalif CHP'yi doğal olarak biraz da olsa sola itebilir, daha nefes alınabilir bir siyasi ve sosyal iklim yaratabilirdi. Sosyalist hareketlere de yarardı haliyle. Yazıda Vatan Partisi'nin başlıkta ve içerikte geçiyor olması, bildik klişelerden ötürü reaksiyon yaratabilir birçok 'solcu' için. Benim de alerjim var ama bazı doğruları da söylemek gerekir. Bir günah listesi yapsak Perinçek o liste içerisinde günahı en az olan insan olarak çıkar. Neyse. Durum zor ve umut verici değil genel olarak. Herkesin öncelikle kendisiyle yüzleşmesi, hesaplaşması, özeleştiri yapması şart.

 • Ahmet Ölmez

  Ahmet Ölmez 20.04.2020 - 13:59:56

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Halkın güven duyacağı siyasi oluşumlar ve kadrolar halk tarafından onay alır derim. Burada mevcut siyasi partilerin kimlerle ittifak yaptığı çok önemli değildir. Taviz vermeden günlük kazanımları düşünmeden yapılacak çalışmalar halk tarafından takdir görür ve bir sonraki süreçte meyvası toplanır. Bu ortam da nekadar geçerli olur?

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 19.04.2020 - 22:58:38

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Örneğin bir arkadaş "güçlenmesini istiyorsan o partiye girmen lazım" demiş. ONA CEVABIM: dostum. Güçlenmesi gerektiğine inanıyorsan oraya katılmalısın, anlayışı bu işi hiç bilmeyenlerin alkışlayacağı, pratikte hiçbir geçerliliği olmayan bir anlayış. Ben o partinin üyesi olsam ya da Aydınlık'ın sürekli yazarı... Bu en çok üç ay sürer.. Ben bir yazarım.. istediğim her şeyi yazabilecek miyim orada... Kıvırma falan diyorsun da.. Sen de bu konuda kıvırma.. al sana bir partili olarak görev: Bu yazıyı Aydınlık'ta yayınlattır.. Ondan sonra yine tartışalım.. Bu biiir.. İkincisi ben yazarım, bu görüşlere teşekkürle bakmalısınız, yeni iş çıkartarak değil. Ben zaten zaman zaman tek başıma bir parti kadar çalışıyorum. :) :) Yazarları küçümsemek bu toplumun geleneği.. Sen hiç futbol eleştirmenine "o kadar biliyorsan hadi bakalım, çık sahaya oyna.." diyor musun? Gerçi biz amatör olarak yine çıkar oynarız da, o ayrı konu..

 • editör

  editör 19.04.2020 - 22:51:04

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Sayın Özcan Yontarım.. Yazıyı okuduğunuzdan emin misiniz? Hiç değilse ilk cümleyi okudunuz mu? İlk cümlede bu yazının üç bölümlü olduğu ve devam edeceği, son cümlede yine devam edeceği yazıyor..

 • Kaan Arslanoğlu

  Kaan Arslanoğlu 19.04.2020 - 22:44:33

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Facebook'ta konuyla ilgili hararetli yorumlar ve tartışmalar görülüyor. Çok sayıda katılımla. Bunları aktarmamız mümkün değil. Tartışma canlılığı ne yazık ki uzun süredir feys sayfalarına kaydı, burası görece sessiz kalıyor. Oradaki her şeyi de buraya aktarmamız mümkün değil. Sadece bir örnek vereceğim.. yukarıda..

 • Özcan yontarım

  Özcan yontarım 19.04.2020 - 22:38:13

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  ÜLKE YARARI İÇİN VATAN PARTİSİ'NİN HIZLA GÜÇLENMESİ GEREK!!! Yazınızda Başlığa hitaben sorulacak bir Neden? Sorusuna verilmiş bir cevap olmadığının farkındamısınız? Neden? Ülke Yararı için Vatan Partisinin hızla güçlenmesi gereklidir?

 • Ahmet Ölmez

  Ahmet Ölmez 19.04.2020 - 21:12:16

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Yazınızın tamamını okuduk dan sonra yorum yapacağım. İlk bölüm de benden?

