Sen de Düşüncelerini Paylaş!


Son Yorumlar

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 17.05.2022 - 10:03:31

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  Teşekkürler değerli Fahri Kumbul. Önceki yorumcu Yusuf dostuma da teşekkürler. Burası facebook alışkanlığı çıktı çıkalı terk edilmiş Western kasabasına döndü. Özellikle yorum bakımından. Oysa geçmişte burada pek çok yazı altında ne tartışmalar, atışmalar, şakalaşmalar yaşanırdı. 60-70 kişi katılırdı 150 civarı yorum alırdı bazı yazılar, haberler.. Hey gidi günler hey... :) Sevgiler, saygılar...

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 16.05.2022 - 11:32:06

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  ... Katılmadığım veya yarı az katıldığım için altını çizdiğim sözcük dizilerinden örnekler: “En tehlikeli insan türlerimiz en cahillerimiz değil. En iyi öğrenim görenlerimiz.” “… Laiklik anlayışına saldırmadan dinci akımlar aynı şeyi yapacaksa yine onlar da cephenin parçasıdır.”

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 16.05.2022 - 11:31:10

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  Olağanın sınırlarını aşan bir makale çıkarmışsınız. Saptamaların yüzde 99’una katılırım. En beğendiğim ve altını çizdiğim sözcük dizilerinden örnekler: “… insan doğasına aykırı planlar, hayaller çökmeye mahkumdur.” “İnsan beyni 50 bin yıl önce nasıl düşünüyorsa şimdi de çok büyük ölçüde aynı kalıplarla düşünüyor.” “Doğadan, doğamızdan uzak mega şehirlerde kafesteki tavuklar gibi yaşıyoruz. “… en çok ortalama dışı insana odaklanılmalı.” “…kamuculuk ve sosyal adalet temelinde sıkı bir üretim ve tüketim planlamasından geçiyor. Nüfus planlaması ve doğayı acilen koruma önlemleri de bu paket içinde.” “Farklı karakterler kendi yollarını başka şeylerden pek az etkilenerek kendileri çizecektir.” “Büyük felaketler insan aklına hiç aldırış etmeden zaten çözümleri kendileri üretir.” Az katıldıklarıma gelince...

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 16.05.2022 - 10:06:56

  ATATÜRK’e SİYASİ YASAK… KAVALA… ve BAŞKA BİRKAÇ ŞEY…

  Evet, tarikatların (Nakşibendi, nurcular, kadiri, halveti, rufai, melami vb. )tarihi geçmişleri ve sağlam kökleri var. Ama korkunç destek görüyorlar. Bakanlıklarda, İç güvenlik teşkilatlarında ve Yargıda örgütlendiklerini bilmeyen yok. Üstelik iktidarın çıkardığı yasa ve düzenlemeler, ihaleler yoluyla direkt ve belediyeler kanalıyla dolaylı (ama açıkça) desteklendikleri, özendirip yüreklendirildikleri de gün gibi ortada. Pek tabi başarılı olacaklar. Sol örgütlenme en hafifinden teknoloji kullanmadan çölde; en hafifinden çorak bir tarlada susuz, ilaçsız, gübresiz tarım yapmaya benziyor. Dini örgütlenmede ise toprak münbit, bol ürüne müsait, verimli ve bereketli. Yenileyelim: Bunlar, suçları veya eksikliği hafifletmez tabi ki...

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 16.05.2022 - 10:05:42

  ATATÜRK’e SİYASİ YASAK… KAVALA… ve BAŞKA BİRKAÇ ŞEY…

  ‘Sol’ örgütler için değerlendirmeniz yerinde. Sonuçları iyi olmadı; dağıldılar, dağıtıldılar, ezildiler; üstlerinden silindir geçti. Sonra kimi ötelere eklemlendiler, kimileri de taşeron olarak kullanıldılar. Mevcutlar ve yasalları ise şu veya bu nedenle pek cılızlar ve pek etkisizler. Halk nezdinde etkileri, değerleri, geçerlilikleri Kymet-i harbiyeleri) yok. Genel anlamda sağ, sermaye ve din üzerine olan örgütler ise pek başarılılar. Öyle ki bazı bölgelerde her üç vakfın birisi dini amaçlı dernek veya vakıf. Aktif 30 tarikat ve cemaat ve bağlı yüzlerce kolun olduğu bilgisi var ve bunlarla organik bağı olan vatandaş sayısı üç milyona yakınmış. Dernek çatısı altında çalışan Kuran kursları ve açtıkları eğitim kurumları yoluyla sürekli büyüyorlar. Öyle ki özel eğitim kurumlarının üçte biri tarikat ya da cemaat ile bağlantılı. Çoğunun çok büyük şirketleri, hastaneleri, özel okulları var. (devamı var)

 • yılmaz öztürk

  yılmaz öztürk 30.04.2022 - 21:55:50

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  yazının bir bölümünü paylaşıp okudum. parça parça paylaşmamın nedeni sayfadaşlarım dan olumlu ya da olumsuz tepki gelmemesi. İlginçtir en bilgiç geçinenler bile artık kendilerini emoji ile ifade ediyorlar, emoji bile esirgenince okumadıklarını düşünüyorum aslında gerçek de böyle. İnsanlar okumayı bırakmışlar. Sadece afiş okuyup emoji bırakıyorlar. Kendimi bazen çölde bir mecnun gibi görüyorum. Yazıyla ilgili düşüncelerime gelince benim için çok ilginç geldi. Daha önce hiç duymadığım ya da bir konuşma yazı içerisinde bir cümle olarak geçmiş olabilir. Ama yazıyı okuduğumda bir an insanları düzelmek için çaba harcamanın neredeyse beyhude olduğunu düşünüyordum ki yazar bunun böyle olmadığını da açıkladı. Bu kavramlarla (evrimci psikoloji, evrimci psikoloji) ilgili daha fazla bilgi edinmeye çalışacağım. Yazıyı beğendim emojiye gerek yok yorumda yazıyorum. Teşekkür ederim.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 29.04.2022 - 15:52:35

  Bir İngiliz’in Gözünden: İngiltere’de politik ayrışma..

  Fundacım, tam tarif ettiğimiz tipik “sol” refleksi göstermişsin, üzüldüm. Acımasız ve haksız suçlamalar yapmışsın. Gerçi sen solcuların en iyisisin, hiç değilse diyaloğa giriyorsun. :) Ana akım faşist solda diyalog da yok. Tipik “sol” refleks şu: Olguların gerçek nedenlerini ve gerçek seyirlerini izlemeden güncel sonuçlardan büyük siyasi çıkarımlar yapmak. Daima sağcıları suçlayarak kendi büyük suçlarını gizlemek. Bu salgında olduğu gibi gerçek suçluları, gerçek katilleri görmemek, onları aklamak için sahte suçlular yaratmak. (Aşı karşıtları gibi.) Dahası açıkça gerçek suçluların propogandasını yapmak. Biz bunları yıllardır anlatıyoruz. İşin gerçeğini anlatıyoruz, ama dinleyen kim. Herkes tek taraflı olarak Big Brother’dan besleniyor. Big Brother’dan yoğun biçimde beslenenler bir de bunu sol duruş zannediyor, sol adına gerçekleri sansür ediyor. Görmeme, duymama, dikkate almama yetmediğinde gerçek sansür devreye giriyor. +++++

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 29.04.2022 - 15:52:16

  Bir İngiliz’in Gözünden: İngiltere’de politik ayrışma..

  DEVAM .... Yayınları engelleme, yasaklar koyma, tıpkı Hitler’in yaptığı gibi ilgisiz birilerini suçlu gösterme. Face’deki yasaklamalar bir yana, bizim siteye de trollerle saldırıyorlar, olmadık tehditlerde bulunuyorlar. Ha bu arada ne aşı karşıtıyım, ne kısıtlama karşıtı. Sadece bunların söylenenin yarısı kadar bile çözüm olmadığını söylüyorum. Sen düşün artık daha farklı düşünenlerin durumunu. Le Pen, Trump karşıtlığı ise dünyada en kolay solculuk türü. Le Pen veya Trump’ın kendi ülkelerindeki rakipleri onlardan çok daha tehlikeli. Dünyadaki açık aşırı veya merkez sağcılar daha dürüst ve daha az tehlikeli. Esas demokrat, liberal, sol görünümlü emperyal liderlerden kork. En büyük kırımları onlar yapıyor. Üstelik muhalefet reflekslerini de tümden felç ederek. Sonuçta bu salgının en büyük suçluları, en büyük katiller Çin, ABD, dünya oligarşisi, dünya medyası ve onların tıbbıdır. Skandalın yaratıcılarının kendi suçlarını gizlemek için pogrom yapmalarına izin vermeyelim. Sevgilerimle.

 • Funda Kansu

  Funda Kansu 29.04.2022 - 12:12:57

  Bir İngiliz’in Gözünden: İngiltere’de politik ayrışma..

  Uc parca yazmistim, sinir doldugu icin, ilk bolumu gitmedi galiba.

 • Funda Kansu

  Funda Kansu 29.04.2022 - 12:05:43

  Bir İngiliz’in Gözünden: İngiltere’de politik ayrışma..