 • Deniz Karslı

  Deniz Karslı 19.04.2020 - 19:44:37

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  Kardeşim Özgür Karslı'nın,ülkemizin milli mücadele tarihine ilişkin, kişisel olarak (bir matematik öğretmeni olarak) çok önemli bulduğum"Milli Mücadele'de Kasaba(Turgutlu)'nın ve Müftü Ahmet Alim Efendi'nin Merkezi Rolü" adlı makalesinin; VP'nin yayın organı Teori dergisinde yayınlanmayıp İnsanbu düşünce sitesinde yayınlanmasını ve bu sitenin yazarı olarak kabul edilip önünün açılmasını anlamlı buluyorum.Demekki sistemin diliyle düşünüp sistemin değerleriyle yaşamamızı isteyenlerle yayınlanma ölçütü olarak profesör veya sistem içinde geçerli bir etiket sahibi olmayı gerekli görenler arasında bir fark yok...Adı geçen makaleyi teori dergisinin düzeyli okurunun nesnel-bilimsel bir yargıya vararak okuması dileklerimle, insanbu düşünce sitesinin kurucusu değerli yazar ve düşünür Dr.Kaan Arslanoğlu hocama en derin saygılarımla birlikte teşekkürü bir borç bilirim.

 • Hüseyin Asgar

  Hüseyin Asgar 19.04.2020 - 15:52:02

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  14 kitabınızı okudum. Sisyal medyada bulabildiğim yazılarınızı kaçırmadım. Bir gün VP yi adres göstereceginiz ama aklıma asla gelmedi. Doğrusu şaşırdım. Bu coğrafyanın ve toprakların bugün yaşadığı acıların yerli siyasi öznesinin kimler olduğunu size anlatacak değilim. Solu, yaşım ve pratik tecrübelerimden çok iyi tanıyan biri olarak söyleyebileceğim özetle şudur: VP Erdoğan destekciliği ile Sol barutunun en son atışını yapmıştır. Bitmiştir. Bir şansı daha var diyorsanız, bilemem.. Sevgiler, hürmetler..

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 19.04.2020 - 15:47:11

  Ülke Yararı İçin Vatan Partisi'nin Hızla Güçlenmesi Gerek

  ilk bölüm için.. nâcizane değerlendirmem şudur. yaşadığımız son 3 yıl, Türkiye sol siyaseti için çok daha gerçekçi, sağlıklı bir değerlendirme yapılanma yolunu açmıştır. 15 Temmuz ve sonrasında ortaya çıkan devlet, medya, siyaset ve diğer kurumlardaki dış odaklarla bağlantılı şebekeler yapılar.. hızla tasfiye ve deşifre edilmiş, hâlen de çeşitli bağlantılarla iz sürülerek deşifre edilmektedir. Bu yüzden Türkiye siyasetindeki şu döneme kadar yoğun olarak etkili olan manüplasyon, yönlendirme ve siyasal operasyonlar çok daha etkisiz kalacak. Medya, siyaset ve bunlarla şekillenen insan algıları, yönelimleri çok daha sağlıklı olacak diye düşünüyorum. Böyle bir ortamda da; doğru tahliller yapan, vatan ve vatandaş için sağlıklı politika yürüten siyasetler.. ön plana çıkacak, 3 yıl önceki kırılma noktası (darbe teşebbüsü ile ortaya çıkan kritik noktalardaki bağlantılar, uzantılarla yapılan tasfiyeler) önümüzdeki dönemde.. hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösterecek.

 • Erkurt Özkurt

  Erkurt Özkurt 19.04.2020 - 09:57:35

  HDP İLE İNSAN AKLINI YIKMAK, AKP’Yİ İKTİDARDA TUTMAK (2. BÖLÜM)

  Kürtlerin ayrı ya da federatif bir devlet kurması ya da özerk bölgelerinin oluşması ancak silahların gölgesi kalktığında, savaş ve iç savaş tehdidi belirgin oranda azaldığında, uygar ve demokratik bir ülkede ciddi biçimde tartışılabilir... Böyle bir aşamaya varıldığında belki buna da gerek kalmayacağı da düşünülmeli. Bu paragraf çok doğru bence. Zaten emperyalist devletlerin amacı rakip gördükleri orta devletleri asla bu seviyeye getirmemek.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.