  Devam: Anladigim kadariyla arkadasin Trump, Le Pen stili populist bir beyaz isci sinifi siyasetini guduyor. Bunu tartismayacagim. Sadece asiya karsi olan ve bu virusun bir sahtekarlik oldugunu dusunen insanlar yuzunden yuzbinlerin öldügünü, yuzbinlerce insanin da kalici etkiyle yasadigini soyleyecegim. Ben yeni atlattim, hic de hafif olmayan bir grip seklinde. Esim ise 18 gundur hastanede yatiyor. Ben Elizabeth gibi insanlari sorumsuzluklari ve komplo teorileriyle bircok kisinin kanina girmekle sucluyorum.

 • Funda Kansu

  Funda Kansu 29.04.2022 - 11:50:03

  Bir İngiliz’in Gözünden: İngiltere’de politik ayrışma..

  Ailelerin actiklari yuksek mahkemeye giden dava hukumetin politikasinin onbinlerce olume yol actigi kararina vardi. Çin acildiktan sonra seyir degisti. Testler Çinde uretiliyor, uretim tekrar baslayinca test yapilmaya da baslandi. Fransa sinirlarini Ingiltere'ye kapatmakla tehdit etmeseydi Ingiltere asla kapanmayacakti. O da gonulsuzce yapildi. Sonuc, Ingiltere dunyanin en yuksek sayida olum ve vaka oldugu ulkelerden biri, simdi vaka sayisi biraz indi, nedeni de testler artik parayla satiliyor, kolay bulunamiyor, dolayisiyla cok daha az insan test yaptiriyor. Yarim gonulle konulan kisitlamalarin kaldirilmasinin tek nedeni de ekonominin tikanmasi. Semptom gostermeyen kisiler de evde kalmalari gerektiginden ve de ortak pazardan cikis nedeniyle aniden ortaya cikan is gucu acigindan dolayi izolasyon suresi tamamen kalkti. Baska hicbir nedenden dolayi degil.

 • Editör

  Editör 14.04.2022 - 10:44:31

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  Solcular kemiklerine kadar çürümüş ve tamamen karaktersizleşmiş. Ortak paydaları yoksulllara ve işçilere nefret, ABD ajanlığı, PKK yalakalığı. Yine kendilerinden beklenen şekilde hiç anlamadıkları ve anlayamayacakları bu tür yazıların altına imzasız ve uyduruk isimli yorumlar yazıyorlar. Akıl düzeyleri bu kadar. Siliyoruz tabii hemen. Aptallıklarıyla bütün ülkeyi meşgul ediyorlar, bir de burada etmesinler.. :) :)

 • Recai Kulaksiz

  Recai Kulaksiz 12.04.2022 - 00:34:34

  TABİPLER BİRLİĞİ SEÇİMLERİNİ YİNE PKK YANLISI ARKADAŞLARIMIZ KAZANACAK…

  TTB mutlak suretle kapatilmalidir:) saygilar.

 • Bekir Kayik

  Bekir Kayik 11.04.2022 - 17:13:41

  TABİPLER BİRLİĞİ SEÇİMLERİNİ YİNE PKK YANLISI ARKADAŞLARIMIZ KAZANACAK…

  PKK nin en kolay hareket edebildiği,en özgür olduğu yer yıllardır Tabipler Birliğidir!

 • 8.04.2022 - 18:46:19

  Ağır

  Abi "çığlık çığlığa" ya senin gözünden bakmamıştım.Aslında "inildeyen" den daha güçlü geliyor bana.Ama madem ki sen öyle istiyorsun öyle olsun .

 • 8.04.2022 - 18:45:18

  Ağır

  Hocam çok teşekkür ederim.Saygılar.

 • Mete Demirtürk

  Mete Demirtürk 8.04.2022 - 17:22:52

  Ağır

  Yaşamını yitiren dostunuzun ruhu şad olsun. Işıklar içinde uyusun. Sevenlerine sonsuz sabır diliyorum... Bu hayatın acı tarafı. Ve devam eden hayat.. Ve dosta ithaf edilmiş bir şiir... Sayın Kazdal, benim için çok çok başarılı bir çalışma. Tebrik ederim. Saygılar...

 • yusuf bodur

  yusuf bodur 7.04.2022 - 13:48:11

  İdeolojilerinizi Gözden Geçiriniz

  Tek kelime ile HARİKA..Emeğinizin hakkı ödenemez..Minnettarım.. Uzun zamandır bu tür yazılarınızı okuyamıyorduk ama beklediğimize değdi..Saygılarımla..

 • Mesut Küçük

  Mesut Küçük 31.03.2022 - 13:56:35

  Sümerce Türkçedir: Bu kez başka bir Rus yazar kapsamlı anlatıyor…

  Odatv ve Soner Yalçın'a mesafeli olduğunuzu biliyorum. Ama hepberaber cepheyi büyütmemiz gerekiyor. Elinize sağlık...

 • Bekir Kayik

  Bekir Kayik 29.03.2022 - 12:16:14

  Sümerce Türkçedir: Bu kez başka bir Rus yazar kapsamlı anlatıyor…

  Çok yaşayın doktor bey, Atatürk 'un yarım kalmış çalışmalarına emek veriyor, yeniden gündeme taşıyorsunuz...

 • Mustafa kahraman

  Mustafa kahraman 13.03.2022 - 21:38:10

  Nükleer savaşa çeyrek kala… Bombaların aklıyla övünen akılsız insanlık…

  Allah rahmet eylesin

 • Fatih Torun

  Fatih Torun 13.03.2022 - 14:27:56

  Nükleer savaşa çeyrek kala… Bombaların aklıyla övünen akılsız insanlık…

  Huzur içinde uyuyun...

 • Nâzım Erkan Yürük

  Nâzım Erkan Yürük 6.03.2022 - 10:15:40

  ODA-TV, RUS BİLİM İNSANI, UKRAYNA TARTIŞMASI, ÇİN ve TALKIMDAKİ SUÇU

  Tamamen katıldığım bir değerlendirme bu. İçinde kısaca yapılan özeleştiri çabası da takdire değer. Hiç ümitsiz olmadım bu aşamaya gelinebileceğine ilişkin. Ve oldu işte. Nedeni şu ki pek tanımadığım Değerli Kaan Arslanoğlu'nun iyi niyetli çabalarından , çırpınışlarından hep ümitvar oldum. Emeğinize sağlık. Bir de insan yola çıkarken başlıbaşına güzel bir varlıktır ve ne oluyorsa "Maya" değil o sonraki evre, "Bozuk Düzen"den ötürü oluyor. Teşekkürler ...

 • Deniz Can

  Deniz Can 4.03.2022 - 21:28:55

  ODA-TV, RUS BİLİM İNSANI, UKRAYNA TARTIŞMASI, ÇİN ve TALKIMDAKİ SUÇU

  Kaan Bey Türkçe lafını telaffuz etmeleri bile başarı ancak bunu çaresiz kaldıkları için yapıyorlar. Dilleri tamamen Türkçe üzerine kurulmuş ve bunun farkına yeni varmış değiller, dün de farkındalardı ve bu ilişkiyi İran, Hindistan dilleri ile açıklayabileceklerini sandılar. Başaramayınca şimdi geçmişlerini Kafkaslarda arıyorlar ve Amerika’ya bile Türkçeyi taşıyanın kendileri olduğunu iddia ediyorlar. Yakında Avrupalıların Japon, Çin hatta Afrika dilleri üzerindeki etkilerini de araştırır ve bizi bile ikna ederler.

 • Deniz Can

  Deniz Can 28.02.2022 - 20:46:12

  BARK ile Yolculuğum

  Kaan bey linki yukarıya taşıdığınız için teşekkür ediyorum. Sevgiler, saygılar.

 • Deniz Can

  Deniz Can 28.02.2022 - 20:10:25

  BARK ile Yolculuğum

  Kültürümüzü hiç tanımayanların da anlayabileceği ve mümkün olan en kısa şekliyle yazmaya çalışsam da, burada doğrudan paylaşmaya uygun olmayan on iki sayfalık bir yazı oldu. Ben burada Deniz Can kimliğimle var oldum ve bu yaşı, cinsiyeti ya da toplumda bir konumu olmayan, sadece insan halimi seviyorum yine de yazı yazan konumunda olduğumdan beri gerçek kimliğimi de açıklamam gerektiği duygusunu yaşıyorum. Bu paylaşım buna da vesile olacağı için mutluyum. https://www.academia.edu/72551661

 • Deniz Can

  Deniz Can 28.02.2022 - 20:06:55

  BARK ile Yolculuğum

  Günlerdir bark sözünün üzerinde çalışıyorum, bu süreçte üstteki yazımda tam yorumlayamadığım ya da eksik kalan, her iki evle ilgili bazı boşlukları tamamladım ancak halâ bazı eksikler var. Kurbağa, kaplumbağa adlarının veriliş sebebinin de barkla ilgili olduğunu düşünüyorum. İkisi de farklı ortamlarda yaşayabilen canlılar ve özellikle kaplumbağa kurganlarda sıkça kullanılmış. Bu da evin ya da kurganın sadece dışında değil, içinde de bark sözcüğünün kullanılmış olduğunun göstergesi. Bazı kuşların hatta belki ağaçların da ölümle ilişkisinin aynı şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Barkın kapsamının sadece evle, tekneyle ya da kale kentlerle sınırlı olmadığını, düşündüğümün çok üzerinde önemli bir sözcük olduğunu da gördüm bu süreçte. Bu sözcük beni bambaşka noktalara taşıdı ve bu sözcüğün bana düşündürdüklerini, altta linkini paylaşacağım yazıda ifade etmeye çalıştım.

 • Ali Özkal

  Ali Özkal 26.02.2022 - 11:24:18

  TÜRKİYE’DE “SOL” ULUSAL KÜLTÜRÜN VE BİLİMİN GELİŞMESİ ÖNÜNDE ENGEL

  Dikkatle okudum ve aydınlandım.Bir kelebeğin uçuşunu dahi kayda almak...

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 24.02.2022 - 17:51:53

  TÜRKİYE’DE “SOL” ULUSAL KÜLTÜRÜN VE BİLİMİN GELİŞMESİ ÖNÜNDE ENGEL

  Dünya üzerindeki milyonlarca karmaşık canlıdan bile çok türlü sayıda sol ve solcu vardır. Önemsiz ben, zaten solu hiç anlayamadım. İçtenlikle söylüyorum elimden üzülmek dışında bir şey gelmiyor ve aha işte isyan ediyorum: 'Sağdan soldan herkes; sol tarafından kalkmışçasına sağa sola bakmadan ve burnundan soluyarak hem de sağlı sollu, zaten rengi solmuş sola vuruyor. Ve dahi falsolu vuruyor. Gelgelelim soldan ses soluk çıkmıyor. Zavallı sol, adeta solucana dönmüş. Solvent katılarak çözelti durumuna getirilmiş sola vurmayın artık; bir soluklanın hele... '

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 22.02.2022 - 16:36:05

  CAN ERTAN’IN BELİRSİZ NEDENLİ ÖLÜMÜ

  Yazının sonundaki "Ara sıra da onun eski yazılarından örnekleri sitemde yayınlayacağım" cümlesinin okuyuncaya kadar, aklımdan hep okumayı bitirir bitirmez aynısını önermeyi geçirmiştim. En iyisini yaparsınız.

 • Editör

  Editör 22.02.2022 - 16:45:22

  ATLANTİS’İN DİLİ TÜRKÇE ve yine TÜRKÇE ANLAMLI SESLERDEN OLUŞUR

  Değerli Yılmaz Bağıran, Türkçenin anlamlı seslerden oluştuğu fikrini reddetmiyor, ama yazıda görüldüğü gibi buna eleştirel bakıyorum. Sizin daha yetkin bir çalışmanız varsa lütfen bunun basılı veya basılı olmayan dosyasını işaret edin ki, girip okuyabilelim. Veya bir internet kaynağında linki varsa onu buraya yazın. Dosya göndermek istiyorsanız şayet iletişim bölümümüzdeki mail adresimiz yollayın. Ya da buraya özetlemeye çalışın. Saygılar.

 • yılmaz bağıran

  yılmaz bağıran 21.02.2022 - 21:29:30

  ATLANTİS’İN DİLİ TÜRKÇE ve yine TÜRKÇE ANLAMLI SESLERDEN OLUŞUR

  Türkçede sesler üzerine çok daha doğru olan bir çalışmam var. Ancak burada 1000 karakterle bunu yapamam. Ve örnek verilen seslerin çoğu eksik. Eğer bana yayınlamak üzere bir link verirseniz çalışmayı olduğu gibi size gönderebilirim.

 • Nedim Pala

  Nedim Pala 20.02.2022 - 14:29:23

  TÜRKİYE’DE “SOL” ULUSAL KÜLTÜRÜN VE BİLİMİN GELİŞMESİ ÖNÜNDE ENGEL

  Yazıda kısaca bahsedilen; son 2 yılda estirilen abartı pandemi rüzgârında bizim klasik ortodoks ''SOL''un halini gördüm ! Tam bir rezillik, kepâzelik, paçozluk akıyordu. Artık ulus devlet üstü küresel medikal oligarşinin yaptırım aracı olmuş ''DSÖ''ye biât etmiş, Tabipler Birliği denen hdp/pkk zihniyetli yönetimin kıçına takılmış .. aşı ilaç, medikâl kartellerin ayakçısı olmuş.. Pfayzır'cı rotaryen Mehmet Ceyhan, YuTüp'çü Esin, amerikan hospital'den iyne fanatiği Lions'çu Bingür, Medikâl Park'tan Faarettin'in saflarında aynı frekansta sallanıyolardı. Önceleri Sinovak tarikatı, bi süre sonra Biyontek mezhebinin müridi olmuşlar, holding medyalarında .. sosyal medya varoşlarında, ağızlarından tükürük saçarak pandemi politikasına, DSÖ ketenperesine boyun eğmeyen bu ülke insanlarına hönkürüp çemkiriyolardı. Bizim o beğenmediğimiz, gerici dediğimiz .. A.Dilipak'lar, ATV/Sabah yazarları Haşmet.B, Melih.Altınok, C.Barlas ve Akit gasteleri bilem !! DSÖ'nün faşist yaptırımlarına biât etmediler .. bizim paçoz sol'un yanında çok daha ilerici, omurgalı davrandılar.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 20.02.2022 - 11:03:59

  Dilbilimde Bir Dünya Zirvesi… Olcas Süleyman… Az İ Ya ve Yazının Dili

  Erhan Gürçam, teşekkürler. Alta yazdığınız siteyi ve belirttiğiniz kaynağı zaten daha önce görmüş ve birkaç yerde haber yapmıştım. Yalnız yazı adresinden domain'in reklamı çıkıyor, onu silmek zorunda kaldım. Site adresi duruyor. Selamlar..

 • Erhan GÜRÇAM

  Erhan GÜRÇAM 20.02.2022 - 02:16:40

  Dilbilimde Bir Dünya Zirvesi… Olcas Süleyman… Az İ Ya ve Yazının Dili

  Size faydası olur idye, Saygılar http://turkicworld.org/

 • Ömer Faruk Kırçın

  Ömer Faruk Kırçın 19.02.2022 - 20:58:04

  CAN ERTAN’IN BELİRSİZ NEDENLİ ÖLÜMÜ

  Anladığım kadarıyla Can beyin sağlık konusunda şansı zayıf olan bir insan. Hastanede sürekli refakatçisinin olmaması da ayrıca bir şanssızlık. İlaveten kasti bir durum olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Zaten bu kadar hastalığın olduğu bir durumda ilave beyin kanaması da olunca ķaçınılmaz son gerçekleşmiş. Kaliteli özel bir hastanede durum mutlaka farklı olurdu. Ama arkadaşımız o konularda da şanssız olduğu için maddi olarak. Yapılacak bir şey yok.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 19.02.2022 - 18:28:30

  CAN ERTAN’IN BELİRSİZ NEDENLİ ÖLÜMÜ

  Bugün onu hastaneye götüren yakın arkadaşlarından biriyle konuştum. Can evden yürüyerek çıkmış. Epeyce halsizmiş ve biraz nefes darlığı varmış. Özel hastanede tetkikleri yapılmış. Akciğerinde problem saptanmış. Oranın masrafları yüklü olur diye tanıdıkları doktorların da olduğu Uludağ üniversitesine ambulansla nakledilmiş. Orada tetkikleri devam etmiş. Yukarı alınmış. Saat 2.5'tan sonra başındakiler ayrılmış. O ana dek ne evde ne yolda, ne hastanede bir düşme, kafa travması hikayesi ya da beyin kanaması şüphesi yok. Sabah tekrar başına geldiklerinde düştüğünü öğrenmişler. Alnında belirgin şişlik varmış. Sonra solunumu da bozulmaya başlamış. Entübe edilmiş. Ölüm raporunda "bulaşıcı hastalık" yazıyormuş sadece. Kafa ve göğüs tomografileri ve diğer tetkikleri yakınlarına verilmemiş.

 • M. Kürşat Bozkurt

  M. Kürşat Bozkurt 19.02.2022 - 16:12:59

  CAN ERTAN’IN BELİRSİZ NEDENLİ ÖLÜMÜ

  Merhaba Kaan hocam. Can arkadaşın ölümüne üzüldüm. Sana ve bütün sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyorum.

 • Özgür

  Özgür 19.02.2022 - 11:20:29

  CAN ERTAN’IN BELİRSİZ NEDENLİ ÖLÜMÜ

  Yazılarını ilgiyle okurdum. Vefat haberine çok üzüldüm. Kendisine rahmet, sevenlerine sabırlar diliyorum

 • Mehmet hamdi

  Mehmet hamdi 9.02.2022 - 11:09:15

  Earth

  Eart yurt Bu kadar basit

 • Gürsel Yasar

  Gürsel Yasar 8.02.2022 - 18:01:34

  Buckle

  Almanca bücken fiili bükme anlaminda kullanilir.

 • Deniz Can

  Deniz Can 7.02.2022 - 23:07:07

  ARA NAĞME

  Ben sadece yorgan, yörük, yoğurt, yoğ ve yoğurma (hamur)ifadelerini ele aldım onların hepsine uyacak bir ortak ifade bulmaya çalıştım. Katılmak da karar kıldım, bu sözcük kalın, katı, katılaşmak, katmak, birleşmek, birleştirmek bunların hepsini içine alıyor. Dediğim gibi çözümsüz bir sözcük ve en sonunda gelinen nokta yine de yoğunlaşmak olabilir. Kazakların, Uygurların ne dediğini az çok biliyoruz ama Anadolu halkının ne dediğini tam bilmiyoruz, tüm çözümsüzlüklerin temelinde bu var. Yoğurt diyen Anadolu halkı sonuçta, diğer lehçelerde farklı ifade bulmuş. Yazıyı hazırlayan halkın sadece uyutmak dediğini biliyor ve tüm düşünce onun üzerine şekilleniyor. TDK’na neden bu kadar kızgın olduğumu sanırım herkes anlamıştır. Saygılar, selamlar.

 • Deniz Can

  Deniz Can 7.02.2022 - 23:04:53

  ARA NAĞME

  YOGURT_SOZCUGUNUN_KOKENINE_DAIR_BIR_DENEME.pdf Bülent bey, yorumunuz ve sabrınız için teşekkür ediyorum. Paylaştığım yazıyı da okursanız, dilbilimcilerin ne dediğini görme şansınız da olur. Ne derlerse desinler sonuçta hep yuğur ifadesini benimsemişler. Yoğun şeklini T. Gülensoy kabul etmiş duruyor. Binlerce yıl önceki akıl, yoğun sözcüğünü bugünkü anlamıyla kullanır mı, ben bundan çok emin değilim. Bir yandan yoğ-urt olduysa yoğ-un neden olmasın diyorum, yine de çok içime sindiğini söyleyemem. Kaşgarideki yoğ, yuğ, yağ, yöğ hatta oğ, uğ temelinde gelişen sözcüklere baktım, sayıları fazla olmasa hepsini döküp daha net olabilirdim ama şu an buna daha fazla yoğunlaşma şansım yok. ....

 • bulent demir

  bulent demir 6.02.2022 - 16:12:10

  ARA NAĞME

  yogurt yogunlasan sey manasinda degil mi? sut yogunlasir mayalaninca. koken ararkenki maceranizi izledim ama ortada olan kok yerine bu kadar cevrel dusunmeniz beni sasirtti acikcasi. saygilar

 • Deniz Can

  Deniz Can 6.02.2022 - 02:38:17

  ARA NAĞME

  Yaşamları hayvanları üretmek ve hayvansal üretim yapmak üzerine kurulmuş. O zaman yörük sözcüğü yüğürtmek ile ilişkili olmalı diyorum. Yüğ ve yoğ katılmak anlamları ortak; katılmak ise karıştırmak ya da çiftleşmek anlamındaydı. Yoğurtta katılmak karıştırılarak sağlanıyor, burada çiftleşerek. Burada hayvanın yine yürüyerek sürüye katılması, bir amaç için bir araya getirilmesi yani koşulması, çiftleşmesi yani yüğürmesi ya da öğürmesi bunların hepsi var. Yörükler kendileri için çok önemli olan bu süreci planlayan, kontrol eden olarak yüğürtmek ya da eski şekliyle öğür kılmak işinin sorumlusu olan kişiler ve bu bir şekilde dönüşümle yörük olmuştur diyorum. Yüğ-ürtmek şeklinde düşününce üretmek sözcüğünün de kökeni bu olmalı diyorum. Derleme- derleme-derleme.

 • Deniz Can

  Deniz Can 6.02.2022 - 02:36:30

  ARA NAĞME

  “Köyde hazırlıkları biten Yörükler, koyun ve keçiler yavrulamaya başlamadan önce döl yurduna göçerler, “kaçıntılar” kuzlar (yavrular). Kaçıntı: koç katımından önceki yüğürülen (çiftleştirilen) keçi ve koyunlardır.” Mehmet Pekel yorumundan alıntılar: “…keçisinden yavru almak isteyen kişiler hayvanını; yüğürmesi için sürüye katar.” “Kış aylarında sürüye katılan koyun ya da keçiler yüğürür ve baharda yavru verir. “ “Bu gün keçiyi sürüye kattım, yüğürünce alacağım.” “Bizim koyun yüğürmüş.” Okuduklarımdan çıkardığım sonuç koşmak sözünün doğrudan koşucu olarak anlaşılmış olması ve yürümek, koşmak, bilgili akıllı olmak etrafında dönülmüş olması ama koşmak sözünün diğer anlamı ve onunla örtüşen yüğrük anlamı üzerinde hiç durulmamış olması çözümsüzlük yaratmış diyorum. Yörüklerin göçebe yaşamının sebebi de geçim kaynakları olan hayvanlar, yaşamlarının her anında hayvanlarla içli dışlı bir yaşam, soyadlarına varana kadar onlardan almışlar.

 • Deniz Can

  Deniz Can 6.02.2022 - 02:34:30

  ARA NAĞME

  https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/633410 “Diğer bir görüşün ise yürük kelimesinin aslının yüğrük olduğunu, bu tabirin sıfat halinde ileri, medenî, bilgili, cins ve saf anlamlarına geldiği gibi halk arasında kabiliyetli, dirayetli, cesur anlamlarına da geldiğini ve Dinar Türkmenlerinde düğünlerde kullanılan odunu kesmek için gençlerin dağa gittiğini, odunu ilk getiren gence çeşitli hediyeler verildiğini ve bu oduna Yüğrük Odunu (Eröz1967:122) adı verildiğini ifade etmiştir.” (yazıdan alıntı) Ben buradan bambaşka bir anlam çıkarıyorum, odunu ilk getiren gencin evliliğe hazır olduğu ve bundan sonraki düğünün onun olması gerektiği düşüncesi de olabilir gibi geldi bana. Ben mi çok hayalciyim bilemedim. Yörüklerin yaşamıyla ilgili bir çalışma ve o çalışmadan bir alıntı: YRKLERNGEMKAYNAIVEDOKUMALARINDAKE.pdf

 • Deniz Can

  Deniz Can 5.02.2022 - 15:53:40

  ARA NAĞME

  Fahri bey yorumunuz için teşekkür ediyorum. Böri böcek ilişkisi ilginç, İngilizler de solucan ve yılanı hatta ejderhayı aynı kefeye koymuşlar uzun süre, sonra ifadeler ayrılmış. Oradaki kurt yeniği ifadenizin ben güve kurdu ve tahta kurdu için kullanıldığını biliyorum, vahşi kurt için kullanılıyorsa da bilmiyorum. Kurdan türeyen sözcük öbeklerinden biri kurşanmak başlığında, günümüz şekliyle kuşanmak, çok öbek var tüm sözcükler öbeklerde yerini aldı ancak başta açıkta kalanlar vardı, onları yerleştirebilmek için hayli çabaladım. Ben yeni sözcüklerden çok Kaşgari Sözlükte var olanları temel aldım, ancak kur konusuna döndüğümde yazdıklarınızı da göz önünde bulunduracağımdan emin olabilirsiniz. Sadece kurgan sözcüğü Eski Türkçede korgan olarak var, şimdilik kapsam dışı ama belli olmaz onlar da kapsama girebilir. Saygılar, selamlar.

 • kaan arslanoğlu

  kaan arslanoğlu 4.02.2022 - 17:33:01

  15-20 bin yıl önce kıtadan göçen Tlingitler dillerindeki Türkik kökleri hâlâ şaşırtıcı düzeyde koruyorlar

  Ayşe hanım, teşekkürler ve saygılarımla. Fahri bey, "bana böyle yazılarla gelin" demek istiyorsunuz herhalde.. :) :) Bu arada 'kuşak' buluşunuz harika.. Onu değerlendireceğim, hatta hemen yukarıya ekleyeyim. Saygılar.

 • fahri kumbul

  fahri kumbul 4.02.2022 - 16:15:06

  ARA NAĞME

  Malı (evcil hayvanları) yiyen yırtıcı Kurt ile solucanın, ipek böceğinin, (kurtçuğun) aynı olması; Canavar, Böri , Böcü, Böcek geçişmesinden kaynaklanmış ve bu varlıkları aynı sözcükte toplamış. Örneğin "bit yeniği, kurt yeniği" kullanılışı gibi.. "Kur" ile başlayan şu sözcüklerin birbiriyle ilintisi var bence.: Kural(töre, düzen), kuram, kurum, kuruntu, kurcalama, kurgan, kurgu, kurma, kurmaca, kurmak, kurul, kurultay, kurmay, kurnaz (çakal, kurt), vb... Bir de uçkur (iç- kur), bağ ve bağlamak var. Derya deniz bir dilimiz var, toparlamak ve işin içinden çıkmak zor, ama olanaksız değil. İyi niyetli olmak, heves etmek ve çalışmak gerek. Çalışanların emeğine, beynine sağlık!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.insanbu.com sorumlu tutulamaz.